Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 2)

Czyszczenie kanału klimatyzacyjnego
Czyszczenie kanału klimatyzacyjnego
www.ventmax.pl

W poprzednim artykule („RI” nr 11/2009) przedstawione zostały stosowane powszechnie oraz zalecane przez tandardy zagraniczne i wytyczne producentów metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych, z uwzględnieniem czyszczenia urządzeń uzdatniających powietrze i wymuszających jego przepływ. W niniejszej publikacji omówiono metody czyszczenia przewodów wentylacyjnych „na sucho” stosowane w instalacjach, w których osiadł pył.

Metody czyszczenia przewodów wentylacyjnych

Podczas czyszczenia wnętrza przewodów wentylacyjnych z suchych osadów wykorzystuje się metody, za pomocą których w sposób mechaniczny usunięty zostaje nagromadzony na ściankach przewodów pył. Dzięki zastosowaniu wybranej metody czyszczenia należy się spodziewać efektywnego usunięcia osadzonych zanieczyszczeń bez uszkodzenia lub zniszczenia wewnętrznych powierzchni przewodów. Używane w tym celu urządzenia muszą być zatem wykonane z odpowiednio dobranych materiałów, dopasowanych do materiału, z którego wykonane są przewody wentylacyjne.

Charakterystyka metod czyszczenia instalacji na sucho zamieszczona w wytycznych HVCA [10]
Tabela 1. Charakterystyka metod czyszczenia instalacji na sucho zamieszczona w wytycznych HVCA [10]


W brytyjskich wytycznych „Guide to Good Practice – Cleanliness of Ventilation Systems” [10] znajdują się zalecenia dotyczące stosowania suchej oraz mokrej metody czyszczenia. W tabeli 1 scharakteryzowano pokrótce metody suchego czyszczenia. Przy opisie metod, w których pojawia się oznaczenie literą (A), cząstki stałe powinny być zebrane w wyniku zasysania zanieczyszczonego powietrza przez urządzenie ssące (np. wentylator wytwarzający podciśnienie). Wymagana jest właściwa filtracja usuwanego powietrza. Nie wszystkie z wymienionych w tabeli metod są obecnie powszechnie stosowane.

Zestawienie informacji dotyczących metod czyszczenia instalacji i ich skuteczności, kosztów, ryzyka dla pracowników z wymienieniem czyszczonych elementów instalacji [4]
1) pozostałości muszą być usunięte lub zabezpieczone przed odgazowaniem
2) ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego nie należy używać tworzyw sztucznych
3) charakterystyka cieplna i akustyczna instalacji nie mogą ulec pogorszeniu
Tabela 2. Zestawienie informacji dotyczących metod czyszczenia instalacji i ich skuteczności, kosztów, ryzyka dla pracowników z wymienieniem czyszczonych elementów instalacji [4]


W tabeli 2 zamieszczono dodatkowe informacje dotyczące różnych metod czyszczenia instalacji i ich skuteczności, jak również kosztów oraz ryzyka, na jakie są narażeni pracownicy wykonujący czyszczenie. Chociaż w Polsce nie stosuje się wewnętrznej izolacji cieplnej przewodów wentylacyjnych, aby przedstawić wszystkie możliwości urządzeń do czyszczenia instalacji, w tabeli pozostawiono informację na ten temat.

Cytując [4], podano, że uszczelnianie lub hermetyzacja zanieczyszczonych fragmentów instalacji jest metodą wyśmienitą dla przewodów z wewnętrzną izolacją. Natomiast według informacji zawartych w [8], [9] nie jest to metoda zalecana.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl