Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przegląd biogazowni rolniczych

Nowoczesna biogazownia rolnicza w Konopicy
Nowoczesna biogazownia rolnicza w Konopicy
JK

Omówione w artykule instalacje biogazowe bazują na beztlenowej fermentacji metanowej odpadów z kukurydzy, słomy, trawy, gnojowicy itp. Odpady rozkładane są na proste związki chemiczne, których znaczna część przetwarzana jest na biogaz.

Biogazownia Polnador

Proces technologiczny biogazowni rolniczej firmy Polnador (rys. 1) bazuje na fermentacji mezofilnej (37±2oC) lub termofilnej (52±2oC). Podczas fermentacji z bakteriami metanogennymi powstaje biogaz o zawartości 58–64% biometanolu  i 36–42% CO2. Wsadem są odpady produkcji zwierzęcej i roślinnej, kiszonki kukurydziane, śruta zbożowa i gliceryna.

Wytwarzany biogaz spalany jest w silniku biogazowym napędzającym generator prądu elektrycznego i ciepła. Wytwarzana energia wykorzystywana jest na potrzeby eksploatacyjne biogazowni, a nadwyżkę sprzedaje się odbiorcom zewnętrznym. Odpadem poprodukcyjnym jest przefermentowana mieszanina zużytych substratów, która wykorzystywana jest do nawożenia upraw lub produkcji kompostu.

Całkowita pojemność zbiorników fermentacyjnych wynosi 1500 m3. W instalacji stosowane są dwa agregaty prądotwórcze (silniki biogazowe) 230 kWel i 495 kW ciepła oraz kocioł gazowy o mocy cieplnej 350 kW. Zalety instalacji:

 • zmniejszenie zużycia energetycznych surowców kopalnych i emisji spalania gazów,
 • redukcja emisji gazów cieplarnianych, podtlenku azotu i metanu,
 • zmniejszone ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych,
 • mniejszenie czynników chorobotwórczych w odchodach zwierzęcych, takich jak bakterie salmonelli, oraz spadek NO3, NO2,
 • zniszczenie chwastów i zmniejszenie zużycia chemicznych środków ochrony roślin.

Biogazownia Biogaz-Tech

Instalacje i urządzenia tej biogazowni odpadów rolniczych z procesem fermentacji metanowej i blokiem silnika gazowego napędzającego generator prądu i energii cieplnej pokazano na rysunku 2. W instalacji mogą być fermentowane różne substraty odpadów organicznych bazujące na odpadach roślin energetycznych: słomy, trawy,kukurydzy, siana itp.

Podstawowe korzyści dla ochrony środowiska przyrodniczego to wytwarzanie metanu CH4, tlenu O2, dwutlenku węgla CO2 i podtlenku azotu N2O, przy czym CO2 emitowany  jest w takiej samej ilości, w jakiej został wcześniej pobrany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Metan, powodujący zwiększenie efektu cieplarnianego 21 razy intensywniej niż CO2, nie zostaje uwolniony do atmosfery, gdyż jest energetycznie spalany w silniku biogazowym napędzającym blok energetyczny. Wytwarzany biogaz zawiera 50–70% metanu i 30–50% dwutlenku węgla, śladowe ilości wody, siarkowodoru H2S oraz O2 i N2.

Biogazownia KWE

W tej biogazowej instalacji elektrycznej materiałem wsadowym są substraty gnojowicy i upraw rolnych. Podstawowym nośnikiem energetycznym jest biometan, wytwarzany w procesie mezofilnej fermentacji beztlenowej, w temperaturze 36–38oC. Podczas wytwarzania biometanu dochodzi do:

 • hydrolizy umożliwiającej zakwaszenie i przetworzenie substancji chemicznych do lotnych kwasów tłuszczowych,
 • fazy metanogennej, w której następuje przetwarzanie metanu CH4 dzięki bakteriom metanowym z kwasu octowego i związkom lotnym.

Schemat tej instalacji z gazowymi agregatami kogeneracyjnej energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystywanej np. w gorzelni, przedstawiono  na rysunku 3.

Do instalacji mogą być wykorzystywane:

 • poplony zboża, trawy, słomy, liści buraczanych, łętów ziemniaka, kukurydzy, słomy rzepakowej i organiczne frakcje odpadów komunalnych,
 • osady ściekowe, nadmierny osad czynny, odpady z gorzelni lub z wytwórni drożdży,
 • odpady zwierzęce, gnojówka, odpady z obór zwierzęcych itp.
   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl