Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1)

Czyszczenie kanału klimatyzacyjnego
Czyszczenie kanału klimatyzacyjnego
www.ventmax.pl

Po przeprowadzeniu kontroli stanu higienicznego instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej i stwierdzeniu konieczności czyszczenia instalacji, całej lub jej fragmentów (odpowiednie procedury zostały omówione w artykułach zamieszczonych w „Rynku Instalacyjnym” nr 7–8 i 9/2009), wybrać należy odpowiedni sposób usunięcia zanieczyszczeń z wewnętrznych powierzchni przewodów wentylacyjnych i z powierzchni urządzeń przygotowujących oraz transportujących powietrze wentylacyjne. W artykule przedstawiono zalecenia dotyczące czyszczenia instalacji zawarte w wersji roboczej normy europejskiej prEN 15780:2008 i amerykańskim standardzie ARC 2006 oraz pokrótce omówiono stosowane obecnie metody czyszczenia.

Wybór metody czyszczenia zgodnie z prEN 15780: 2008

Najogólniej rozróżnić można metody czyszczenia suche i mokre.
Sposoby suchego czyszczenia instalacji podane w normie prEN 15780:2008 (E) [7] jako przykładowe (autorzy normy w taki właśnie sposób rozpoczynają wymienianie metod czyszczenia, zapewne chcąc w ten sposób zostawić „furtkę” dla innych, obecnie niestosowanych metod) to:

  • usuwanie zanieczyszczeń w wyniku wytworzenia podciśnienia (vacuum cleaning),
  • czyszczenie z wykorzystaniem powietrza sprężonego,
  • czyszczenie za pomocą szczotek.


Odrywaniu warstwy zanieczyszczeń za pomocą powietrza sprężonego lub szczotkowania towarzyszy wymuszony przepływ powietrza wewnątrz instalacji, przenoszący uwolnione zanieczyszczenia do urządzenia, w którym pył może być zatrzymany bezpiecznie dla środowiska otaczającego i dla wykonujących te czynności pracowników (np. zespoły wyciągowo-filtracyjne).
Przykładowe metody czyszczenia instalacji „na mokro” to zastosowanie:

  • pary wodnej,
  • środków chemicznych,
  • dezynfekcji.

Zazwyczaj metody suche są wystarczające dla systemów nawiewu powietrza i w większości przypadków dla sieci wywiewnych.

Metody mokre (lub kombinacja metody mokrej i suchej) mogą być potrzebne podczas czyszczenia instalacji wyciągowych z profesjonalnych kuchni oraz instalacji, w których powietrze usuwane zawiera dym, tłuszcz oraz podobne zanieczyszczenia. Tam, gdzie system został zaprojektowany pod kątem czyszczenia na mokro, należy zwrócić uwagę na warunki i ograniczenia wynikającego z przyjętej metody. Przykładowo, metodę mokrą można stosować jedynie w wypadku przewodów o wystarczającej szczelności, gładkiej powierzchni wewnętrznej i odpowiednim nachyleniu oraz wyposażonych w system odwadniający służący do odprowadzenia cieczy wraz z uwolnionymi zanieczyszczeniami [7].

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia w przewodach należy przewidzieć wystarczającą liczbę otworów wyczystnych. Ze szczególną uwagą należy rozpatrzyć dostęp do zainstalowanych w przewodach „przeszkód”, które mogą skomplikować proces czyszczenia, takich jak przepustnice, nagrzewnice kanałowe i tłumiki hałasu. W wielu przypadkach niezbędne będą dodatkowe otwory przed i za takimi urządzeniami, ułatwiające ostrożne ich czyszczenie. Wymagania dotyczące lokalizacji i odległości pomiędzy otworami zapisane zostały w normach EN 12097 i EN 13779 (w Polsce wymagania te, opracowane na podstawie wymienionych norm europejskich, zamieszczono w „Warunkach technicznych wykonania i odbioru instalacji wentylacyjnych”[8], a wymienione normy są obecnie, po przetłumaczeniu, normami polskimi o numerach: PN-EN 12097:2007 [5] i PN-EN 13779:2008 [6]).

Czyszczenie przewodów powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza podczas normalnej pracy instalacji. Elementy wyposażenia instalacji zamontowane w przewodach wentylacyjnych, np. łuki, kolanka lub przepustnice, powinny być czyszczone z obydwu stron. Wynika to z konieczności ich dokładnego oczyszczenia, oczywiście z zachowaniem koniecznej ostrożności, bez spowodowania uszkodzeń.

Po zakończonym czyszczeniu niezbędna jest kontrola oceniająca skuteczność wykonanych czynności (zazwyczaj wystarcza metoda wizualna) oraz kontrola poprawności działania instalacji i jej regulacja, jeśli okaże się niezbędna. Jeśli metoda wizualna kontroli nie jest w danym przypadku wystarczająca, ocena czystości może być przeprowadzona z wykorzystaniem obiektywnych pomiarów ilościowych [7]. Kontrola powinna być przeprowadzona we wszystkich czyszczonych częściach instalacji. Niezbędne jest wykonanie raportu po przeprowadzeniu czyszczenia.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl