Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Możliwości wykorzystania „pośredniego free coolingu”
Ciąg dalszy artykułu...

Możliwości wykorzystania „pośredniego free coolingu” na potrzeby przygotowania wody ziębniczej o żądanej temperaturze

Systemy klimatyzacyjne wymagające przygotowania wody ziębniczej o określonej temperaturze z reguły wykorzystują sprężarkowe agregaty chłodnicze do jej schłodzenia. Wykorzystanie powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze w celu schłodzenia cieczy pośredniczącej bez ingerencji sprężarkowego układu chłodniczego przynosi wymierne korzyści finansowe związane z niższymi kosztami eksploatacji, a także podnosi wartość obiektu z uwagi na wyższą efektywność systemów w nim prosperujących. Ciecz pośredniczącą może stanowić woda zasilająca odbiorniki chłodu, takie jak klimakonwektory wentylatorowe, belki chłodnicze itp. Inne medium pośredniczące może stanowić czynnik chłodniczy (rozwiązanie firmy Carrier).

Z uwagi, że proces free coolingu jest realizowany tylko przy temperaturze powietrza zewnętrznego niższej od temperatury wody na powrocie z instalacji, realizacja free coolingu odbywa się często przy współudziale sprężarkowych agregatów chłodniczych. Mechanicznie rozwiązanie free coolingu jest w pewnym stopniu powiązane z pracą agregatu; z tego powodu możemy rozróżnić następujące warianty realizacji free coolingu pośredniego:

  • rozwiązanie w postaci dodatkowego wymiennika free coolingu z trójdrogowym zaworem regulacyjnym jako opcjonalnym wyposażeniem dla monoblokowego agregatu chłodniczego,
  • rozwiązanie w postaci wymiennika pośredniego, pompy glikolowej oraz dodatkowego wymiennika free cooling (współpracującego ze sprężarkowym agregatem wody ziębniczej),
  • rozwiązanie bez dodatkowego wymiennika free coolingu, wykorzystujące typowy układ chłodniczy agregatu chłodniczego oraz pompę czynnika chłodniczego pracującą w okresie postoju sprężarki i w sprzyjających warunkach do realizacji procesu schładzania cieczy za pośrednictwem powietrza o niskiej temperaturze(rozwiązanie stosowane przez firmę Carrier),
  • inne rozwiązania, np. wykorzystujące „free cooler”, czyli dry cooler, którego zadaniem jest schłodzenie cieczy w instalacji za pośrednictwem powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze. Dry cooler realizujący proces free coolingu może być wykorzystywany zarówno w rozwiązaniach, w których stosowane są monoblokowe agregaty chłodnicze ze skraplaczem chłodzonym cieczą, jak i monoblokowe agregaty ze skraplaczem chłodzonym powietrzem. W przypadku agregatów ze skraplaczem chłodzonym cieczą w okresach wysokich temperatur powietrza zewnętrznego „dry cooler” odprowadza ciepło ze skraplaczy podczas „produkcji mocy chłodniczej”, zaś w okresie niskich temperatur powietrza zewnętrznego „dry cooler” pełni funkcję „free coolera”, czyli urządzenia, które kosztem poboru mocy tylko silników wentylatorów pozwala na schłodzenie cieczy do żądanej temperatury.

W przypadku monoblokowych agregatów chłodniczych ze skraplaczem chłodzonym powietrzem dry cooler może pełnić funkcję urządzenia wstępnie schładzającego wodę do żądanej temperatury, zaś dalsze schłodzenie w miarę potrzeby może być realizowane na parowaczu agregatu chłodniczego.

Free cooling pośredni z wykorzystaniem zaworu trójdrogowego i dodatkowego wymiennika free coolingu

 Ponieważ rozwiązanie to zostało szczegółowo opisane przez autora w publikacji [1], poniżej zostaną przedstawione jedynie podstawowe i zasadnicze informacje. Zasada działania tego rodzaju free coolingu polega na zastosowaniu dodatkowego wymiennika free coolingu zamontowanego przed skraplaczem i trójdrogowego zaworu regulacyjnego, który w zależności od temperatury wody w instalacji oraz temperatury powietrza zewnętrznego zmienia swoje położenie. Jeśli temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa od temperatury wody na powrocie z instalacji (okres letni), schłodzenie wody odbywa się dzięki pracy sprężarkowego układu chłodniczego.

W przypadku obniżenia się temperatury powietrza zewnętrznego o 1–2°C poniżej temperatury wody na powrocie z instalacji (okres przejściowy), schłodzenie wody odbywa się w pierwszej kolejności na wymienniku free coolingu, a dodatkowe schłodzenie wody, z uwagi na niewystarczającą temperaturę powietrza zewnętrznego konieczną do uzyskania maksymalnej wydajności chłodniczej wymiennika free coolingu, odbywa się z wykorzystaniem sprężarkowego układu chłodniczego. W okresie zimowym schłodzenie wody do zadanej temperatury odbywa się tylko z wykorzystaniem dodatkowego wymiennika free coolingu. Sprężarkowy układ chłodniczy pozostaje w tym czasie nieaktywny, korzyści wynikają zatem z bardzo niskich kosztów eksploatacji, gdyż uzyskuje się zadaną temperaturę wody kosztem tylko poboru mocy elektrycznej wentylatorów, które są diametralnie niższe od poboru mocy sprężarkowego układu chłodniczego.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl