RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Miedziane, plastikowe czy ze stali?

Miedziane, plastikowe czy ze stali?

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Dotychczas stosowana norma PN-92/B-01706 [1] dopuszczała do stosowania materiały instalacyjne stykające się z wodą, które miały świadectwo Państwowego Zakładu Higieny o „dopuszczeniu do kontaktu z wodą do picia”. Norma ta została w maju 2009 r. wycofana [2].

W zakresie instalacji wodociągowych przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi do zbioru polskich norm wprowadzono normy Unii Europejskiej:

  • PN-EN 806-1 Postanowienia ogólne [3],
  • PN-EN 806-2 Projektowanie [4],
  • PN-EN 806-3 Wymiarowanie przewodów. Metoda uproszczona [5].

Ich zakres tematyczny nie w pełni zastępuje dotychczasową normę, można więc przypuszczać, że wydawane będą kolejne części. W normach serii PN-EN 806 stal kwasoodporna jest jednym z materiałów zalecanych do stosowania w instalacjach wodnych.

W Polsce instalacje ze stali kwasoodpornej (nierdzewnej) przeznaczone do wody pitnej nie były dotychczas stosowane, co może być przyczyną braku w literaturze fachowej informacji o zasadach ich projektowania. Autor opracował więc własną propozycję takich zasad.

Stosowane materiały

W wewnętrznych instalacjach wodociągowych dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi stosowane mogą być materiały, które spełniają wymagania normy PN-EN 806-1 [3]. Jednym z nich jest stal kwasoodporna, stosowana dotychczas w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym itp.

W wewnętrznych instalacjach wodociągowych, dla wody zimnej i ciepłej, przewidziane są rury lekkie ze stali kwasoodpornej, produkowane zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 10312:2006 [6].

Norma ta przewiduje dwie grubości ścianek rur (seria 1 i 2). W instalacjach ciepłej wody należy stosować rury z serii 2 wraz ze złączkami zaciskowymi lub wtłaczanymi. Zaleca się, aby złączki te również były wykonane ze stali kwasoodpornej. Dopuszcza się także stosowanie złączek z miedzi lub jej stopów. Umożliwiają to jednakowe średnice zewnętrzne rur z miedzi, stopów miedzi i ze stali kwasoodpornej, a więc również jednakowe średnice wewnętrzne złączek wykonanych z tych materiałów.

Przewidziane w normie PN-EN 10312 [6] lekkie rury ze stali kwasoodpornej serii 2 zestawiono w tabeli 1.

Wymiary [mm] rur lekkich ze stali kwasoodpornej

Tabela 1. Wymiary [mm] rur lekkich ze stali kwasoodpornej serii 2 wg PN-EN 10312 [6]


Źródło: PN-EN 10312:2006 Rury ze stali odpornych na korozję do transportu wody i innych płynów wodnych. Warunki techniczne dostawy

Określanie średnic przewodów w instalacjach ciepłej wody

W instalacjach ciepłej wody występują rurociągi rozprowadzające wodę do punktów jej poboru i rurociągi cyrkulacyjne zapewniające odpowiednią temperaturę wody w punktach poboru. Średnice przewodów rozprowadzających wodę określamy na podstawie obliczeniowych natężeń przepływów wody oraz wielkości ciśnienia dyspozycyjnego dla projektowanej instalacji.

Jeżeli instalacja ciepłej wody jest zasilana przez przyłącze bezpośrednio z sieci wodociągu zewnętrznego, skutkuje to zazwyczaj nieco mniejszym ciśnieniem dyspozycyjnym przeznaczonym na straty ciśnienia w instalacji. Przy zasilaniu pośrednim przez urządzenie hydroforowe ciśnienie dyspozycyjne wyznaczy się w projekcie.

W doborze średnic przewodów zasilających uwzględnić należy wymagania normy PN-EN 806-3 [5], która przewiduje (ze względów akustycznych) dopuszczalną prędkość przepływu wody w rurach 2 m/s (z wyjątkiem gałązek przyłącznych punktów czerpalnych).

W praktyce stosuje się ponadto zasadę, aby na przewodach rozdzielczych, magistralnych strata ciśnienia nie przekraczała 10% wartości ciśnienia dyspozycyjnego.

Straty ciśnienia w instalacji rozprowadzającej

Straty ciśnienia w instalacji rozprowadzającej ciepłą wodę są sumą strat odcinków prostych rur magistralnych (od wodomierza głównego w budynku do najniekorzystniej położonego punktu poboru wody) oraz leżących na tej drodze oporów miejscowych przepływu:

gdzie:

Δp – straty ciśnienia w instalacji [Pa],Δpi – jednostkowe straty ciśnienia [Pa/m],

li – długość rozpatrywanego odcinka rury [m],

Z – straty ciśnienia w oporach miejscowych instalacji [Pa].

Jednostkowe straty ciśnienia

Jednostkowe straty ciśnienia w rurach prostych określa się wzorem Darcy–Weisbacha (dla li = 1 m):

gdzie:

λ – współczynnik tarcia (współczynnik liniowych strat ciśnienia),

di – średnica wewnętrzna rury [mm, cm],

ν – prędkość przepływu wody w rurze [m/s],

ρ – gęstość wody [kg/m3].

Zalecana w instalacjach wodociągowych prędkość przepływu wody mieści się w zakresie 0,2–2 m/s. Znane są także średnice rur ze stali kwasoodpornej podane w normie [6].

Założyć również możemy, że stosowanie różnych wzorów do określania strat ciśnienia na przewodach rozdzielczych i cyrkulacyjnych niepotrzebnie skomplikuje obliczenia hydrauliczne. Przewidując zastosowanie jednego wzoru do obliczeń hydraulicznych instalacji ciepłej wody, określić należy średnie parametry wody. Jest to jednak również wartość znana.

Żeby w instalacji rozprowadzającej można było określić jednostkowe straty ciśnienia, należy wyznaczyć współczynnik tarcia λ (współczynnik liniowych strat ciśnienia). Współczynnik ten jest zależny od burzliwości przepływu wody (liczby Reynoldsa) i od chropowatości ścianek rur. W zależności od swojego charakteru przepływy występować mogą w rurach hydraulicznie gładkich lub chropowatych. Granicę tych przepływów określa się w normie [7] wzorem Altšula–Lejčera:

gdzie:

egr – graniczna względna chropowatość ścianek rur,

Re – liczba Reynoldsa.

Rury ze stali kwasoodpornej zaliczane są do hydraulicznie gładkich. Podane dla nich chropowatości bezwzględne k wynoszą [8]: ścian rur – ≤ 0,8 mikrometra, spawu wzdłużnego – 1 mikrometr. W lekkich (cienkościennych) rurach ze stali kwasoodpornej, stosowanych w wewnętrznych instalacjach wodociągowych, przyjąć można, że k = 1 mikrometr (0,001 mm). Dla znanych średnic wewnętrznych rur stalowych kwasoodpornych i przyjętej wartości współczynnika chropowatości bezwzględnej w tabeli 2 wyznaczono względną chropowatość tych rur. Do wyznaczenia chropowatości granicznej względnej egr należy określić średnie parametry wody w instalacji ciepłej wody.

W warunkach technicznych [9] wymaga się, aby w punktach czerpalnych temperatura ciepłej wody nie była niższa niż 55° i nie wyższa niż 60°C. Schłodzenie wody w przewodach cyrkulacyjnych, w zależności od rozciągłości zładu i sprawności izolacji rurociągów, wynosi (10–15) K. Przyjmując bardziej niekorzystny dla pompy przypadek, czyli temperaturę wody na zasilaniu 55° oraz 40–45° na cyrkulacji, do obliczeń można założyć, że średnia temperatura wody dla całego układu wynosi 50°C. Woda o tej temperaturze ma gęstość właściwą ρ = 988 kg/m3 oraz współczynnik lepkości kinematycznej ν = 0,56×10–6 m2/s.

Dla przyjętych powyżej parametrów wody w tabeli 2 porównano chropowatość bezwzględną obliczeniową z porowatością graniczną określoną wzorem (3). Z porównania tego wynika, że w zakresie średnic rur ze stali nierdzewnej stosowanych w instalacjach wodociągowych należą one do grupy hydraulicznie gładkich. W obliczeniach współczynników tarcia λ rur hydraulicznie gładkich powszechnie stosowany jest wzór Blasiusa:

Przyjmuje się, że wzór Blasiusa stosować należy do liczby Re = 100 000. Ze względu na jego wygodną w zastosowaniu postać w praktyce wzór ten używany był nawet do wartości Re = 300 000 [10].

Porównanie chropowatości względnej

Tabela 2. Porównanie chropowatości względnej rur ze stali kwasoodpornej


Źródło: archiwum autora

Po podstawieniu wzoru Blasiusa do zależności (1) oraz po dokonaniu odpowiednich przekształceń (podanych w [11]) otrzymamy postać wzoru:

gdzie:

G – strumień masy wody (masowe natężenie przepływu) [kg/s],

di – [m].

W projektowaniu instalacji wodociągowych obliczeniowe natężenie poboru wody określa się w dm3/s (l/s). Wygodniejszy w obliczeniach jest również wzór dla średnicy wewnętrznej podanej w wymiarze centymetrowym.

Ponieważ w instalacjach ciepłej wody G ≠ V, dla temperatury wody 50°C jej gęstość wynosi ρ = 0,988 dm3/kg, do wzoru (5) podstawić można wartość G175 = 0,9791 – V1,75 i otrzymać postać wzoru:

Podstawiając wartości ν i ρ, otrzymamy wzór, który przyjęto do wyznaczenia nomogramu jednostkowych strat ciśnienia w instalacjach ciepłej wody w rurach lekkich ze stali nierdzewnej:

gdzie:

V – strumień objętości wody (objętościowe natężenie przepływu) [dm3/s],

di – [cm].

Powyższy wzór oraz podany nomogram (rys. 1) przeznaczone są do obliczeń strat ciśnienia zarówno w przewodach rozprowadzających wodę ciepłą w instalacji, jak i w przewodach cyrkulacyjnych instalacji.

Straty ciśnienia w oporach miejscowych

Do łączenia rur lekkich ze stali kwasoodpornej, stosowanych w instalacjach ciepłej wody przeznaczonej dla ludzi, stosuje się przeważnie również złączki zaciskowe ze stali kwasoodpornej.

W związku z jednakowymi wymiarami średnic zewnętrznych występującymi w instalacjach z miedzi lub stopów miedzi oraz w instalacjach ze stali kwasoodpornej budowa kształtek w tych instalacjach jest do siebie zbliżona. Ponieważ współczynników oporów miejscowych Ç dla kształtek ze stali nierdzewnej literatura nie podaje, do obliczeń hydraulicznych instalacji ze stali nierdzewnej stosować należy wartości współczynników podawane dla instalacji z miedzi (autor zebrał je w publikacji [12]).

Szczegółowe określanie miejscowych strat ciśnienia polecane jest w instalacjach przeznaczonych dla budynków użyteczności publicznej oraz w obiektach przemysłowych. Natomiast w instalacjach ciepłej wody przeznaczonych dla budynków mieszkalnych może być stosowany uproszczony sposób obliczeń.

Straty ciśnienia w oporach miejscowych mogą być obliczane jako dodatek procentowy do liniowych strat ciśnienia instalacji. W „tradycyjnych” wykonaniach instalacji (rury stalowe ocynkowane, kształtki z żeliwa ciągliwego łączone na gwint) norma [1] przewidywała 30-proc. dodatek strat ciśnienia na opory miejscowe.

Z obliczeń podanych w publikacji [13] wynika, że udział ten jest różny dla różnych materiałów stosowanych obecnie w instalacjach wodociągowych i dla instalacji z miedzi wynosi 90–130%. Wynika z tego, że w instalacjach ciepłej wody wykonanych ze stali nierdzewnej w budynkach mieszkalnych na straty miejscowe przyjmować należy dodatek nie mniejszy niż 100% liniowych strat ciśnienia. Mniejsze wartości można stosować tylko w budynkach jedno- lub dwurodzinnych.

 

Nomogram jednostkowych strat ciśnienia

Rys. 1. Nomogram jednostkowych strat ciśnienia w instalacjach ciepłej wody wykonanych ze stali kwasoodpornej


Źródło: archiwum autora

Dobór średnic przewodów cyrkulacyjnych

Średnice przewodów cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody określa się na podstawie obliczonych średnic przewodów rozprowadzających. W doborze tych średnic należy się kierować zaleceniami podanymi w publikacji [14].

Dobór pompy cyrkulacyjnej

Pompa cyrkulacyjna ma zapewnić wymaganą temperaturę wody w punkcie czerpalnym w okresie całej doby. Dobiera się ją dla okresu, w którym występuje mały lub zerowy rozbiór wody.

Aby można było prawidłowo dobrać pompę cyrkulacyjną, należy wyznaczyć obliczeniowy punkt jej współpracy z instalacją cyrkulacyjną (obliczeniowe wielkości: natężenie przepływu wody i wymaganą wysokość podnoszenia). Zagadnienia prawidłowego doboru pompy zostały omówione w publikacji [15].

Do obliczeń strat ciśnienia w obiegu wody cyrkulacyjnej stosować należy wzór (7) i nomogram. Również i w tym przypadku udział strat ciśnienia w oporach miejscowych przyjmować należy jako 100-proc. dodatek do strat liniowych przewodów prostych.

Pozostałe elementy instalacji

Do czasu opracowania odpowiednich unormowań prawnych dotyczących projektowania instalacji ciepłej wody ze stali kwasoodpornej w doborze elementów pomocniczych instalacji (kompensacja, zawieszenia, podpory itp.) kierować się należy zaleceniami dla instalacji wykonanych z miedzi podanymi w Wytycznych [16].

Wnioski

W najbliższych latach przewiduje się znaczny wzrost zastosowania stali kwasoodpornych w wewnętrznych instalacjach wodociągowych, zwłaszcza ciepłej wody. Sprzyjać temu będzie wprowadzany od 2012 r. przez Unię Europejską system EAS (dopuszczania do stosowania wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną dla ludzi). Wymagania tego systemu bardzo dobrze spełnia stal kwasoodporna.

Do czasu wprowadzenia norm z zakresu projektowania instalacji ciepłej wody ze stali kwasoodpornej w projektowaniu tych instalacji korzystać można z wyżej podanych zasad.

Literatura

  1. PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.
  2. Informacja o wycofaniu normy PN-92/B-01706, „Wiadomości PKN – Normalizacja” nr 7/2009.
  3. PN-EN 806-1:2004 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 1: Postanowienia ogólne.
  4. PN-EN 806-2:2005 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 2: Projektowanie (oryg.).
  5. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 3: Wymiarowanie przewodów. Metody uproszczone (oryg.).
  6. PN-EN 10312:2006 Rury ze stali odpornych na korozję do transportu wody i innych płynów wodnych. Warunki techniczne dostawy.
  7. PN-76/M-34034 Rurociągi. Zasady określania strat ciśnienia.
  8. Prospekt Centrum Stali Nierdzewnej i Kwasoodpornej NEUMO-POLSKA.
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75 poz. 690 z 2002 r., ze zm.).
  10. Mielcarzewicz E., Obliczanie systemów zaopatrzenia w wodę, Arkady, Warszawa 1977
  11. Nowakowski E., Rury z tworzyw sztucznych. Jednostkowe straty ciśnienia przy małych średnicach, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2000.
  12. Nowakowski E., Problemy hydrauliczne cyrkulacji ciepłej wody w instalacjach z rur miedzianych, „COW” nr 7–8/2005.
  13. Nowakowski E., Jeżowiecki J., Udział oporów miejscowych w stratach ciśnienia instalacji wodociągowych z tworzyw sztucznych, Seminarium Naukowo-Techniczne „Materiały z tworzyw sztucznych do budowy sieci i instalacji wodociągowych”, Gliwice-Buk 1994.
  14. Nowakowski E., Średnice przepływów cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2004.
  15. Nowakowski E., Jeżowiecki J., Charakterystyka pracy pomp cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody użytkowej, Konferencja „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Wisła 2006.
  16. Wytyczne stosowania i projektowania instalacji z rur miedzianych, Wymagania

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

dr inż. Jerzy Dylewski Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1) Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a...

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

mgr inż. Kamil Więcek Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089 Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny...

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Rozpatrzmy ważniejsze z tych wymagań odnoszących się do instalacji sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej.

dr inż. Bogdan Nowak Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251 Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną wymagania opisane w tej normie dotyczące budynków niemieszkalnych.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Waldemar Joniec Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowoczesne systemy instalacyjne Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i...

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.