RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono rekuperację, podnosząc w ten sposób energooszczędność budynku.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Każdy, kto otrzymał zadanie zaprojektowania klimatyzacji w istniejącym budynku, musi zdać sobie sprawę, na ile problemów może natrafić w trakcie realizacji tego zadania. Gdy mamy do czynienia z biblioteką, w której oprócz magazynów książek znajdują się czytelnie, od razu widać pewne trudności − przede wszystkim zupełnie inne parametry powietrza w czytelni i w magazynach książek. Do tego dochodzą specjalne systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, takie jak gaszenie ognia gazem (bo książek nie można zalać wodą), a te z kolei wymuszają na projektancie bardzo dokładną analizę ciśnień powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby wypuszczony gaz gaśniczy nie podusił personelu lub czytelników, a dodatkowo kierunek ruchu powietrza zapewnił prawidłowe oddymianie obiektu i ewakuację ludzi.

Dane ogólne instalacji

Wszystkie pomieszczenia w omawianych budynkach są wentylowane przy pomocy instalacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Z uwagi na brak pomieszczeń technicznych w kondygnacji podziemnej centrale wentylacyjne umieszczono na dachach obsługiwanych budynków. Większość central zaprojektowano z odzyskiem ciepła, stosując – z uwagi na wielkość central – głównie wymienniki krzyżowe.

Centrale zgodnie z założeniem wykonane zostaną w wersji cichej, czyli z powiększoną izolacją wewnętrzną. Wszystkie centrale nawiewne wyposażone będą w nagrzewnice i chłodnice powietrza. Do każdej z nich, w zależności od jej wydatku i niezbędnych parametrów powietrza, dobrano nawilżacze parowe. Przyjęto generalną zasadę, że powietrze nawiewane będzie miało parametry powietrza wewnętrznego. Straty i zyski ciepła będą kompensowane przez grzejniki i klimakonwektory wentylatorowe. W paru pomieszczeniach specjalnych, o zaostrzonych rygorach temperatury i wilgotności wewnętrznej, zaprojektowano precyzyjne szafy klimatyzacyjne utrzymujące niezmienne parametry wewnętrzne. Są one całkowicie niezależne od pozostałych instalacji. Czynnik chłodzący to R407C.

Skraplacze dla poszczególnych szaf klimatyzacyjnych są usytuowane na dachach budynków, bezpośrednio nad szafami. W pomieszczeniach specjalnych nie zaprojektowano grzejników i klimakonwektorów, aby nie zakłócały one pracy szaf klimatyzacyjnych. Ponieważ w pomieszczeniach specjalnych i magazynowych należy, również w lecie, utrzymać stałą wilgotność, przewidziano w obliczeniach i doborze chłodnicy w centrali wentylacyjnej schładzanie powietrza znacznie poniżej temperatury nawiewu.

Pozwoli to na jego osuszenie przez wykroplenie wilgoci na chłodnicy. Powietrze zostanie następnie podgrzane do wymaganej temperatury nawiewu.Oprócz wentylacji ogólnej nawiewno-wywiewnej zaprojektowano także wentylację pożarową. Ma ona za zadanie utrzymać na klatkach schodowych odpowiednie nadciśnienie. Niektóre pomieszczenia posiadają niezależne systemy wentylacji wyciągowej. Są to: WC, śmietnik, hydrofornia oraz palarnia. Kanały prowadzone poza szachtami, przez pomieszczenia, których nie obsługują, będą obudowane np. Promatem lub Conlitem do EI 60 lub 120 w zależności od stref przeciwpożarowych.

Szczegółowe rozwiązania projektoweDla wyżej omówionych założeń projektowych dobrano centrale nawiewno-wywiewne oraz wentylatory wyciągowe. W projekcie zastosowano następujące oznaczenia urządzeń wentylacyjnych:

    • NW − zblokowana centrala nawiewno-wywiewna,
    • N – centrala nawiewna,
    • WP – wentylator pożarowy,
    • WW – wentylator wywiewny wentylacji bytowej.

Z uwagi na wysoką jakość wykonania i pracy oraz akustykę zdecydowano o zastosowaniu central wentylacyjnych firmy CIAT. Centrale należy zamawiać wraz z pełnym wyposażeniem, tj. rozdzielnicą elektryczną, automatyką itp. Z tych też powodów dobrano wentylatory wywiewne dachowe w wersji wyciszonej firmy Gebhardt. Zastosowano wentylatory pożarowe firmy Babcock, a wentylatory osiowe − firmy Venture Industries.Kierując się przyjętymi założeniami, zaprojektowano następujące systemy wentylacyjne wentylacji ogólnej:

    • Centrala wentylacyjna NW2 – usytuowana na dachu budynku magazynowego, ale obsługująca pomieszczenia w budynku modernizowanej czytelni. Ilość powietrza nawiewanego Vn = 6500 m3/h, wywiewanego Vw = 7500 m3/h. Dobrano centrale typu AHU CLIMACIAT airtech 100 firmy CIAT, z wymiennikiem krzyżowym odzysku ciepła w układzie poziomym, wersja prawa.

Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza nawiewanego, zaprojektowano dowilżanie go za pomocą pary wodnej. Dobrano nawilżacz parowy firmy Nordman Engineering typu AT 3000 wielkości 6464. Będzie on usytuowany w pomieszczeniu technicznym na dachu budynku, w pobliżu centrali wentylacyjnej. Dwie lance do wtrysku pary o długości 600 mm będą umieszczone w nawiewnym kanale wentylacyjnym przebiegającym na dachu budynku. Lance te zasilane są przewodami z tworzywa sztucznego o średnicy 35/43.

    • Centrala wentylacyjna NW3 – znajdować się będzie na dachu budynku magazynowego i obsługiwać pomieszczenia w tym budynku oraz w budynku Plomby na kondygnacji podziemnej. Ilość powietrza nawiewanego Vn = 19 740 m3/h, wywiewanego Vw = 18 200 m3/h (ilość powietrza świeżego Vn = Vw = 4940 m3/h). Dobrano centrale typu AHU CLIMACIAT airtech 200 firmy CIAT, z wymiennikiem krzyżowym odzysku ciepła w układzie poziomym, wersja lewa.

Dla pomieszczeń magazynu zaprojektowano 0,5 wymiany powietrza świeżego przy całkowitej ilości powietrza wentylacyjnego równej 2 wymianom. Zatem 1,5 wymiany powietrza jest w recyrkulacji.

Z uwagi na bardzo małe wysokości pięter magazynowych nie ma możliwości zaprojektowania pełnej wentylacji mechanicznej nawiewno- wywiewnej. Dla przewietrzania pomieszczeń zaprojektowano więc sieć kanałów nawiewnych oraz punktowy wywiew powietrza. Zapewni to właściwe przewietrzenie pomieszczeń. Na kanale nawiewnym wykonanym z płyt CLIMAVER A2 Black firmy Top Air-Sofik zaprojektowano kratki nawiewne z przepustnicami i podwójnym układem kierownic. Na wywiewie na każdej kondygnacji znajduje się krata wywiewna z przepustnicą regulacyjną.Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza nawiewanego, zaprojektowano dowilżanie go za pomocą pary wodnej. Dobrano nawilżaczparowy firmy NORDMAN Engineering typu AT 3000 wielkości 4564. Będzie on usytuowany w pomieszczeniu technicznym na dachu budynku w pobliżu centrali wentylacyjnej. Dwie lance do wtrysku pary o długości 900 mm będą umieszczone w nawiewnym kanale wentylacyjnym przebiegającym przez dach budynku.

    • Centrala wentylacyjna NW7 – zlokalizowana na dachu budynku Plomby, obsługuje pomieszczenia biurowe w tym budynku. Ilość powietrza nawiewanego Vn = 8990 m³/h, wywiewanego Vw = 8240 m³/h. Dobrano centrale typu AHU CLIMACIAT airtop 100 firmy CIAT, z wymiennikiem krzyżowym odzysku ciepła w układzie pionowym, wersja lewa. Kanały nawiewno-wywiewne prowadzone są od centrali szachtami na poszczególne piętra. Na każdej kondygnacji kanały rozprowadzone są w przestrzeni stropu podwieszonego do poszczególnych pomieszczeń.

Z uwagi na architekturę wnętrz − stropy podwieszone − narzucony został system nawiewu przez nawiewniki szczelinowe. W przestrzeni stropu podwieszonego znajdują się także klimakonwektory służące chłodzeniu pomieszczeń przy podwyższonej temperaturze zewnętrznej. Ponieważ ilość powietrza obiegowego klimakonwektora jest parokrotnie większa niż ilość powietrza wentylacyjnego, nawiewniki szczelinowe obu systemów różniłyby się znacznie wielkością. Aby zachować jednolitość nawiewników w pomieszczeniu dobrano nawiewniki szczelinowe dla celów powietrza obiegowego klimakonwektora. Zaprojektowano je wzdłuż ściany zewnętrznej budynku.

Świeże powietrze z systemu wentylacji mechanicznej nawiewane jest w pobliże otworu ssawnego klimakonwektora. Wyciąg powietrza z pomieszczenia następuje przez szczelinę w stropie podwieszonym, znajdującą się przy przeciwległej ścianie wewnętrznej, oddzielającej pomieszczenie od korytarza. Na potrzeby nawiewu dobrano nawiewniki szczelinowe firmy Schako typu DSC, o profilu standardowym. Nawiewniki należy zamawiać w komplecie ze skrzynką przyłączną ASK i przepustnicą DK.

Aby ograniczyć do minimum odgłos pracy klimakonwektora, należy podłączyć go do nawiewników poprzez przewód elastyczny tłumiący firmy Tubeslang.

W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza nawiewanego zaprojektowano dowilżanie go za pomocą pary wodnej. Dobrano nawilżacz parowy firmy Nordman Engineering typu AT 3000 wielkości 9064. Będzie on usytuowany w pomieszczeniu technicznym na dachu budynku, w pobliżu centrali wentylacyjnej. Poza wymienionymi wyżej głównymi systemami wentylacji ogólnej występują również niezależne układy wentylacji wywiewnej.

Dla wywiewu powietrza z pomieszczeń WC i pomieszczeń gospodarczych sprzątaczek do budynku magazynowego dobrano wentylator wywiewny dachowy oznaczony symbolem WW1 o Vw = 1320 m³/h. Jest to wentylator firmy Gebhardt w wersji wyciszonej typu RDA-32-3535- 5D na firmowej podstawie dachowej o symbolu ZBS01-0056.Dla wywiewu powietrza z pomieszczeń WC budynku Plomby dobrano wentylator wywiewny dachowy oznaczony symbolem WW2 o Vw = 920 m³/h. Jest to wentylator firmy Gebhardt w wersji wyciszonej typu RDA-32-2528-5D na firmowej podstawie dachowej o symbolu ZBS01-0040.Dla wywiewu powietrza z pomieszczeń socjalnych budynku Plomby dobrano wentylator wywiewny dachowy oznaczony symbolem WW5 o Vw = 360 m³/h. Jest to wentylator firmy Gebhardt typu RDA-21-1822-2E na firmowej podstawie dachowej o symbolu ZBS01-0031.Dla wywiewu powietrza z pomieszczenia hydroforni i magazynów w budynku magazynowym dobrano wentylator wywiewny dachowy oznaczony symbolem WW6 o Vw = 210 m³/h. Jest to również wentylator firmy Gebhardt typu RDA- 21-1822-2E na firmowej podstawie dachowej o symbolu ZBS01-0031.Centrala wentylacyjna NW3 jako jedyna pracuje w systemie recyrkulacji powietrza. Dla pomieszczeń magazynowych zaprojektowano 2 w/h powietrza, jednak ilość powietrza świeżego stanowi 25%, tj. 0,5 w/h.

Magazyn

Magazyn - schemat instalacji wody lodowej

Przewody wentylacyjne znad dachu budynków prowadzone są szachtami instalacyjnymi na poszczególne kondygnacje, gdzie rozprowadzane są po pomieszczeniach. W budynku magazynowym prowadzone są one po wierzchu, pod stropempomieszczeń, w budynku Plomby – w przestrzeni stropów podwieszonych. Z uwagi na bardzo małe wysokości pomieszczeń bądź przestrzeni stropów podwieszonych, wymiary kanałów są nietypowe.

Nie stanowi to jednak utrudnienia, gdy przewiduje się wykonanie ich z płyt izolacyjnych, np. takich jak CLIMAVER A2 Black firmy Top Air-Sofik. Ponieważ kanały takie wykonuje się na budowie, ich nietypowe wymiary nie mają wpływu na przebieg prac montażowych. Dodatkową zaletą tych kanałów jest także tłumienie hałasu.Jedynie kanały wentylacyjne na dachach budynków będą wykonane z blachy stalowej ocynkowanej, z podwójną izolacją cieplną (5 cm), w płaszczu z blachy ocynkowanej. Przewody wentylacyjne będą wyposażone w klapy ppoż. EIS 120 montowane w przegrodach oddzielenia pożarowego. Klapy takie występują również samodzielnie, pełniąc funkcję klap przewałowych bądź upustowych. Wszystkie klapy pożarowe zamontowane na kanałach wentylacyjnych służą w wypadku pożaru do wydzielenia poszczególnych stref.

Dobrano w tym celu klapy GRYFIT typu LX-4 (EIS 120). Prócz zabezpieczenia topikowego będą one wyposażone także w siłownik oraz system sygnalizacji położenia. Niektóre z klap nie mogą z przyczyn technicznych być zamontowane bezpośrednio w przegrodzie. W tym wypadku kanał pomiędzy klapą a przegrodą będzie obudowany do EI 120 płytami z Conlitu lub Promatu.Na kondygnacji 1. piętra oraz na 5. piętrze budynku magazynowego znajdują się wydzielone z ogólnej powierzchni magazynowej dwa pomieszczenia specjalne. Są to: pomieszczenie magazynu działu sztuki (M 2.3) i pomieszczenie inkunabułów i starych druków (M 6.6). W pomieszczeniach tych przechowywane są szczególnie cenne eksponaty. Traktowane są one jako wydzielone strefy pożarowe.

W pomieszczeniach tych zaprojektowano system gaszenia gazem. Dlatego rolę klapy przewałowej (wywiewnej) w ścianie oddzielającej wymienione pomieszczenia od korytarza pełni klapa pożarowa LX-4 (EIS 120), która w razie pożaru zamyka szczelnie przestrzeń pomieszczenia. W obu pomieszczeniach specjalnych, z uwagi na gazowy system gaszenia ognia, zaprojektowano w ścianach zewnętrznych klapy upustowe kompensujące wzrost ciśnienia i upuszczające powietrze z pomieszczenia. Dobrano obie klapy typu VX-4 (EIS 120). Są one sterowane (otwierane) siłownikiem.Na kanałach wentylacyjnych zostaną też zamontowane klapy regulacyjne do regulacji ilościowej przepływów powietrza. Elementami nawiewnymi i wywiewnymi w instalacjach będą w budynku magazynowym kratki wentylacyjne z przepustnicami regulacyjnymi. Kratki nawiewne będą dodatkowo posiadały podwójny układ kierownic.

W opisanym projekcie należało pogodzić wymagania architekta z możliwościami prowadzenia kanałów i umiejscowieniem nawiewników. Do tego doszedł problem maksymalnego odzysku ciepła, gdy były możliwe do stosowania (ze względu na brak miejsca) tylko rekuperatory, zamiast bardziej efektywnych wymienników obrotowych. Jest to przykład sytuacji, gdy w budynkach modernizowanych nie można zrobić tego, co sugerują obliczenia, a architekt nie zgadza się na naruszenie wyglądu pomieszczeń. Mimo takich ograniczeń zaprojektowana klimatyzacja spełnia wymagania oszczędnego korzystania z energii w trakcie eksploatacji budynku.

Komentarze

Powiązane

Marek Wawryniuk Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.) Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W przyszłym roku podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka,...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1) Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi,...

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi, że metod pozwalających na wykorzystanie darmowych nakładów chłodu jest na rynku dużo, w niniejszym artykule dokonano prezentacji najczęściej wykorzystywanych metod i przedstawiono krótko ich wady i zalety. W drugiej części artykułu, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego...

dr inż. Anna Charkowska Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych...

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach ludzi dostarczała ona powietrze o oczekiwanej czystości pyłowej, gazowej oraz mikrobiologicznej. Kontynuacją działań projektanta powinna być regularna kontrola w trakcie eksploatacji instalacji, zarówno ze względu na jej prawidłowy stan techniczny, jak i higieniczny, a także ze względu...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

Mariusz Jędrzejewski, Sebastian Brzoza Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1 – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

dr inż. Kazimierz Wojtas Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej...

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej i budowlanej. Gdzie szukać oszczędności energii? Zdaniem autora głównie w dobrej, obiektywnej edukacji inżynierów – późniejszych projektantów – przez ośrodki akademickie o profilu politechnicznym oraz w aktywnej działalności szkoleniowej prowadzonej przez niezależne ośrodki i stowarzyszenia, połączonej...

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej...

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1) Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze...

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze centrale typu rooftop oraz bardziej zaawansowane konstrukcje współpracujące z systemami pierścieniowymi WLHP.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 1)

Free cooling (cz. 1) Free cooling (cz. 1)

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów...

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym w systemach, w których to tylko możliwe, jest nieodzowne. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania free coolingu są traktowane równorzędnie, a wśród projektantów, firm wykonawczych i inwestorów panuje przekonanie, że niezależnie od wybranego...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.