Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Solar Keymark
Ciąg dalszy artykułu...

Instytucje badające kolektory słoneczne mają laboratoria wewnętrzne i zewnętrzne, co oznacza, że kolektory bada się na stanowiskach bezpośrednio wystawionych na działanie promieni słonecznych lub też w budynkach, naświetlając je strumieniem światła symulującym promieniowanie słoneczne. Niektóre instytuty mają stanowiska wewnętrzne i zewnętrzne, co pozwala na uniezależnienie się od warunków pogodowych.

W przypadku tych instytucji (np. niemieckiego instytutu ISFH w Hameln) możliwe jest po wykonaniu testów wewnętrznych uzyskanie certyfikatu tymczasowego do czasu wykonania badań zewnętrznych. Certyfikatem tymczasowym posługiwać się można tak jak certyfikatem końcowym w określonym przez instytut terminie. Termin ten jest identyczny z terminem wydania certyfikatu ostatecznego.

W praktyce parametry podane w certyfikacie tymczasowym nie odbiegają znacząco od podanych w certyfikacie końcowym. Wynika to z tego, że instytucja taka, badając kolektory od wielu lat, ustaliła korelację pomiędzy wynikami badań na obu stanowiskach i może sobie pozwolić na wydanie w pełni rzetelnego certyfikatu tymczasowego.

Solar Keymark

Znak jakości Solar Keymark wprowadzono z myślą o wyróżnieniu producentów kolektorów słonecznych, zgodnych z obowiązującymi w tym zakresie normami europejskimi. Z rozpowszechnianej przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Kolektorów Słonecznych (ESTIF) ulotki wynika, że podstawą programu certyfikacyjnego jest kontrola produktów na bazie zgodności z obowiązującymi normami europejskimi oraz kontrola jakości wg ISO 9000.

Instytucją, która zajmuje się przyznawaniem tego oznaczenia, jest między innymi berlińska spółka DIN CERTCO, która została uznana za neutralną, niezależną i kompetentną instytucję certyfikującą. Solar Keymark uzyskać można również w innych instytucjach wyznaczonych przez stowarzyszenie ESTIF: CERTIF (Portugalia), ICIM (Włochy), ELOT (Grecja), KIWA (Holandia) oraz SP (Szwecja).

Aby uzyskać Solar Keymark, niezbędne jest wykonanie pełnego zestawu badań zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12975-2:2006 przez akredytowaną w DIN CERTCO instytucję badawczą. Po pozytywnym przejściu badań DIN CERTCO wizytuje zakład produkcyjny oraz bada typ kolektora, wizytacje te odbywają się regularnie.

Producent powinien legitymować się systemem kontroli jakości produkcji uwzględniającym zalecenia normy EN ISO 9001. System taki podlega całorocznemu nadzorowi, a w odstępach dwóch lat poszerzany jest o kontrolę produktu. Na stronie inetrnetowej Europejskiego Instytutu Normalizacji [3] znaleźć można informacje o Keymarku w kontekście zgodności z normami europejskimi. Natomiast na stronie stowarzyszenia ESTIF [4] znajduje się lista kolektorów słonecznych, które mają znak Solar Keymark.

Kolektory jako element systemu grzewczego

Kolektory słoneczne stanowią element składowy zestawu solarnego, muszą więc spełniać również wymagania całego systemu. Podlegają zatem wymaganiom normy PN-EN 12976-1 [5]. W normie tej znajdują się wymagania ogólne stawiane instalacjom solarnym: przydatność jako element instalacji wody pitnej (zgodność z normą EN 806-1), zabezpieczenie wody przed skażeniem, odporność na zamarzanie i korozję, zabezpieczenie przed zbyt wysokimi temperaturami, zwłaszcza w kontekście możliwego oparzenia się użytkownika, bezpieczeństwo elektryczne oraz ciśnieniowe (konieczność zastosowania armatury zabezpieczającej). Norma opisuje również wymagania wobec elementów składowych zestawu solarnego. W przypadku kolektorów słonecznych dotyczy to oczywiście wymagań objętych normą PN-EN 12975-1.

Producenci konstrukcji mocujących kolektory słoneczne powinni kierować się zaleceniami normy EN 1993-1-1 (konstrukcje stalowe) i EN 1999-1-1 (konstrukcje wykonane z aluminium). Unia Europejska zaleca stosowanie przy projektowaniu tych konstrukcji tak zwanych Eurokodów dla naporu wiatru i ciężaru śniegu. W normie ujęte są także wymagania wobec przewodów rurowych, wymienników ciepła, regulatorów oraz urządzeń zabezpieczających, a także opisów (tabliczki znamionowe, plakietki itd.).

Norma precyzuje również, jaka dokumentacja winna być dostarczana wraz ze sprzedawanym zestawem solarnym. Dokumentacja ta powinna zawierać część przeznaczoną dla instalatora oraz osobną część dla użytkownika instalacji solarnej. Instalacja solarna może być poddana badaniom wydajności zgodnie z PN-EN 12976-2 [6]. Dokument ten opisuje metody badawcze związane z wymaganiami ogólnymi dotyczącymi podzespołów instalacji solarnych.

Norma PN-EN 12976 cz. 1 i 2 dotyczy urządzeń wykonywanych fabrycznie. Są to zwykle gotowe instalacje do użytku domowego służące przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. W przypadku gdy instalacje do przygotowania c.w.u. oraz/lub do wspomagania ogrzewania wykonywane są w oparciu o indywidualną dokumentację projektową z indywidualnymi elementami składowymi (najczęściej dotyczy to dużych instalacji), zastosowanie znajdą również przepisy normy ENV 12977 [7] i jej elementy: wymagania ogólne, metody badań i badanie wydajności zasobników ciepłej wody użytkowej.

Podsumowanie

W artykule zestawiono wymagania, które w myśl obowiązujących przepisów stawiane są słonecznym systemom grzewczym, ze szczególnym uwzględnieniem kolektorów słonecznych. Informacje te kierowane są do użytkowników instalacji solarnych i instalatorów. Ustawodawcy uznali, że jedynie zestawy solarne spełniające wszystkie wymagania norm branżowych stanowią gwarancję jakości i bezawaryjnej pracy kolektorów słonecznych. Jednak w praktyce nawet najlepsze unormowania i przepisy prawa nie ustrzegą przed awariami i usterkami.

Literatura


1. PN-EN 12975-1:2004 Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy. Kolektory słoneczne. Część 1: Wymagania ogólne.
2. PN-EN 12975-2:2006 Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy. Kolektory słoneczne. Część 2: Metody badań.
3. www.cen.eu.
4. www.estif.org/solarkeymark.
5. PN-EN 12976-1 Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy. Urządzenia wykonywane fabrycznie. Część 1: Wymagania ogólne.
6. PN-EN 12976-2 Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy. Urządzenia wykonywane fabrycznie. Część 2: Metody badań.
7. ENV 12977 Słoneczne systemy grzewcze.

   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl