Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Każde urządzenie wprowadzane do obrotu handlowego musi mieć stosowne dopuszczenia i spełniać określone normami wymagania – dotyczy to również kolektorów słonecznych. Producenci kolektorów słonecznych zlecają uprawnionym instytucjom certyfikującym wykonanie badań zgodnych z obowiązującymi normami lub badań uzysku energetycznego, przyjętego jako podstawę uzyskania dofinansowania do instalacji solarnej w wielu krajach Unii. Pojawił się również znak jakości Solar Keymark. Na czym polegają te badania i w jaki sposób wyniki tych badań są wykorzystywane? Czy certyfikat jest dowodem na wysoką jakość produktu?

Wymagania wobec trwałości

oferta-kolektory-sloneczne
Kolektory słoneczne
Oferta rynkowa

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2004 [1] zaleca się, by obudowa kolektora była wodoszczelna, co zapobiegnie wnikaniu wody deszczowej. Wewnątrz kolektora nie powinna się zbierać skraplająca się woda, może to bowiem wpływać na funkcjonalność i trwałość urządzenia. Dlatego kolektor powinien mieć obudowę umożliwiającą przewiew powietrza.

Wszystkie elementy kolektora muszą być zaprojektowane i wykonane tak, by wytrzymały maksymalną temperaturę oraz naprężenia, które mogą wystąpić podczas stagnacji oraz szoku termicznego. Zaleca się, aby materiały, z których wykonany jest kolektor, były odporne na działanie promieniowania UV. Jeśli nie można tego zalecenia spełnić, materiały te muszą być zabezpieczone przed działaniem promieniowania.

wymagania-kolektory-1
Zewnętrzne laboratorium badawcze kolektorów słonecznych, Fot. ww.spf.ch

Wszelkie przewody znajdujące się wewnątrz kolektora muszą być tak skonstruowane, aby nie dochodziło do przecieków na skutek rozszerzalności cieplnej, jednocześnie należy unikać mostków cieplnych między absorberem a obudową. Absorbery kolektorów słonecznych muszą być wykonane z materiałów, które są odporne na czynniki mechaniczne, cieplne oraz chemiczne.

Norma zaleca zastosowanie takich procesów produkcyjnych jak cięcie, lutowanie, spawanie itp. Absorbery powinny być tak zaprojektowane i skonstruowane, aby umożliwić odpowietrzenie układu podczas eksploatacji, powinny być również odporne na korozję.

Absorbery należy wymiarować z uwzględnieniem współczynnika bezpieczeństwa, wynoszącego 1,5 wartości dopuszczalnego nadciśnienia roboczego określonego przez producenta. Zatem jeśli producent podaje wartość dopuszczalną 20 barów, absorber powinien wytrzymać co najmniej 30 barów.

Osłony przezroczyste kolektorów (szyby) powinny być odporne na zmieniające się warunki pracy (np. szok termiczny), promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, dużą wilgotność i skropliny i nie powinny zmieniać przezroczystości w trakcie użytkowania kolektora. Materiały izolacyjne powinny być odporne na miejscowy wzrost temperatury w wyniku stagnacji, zaleca się, aby w tej temperaturze nie występowało topnienie, kurczenie się lub odgazowanie izolacji wraz z postępującą kondensacją wewnątrz osłony kolektora.

   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl