Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne źródła chłodu w systemach VAV (cz. 1)

Na łamach czasopism branżowych promowane są obecnie systemy pracujące ze zmiennym udziałem powietrza klimatyzowanego VAV. Systemy te mają szereg zalet, przedstawianych przez różnych autorów w publikacjach poświęconych tej tematyce. Autor niniejszego artykułu zwraca uwagę czytelników również na takie zagadnienia związane z problematyką systemów VAV, które w innych publikacjach są zazwyczaj pomijane, a mają elementarny wpływ na prawidłową pracę systemów klimatyzacyjnych pracujących ze zmiennym udziałem powietrza nawiewanego.

Na nic zdadzą się najbardziej przemyślane rozwiązania, jeśli na pewnym etapie projektu nie zostaną uwzględnione podstawowe cechy charakteryzujące systemy VAV. Treść artykułu nawiązuje do zagadnień związanych ze źródłem chłodu i analizą jego pracy w systemach VAV. Nie bez powodu bowiem potocznie używane jest sformułowanie, że źródło chłodu stanowi „serce” wszystkich systemów klimatyzacyjnych. Od jego pracy zależy prawidłowe działanie całego systemu klimatyzacyjnego.

Zmienność obciążeń cieplnych – cecha charakterystyczna systemów klimatyzacji komfortu

Można zauważyć, że wymiarowanie instalacji klimatyzacyjnych dokonywane jest najczęściej w oparciu o szczytowe wartości obciążeń cieplnych budynku. Mało kto zastanawia się, co się dzieje z pracą systemu klimatyzacji w innych warunkach pracy, w szczególności przy zmniejszonym obciążeniu cieplnym. Najczęściej pomijana jest analiza źródła chłodu w systemach klimatyzacyjnych dla innych niż obliczeniowe parametry powietrza zewnętrznego.

Brak takiej analizy może powodować albo brak efektywnej pracy źródła chłodu, albo w niektórych wypadkach nawet awaryjne wyłączenia instalacji klimatyzacyjnych. Szczególnie brak prognozy, jak będzie się zachowywała instalacja klimatyzacyjna w różnych warunkach pracy, może zostać uwidoczniony w systemach VAV. Systemy te cechuje wiele zalet, ale również w pewnych aspektach odmienność od innych systemów klimatyzacyjnych.

Istnieje jednak jedna zasadnicza cecha, która charakteryzuje większość systemów klimatyzacji komfortu – jest nią zmienność obciążeń cieplnych budynku. Dotyczy ona zarówno systemów klimatyzacyjnych o stałym wydatku powietrza nawiewanego CAV, systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza, jak i systemów VAV. W celu zobrazowania tego faktu posłużmy się przykładem.

Na rysunku 1 i 2 przedstawiono zmienność obciążenia cieplnego dla przykładowego budynku zlokalizowanego w Mediolanie. Na wykresach można zauważyć, że obciążenie cieplne budynku zmienia się nie tylko w ciągu sezonu, ale również w ciągu dnia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że maksymalna wartość obciążenia cieplnego występuje zaledwie przez krótki okres.

Zmienność sezonowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie
Rys. 1. Zmienność sezonowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie (2-piętrowy biurowiec o powierzchni 400 m2, 45 osób pomiędzy godziną 8 a 17, wymiary długość×szerokość×wysokość: 20×10×7 m)
Zmienność dobowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie
Rys. 2. Zmienność dobowych obciążeń cieplnych dla przykładowego budynku typu biurowego w Mediolanie


Dla analizowanego budynku przewidziano agregat chłodniczy z dwiema sprężarkami o trzech stopniach regulacji wydajności. Co to oznacza? Agregat wyposażony jest w sprężarki o nierównomiernym rozkładzie wydajności ziębienia. Pierwsza sprężarka malej mocy jest załączana, gdy zaczyna wzrastać obciążenie cieplne obiektu. Jej wydajność stanowi ok. 1/3 wydajności chłodniczej agregatu.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl