Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Z motyką na Słońce. O globalnym ociepleniu racjonalnie

Czy walczyć z globalnym ociepleniem?
Czy walczyć z globalnym ociepleniem?
www.sxc.hu

Ostatni szczyt klimatyczny w Kopenhadze (w grudniu 2009 r.) upłynął pod znakiem nasilonych żądań „ekologów” jeszcze szybszego i większego ograniczenia emisji CO2. Komisja Europejska zadeklarowała gotowość zmniejszenia emisji do roku 2020 nie o 20, ale o 30%. Nawet już obecne limity przyznane 12 nowym członkom UE mogą po 2013 r. skutkować ogromnym wzrostem obciążeń finansowych, a dalsze ograniczanie emisji CO2 grozi tym państwom katastrofą ekonomiczną.

Komentując nowy system handlu emisjami (dotyczący jeszcze 20-procentowego zmniejszenia emisji), który będzie wprowadzony w UE od 2013 r., w jednej z ekspertyz [1] stwierdzono m.in.: „Wysoka energochłonność polskiej gospodarki, tak jak i wysoka emisyjność polskiej energetyki, wynikają z ich historycznej struktury i nie dadzą się poprawić dwu- lub trzykrotnie w ciągu 4 lat, tzn. do 2013 r.

Komisja powinna to zauważyć, a Unia uznać! W przeciwnym razie Polska i niektóre inne kraje członkowskie zostaną wtrącone w głęboką recesję o skutkach nie tylko gospodarczych, ale i społecznych. Pierwsze, co się nasuwa na myśl, to horrendalne bezrobocie, drugie – to kolejna fala masowej emigracji… Zrealizowanie powyższego scenariusza odpowiadałoby podniesieniu ceny hurtowej [energii elektrycznej] o 118 euro/MWh, tzn. ponad trzykrotnie. Dla gospodarstw domowych oznacza to wzrost o 122%, dla przemysłu o 177–189%, co oznacza jego bankructwo”.

Ani IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change – Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, powołany w 1988 r. przez ONZ i Światową Organizację Meteorologiczną, jak twierdzą niektórzy po to, aby uzasadnić z góry przyjętą tezę o konieczności walki z globalnym ociepleniem), ani pseudoekolodzy nie przedstawili dotąd żadnych dowodów popierających hipotezę, że to człowiek – poprzez nadmierną emisję CO2 – powoduje globalne ocieplenie, z którym należy bezwzględnie walczyć.

Wszystkie katastroficzne wizje są wynikiem obliczeń komputerowych o wątpliwej dokładności oraz dowolnej ekstrapolacji dotychczasowych krótkotrwałych zmian temperatur na całe obecne stulecie. Są one za to bardzo nagłaśniane i chętnie przyjmowane przez polityków. Przeciwstawne głosy, tzw. sceptyków wypowiadających się m.in. w ramach NIPCC (Nongovernmental International Panel on Climate Change – organizacja pozarządowa działająca społecznie, niefinansowana przez rządy i agendy międzynarodowe), nie są brane pod uwagę.

A sceptycy wysuwają wiele racjonalnych argumentów, niekwestionujących ani realności efektu cieplarnianego, ani faktu chwilowego (w skali wielu epok) ocieplenia, ale odrzucających tezę o antropogennej (powstałej w wyniku działalności człowieka) emisji CO2 jako ich przyczyny.

Argumenty sceptyków przeciw walce z globalnym ociepleniem

W artykułach [2, 3] zebrano i uzasadniono szereg argumentów przeciwstawnych tezie o konieczności walki z globalnym ociepleniem poprzez drastyczne, szybkie ograniczenie emisji CO2. Oto one (w dużym skrócie):

1. Klimat Ziemi w skali setek milionów samoreguluje się, a zmiany klimatu, naprzemiennie w kierunku ocieplenia i oziębienia, występują od co najmniej 3 mld lat.

2. Przyczyną zmian klimatu jest Słońce, a konkretnie – zmiany natężenia docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego powodowane zmiennym położeniem Ziemi względem Słońca i różną aktywnością Słońca. Walka ze zmianami klimatycznymi jest więc dosłownie porywaniem się z motyką na Słońce.

3. Głównym sprawcą efektu cieplarnianego jest para wodna (w 75 do 95%). Dwutlenek węgla wpływa na to zjawisko tylko w 5%, przy czym 95% jego całkowitej emisji ma przyczyny naturalne (wulkany, pożary lasów, gleba, owady, oceany), a tylko 5% jest antropogenne. Zatem wpływ CO2 na zmiany klimatyczne jest pomijalnie mały. Porównywalne do CO2 oddziaływanie ma metan, emitowany w dużym stopniu przez źródła naturalne.

4. To nie zmiany ilości CO2 w atmosferze powodują zmiany jej temperatury, lecz na odwrót. W oceanach rozpuszczone jest blisko 60 razy więcej CO2, niż jest go w atmosferze. Zmiany temperatury wywoływane przez Słońce powodują zwiększone rozpuszczanie się CO2 w wodzie (przy spadku temperatury) lub wydzielanie się nadmiaru CO2 do atmosfery (przy wzroście temperatury).

5. Dotychczasowe próby „twórczego przekształcania przyrody” przez człowieka były wyłącznie negatywne. Ofiarą takiego działania padło Morze Aralskie (odwrócono bieg dwóch rzek: Syr-darii i Amu-darii, by nawodnić pustynię Kyzył-Kum), którego powierzchnia zmniejszyła się już ponad dwukrotnie, a wskutek wzrostu zasolenia zanikło życie biologiczne i zdaniem specjalistów nie da się go już uratować. Walka z globalnym ociepleniem może także skończyć się katastrofą, tyle że nie ekologiczną, ale ekonomiczną.

Uzasadnienie wielu z powyższych argumentów można znaleźć w poważnych publikacjach, dotyczących m.in.: zmienności klimatu od najdawniejszych epok [4], okresowo większych niż obecnie zawartości CO2 w atmosferze w ostatnim dwustuleciu [5] i znacznie większych w ciągu ostatnich 400 mln lat [6], wpływu długości rozpatrywanego okresu (100, 700, 2 tysiące czy 10 tys. ostatnich lat) na wnioski o ochładzaniu się czy ocieplaniu klimatu [7] czy wreszcie pokazania, że w ostatnim 10-leciu nastąpił nie wzrost, lecz spadek średniej temperatury na Ziemi [3, 8].

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl