Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Przegląd biogazowni rolniczych

Nowoczesna biogazownia rolnicza w Konopicy
Nowoczesna biogazownia rolnicza w Konopicy
JK

Omówione w artykule instalacje biogazowe bazują na beztlenowej fermentacji metanowej odpadów z kukurydzy, słomy, trawy, gnojowicy itp. Odpady rozkładane są na proste związki chemiczne, których znaczna część przetwarzana jest na biogaz.

Biogazownia Polnador

Proces technologiczny biogazowni rolniczej firmy Polnador (rys. 1) bazuje na fermentacji mezofilnej (37±2oC) lub termofilnej (52±2oC). Podczas fermentacji z bakteriami metanogennymi powstaje biogaz o zawartości 58–64% biometanolu  i 36–42% CO2. Wsadem są odpady produkcji zwierzęcej i roślinnej, kiszonki kukurydziane, śruta zbożowa i gliceryna.

Wytwarzany biogaz spalany jest w silniku biogazowym napędzającym generator prądu elektrycznego i ciepła. Wytwarzana energia wykorzystywana jest na potrzeby eksploatacyjne biogazowni, a nadwyżkę sprzedaje się odbiorcom zewnętrznym. Odpadem poprodukcyjnym jest przefermentowana mieszanina zużytych substratów, która wykorzystywana jest do nawożenia upraw lub produkcji kompostu.

Całkowita pojemność zbiorników fermentacyjnych wynosi 1500 m3. W instalacji stosowane są dwa agregaty prądotwórcze (silniki biogazowe) 230 kWel i 495 kW ciepła oraz kocioł gazowy o mocy cieplnej 350 kW. Zalety instalacji:

 • zmniejszenie zużycia energetycznych surowców kopalnych i emisji spalania gazów,
 • redukcja emisji gazów cieplarnianych, podtlenku azotu i metanu,
 • zmniejszone ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych,
 • mniejszenie czynników chorobotwórczych w odchodach zwierzęcych, takich jak bakterie salmonelli, oraz spadek NO3, NO2,
 • zniszczenie chwastów i zmniejszenie zużycia chemicznych środków ochrony roślin.

Biogazownia Biogaz-Tech

Instalacje i urządzenia tej biogazowni odpadów rolniczych z procesem fermentacji metanowej i blokiem silnika gazowego napędzającego generator prądu i energii cieplnej pokazano na rysunku 2. W instalacji mogą być fermentowane różne substraty odpadów organicznych bazujące na odpadach roślin energetycznych: słomy, trawy,kukurydzy, siana itp.

Podstawowe korzyści dla ochrony środowiska przyrodniczego to wytwarzanie metanu CH4, tlenu O2, dwutlenku węgla CO2 i podtlenku azotu N2O, przy czym CO2 emitowany  jest w takiej samej ilości, w jakiej został wcześniej pobrany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Metan, powodujący zwiększenie efektu cieplarnianego 21 razy intensywniej niż CO2, nie zostaje uwolniony do atmosfery, gdyż jest energetycznie spalany w silniku biogazowym napędzającym blok energetyczny. Wytwarzany biogaz zawiera 50–70% metanu i 30–50% dwutlenku węgla, śladowe ilości wody, siarkowodoru H2S oraz O2 i N2.

Biogazownia KWE

W tej biogazowej instalacji elektrycznej materiałem wsadowym są substraty gnojowicy i upraw rolnych. Podstawowym nośnikiem energetycznym jest biometan, wytwarzany w procesie mezofilnej fermentacji beztlenowej, w temperaturze 36–38oC. Podczas wytwarzania biometanu dochodzi do:

 • hydrolizy umożliwiającej zakwaszenie i przetworzenie substancji chemicznych do lotnych kwasów tłuszczowych,
 • fazy metanogennej, w której następuje przetwarzanie metanu CH4 dzięki bakteriom metanowym z kwasu octowego i związkom lotnym.

Schemat tej instalacji z gazowymi agregatami kogeneracyjnej energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystywanej np. w gorzelni, przedstawiono  na rysunku 3.

Do instalacji mogą być wykorzystywane:

 • poplony zboża, trawy, słomy, liści buraczanych, łętów ziemniaka, kukurydzy, słomy rzepakowej i organiczne frakcje odpadów komunalnych,
 • osady ściekowe, nadmierny osad czynny, odpady z gorzelni lub z wytwórni drożdży,
 • odpady zwierzęce, gnojówka, odpady z obór zwierzęcych itp.
   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zapewnić stałe ciśnienie w sieci wodociągowej »

ciśnienie w sieci wodociągowej

kompaktowe i zintegrowane urządzenia, które zapewniają (...) czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Skorzystaj z 5 lat gwarancji na wentylatory »   Jak wykryć wyciek gazu »
aplikacja ogrzewanie


  (...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytam więcej »

 


 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
3/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Wentylacja budynków edukacyjnych
 • - Bezpieczeństwo pożarowe w nowych WT
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl