Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Energooszczędne instalacje grzewcze. Ogrzewanie podłogowe
Energooszczędne instalacje grzewcze. Ogrzewanie podłogowe

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania oceny energetycznej występuje na etapie projektu budowlanego (jako jego integralna część), a na etapie występowania o pozwolenie na użytkowanie opracowuje się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Projektowana charakterystyka energetyczna określa projektowaną jakość energetyczną budynku, czyli zużycie energii na potrzeby c.o., c.w.u., wentylacji, a nawet chłodzenia. Informacje te są już zatem znane na etapie kupna projektu budowlanego np. domu jednorodzinnego.

Wskaźnik energii końcowej EK

W projektowanej charakterystyce należy określić wskaźnik zużycia energii końcowej EK, który zawiera scalone informacje o planowanym zużyciu energii z uwzględnieniem sprawności instalacji c.o., c.w.u., wentylacji i chłodzenia. Wartość EK podawana jest również na świadectwie charakterystyki energetycznej budynku. Wskaźnik ten podawany jest w kWh/(m2·rok), co umożliwia porównywanie energochłonności budynków.

W tabeli 1 zamieszczono zestawienie wartości EK oraz kosztów ogrzewania 1 m2 powierzchni ogrzewanej budynku, a także całkowite roczne koszty energii na potrzeby c.o. i c.w.u. Minimalną wartość wskaźnika EK uzyskał projekt budynku A1 – 89,86 kWh/(m2·rok). Koszty wytworzenia ciepła na potrzeby instalacji c.o. i c.w.u. przy tym samym źródle ciepła (kotłowni gazowej kondensacyjnej) są dla tego budynku również najniższe i wynoszą 1,35 zł/m2 na miesiąc. Ze względu na koszty eksploatacyjne jest to zatem najlepszy projekt.

Wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej EP

Przy ocenie energetycznej budynku określany jest także inny wskaźnik informujący o ilości energii nieodnawialnej pierwotnej, jaką zużywać będzie dany budynek – EP. Wartość ta podawana jest również w kWh/m2·rok. Za energię nieodnawialną uznawana jest energia elektryczna produkowana w tradycyjny sposób w elektrociepłowni oraz energia uzyskana z gazu ziemnego i płynnego, oleju opałowego i wszystkich rodzajów węgla.

Przy określaniu wartości EP dla różnych nośników energii uwzględniana jest odpowiednia waga, która zależy od zastosowanego paliwa oraz sposobu wytwarzania energii – współczynnik wi (tabela 2). Jeżeli budynek zasilany jest z różnych źródeł energii, wartości EK i EP dla tego samego budynku mogą być różne (tabela 3). Dla budynku A4 zasilanego gazem za pomocą kotłowni kondensacyjnej EK = 128,59 kWh/(m2·rok), a EP = 133,36 kWh/(m2·rok).

Przy ogrzewaniu tego samego budynku energią elektryczną EK = 126,07 kWh/(m2·rok), natomiast EP = 343,8 kWh/(m2·rok). Oznacza to mniejsze zużycie energii końcowej, a więc koszty ogrzewania można będzie obliczyć w odniesieniu do mniejszej ilości energii. Wartość nieodnawialnej energii pierwotnej, czyli tej, którą tracimy bezpowrotnie w budynku ogrzewanym energią elektryczną, będzie niespełna trzy razy większa niż EP w budynku ogrzewanym gazem. Koszty ogrzewania w budynku z kotłownią elektryczną w stosunku do budynku ogrzewanego gazem będą również dwukrotnie większe.

Ten sam budynek otrzymał najlepszą ocenę przy zasilaniu z biomasy, czyli np. z drewna. Jest to oczywiste, ponieważ biomasa jest energią odnawialną, dlatego zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej jest najmniejsze. Jednak wartość EK ze względu na niższą sprawność instalacji grzewczej na biomasę jest w tym wypadku największa i wynosi 167,17 kWh/(m2·rok), należy się zatem liczyć z większym zużyciem energii i większymi kosztami ciepła. W omawianym przykładzie wyniosą one 1,53 zł/(m2·m-c), czyli niewiele mniej niż koszty ogrzewania gazem – 1,93 zł/(m2·m-c).

Wpływ instalacji c.o. i c.w.u. na jakość energetyczną budynku

Wybór paliwa oraz sposobu zasilania budynku w energię cieplną na potrzeby c.o., c.w.u., wentylacji i chłodzenia ma znaczny wpływ na końcową ocenę energetyczną budynku. Nieprawidłowo dobrany nośnik energii może spowodować uzyskanie niekorzystnej wartości EP w odniesieniu do wymagań określonych w WT 2008 [3]. Chodzi tu o energię końcową EK, której wielkość zależy m.in. od bilansu zysków i strat ciepła w budynku (energia użytkowa EU) oraz od sprawności systemów dostarczających energię do budynku.

Na zużycie energii nieodnawialnej pierwotnej EP wpływają: wybrany typ paliwa, sposób wytwarzania energii, ilość energii końcowej oraz ilość energii pomocniczej. W dalszej części artykułu przeanalizowane zostaną sprawności instalacji c.o. i c.w.u.

Zgodnie z rozporządzeniem [5] energię końcową wyznacza się za pomocą wzoru:

gdzie:
QH,nd – zapotrzebowanie budynku (lokalu) na energię użytkową, na potrzeby c.o. lub c.w.u. [kWh/a],
ηH,tot – średnia sezonowa sprawność całkowita systemu grzewczego budynku,
ηH,g – średnia sezonowa sprawność wytworzenia nośnika ciepła z energii dostarczanej do granicy bilansowej budynku,
ηH,s – średnia sezonowa sprawność akumulacji ciepła w elementach pojemnościowych systemu grzewczego budynku (w obrębie osłony bilansowej lub poza nią),
ηH,d – średnia sezonowa sprawność transportu (dystrybucji) nośnika ciepła w obrębie budynku (osłony bilansowej lub poza nią),
ηH,e – średnia sezonowa sprawność regulacji i wykorzystania ciepła w budynku (w obrębie osłony bilansowej).

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl