Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne źródła chłodu w systemach VAV (cz. 2)

Na łamach czasopism branżowych promowane są obecnie systemy pracujące ze zmiennym udziałem powietrza klimatyzowanego VAV. Systemy te cechuje szereg zalet, przedstawianych przez różnych autorów w publikacjach poświęconych tej tematyce. Autor niniejszej publikacji (część 1 artykułu w „RI” nr 10/2009) zwraca uwagę czytelników również na takie zagadnienia związane z problematyką systemów VAV, które w innych publikacjach są zazwyczaj pomijane, a mają elementarny wpływ na prawidłową pracę systemów klimatyzacyjnych pracujących ze zmiennym udziałem powietrza nawiewanego.

Doprowadzenie chłodu do odbiorników – schematy instalacji hydraulicznej Istnieją różne możliwości doprowadzenia chłodu do chłodnic w centralach klimatyzacyjnych systemów VAV. Dopuszczalne są rozwiązania stało- i zmiennoprzepływowe po stronie odbiorników chłodu. Konieczne jest zwrócenie uwagi na:

  • zachowanie stałego przepływu przez parowacz niezależnie od warunków panujących w instalacji. Znamionowe przepływy cieczy odpowiadają w przybliżeniu spadkowi temperatury wody na parowaczu równemu 5 K. Wartości spadku temperatury na parowaczu mogą się różnić od podanej wartości, ale zakres dopuszczalnych zmian nie powinien przekraczać ok. 3–10 K (zależnie od producenta);
  • możliwość zastosowania zbiornika buforowego w układzie sprzęgła hydraulicznego lub wymiennika pośredniczącego w systemach zmiennoprzepływowych w celu zachowania stałego przepływu przez parowacz w agregacie;
  • zastosowanie regulacji jakościowej po stronie odbiornika chłodu daje lepsze wyniki regulacji w systemach stałoprzepływowych;
  • właściwe zwymiarowanie wymaganej pojemności zbiornika buforowego. Szczególnie dotyczy to warunków zmniejszonego obciążenia cieplnego, które cechuje system VAV.

Przykładowe rozwiązania w systemie stałoprzepływowym w obiegu parowacza agregatu chłodniczego przedstawiono na rysunkach 1 i 2. Bardziej zalecane jest zastosowanie rozwiązania z regulacją jakościową i stałym przepływem w obrębie odbiornika chłodu.

Zbiorniki buforowe
Problematykę właściwego wymiarowania zbiorników buforowych autor przedstawił szczegółowo w publikacji [2]. Zawarto w niej informacje dotyczące właściwego wymiarowania zbiorników, a także przedstawiono wzór do kalkulacji wymaganej pojemności zładu dla najbardziej niekorzystnego wariantu, tj. z pojedynczym odbiornikiem chłodu.

Można zauważyć, że konieczność zastosowania zbiorników buforowych jest szczególnie ważna dla warunków zmniejszonego obciążenia cieplnego, a także dla rozwiązań, w których agregat chłodniczy współpracuje z mniejszą liczbą odbiorników chłodu. W systemach VAV występują wszystkie wymienione niekorzystne cechy, czyli najbardziej ekstremalne warunki, na które trzeba zwrócić uwagę przy wymiarowaniu właściwej pojemności zładu. Agregat chłodniczy współpracuje najczęściej z pojedynczym odbiornikiem chłodu – chłodnicą w centrali klimatyzacyjnej (wariant najbardziej niekorzystny), dodatkowo odbiornik ten często pracuje dla warunków częściowego obciążenia cieplnego.

Rys. Bartłomiej Adamski
Rys. 1. Najczęściej wykorzystywany schemat instalacji hydraulicznej stałoprzepływowej. Regulacja ilościowa po stronie odbiornika chłodu w połączeniu z utrzymaniem stałego przepływu w obiegu agregatu chłodniczego
Rys. Bartłomiej Adamski
Rys. 2. Proponowany optymalny schemat instalacji hydraulicznej stałoprzepływowej. Regulacja jakościowa po stronie odbiornika chłodu w połączeniu z utrzymaniem stałego przepływu w obiegu agregatu chłodniczego
Rys. Bartłomiej Adamski
Rys. 3. Różne typy agregatów chłodniczych możliwe do zastosowania w obiekcie wyposażonym w systemy VAV. Wybór rozwiązania konstrukcyjnego jest zależny w tym wypadku raczej od różnych czynników związanych z warunkami panującymi w obiekcie
   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl