Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Termowizja w ogrzewnictwie

Zdjęcia termograficzne. Obróbka
Ciąg dalszy artykułu...

Wykonując zdjęcia termograficzne od strony wewnętrznej pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę specyfikę takich pomiarów. Przede wszystkim dotyczy to interpretacji uzyskanego obrazu. W tym przypadku mostki termiczne i nieszczelności przegrody powodować będą obniżenie temperatury w stosunku do otoczenia (w przypadku temperatury zewnętrznej niższej od temperatury w pomieszczeniu).

Analizując kolejne zdjęcie (fot. 2), można stwierdzić, że uszczelnienie jednego ze skrzydeł okna nie spełnia wymagań i powoduje napływ chłodnego powietrza zewnętrznego do pomieszczenia (podczas wykonywania pomiaru okno było całkowicie zamknięte). Również górna krawędź ościeża charakteryzuje się niższą temperaturą powierzchni po stronie wewnętrznej pomieszczenia, co wskazuje na wadliwe osadzenie i uszczelnienie tego miejsca (przykrytego jedynie listwą maskującą).

Przy interpretacji rozkładu temperatur na powierzchni badanego obiektu niezwykle istotna jest znajomość współczynnika emisji elementów, których temperaturę chcemy poznać. Współczynnik wprowadzany jest zazwyczaj do nastaw aparatu termowizyjnego przed wykonaniem badań. Wygodnym rozwiązaniem jest jednak możliwość korekty tej wartości po wykonaniu pomiaru, już na etapie analizy i obróbki zdjęcia w aplikacji dostarczonej przez producenta urządzenia pomiarowego.

Na dwóch zdjęciach (fot. 3) przedstawiono wyniki pomiarów przy wprowadzeniu dwóch różnych wartości współczynnika emisji (0,95 i 0,75). Zmiana tego parametru wpłynęła nie tylko na wartość temperatur, ale również na różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem. Nieznajomość współczynnika emisji lub wprowadzenie błędnej wartości będzie zatem skutkować niewłaściwą interpretacją wyników. Jednak niezależnie od tego można w obu przypadkach stwierdzić, że przez grzejnik przepływa czynnik grzewczy i ulega on wychłodzeniu, a poza oddawaniem ciepła do pomieszczenia grzejnik podgrzewa też konstrukcję ściany znajdującej się za nim, co prowadzi do zwiększonych strat ciepła w tym miejscu.

Fot. 4 przedstawia obraz termowizyjny skrzynki rozdzielaczy mieszkaniowych. W skrzynce znajduje się rozdzielacz, z którego zasilane są dwa mieszkania. Widoczna jest trasa prowadzenia przewodów centralnego ogrzewania. Zwraca uwagę wysoka temperatura na powierzchni samych skrzynek. Była ona zbliżona do temperatury grzejników zasilanych z tych pętli.

Temperatura powietrza na klatce schodowej jest przez to wysoka, a skrzynki rozdzielaczy przejęły w zasadzie funkcję grzejników. Taki sposób ogrzewania klatki schodowej jest zdecydowanie mało efektywny.
Skutkuje niekontrolowanymi stratami, obniżającymi efektywność energetyczną systemu zaopatrzenia w ciepło [5].

Przy pomiarach termowizyjnych bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wykonywanie oprócz zdjęcia termowizyjnego również klasycznego zdjęcia cyfrowego badanego obszaru lub elementu. Wiele aparatów termowizyjnych ma wbudowany prosty aparat cyfrowy pozwalający na jednoczesne robienie dwóch zdjęć i zapisywanie na karcie pamięci. Zdjęcie cyfrowe może okazać się bardzo pomocne na etapie obróbki, analizy i interpretacji zdjęcia termowizyjnego. Pozwala ustalić wiele szczegółów potrzebnych do przygotowania raportu końcowego, choćby miejsca i obszary wykonane z innych materiałów, pęknięcia szyb, niedomknięcie okien itp.

Na fot. 5 przedstawiono obraz termowizyjny drzwi balkonowych, w których na prawym skrzydle zamontowano nawiewnik higrosterowany. Nad drzwiami zamontowana jest kaseta rolety zewnętrznej, która od zewnątrz została zaizolowana. Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura tej powierzchni nie odbiega znacząco od temperatur powierzchni innych ścian. Umieszczenie kasety pod nadprożem poprawia jednocześnie estetykę elewacji. W lewym dolnym rogu widoczny jest natomiast efekt strugi ciepłego powietrza unoszącej się znad grzejnika konwekcyjnego zamontowanego z lewej strony drzwi balkonowych.

Obróbka graficzna

Aplikacje do analizy zdjęć termowizyjnych i przygotowywania raportów pozwalają m.in. na zmianę prezentacji graficznej wykonanych zdjęć. Na fot. 6 pokazano trzy wersje tego samego obrazu, na których zmieniono paletę barw, które odwzorowują zmierzony rozkład temperatur. Fot. 6a) i 6b) różnią się tylko skalą temperatur (jej górnym zakresem). Na fot. 6b) wszystkie obszary o temperaturze wyższej niż 29,6°C mają ten sam kolor.

W zakresie interpretacji jakościowej przyjęty zakres barw nie ma w zasadzie żadnego znaczenia (dużo istotniejsze jest wprowadzenie właściwego współczynnika emisji – fot. 3). Jednak sam odbiór każdej z wersji fotografii będzie zdecydowanie różny. Na fot. 6b) dużo większe obszary są kolorowe, w barwach od żółtego, przez czerwony, na białym kończąc. Ten zakres barw utożsamiany jest zwykle z wysokimi temperaturami. W przypadku zdjęcia zaizolowanych przewodów duża powierzchnia w tych właśnie kolorach traktowana będzie przez czytelnika jako słaby stan izolacji.

Analiza ilościowa (wartości temperatur) nie potwierdza już jednak takiej pobieżnej interpretacji. Wersja na fot. 6c) – odcienie szarości z kolorem czerwonym – jest stosowana najczęściej wtedy, gdy głównym celem badań termowizyjnych jest znalezienie miejsc i obszarów o podwyższonej temperaturze. Pokreślić tu zatem należy, że zmiana tonacji ma wymiar wyłącznie graficzny i nie ogranicza możliwości odczytu temperatury w dowolnym miejscu zdjęcia.

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl