Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ciepłomierze

Ciepłomierze kompaktowe
Ciepłomierze kompaktowe
Apator

W branży ciepłowniczej wyraźnie widać trend podnoszenia jakości usług i obniżania ich kosztów. Inicjowane przez Izbę Gospodarczą „Ciepłownictwo Polskie” zmiany i wymiana doświadczeń przynoszą efekty. Ciepłownie wdrażają nowe programy wspomagające zarządzenie (kontrola dostaw i remontów, analizy zamówień i zużycia paliw itp.). Inwestują też w systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych oraz zdalny monitoring i regulację pracy węzłów ciepłowniczych. Jednak budowa systemu zdalnego monitorowania i pomiaru zużycia ciepła nie jest możliwa bez nowoczesnych ciepłomierzy.

Zdalny monitoring zużycia ciepła

W nowych budynkach standardem jest obecnie oddzielne opomiarowanie nie tylko energii elektrycznej i gazu oraz zimnej wody, ale też zużycia ciepła i ciepłej wody użytkowej, a niekiedy także chłodu dla każdego mieszkania i lokalu. Z drugiej strony od kilku lat firmy ciepłownicze wykorzystują programy wspomagające zarządzenie i realizują lub planują inwestycje w systemy automatycznego i zdalnego odczytu zużycia ciepła.

W Fortum system automatycznego odczytu ciepłomierzy działa od 2007 r. i wprowadzany jest w kolejnych miastach. System zapewnia zdalną łączność operatora z ciepłomierzami zainstalowanymi u klientów. Daje również możliwość samoczynnego wykonywania odczytów ciepłomierzy, bezpiecznego zbierania, przechowywania i przetwarzania danych. Umożliwia rozliczanie wszystkich klientów jednocześnie na końcu okresu rozliczeniowego, a także odczyt ciepłomierzy w wybranej chwili, np. raz na dobę. Pozwala zanalizować zapotrzebowanie na ciepło i praktycznie natychmiast zidentyfikować uszkodzony ciepłomierz.

W ciepłomierzach instalowane są moduły radiowe, które przesyłają dane z liczników do urządzeń pośredniczących w wymianie informacji (koncentratorów), a te wysyłają je do serwera połączonego z bazą danych. Dla operatora systemu ciepłowniczego jest to doskonałe narzędzie służące nie tylko do odczytu danych, ale także do weryfikacji informacji dotyczących działania całego systemu. Z kolei zarządcy budynków mogą ocenić opłacalność inwestycji, np. termomodernizacji budynków. Zaletą takich systemów są niewielkie gabaryty montowanych urządzeń oraz to, że tylko koncentratory wymagają zasilania energią elektryczną z sieci, pozostałe urządzenia są zasilane z baterii, dzięki czemu zminimalizowana jest ilość prac montażowych.

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wprowadza w pełni automatyczny system ciągłego monitoringu pracy węzłów cieplnych i zdalnych odczytów. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz umożliwienie wykrywania nieprawidłowości i stanów alarmowych bez potrzeby angażowania klientów w proces zgłaszania interwencji. Pozwoli on także na szybsze likwidowanie awarii. System umożliwia prezentację ilości zużywanego ciepła, co pozwoli bardziej świadome zarządzać energią i ją oszczędzać. W Gdańsku zmieni się sposób rozliczania klientów – będą płacić za zużycie rzeczywiste, a nie prognozowane.

Zakład Energetyki Cieplnej Starachowice również wdrożył i zintegrował systemy kontroli dostaw i zdalnego odczytu. Zdalny odczyt oparty jest o radiową transmisję danych on-line z ciepłomierzy, wodomierzy, liczników prądu elektrycznego oraz czujek ciśnień i temperatur, a także dwukierunkową komunikację ze sterownikami oraz regulatorami. Dzięki temu można zdalnie sterować podłączonymi do sieci urządzeniami i monitorować je.

Po połączeniu tych informacji z systemami kontroli dostaw i zarządzania ciepłownia może skutecznie kontrolować koszty i tym samym oferować odbiorcom najkorzystniejszą cenę dostarczanych mediów. ZEC Starachowice zainwestowała też w programy do kontroli zamówień i remontów oraz analizy procesu zamówień i zużycia paliw.

   01.02.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl