Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Każde urządzenie wprowadzane do obrotu handlowego musi mieć stosowne dopuszczenia i spełniać określone normami wymagania – dotyczy to również kolektorów słonecznych. Producenci kolektorów słonecznych zlecają uprawnionym instytucjom certyfikującym wykonanie badań zgodnych z obowiązującymi normami lub badań uzysku energetycznego, przyjętego jako podstawę uzyskania dofinansowania do instalacji solarnej w wielu krajach Unii. Pojawił się również znak jakości Solar Keymark. Na czym polegają te badania i w jaki sposób wyniki tych badań są wykorzystywane? Czy certyfikat jest dowodem na wysoką jakość produktu?

Wymagania wobec trwałości

oferta-kolektory-sloneczne
Kolektory słoneczne
Oferta rynkowa

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2004 [1] zaleca się, by obudowa kolektora była wodoszczelna, co zapobiegnie wnikaniu wody deszczowej. Wewnątrz kolektora nie powinna się zbierać skraplająca się woda, może to bowiem wpływać na funkcjonalność i trwałość urządzenia. Dlatego kolektor powinien mieć obudowę umożliwiającą przewiew powietrza.

Wszystkie elementy kolektora muszą być zaprojektowane i wykonane tak, by wytrzymały maksymalną temperaturę oraz naprężenia, które mogą wystąpić podczas stagnacji oraz szoku termicznego. Zaleca się, aby materiały, z których wykonany jest kolektor, były odporne na działanie promieniowania UV. Jeśli nie można tego zalecenia spełnić, materiały te muszą być zabezpieczone przed działaniem promieniowania.

wymagania-kolektory-1
Zewnętrzne laboratorium badawcze kolektorów słonecznych, Fot. ww.spf.ch

Wszelkie przewody znajdujące się wewnątrz kolektora muszą być tak skonstruowane, aby nie dochodziło do przecieków na skutek rozszerzalności cieplnej, jednocześnie należy unikać mostków cieplnych między absorberem a obudową. Absorbery kolektorów słonecznych muszą być wykonane z materiałów, które są odporne na czynniki mechaniczne, cieplne oraz chemiczne.

Norma zaleca zastosowanie takich procesów produkcyjnych jak cięcie, lutowanie, spawanie itp. Absorbery powinny być tak zaprojektowane i skonstruowane, aby umożliwić odpowietrzenie układu podczas eksploatacji, powinny być również odporne na korozję.

Absorbery należy wymiarować z uwzględnieniem współczynnika bezpieczeństwa, wynoszącego 1,5 wartości dopuszczalnego nadciśnienia roboczego określonego przez producenta. Zatem jeśli producent podaje wartość dopuszczalną 20 barów, absorber powinien wytrzymać co najmniej 30 barów.

Osłony przezroczyste kolektorów (szyby) powinny być odporne na zmieniające się warunki pracy (np. szok termiczny), promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, dużą wilgotność i skropliny i nie powinny zmieniać przezroczystości w trakcie użytkowania kolektora. Materiały izolacyjne powinny być odporne na miejscowy wzrost temperatury w wyniku stagnacji, zaleca się, aby w tej temperaturze nie występowało topnienie, kurczenie się lub odgazowanie izolacji wraz z postępującą kondensacją wewnątrz osłony kolektora.

   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl