Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne źródła chłodu w systemach VAV (cz. 1)

Na łamach czasopism branżowych promowane są obecnie systemy pracujące ze zmiennym udziałem powietrza klimatyzowanego VAV. Systemy te mają szereg zalet, przedstawianych przez różnych autorów w publikacjach poświęconych tej tematyce. Autor niniejszego artykułu zwraca uwagę czytelników również na takie zagadnienia związane z problematyką systemów VAV, które w innych publikacjach są zazwyczaj pomijane, a mają elementarny wpływ na prawidłową pracę systemów klimatyzacyjnych pracujących ze zmiennym udziałem powietrza nawiewanego.

Na nic zdadzą się najbardziej przemyślane rozwiązania, jeśli na pewnym etapie projektu nie zostaną uwzględnione podstawowe cechy charakteryzujące systemy VAV. Treść artykułu nawiązuje do zagadnień związanych ze źródłem chłodu i analizą jego pracy w systemach VAV. Nie bez powodu bowiem potocznie używane jest sformułowanie, że źródło chłodu stanowi „serce” wszystkich systemów klimatyzacyjnych. Od jego pracy zależy prawidłowe działanie całego systemu klimatyzacyjnego.

Zmienność obciążeń cieplnych – cecha charakterystyczna systemów klimatyzacji komfortu

Można zauważyć, że wymiarowanie instalacji klimatyzacyjnych dokonywane jest najczęściej w oparciu o szczytowe wartości obciążeń cieplnych budynku. Mało kto zastanawia się, co się dzieje z pracą systemu klimatyzacji w innych warunkach pracy, w szczególności przy zmniejszonym obciążeniu cieplnym. Najczęściej pomijana jest analiza źródła chłodu w systemach klimatyzacyjnych dla innych niż obliczeniowe parametry powietrza zewnętrznego.

Brak takiej analizy może powodować albo brak efektywnej pracy źródła chłodu, albo w niektórych wypadkach nawet awaryjne wyłączenia instalacji klimatyzacyjnych. Szczególnie brak prognozy, jak będzie się zachowywała instalacja klimatyzacyjna w różnych warunkach pracy, może zostać uwidoczniony w systemach VAV. Systemy te cechuje wiele zalet, ale również w pewnych aspektach odmienność od innych systemów klimatyzacyjnych.

Istnieje jednak jedna zasadnicza cecha, która charakteryzuje większość systemów klimatyzacji komfortu – jest nią zmienność obciążeń cieplnych budynku. Dotyczy ona zarówno systemów klimatyzacyjnych o stałym wydatku powietrza nawiewanego CAV, systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza, jak i systemów VAV. W celu zobrazowania tego faktu posłużmy się przykładem.

Na rysunku 1 i 2 przedstawiono zmienność obciążenia cieplnego dla przykładowego budynku zlokalizowanego w Mediolanie. Na wykresach można zauważyć, że obciążenie cieplne budynku zmienia się nie tylko w ciągu sezonu, ale również w ciągu dnia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że maksymalna wartość obciążenia cieplnego występuje zaledwie przez krótki okres.

Zmienność sezonowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie
Rys. 1. Zmienność sezonowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie (2-piętrowy biurowiec o powierzchni 400 m2, 45 osób pomiędzy godziną 8 a 17, wymiary długość×szerokość×wysokość: 20×10×7 m)
Zmienność dobowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie
Rys. 2. Zmienność dobowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie


Dla analizowanego budynku przewidziano agregat chłodniczy z dwiema sprężarkami o trzech stopniach regulacji wydajności. Co to oznacza? Agregat wyposażony jest w sprężarki o nierównomiernym rozkładzie wydajności ziębienia. Pierwsza sprężarka malej mocy jest załączana, gdy zaczyna wzrastać obciążenie cieplne obiektu. Jej wydajność stanowi ok. 1/3 wydajności chłodniczej agregatu.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl