Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Logika pracy free-coolingu
Ciąg dalszy artykułu...

Rys. 2. Free cooling w sprężarkowym agregacie chłodniczym wyposażony w pompę glikolową, dodatkowy wymiennik free coolingu oraz wymiennik pośredniczący. Praca w okresie letnim

Rys. 3. Free cooling w sprężarkowym agregacie chłodniczym wyposażony w pompę glikolową, dodatkowy wymiennik free coolingu oraz wymiennik pośredniczący. Praca w okresie przejściowym

Rys. 4. Free cooling w sprężarkowym agregacie chłodniczym wyposażony w pompę glikolową, dodatkowy wymiennik free coolingu oraz wymiennik pośredniczący. Praca w okresie zimowym

W tradycyjnych rozwiązaniach free coolingu spadek ciśnienia po stronie instalacji jest znaczny i wynosi ok. 70/80 kPa, z powodu dwurzędowego wymiennika ciepła i trójdrogowego zaworu regulacyjnego, oraz zmienia się w zależności od położenia trójdrogowego zaworu regulacyjnego. W niniejszym rozwiązaniu uzyskuje się stały spadek ciśnienia powstały tylko na wymienniku ciepła, który może zostać oszacowany na ok. 30–40 kPa.

Ponieważ rozwiązanie to dotychczas jeszcze nie zostało opisane w literaturze krajowej, poniżej zostanie przedstawiona logika pracy dla trzech typowych okresów pracy charakterystycznych dla instalacji pracujących z funkcją free coolingu.

1. Logika pracy dla okresu letniego

Schłodzenie cieczy jest zapewnione przez układ chłodniczy pracujący z załączonymi sprężarkami (C) jak w standardowym wykonaniu agregatu chłodniczego, pompa recyrkulacyjna (P) pozostaje wyłączona (OFF).

Jak można zaobserwować na rysunku, wymiennik free coolingu (Bh) pozostaje nieaktywny.

2. Logika pracy w okresie przejściowym (wiosennym/jesiennym)

Jeśli temperatura powietrza zewnętrznego (Ae) jest odpowiednia, pompa (P) zostaje załączona (ON):
a) w tym momencie zostaje wymuszony przepływ wodnego roztworu glikolu pomiędzy wymiennikiem pośrednim (Si) i wymiennikiem free coolingu. Wymiennik pośredni konsekwentnie odbiera ciepło z parowacza (Ev);
b) wentylatory (Fa) zostają załączone z maksymalną prędkością obrotową, aby uzyskać maksymalne schłodzenie cieczy kosztem powietrza zewnętrznego;
c) rozwiązanie to powoduje wstępne schłodzenie, które jest możliwe dzięki funkcji free coolingu;
d) jeśli to niezbędne, tj. gdy „chłód” pozyskany dzięki wymiennikowi free coolingu jest niewystarczający do osiągnięcia zadanej temperatury cieczy, pozostałe dochłodzenie cieczy jest realizowane za pośrednictwem układu chłodniczego.

3. Logika pracy w okresie zimowym

Pompa (P) pozostaje załączona (ON), jak w poprzednim przypadku:
a) wymiennik free coolingu (Bh) pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości z uwagi na bardzo niskie temperatury powietrza zewnętrznego; cała wydajność ziębienia jest zapewniona przez free cooling;
b) mikroprocesor sterujący powoduje wyłączenie wszystkich sprężarek (C);
c) jeśli temperatura na wylocie z wymiennika free coolingu obniża się (Bh) poniżej wartości zadanej, mikroprocesor zmienia prędkość obrotową wentylatorów (Fa), wyłączając je całkowicie, jeśli istnieje taka potrzeba. Kiedy wentylatory pozostają wyłączone i temperatura cieczy w dalszym ciągu (Wo) obniża się, pompy recyrkulacyjne zostają wyłączone (OFF) jak dla okresu letniego, pozwalając na utrzymanie wartości zadanej na określonym poziomie.

Zaletą tego rozwiązania free coolingu jest, podobnie jak uprzednio, dostawa urządzenia na plac budowy jako urządzenia z wbudowanym free coolingiem (monoblok), a także małe opory po stronie cieczy. Do wad należą stosunkowo wyższe od pierwszej z wymienionych metod free coolingu koszty inwestycyjne, powiększone opory po stronie powietrza i konieczność zastosowania wodnych roztworów glikoli jako cieczy przeciwzamarzającej.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl