Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Kurtyny i kurtyno-nagrzewnice ELIS. Nowa rodzina produktów FLOWAIR

Flowair Group
Flowair Group

Kurtyny powietrzne służą do zabezpieczania pomieszczeń przed stratami i niekontrolowanymi zyskami ciepła. Montując je nad otworami drzwiowymi, chronimy pomieszczenia przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym lub przed dostawaniem się ciepłego powietrza do chłodzonego pomieszczenia latem. Polskie normy wyraźnie wskazują na potrzebę instalowania tych urządzeń, gdyż znacząco wpływają one na oszczędność energii w obiekcie.

Kurtyny drzwiowe bardzo często stosowane są jednak do dogrzewania pomieszczeń i stref przydrzwiowych, co nie jest zgodne z ich przeznaczeniem. Wynika to z braku na rynku odpowiedniego urządzenia o właściwych parametrach. FLOWAIR stworzył urządzenie, które spełnia obydwie funkcje. Kurtyno-nagrzewnica ELIS DUO jest reprezentantem nowej grupy urządzeń tworzących barierę powietrzną oraz w razie potrzeby jednocześnie dogrzewających pomieszczenie.

ELIS DUO

Dzięki niezależnym modułom, zabudowanym w jednym urządzeniu, ELIS DUO może pełnić jednocześnie dwie funkcje, tj. kurtyny i nagrzewnicy powietrza. W obiektach takich jak stacje benzynowe czy małe sklepy stosuje się kurtyny powietrzne oraz dodatkowe urządzenia do ogrzewania pomieszczeń. Najczęściej stosowanymi źródłami ciepła są grzejniki montowane na ścianach. Ze względu na dużą bezwładność takiego układu oraz częste zastawianie go regałami w pomieszczeniu może być odczuwalny znaczny dyskomfort cieplny.

W niektórych miejscach (bliżej grzejników) panuje wyższa temperatura, a ze względu na brak wymuszonego ruchu powietrza w innych strefach pomieszczenia jest znacznie zimniej. Dodatkowo kasy i punkty obsługi klientów znajdują się najczęściej niedaleko drzwi wejściowych i to przede wszystkim pracownicy sklepu odczuwają długotrwały dyskomfort.

Dla tego typu obiektów doskonałym rozwiązaniem jest właśnie kurtyno-nagrzewnica ELIS DUO. Efektywny strumień kurtyny zapewnia barierę powietrzną, a moduł nadmuchowej nagrzewnicy właściwie rozprowadza ciepłe powietrze po obiekcie.
Dzięki temu strefy dyskomfortu są znacznie ograniczone. Dodatkowo, jeżeli moc grzewcza urządzenia jest odpowiednia, ELIS DUO może być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu.

Instalację grzewczą można doprowadzić w jedno miejsce, czyli tam, gdzie montowana jest kurtyno-nagrzewnica. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza koszty związane z instalacją systemu ogrzewania w obiekcie. Jednak jeżeli moc ELIS DUO jest niewystarczająca, urządzenie doskonale pełni funkcję układu wspomagającego system ogrzewania.

Kurtyny i kurtyno-nagrzewnice ELIS, fot. FLOWAIR

Budowa
ELIS DUO ma długość 1 m. W przypadku szerszych otworów drzwiowych można powiesić obok siebie dwa takie urządzenia i sterować nimi wspólnie za pomocą tych samych elementów automatyki.

Urządzenie było projektowane z dużym naciskiem na design. Nowoczesny kształt elipsy świetnie nadaje się do pomieszczeń, w których walory estetyczne montowanych urządzeń mają bardzo duże znaczenie. ELIS DUO wykonana jest głównie z blachy malowanej proszkowo. To jednak nie przeszkodziło w osiągnięciu niskiej masy urządzenia, które waży 33 kg. To prawie o połowę mniejsza waga, niż ma większość dostępnych kurtyn powietrznych o podobnych parametrach. Kurtyno-nagrzewnica oferowana jest w kolorze szaro-srebrnym, ale na życzenie klienta dostępne są również inne kolory z palety RAL.

ELIS DUO wyposażona jest w trzy wentylatory promieniowe charakteryzujące się bardzo cichą pracą. Ich obudowa i wirnik wykonane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu możliwe było obniżenie masy urządzenia, skrócenie czasu rozruchu oraz zmniejszenie poboru prądu przez wentylatory. Dwa skrajnie położone wentylatory tworzą strumień kurtyny, a środkowy – strumień nagrzewnicy. Powietrze nawiewane z dwóch szczelin ogrzewane jest za pośrednictwem wymiennika ciepła zasilanego wodą grzewczą. Rozwiązanie kurtyno-nagrzewnicy zostało opatentowane przez firmę FLOWAIR.

Część kurtyny
Pochylenie wentylatorów wewnątrz konstrukcji oraz kształt wylotu kurtyny jest tak zaprojektowany, aby przepływające powietrze miało jak najmniejsze opory i jak największą prędkość na wylocie z urządzenia. Szczelina ma długość 103 mm i wyposażona jest w regulowaną kratkę wylotową. Dzięki temu nawiewaną strugę bez problemu można tak ukierunkować, by odpowiednio zabezpieczyć otwór drzwiowy.

Maksymalna wysokość montażu ELIS DUO to 2,5 m. Prędkość powietrza urządzenia zamontowanego na takiej wysokości, przy maksymalnej wydajności, wynosi 2 m/s. Jeżeli urządzenie będzie zamontowane na mniejszej wysokości, bądź warunki nie wymagają tak silnego strumienia, można przełączyć bieg wentylatora na niższy. Dzięki temu urządzenie pobiera jeszcze mniej prądu i działa ciszej. Moc grzewcza kurtyny (dla wody o temp. 90°/70°C i powietrza o temp. 10°C) wynosi: na trzecim biegu (1400 m3/h) 15 kW, na drugim (1100 m3/h) 12,8 kW, a na pierwszym (800 m3/h) 10,2 kW.

Kurtyny i kurtyno-nagrzewnice ELIS, fot. FLOWAIR

Część nagrzewnicy
Moduł nagrzewnicy pochylony jest w kierunku pomieszczenia pod kątem 15°, który został dobrany optymalnie, by urządzenie powieszone na wysokości 2,5 m obejmowało jak największy obszar ogrzewanego pomieszczenia. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w ręcznie regulowane łopatki umożliwiające ukierunkowanie nawiewanej strugi powietrza. Zasięg części nagrzewnicy ELIS DUO to 8 m przy końcowej prędkości strumienia 0,5 m/s. Wentylator zapewniający przepływ powietrza nagrzewnicy, tak jak w przypadku części kurtyny, ma standardowo trzy uzwojenia. Dzięki temu można sterować dostarczaną mocą grzewczą i poziomem natężenia dźwięku. Moc grzewcza tego modułu (dla wody o temp. 90°/70°C i powietrza o temp. 10°C) wynosi: na pierwszym biegu (400 m3/h) 5,1 kW, na drugim (550 m3/h) 6,3 kW, a na trzecim (700 m3/h) 7,8 kW.

System AFS
W dużych obiektach, w których wymagane jest zastosowanie kurtyny powietrznej, jak supermarkety, centra handlowe itp., bardzo korzystne jest zastosowanie urządzeń ELIS DUO z systemem AFS, czyli dodatkowym strumieniem powietrza, który ogrzewa strefę przydrzwiową. Bardzo często zdarza się, że mimo zastosowania kurtyny powietrznej obszar ten jest znacznie zimniejszy niż reszta obiektu. Dzieje się tak, ponieważ osoby przechodzące przez drzwi oraz duża różnica ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a jego zewnętrzną częścią powodują przerwanie bariery. System AFS ma na celu dogrzanie strefy przydrzwiowej, dzięki czemu wchodzący do budynku nie odczują dyskomfortu cieplnego.

Automatyka
ELIS DUO wyposażona jest w układ automatyki, który zapewnia pełną kontrolę nad dwoma strumieniami powietrza. Do sterowania częścią kurtyny i nagrzewnicy można zastosować termostat pomieszczeniowy, trójstopniowy przełącznik zmiany biegów bądź też typowy „fancoilowy” sterownik, który łączy w sobie te dwie funkcje. Strumień kurtyny powietrznej może być również uzależniony od czujnika krańcowego drzwi. Dla kontroli przepływu czynnika grzewczego można również podłączyć zawór dwu- lub trójdrogowy.

Automatyka ELIS DUO umożliwia wybór biegu wentylatora podczas jego normalnej pracy oraz zmianę tzw. biegu jałowego. Można go dowolnie ustawić w pozycji: 0, 1, 2 lub 3. Dodatkowo układ został wyposażony w przekaźnik czasowy, dzięki któremu istnieje możliwość nastawy opóźnienia przejścia kurtyny z normalnego stanu pracy na bieg jałowy, po otrzymanym sygnale od czujnika krańcowego.

Takie rozwiązanie pozwala na dalsze działanie kurtyny po zamknięciu się drzwi. Jest to bardzo przydatne w budynkach z dużym natężeniem wchodzących i wychodzących osób. Kurtyna uzależniona jedynie od czujnika drzwiowego załączałaby się i wyłączała z dużą częstotliwością.
Prowadziłoby to do szybszego uszkodzenia silników wentylatorów i nieutrzymania odpowiedniej bariery powietrznej. Praca kurtyny na biegu jałowym zapewnia jej krótką reakcję przy otwarciu drzwi, co gwarantuje skuteczne działanie.

Standardowy układ automatyki ELIS DUO można podłączyć do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem BMS. Dzięki temu urządzenie bez problemu nadaje się również do zastosowania w najnowszych typach obiektów, bez potrzeby zastosowania dodatkowych modułów pośrednich.

Kurtyny powietrzne
Oprócz kurtyno-nagrzewnic ELIS DUO, firma FLOW AIR przygotowała ofertę dwóch grup kurtyn powietrznych: ELIS R oraz ELIS T. Powstały one dzięki współpracy z firmą zajmującą się wzornictwem przemysłowym, co zaowocowało stworzeniem urządzenia o ciekawym wyglądzie i wysokiej ergonomii. ELIS R i ELIS T różnią się od siebie zarówno wyglądem zewnętrznym, jak i przeznaczeniem.

ELIS R
Kurtyny ELIS R mają kształt elipsy i dostępne są ze szczeliną o długości 1 m. Można je podzielić ze względu na sposób obróbki powietrza oraz na maksymalny zasięg strumienia. Kurtyny z wodnym wymiennikiem ciepła dostępne są w dwóch wersjach: o zasięgu do 2,5 m – ELIS R1-W-100 oraz do 3,5 m – ELIS R3-W-100. Pierwsza wersja wyposażona jest w dwa wentylatory o maksymalnym przepływie powietrza 1500 m3/h oraz mocy grzewczej 17,9 kW. Kurtyna R3-W-100 wyposażona jest w trzy wentylatory o maksymalnym przepływie powietrza 2100 m3/h i mocy grzewczej 22 kW. ELIS R dostępna jest również w wersji bez wymiennika ciepła, czyli tzw. zimnej. Tak jak wodne kurtyny, występuje w dwóch rozmiarach: do 2,5 m – ELIS R1-N-100 oraz do 3,5 m – ELIS R3-N-100. Wkrótce oferta zostanie poszerzona o kurtyny z grzałkami elektrycznymi.

ELIS T

Kurtyny ELIS T mają zmieniony kształt w stosunku do ELIS DUO i ELIS R. Swoim wyglądem przypominają prostopadłościan. Ich prosta i lekka konstrukcja nadaje się idealnie do pomieszczeń, w których kurtyna ma być niemal niezauważalna, oczywiście przy zachowaniu jej funkcjonalności i skuteczności. Tak jak cała rodzina ELIS, ELIS T dostępna jest ze szczeliną o długości 1 m. Maksymalna wysokość jej montażu to 3 m, może występować w wersji z wodnym wymiennikiem ciepła – ELIS T2-W-100 oraz jako tzw. zimna kurtyna powietrzna – ELIS T2-N-100. Wkrótce pojawi się rówież kurtyna z grzałkami elektrycznymi oraz kurtyna o szerokości szczeliny 1,5 m.

Podsumowanie

Kurtyny i kurtyno-nagrzewnice z serii ELIS to innowacyjna i szeroka gama urządzeń. Dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań, zarówno w konstrukcji urządzenia, jak i w układzie automatyki, odpowiednio zabezpieczają budynek przed stratami ciepła i zapewniają komfort osobom w nim przebywającym.

   19.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl