Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Instrukcje dla instalatora
Ciąg dalszy artykułu...

Instrukcje dla instalatora

Do kolektorów słonecznych, które sprzedawane są jako samodzielne urządzenia, powinna być dołączona instrukcja dla instalatora. Jeżeli sprzedawane są one w zestawie solarnym, instrukcja może dotyczyć całej instalacji i wówczas nie jest wymagana oddzielna instrukcja dla kolektora. Informacje niezbędne w każdej instrukcji to:

 • wymiary i masa kolektora,
 • instrukcja transportu i przenoszenia,
 • zalecenia wobec ochrony odgromowej,
 • informacje o sposobie łączenia kolektorów między sobą oraz o łączenia kolektorów w pola, łącznie z uwzględnieniem wymiarów połączeń rurowych dla podzespołów o łącznej powierzchni do 20 m2,
 • zalecenia wobec płynu przenoszącego ciepło (również wobec korozji),
 • opis środków ostrożności podczas napełniania, eksploatacji oraz obsługi,
 • maksymalne ciśnienie robocze, krzywa spadku ciśnienia, maksymalny i minimalny kąt nachylenia kolektora,
 • zalecenia eksploatacyjne.

Jeśli kolektor jest sprzedawany jako część składowa bezpośrednio odbiorcy, cała dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa osób, eksploatacji i obsługi urządzeń powinna być udostępniona klientowi w języku kraju, w którym kolektor został sprzedany. Zatem nieuzasadnione są wymagania polskich firm, zwłaszcza handlowych, które kupując w Polsce kolektory u producenta, żądają dokumentów w obcym języku, bo zamierzają je sprzedać za granicą.

Certyfikat uzysku energetycznego

W wielu krajach, które zdecydowały się na wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii (np. w Niemczech i Hiszpanii), dofinansowuje się jedynie takie instalacje, w których zastosowano kolektory słoneczne mające certyfikat uzysku energetycznego.

Zdarza się, że wymóg taki znajduje zastosowanie również w Polsce. Producent lub dystrybutor kolektora słonecznego wysyła swoje produkty do upoważnionej instytucji badawczej w celu uzyskania odpowiedniego dokumentu poświadczającego, że badany kolektor uzyskał wymagany poziom uzysku energetycznego. Pod tym pojęciem kryje się cytowana przez producentów i firmy handlowe „magiczna wartość” 525 kWh/m2rok (średnioroczny uzysk energetyczny kolektora słonecznego przekracza wartość 525 kWh z jednego m2 powierzchni czynnej kolektora).

Jednak instytucja badawcza nie bada kolektora na przestrzeni całego roku, lecz wykonuje symulację całorocznych warunków pracy kolektora na stanowisku badawczym, a następnie za pomocą stosownego programu komputerowego określa „osiągi referencyjnej instalacji kolektorów”. Pod tym pojęciem kryją się następujące założenia:

 • lokalizacja instalacji: Würzburg (położenie 49°47’18” North, 9°53’21” East),
 • pogoda: TMY (Typical Meteorological Year) albo ekwiwalentne dane pogodowe,
 • usytuowanie kolektorów na południe, nachylenie odpowiednie do szerokości geograficznej, powierzchnia kolektorów jest tak dobrana, aby
 • wskaźnik pokrycia solarnego wynosił 40%, parametry kolektorów przyjmuje się z certyfikatu będącego wynikiem badań przez uprawnioną jednostkę, przepływ masowy identyczny jak w trakcie badań, zastępczo 50 l/m2h, medium robocze takie jak w trakcie badań albo mieszanina wody i glikolu polipropylenowego o zawartości 30% glikolu, sterownik włącza pompę przy różnicy temperatur w wysokości 2 K pomiędzy temperaturą medium roboczego u wylotu kolektora a temperaturą zasobnika w obszarze wymiennika ciepła,
 • przewody instalacji: zasilanie i powrót po 7,5 m długości wewnątrz i na zewnątrz budynku, na rurze DN 16, w izolacji o grubości 25 mm (λ = 0,04 W/Km); straty ciepła liczone z uwzględnieniem temperatury wewnątrz pomieszczenia oraz temperatury powietrza na zewnątrz budynku,
 • wymiennik ciepła: zanurzony wymiennik z gładkimi rurami o znanych parametrach (współczynnik kA wynoszący 400 W/K [±15%] przytemperaturach 42°/40°C na króćcu wlotowym i wewnątrz zasobnika), zasobnik o pojemności 300 litrów, współczynnik strat ciepła włącznie z kołnierzami
 • zasobnika: 2,2 W/K, stosunek wysokości do średnicy: 2,5, pojemność dyspozycyjna: 135 l przy 47°C,
 • temperatura zimnej wody: 10°C, temperatura
 • wewnątrz pomieszczeń: 15°C, standardowy pobór ciepłej wody 200 l/dobę przy 45°C (jeśli temperatura przekracza 45°C, następuje pomieszanie z zimną wodą do temperatury 45°C, odpowiada to energii 2950 kWh/a, przyjęto jednostkowy pobór 10 l/min),
 • profil poboru: o godz. 7 i 19 po 40% i 20% o godz. 12.
   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl