Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach

Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach
Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach
www.sxc.hu

Gdzie należy szukać oszczędności energetycznych i kiedy ma to sens? Obecnie wiele gałęzi przemysłu skupia się na promowaniu rozwiązań proekologicznych, których rezultatem ma być zmniejszony wpływ na środowisko naturalne. Dotyczy to oczywiście także systemów funkcjonujących w budynku, w tym najbardziej energochłonnych systemów klimatyzacyjnych. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które powinny powoli zastępować te starsze, mniej sprawne konstrukcje. Powstają pytania: Czy rzeczywiście można stworzyć budynek mający mniejszy wpływ na środowisko naturalne? Jak stworzyć system klimatyzacyjny o zmniejszonych kosztach eksploatacji i jednocześnie mniej oddziałujący na powietrze atmosferyczne?

Podtytuł tego artykułu może się wydawać sprzeczny z pojmowaniem nowoczesnego projektowania, które powinno dążyć do zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne. Istnieją jednak inwestorzy, dla których inwestowanie w rozwiązania proekologiczne w niektórych budynkach nie ma sensu. Do takich obiektów należą galerie handlowe, w których inwestorzy są odpowiedzialni za zakup urządzeń centralnych, natomiast urządzenia końcowe systemu zdecentralizowanego, kształtujące parametry powietrza w poszczególnych strefach i lokalach, są z reguły nabywane przez najemców obiektu.

Dlatego inwestorzy ci kupują zwykle urządzenia najtańsze, bardzo energochłonne, a wysokie koszty ich eksploatacji przerzucają na najemców. Przy takim podejściu nawet poprawnie i efektywnie zaprojektowany system klimatyzacyjny zostanie zamieniony na etapie wykonawstwa na inne, tańsze rozwiązanie. Wniosek z tego może być tylko jeden: warto dążyć do stworzenia budynku o zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko, szczególnie wtedy, gdy inwestor jest przekonany do takiego budynku i gdy jest to dla niego opłacalne. Należy go do tego przekonać, pokazując rzeczywiste oszczędności, uzyskane dzięki zastosowaniu wybranego systemu klimatyzacyjnego.

Możliwości oszczędności kosztów eksploatacji systemów i instalacji wewnątrz budynku należy szukać już na etapie koncepcji architektonicznej. Podczas konsultacji inżyniera architekta z projektantem systemu klimatyzacji można przedyskutować optymalną lokalizację budynku względemstron świata, konieczność zastosowania przeszkleń itp. Jeżeli na tym etapie zostaną poczynione pewne ustalenia, to można mieć pewność, że dalsze kroki będą częścią procesu optymalizacyjnego, a nie próbą neutralizacji błędów popełnionych już na etapie projektu architektonicznego.

Kolejnych oszczędności należy szukać na etapie projektu systemu klimatyzacyjnego, a następnie kontroli dalszych etapów, aż do uruchomienia urządzeń w obiekcie. Po opracowaniu projektu z rozwiązaniem energooszczędnym należy zastrzec w nim pewne cechy, które nie mogą później zostać zmienione na gorsze. Do takich cech mogą należeć określone wartości wskaźników ESEER lub EER dobranych agregatów chłodniczych lub liczba stopni regulacji wydajności agregatu chłodniczego.

Najważniejszy jest jednak sam etap projektowania systemu klimatyzacyjnego, który trzeba zacząć od rozpatrzenia i szczegółowej analizy cech charakteryzujących obiekt, tak by zaproponowany system odpowiadał jego cechom i był do nich w miarę możliwości idealnie dopasowany.

Kolejne etapy polegają na:

 • optymalizacji parametrów przyjętego systemu, aby przewidziane urządzenia miały jak najwyższą efektywność energetyczną podczas pracy,
 • wyborze urządzeń o jak najwyższych wskaźnikach efektywności energetycznej, 
 • optymalizacji pracy przyjętego systemu i zaproponowanych urządzeń (układy automatycznej regulacji itp.).

Wybór odpowiedniego systemu do charakterystyki klimatyzowanego budynku

Znajomość cech charakteryzujących dany obiekt powinna zostać wykorzystana do wyboru najodpowiedniejszego systemu doprowadzenia chłodu i mocy grzewczej do obiektu. Dla zobrazowania tego etapu można się posłużyć następującymi przykładami:

 • przeważająca liczba obiektów, dla których dobierane są systemy klimatyzacji komfortu, cechuje się dużą zmiennością występowania obciążeń cieplnych zarówno podczas całego sezonu, jak i podczas jednego dnia. Systemy klimatyzacji komfortu dla większości obiektów powinny mieć możliwość dopasowania się do występujących zmiennych obciążeń cieplnych budynków. Przykładowo próba dopasowania systemu klimatyzacyjnego do charakterystyki obiektu może polegać na:
  - wyborze agregatów chłodniczych o bardzo wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej przy obciążeniu częściowym ESEER, wprowadzonych stosunkowo niedawno do programu certyfikacji Eurovent – LCP (Liquid Chilling Packages),
  - w centralach dachowych typu roof-top na zastosowaniu urządzeń wyposażonych w wielosprężarkowe układy chłodnicze z elektronicznymi zaworami rozprężnymi typu tandem o trzech stopniach regulacji wydajności lub sprężarkami z płynną regulacją wydajności,
  - w modułowych centralach klimatyzacyjnych na wyborze sekcji wentylatorów z płynną regulacją prędkości obrotowej,
  - w uzasadnionych przypadkach zastosowaniu kompleksowych systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (zmianie wydajności systemu poprzez regulację prędkości obrotowej lub zastosowanie sprężarek typu digital scroll) w obiektach o małej kubaturze;
   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zobacz, jak powstają projekty budynków energooszczędnych »

budownictwo pasywne

Budownictwo energooszczędne to coś więcej niż małe zużycie energii, to przede wszystkim wysoki komfort życia, niskie koszty użytkowania oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne... czytam więcej »

 


Zdradzamy, jak uzyskać  dobrej jakości wodę w domu » 1 sposób na oczyszczanie i klimatyzowanie »
 dobra jakość wody gazomierz

 


Jak uzyskać niską emisję zanieczyszczeń kominem »

 smart pomiary

Wysoka jakość i trwałość wyrobów, doświadczenie techniczne i fachowość załogi oraz naczelna dbałość o bezpieczeństwo użytkowania wyrobów czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy  (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Energia z nieczynnych kopalń
 • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl