Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Możliwości wykorzystania „pośredniego free coolingu”
Ciąg dalszy artykułu...

Możliwości wykorzystania „pośredniego free coolingu” na potrzeby przygotowania wody ziębniczej o żądanej temperaturze

Systemy klimatyzacyjne wymagające przygotowania wody ziębniczej o określonej temperaturze z reguły wykorzystują sprężarkowe agregaty chłodnicze do jej schłodzenia. Wykorzystanie powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze w celu schłodzenia cieczy pośredniczącej bez ingerencji sprężarkowego układu chłodniczego przynosi wymierne korzyści finansowe związane z niższymi kosztami eksploatacji, a także podnosi wartość obiektu z uwagi na wyższą efektywność systemów w nim prosperujących. Ciecz pośredniczącą może stanowić woda zasilająca odbiorniki chłodu, takie jak klimakonwektory wentylatorowe, belki chłodnicze itp. Inne medium pośredniczące może stanowić czynnik chłodniczy (rozwiązanie firmy Carrier).

Z uwagi, że proces free coolingu jest realizowany tylko przy temperaturze powietrza zewnętrznego niższej od temperatury wody na powrocie z instalacji, realizacja free coolingu odbywa się często przy współudziale sprężarkowych agregatów chłodniczych. Mechanicznie rozwiązanie free coolingu jest w pewnym stopniu powiązane z pracą agregatu; z tego powodu możemy rozróżnić następujące warianty realizacji free coolingu pośredniego:

  • rozwiązanie w postaci dodatkowego wymiennika free coolingu z trójdrogowym zaworem regulacyjnym jako opcjonalnym wyposażeniem dla monoblokowego agregatu chłodniczego,
  • rozwiązanie w postaci wymiennika pośredniego, pompy glikolowej oraz dodatkowego wymiennika free cooling (współpracującego ze sprężarkowym agregatem wody ziębniczej),
  • rozwiązanie bez dodatkowego wymiennika free coolingu, wykorzystujące typowy układ chłodniczy agregatu chłodniczego oraz pompę czynnika chłodniczego pracującą w okresie postoju sprężarki i w sprzyjających warunkach do realizacji procesu schładzania cieczy za pośrednictwem powietrza o niskiej temperaturze(rozwiązanie stosowane przez firmę Carrier),
  • inne rozwiązania, np. wykorzystujące „free cooler”, czyli dry cooler, którego zadaniem jest schłodzenie cieczy w instalacji za pośrednictwem powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze. Dry cooler realizujący proces free coolingu może być wykorzystywany zarówno w rozwiązaniach, w których stosowane są monoblokowe agregaty chłodnicze ze skraplaczem chłodzonym cieczą, jak i monoblokowe agregaty ze skraplaczem chłodzonym powietrzem. W przypadku agregatów ze skraplaczem chłodzonym cieczą w okresach wysokich temperatur powietrza zewnętrznego „dry cooler” odprowadza ciepło ze skraplaczy podczas „produkcji mocy chłodniczej”, zaś w okresie niskich temperatur powietrza zewnętrznego „dry cooler” pełni funkcję „free coolera”, czyli urządzenia, które kosztem poboru mocy tylko silników wentylatorów pozwala na schłodzenie cieczy do żądanej temperatury.

W przypadku monoblokowych agregatów chłodniczych ze skraplaczem chłodzonym powietrzem dry cooler może pełnić funkcję urządzenia wstępnie schładzającego wodę do żądanej temperatury, zaś dalsze schłodzenie w miarę potrzeby może być realizowane na parowaczu agregatu chłodniczego.

Free cooling pośredni z wykorzystaniem zaworu trójdrogowego i dodatkowego wymiennika free coolingu

 Ponieważ rozwiązanie to zostało szczegółowo opisane przez autora w publikacji [1], poniżej zostaną przedstawione jedynie podstawowe i zasadnicze informacje. Zasada działania tego rodzaju free coolingu polega na zastosowaniu dodatkowego wymiennika free coolingu zamontowanego przed skraplaczem i trójdrogowego zaworu regulacyjnego, który w zależności od temperatury wody w instalacji oraz temperatury powietrza zewnętrznego zmienia swoje położenie. Jeśli temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa od temperatury wody na powrocie z instalacji (okres letni), schłodzenie wody odbywa się dzięki pracy sprężarkowego układu chłodniczego.

W przypadku obniżenia się temperatury powietrza zewnętrznego o 1–2°C poniżej temperatury wody na powrocie z instalacji (okres przejściowy), schłodzenie wody odbywa się w pierwszej kolejności na wymienniku free coolingu, a dodatkowe schłodzenie wody, z uwagi na niewystarczającą temperaturę powietrza zewnętrznego konieczną do uzyskania maksymalnej wydajności chłodniczej wymiennika free coolingu, odbywa się z wykorzystaniem sprężarkowego układu chłodniczego. W okresie zimowym schłodzenie wody do zadanej temperatury odbywa się tylko z wykorzystaniem dodatkowego wymiennika free coolingu. Sprężarkowy układ chłodniczy pozostaje w tym czasie nieaktywny, korzyści wynikają zatem z bardzo niskich kosztów eksploatacji, gdyż uzyskuje się zadaną temperaturę wody kosztem tylko poboru mocy elektrycznej wentylatorów, które są diametralnie niższe od poboru mocy sprężarkowego układu chłodniczego.

   15.05.2009

Komentarze

(1)
Laurence | 26.11.2020, 13:36
Hi, check out the collection of useful information we have prepared for you. I am sure you will find here something that will interest you! You're welcome :) Isis
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl