Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne źródła chłodu w systemach VAV (cz. 2)

Na łamach czasopism branżowych promowane są obecnie systemy pracujące ze zmiennym udziałem powietrza klimatyzowanego VAV. Systemy te cechuje szereg zalet, przedstawianych przez różnych autorów w publikacjach poświęconych tej tematyce. Autor niniejszej publikacji (część 1 artykułu w „RI” nr 10/2009) zwraca uwagę czytelników również na takie zagadnienia związane z problematyką systemów VAV, które w innych publikacjach są zazwyczaj pomijane, a mają elementarny wpływ na prawidłową pracę systemów klimatyzacyjnych pracujących ze zmiennym udziałem powietrza nawiewanego.

Doprowadzenie chłodu do odbiorników – schematy instalacji hydraulicznej Istnieją różne możliwości doprowadzenia chłodu do chłodnic w centralach klimatyzacyjnych systemów VAV. Dopuszczalne są rozwiązania stało- i zmiennoprzepływowe po stronie odbiorników chłodu. Konieczne jest zwrócenie uwagi na:

  • zachowanie stałego przepływu przez parowacz niezależnie od warunków panujących w instalacji. Znamionowe przepływy cieczy odpowiadają w przybliżeniu spadkowi temperatury wody na parowaczu równemu 5 K. Wartości spadku temperatury na parowaczu mogą się różnić od podanej wartości, ale zakres dopuszczalnych zmian nie powinien przekraczać ok. 3–10 K (zależnie od producenta);
  • możliwość zastosowania zbiornika buforowego w układzie sprzęgła hydraulicznego lub wymiennika pośredniczącego w systemach zmiennoprzepływowych w celu zachowania stałego przepływu przez parowacz w agregacie;
  • zastosowanie regulacji jakościowej po stronie odbiornika chłodu daje lepsze wyniki regulacji w systemach stałoprzepływowych;
  • właściwe zwymiarowanie wymaganej pojemności zbiornika buforowego. Szczególnie dotyczy to warunków zmniejszonego obciążenia cieplnego, które cechuje system VAV.

Przykładowe rozwiązania w systemie stałoprzepływowym w obiegu parowacza agregatu chłodniczego przedstawiono na rysunkach 1 i 2. Bardziej zalecane jest zastosowanie rozwiązania z regulacją jakościową i stałym przepływem w obrębie odbiornika chłodu.

Zbiorniki buforowe
Problematykę właściwego wymiarowania zbiorników buforowych autor przedstawił szczegółowo w publikacji [2]. Zawarto w niej informacje dotyczące właściwego wymiarowania zbiorników, a także przedstawiono wzór do kalkulacji wymaganej pojemności zładu dla najbardziej niekorzystnego wariantu, tj. z pojedynczym odbiornikiem chłodu.

Można zauważyć, że konieczność zastosowania zbiorników buforowych jest szczególnie ważna dla warunków zmniejszonego obciążenia cieplnego, a także dla rozwiązań, w których agregat chłodniczy współpracuje z mniejszą liczbą odbiorników chłodu. W systemach VAV występują wszystkie wymienione niekorzystne cechy, czyli najbardziej ekstremalne warunki, na które trzeba zwrócić uwagę przy wymiarowaniu właściwej pojemności zładu. Agregat chłodniczy współpracuje najczęściej z pojedynczym odbiornikiem chłodu – chłodnicą w centrali klimatyzacyjnej (wariant najbardziej niekorzystny), dodatkowo odbiornik ten często pracuje dla warunków częściowego obciążenia cieplnego.

Rys. Bartłomiej Adamski
Rys. 1. Najczęściej wykorzystywany schemat instalacji hydraulicznej stałoprzepływowej. Regulacja ilościowa po stronie odbiornika chłodu w połączeniu z utrzymaniem stałego przepływu w obiegu agregatu chłodniczego
Rys. Bartłomiej Adamski
Rys. 2. Proponowany optymalny schemat instalacji hydraulicznej stałoprzepływowej. Regulacja jakościowa po stronie odbiornika chłodu w połączeniu z utrzymaniem stałego przepływu w obiegu agregatu chłodniczego
Rys. Bartłomiej Adamski
Rys. 3. Różne typy agregatów chłodniczych możliwe do zastosowania w obiekcie wyposażonym w systemy VAV. Wybór rozwiązania konstrukcyjnego jest zależny w tym wypadku raczej od różnych czynników związanych z warunkami panującymi w obiekcie
   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl