Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Termostatyczne zawory grzejnikowe

Grzejnikowy zawór termostatyczny
Grzejnikowy zawór termostatyczny
Danfoss

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

W ramach pierwszej wymienionej grupy zawór grzejnikowy jest montowany na gałązce przyłącznej (najczęściej na zasilającej, ale czasami również na powrotnej) i może być zamontowany zarówno po lewej, jak i po prawej stronie grzejnika (Czytaj więcej na ten temat). Zastosowane zawory mogą być proste (umieszczone równolegle do grzejnika) lub kątowe (umieszczone prostopadle do grzejnika).

Głowica termostatyczna mocowana jest bezpośrednio na korpusie zaworu. Zawór zintegrowany, a dokładniej jego wkładka regulacyjna, zamontowany jest w grzejniku za pomocą zintegrowanego zespołu przyłącznego, który jest fabrycznie połączony z grzejnikiem i jednoznacznie określa, czy głowica termostatyczna znajdzie się po prawej stronie grzejnika (standardowe rozwiązanie) czy po lewej (na specjalne zamówienie). Wkładka regulująca przepływ przez grzejnik znajduje się wewnątrz grzejnika, a widoczna jest tylko głowica termostatyczna na tę wkładkę nakręcona.

Ponieważ wkładka zaworowa znajduje się w górnej części grzejnika, tam też znajdzie się głowica termostatyczna. Dostępne są także grzejniki z podłączeniem na środku i wtedy głowica może znaleźć się na dole, pod grzejnikiem, będąc zamocowana na specjalnym zaworze grzejnikowym lub na zaworze grzejnikowym prostym lub kątowym.

Zawór termostatyczny, budowa
Zawór termostatyczny, budowa

 

Działanie zaworów termostatycznych

Zawór grzejnikowy termostatyczny (lub wkładka zaworowa) zbudowany jest w ten sposób, że sprężyna odpycha grzybek od gniazda, a trzpień połączony z grzybkiem wystaje z obudowy. Dopiero zamontowana na zaworze głowica termostatyczna tworzy termostatyczny zawór grzejnikowy. Jak widać, głowica termostatyczna jest ważnym elementem zaworu i od jej pracy zależy regulacja przepływu strumienia wody grzejnej.

Ona „odczytuje” temperaturę otaczającego ją powietrza i w zależności od nastawy na głowicy popycha trzpień i w ten sposób zbliża grzybek do gniazda, aż do pełnego zamknięcia przepływu, gdy nastawa na głowicy odpowiada temperaturze powietrza w pomieszczeniu. Dla tych, którzy nie mają dużo do czynienia z zaworami termostatycznymi, ważna informacja.

Gdy dotyka się grzejnika i jest on letni lub chłodny, nie oznacza to, że zawór jest uszkodzony lub instalacja centralnego ogrzewania źle pracuje. Może to oznaczać jedynie, że głowica „odczytuje” temperaturę w pomieszczeniu jako wyższą lub równą tej nastawionej i grzejnik nie musi grzać, a więc można go zamknąć lub mocno przydławić. Warto o tym pamiętać i nie kręcić głowicą, gdy taka sytuacja wystąpi.  

Działanie głowic termostatycznych

Głowica termostatyczna ma elastyczny mieszek naciskający na trzpień zaworu. W mieszku znajduje się substancja o dużej rozszerzalności cieplnej. Kiedyś wykorzystywano do tego celu wosk i głowice takie nazwano woskowymi. Później w mieszkach pojawiła się ciecz, obecnie również gaz.

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl