Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach

Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach
Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach
www.sxc.hu

Gdzie należy szukać oszczędności energetycznych i kiedy ma to sens? Obecnie wiele gałęzi przemysłu skupia się na promowaniu rozwiązań proekologicznych, których rezultatem ma być zmniejszony wpływ na środowisko naturalne. Dotyczy to oczywiście także systemów funkcjonujących w budynku, w tym najbardziej energochłonnych systemów klimatyzacyjnych. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które powinny powoli zastępować te starsze, mniej sprawne konstrukcje. Powstają pytania: Czy rzeczywiście można stworzyć budynek mający mniejszy wpływ na środowisko naturalne? Jak stworzyć system klimatyzacyjny o zmniejszonych kosztach eksploatacji i jednocześnie mniej oddziałujący na powietrze atmosferyczne?

Podtytuł tego artykułu może się wydawać sprzeczny z pojmowaniem nowoczesnego projektowania, które powinno dążyć do zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne. Istnieją jednak inwestorzy, dla których inwestowanie w rozwiązania proekologiczne w niektórych budynkach nie ma sensu. Do takich obiektów należą galerie handlowe, w których inwestorzy są odpowiedzialni za zakup urządzeń centralnych, natomiast urządzenia końcowe systemu zdecentralizowanego, kształtujące parametry powietrza w poszczególnych strefach i lokalach, są z reguły nabywane przez najemców obiektu.

Dlatego inwestorzy ci kupują zwykle urządzenia najtańsze, bardzo energochłonne, a wysokie koszty ich eksploatacji przerzucają na najemców. Przy takim podejściu nawet poprawnie i efektywnie zaprojektowany system klimatyzacyjny zostanie zamieniony na etapie wykonawstwa na inne, tańsze rozwiązanie. Wniosek z tego może być tylko jeden: warto dążyć do stworzenia budynku o zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko, szczególnie wtedy, gdy inwestor jest przekonany do takiego budynku i gdy jest to dla niego opłacalne. Należy go do tego przekonać, pokazując rzeczywiste oszczędności, uzyskane dzięki zastosowaniu wybranego systemu klimatyzacyjnego.

Możliwości oszczędności kosztów eksploatacji systemów i instalacji wewnątrz budynku należy szukać już na etapie koncepcji architektonicznej. Podczas konsultacji inżyniera architekta z projektantem systemu klimatyzacji można przedyskutować optymalną lokalizację budynku względem stron świata, konieczność zastosowania przeszkleń itp. Jeżeli na tym etapie zostaną poczynione pewne ustalenia, to można mieć pewność, że dalsze kroki będą częścią procesu optymalizacyjnego, a nie próbą neutralizacji błędów popełnionych już na etapie projektu architektonicznego.

Kolejnych oszczędności należy szukać na etapie projektu systemu klimatyzacyjnego, a następnie kontroli dalszych etapów, aż do uruchomienia urządzeń w obiekcie. Po opracowaniu projektu z rozwiązaniem energooszczędnym należy zastrzec w nim pewne cechy, które nie mogą później zostać zmienione na gorsze. Do takich cech mogą należeć określone wartości wskaźników ESEER lub EER dobranych agregatów chłodniczych lub liczba stopni regulacji wydajności agregatu chłodniczego.

Najważniejszy jest jednak sam etap projektowania systemu klimatyzacyjnego, który trzeba zacząć od rozpatrzenia i szczegółowej analizy cech charakteryzujących obiekt, tak by zaproponowany system odpowiadał jego cechom i był do nich w miarę możliwości idealnie dopasowany.

Literatura

1. Adamski B., Wartość wskaźnika ESEER a realne koszty eksploatacji. Studium przypadku i propozycja analizy kosztów eksploatacji agregatów chłodniczych w dobie certyfikacji energetycznej budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 1-2/2010.
2. Adamski B., Free cooling w sprężarkowych agregatach chłodniczych, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2007.
3. Adamski B., Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych cz. 1, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2009.
4. Adamski B., Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych cz. 2, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2009.
5. Adamski B., Pompy ciepła – system odzysku ciepła i zimna w centralach klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2007.
6. Adamski B., Aktualne trendy i rozwój urządzeń klimatyzacyjnych w dobie certyfikacji energetycznej budynku cz. 1, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 10/2009.
7. Adamski B., Aktualne trendy i rozwój urządzeń klimatyzacyjnych w dobie certyfikacji energetycznej budynku cz. 2, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 12/2009.
8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201, poz. 1240).
9. Biuletyny techniczne producentów.

   15.03.2010
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jesteś instalatorem? Chcesz podjąć extramalne wyzwanie? Aplikuj »
Wszystko o wentylacji i rekuperacji w jednym miejscu »
Dokładnie przeprowadzony proces równoważenia hydraulicznego może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet do 20% (...) czytaj dalej »


 


  Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać »

Rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu wnętrz (...) czytaj dalej »

 


Jaką kuchenkę najlepiej kupić »

Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Przy zakupie kuchenek wolnostojących zazwyczaj wybór ma się naprawdę duży (...) czytaj dalej » Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na (...) czytaj dalej »

 


Potrzebujesz nietypowego rozwiązania w instalacji wentylacji? Skorzystaj »

W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko (...) czytaj dalej »

 


Dowiedz się, jak działa rekuperacja »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Rekuperacja - korzyści, za i przeciw rekuperacji, jaki jest koszt rekuperacji (...) czytaj dalej » Dno skrzynki rozdzielacza przytwierdzone do deskowania szalunku za pomocą gwoździ lub wkrętów, przez co skrzynka nie ulegnie (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
12/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty instalacji c.o. w domach
  • - Audyty po zmianie przepisów
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl