Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono rekuperację, podnosząc w ten sposób energooszczędność budynku.

Każdy, kto otrzymał zadanie zaprojektowania klimatyzacji w istniejącym budynku, musi zdać sobie sprawę, na ile problemów może natrafić w trakcie realizacji tego zadania. Gdy mamy do czynienia z biblioteką, w której oprócz magazynów książek znajdują się czytelnie, od razu widać pewne trudności − przede wszystkim zupełnie inne parametry powietrza w czytelni i w magazynach książek. Do tego dochodzą specjalne systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, takie jak gaszenie ognia gazem (bo książek nie można zalać wodą), a te z kolei wymuszają na projektancie bardzo dokładną analizę ciśnień powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby wypuszczony gaz gaśniczy nie podusił personelu lub czytelników, a dodatkowo kierunek ruchu powietrza zapewnił prawidłowe oddymianie obiektu i ewakuację ludzi.

Dane ogólne instalacji

Wszystkie pomieszczenia w omawianych budynkach są wentylowane przy pomocy instalacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Z uwagi na brak pomieszczeń technicznych w kondygnacji podziemnej centrale wentylacyjne umieszczono na dachach obsługiwanych budynków. Większość central zaprojektowano z odzyskiem ciepła, stosując – z uwagi na wielkość central – głównie wymienniki krzyżowe.

Centrale zgodnie z założeniem wykonane zostaną w wersji cichej, czyli z powiększoną izolacją wewnętrzną. Wszystkie centrale nawiewne wyposażone będą w nagrzewnice i chłodnice powietrza. Do każdej z nich, w zależności od jej wydatku i niezbędnych parametrów powietrza, dobrano nawilżacze parowe. Przyjęto generalną zasadę, że powietrze nawiewane będzie miało parametry powietrza wewnętrznego. Straty i zyski ciepła będą kompensowane przez grzejniki i klimakonwektory wentylatorowe. W paru pomieszczeniach specjalnych, o zaostrzonych rygorach temperatury i wilgotności wewnętrznej, zaprojektowano precyzyjne szafy klimatyzacyjne utrzymujące niezmienne parametry wewnętrzne. Są one całkowicie niezależne od pozostałych instalacji. Czynnik chłodzący to R407C.

Skraplacze dla poszczególnych szaf klimatyzacyjnych są usytuowane na dachach budynków, bezpośrednio nad szafami. W pomieszczeniach specjalnych nie zaprojektowano grzejników i klimakonwektorów, aby nie zakłócały one pracy szaf klimatyzacyjnych. Ponieważ w pomieszczeniach specjalnych i magazynowych należy, również w lecie, utrzymać stałą wilgotność, przewidziano w obliczeniach i doborze chłodnicy w centrali wentylacyjnej schładzanie powietrza znacznie poniżej temperatury nawiewu. Pozwoli to na jego osuszenie przez wykroplenie wilgoci na chłodnicy. Powietrze zostanie następnie podgrzane do wymaganej temperatury nawiewu.

Oprócz wentylacji ogólnej nawiewno-wywiewnej zaprojektowano także wentylację pożarową. Ma ona za zadanie utrzymać na klatkach schodowych odpowiednie nadciśnienie. Niektóre pomieszczenia posiadają niezależne systemy wentylacji wyciągowej. Są to: WC, śmietnik, hydrofornia oraz palarnia. Kanały prowadzone poza szachtami, przez pomieszczenia, których nie obsługują, będą obudowane np. Promatem lub Conlitem do EI 60 lub 120 w zależności od stref przeciwpożarowych.

Szczegółowe rozwiązania projektowe

Dla wyżej omówionych założeń projektowych dobrano centrale nawiewno-wywiewne oraz wentylatory wyciągowe. W projekcie zastosowano następujące oznaczenia urządzeń wentylacyjnych:

  • NW − zblokowana centrala nawiewno-wywiewna,
  • N – centrala nawiewna,
  • WP – wentylator pożarowy,
  • WW – wentylator wywiewny wentylacji bytowej.

Z uwagi na wysoką jakość wykonania i pracy oraz akustykę zdecydowano o zastosowaniu central wentylacyjnych firmy CIAT. Centrale należy zamawiać wraz z pełnym wyposażeniem, tj. rozdzielnicą elektryczną, automatyką itp. Z tych też powodów dobrano wentylatory wywiewne dachowe w wersji wyciszonej firmy Gebhardt. Zastosowano wentylatory pożarowe firmy Babcock, a wentylatory osiowe − firmy Venture Industries.

Kierując się przyjętymi założeniami, zaprojektowano następujące systemy wentylacyjne wentylacji ogólnej:

  • Centrala wentylacyjna NW2 – usytuowana na dachu budynku magazynowego, ale obsługująca pomieszczenia w budynku modernizowanej czytelni. Ilość powietrza nawiewanego Vn = 6500 m3/h, wywiewanego Vw = 7500 m3/h. Dobrano centrale typu AHU CLIMACIAT airtech 100 firmy CIAT, z wymiennikiem krzyżowym odzysku ciepła w układzie poziomym, wersja prawa.

Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza nawiewanego, zaprojektowano dowilżanie go za pomocą pary wodnej. Dobrano nawilżacz parowy firmy Nordman Engineering typu AT 3000 wielkości 6464. Będzie on usytuowany w pomieszczeniu technicznym na dachu budynku, w pobliżu centrali wentylacyjnej. Dwie lance do wtrysku pary o długości 600 mm będą umieszczone w nawiewnym kanale wentylacyjnym przebiegającym na dachu budynku. Lance te zasilane są przewodami z tworzywa sztucznego o średnicy 35/43.

  • Centrala wentylacyjna NW3 – znajdować się będzie na dachu budynku magazynowego i obsługiwać pomieszczenia w tym budynku oraz w budynku Plomby na kondygnacji podziemnej. Ilość powietrza nawiewanego Vn = 19 740 m3/h, wywiewanego Vw = 18 200 m3/h (ilość powietrza świeżego Vn = Vw = 4940 m3/h). Dobrano centrale typu AHU CLIMACIAT airtech 200 firmy CIAT, z wymiennikiem krzyżowym odzysku ciepła w układzie poziomym, wersja lewa.
   03.08.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl