Szronienie rekuperatorów (cz. 2)

Oszroniona centralka zamontowana na nieogrzewanym poddaszu
Oszroniona centralka zamontowana na nieogrzewanym poddaszu
Ventia

Problem szronienia rekuperatorów i obniżania ich sprawności (zob. cz. 1 artykułu – „RI” nr 3/2010) jest bardzo często pomijany lub niewystarczająco uwzględniany, szczególnie w materiałach reklamowych producentów. A jest to zjawisko fizyczne, które musi wystąpić, gdy powierzchnia wymiany ciepła osiągnie temperaturę niższą od zera.

Wpływ wilgotności powietrza wywiewanego na temperaturę płyt rekuperatora

W celu wykazania wpływu wilgotności powietrza wywiewanego z wentylowanego pomieszczenia na najniższą wartość temperatury płyt rekuperatora przeciwprądowego w tabeli 1 zestawiono 10 przykładowych parametrów pracy rekuperatorów. Pierwsze sześć pozycji dotyczy rekuperatorów przeciwprądowych o sprawności temperaturowej ponad 80%, a pozostałe cztery – pojedynczego rekuperatora krzyżowego o sprawności ok. 60%, dla którego z powodu tej niskiej sprawności zróżnicowanie temperatury krawędzi płyt w szczelinach wylotowych jest pomijalnie małe i można przyjąć, że jest prawie takie samo jak w rekuperatorze przeciwprądowym. Dla dziewięciu przypadków (tj. z wyjątkiem lp. 3) przyjęto, że najniższa wartość temperatury płyt powinna mieć wartość 1,00°C, przy czym jest ona określana na podstawie wzoru:

jakobczak-szronienie2-1

Taka nadwyżka 1 K ponad wartość temperatury krzepnięcia skroplin jest rezerwą uwzględniającą możliwość eksploatacyjnego zróżnicowania najniższych wartości temperatury poszczególnych płyt, a nawet zróżnicowania w poszczególnych punktach krawędzi wylotowej danej płyty. Dane zamieszczone w tabeli uzyskano, korzystając z omówionych w poprzedniej części artykułu internetowych programów komputerowych. Wszystkie przypadki dotyczą strumienia powietrza 10 800 m3/h (3 m3/s).

Przypadek danych zestawionych w pozycji lp. 1 dotyczy rekuperatora o wielkości płyt „62” dla strumienia 10 800 m3/h, zastosowanego w pionowej nawiewno-wywiewnej centrali o wymiarach przekroju poprzecznego ok. 2300×2200 mm. Dla zbliżonych wymiarów central dostępnych na rynku nominalny strumień powietrza dla okresu upalnego może zawierać się w granicach 8000–25 000 m3/h, przy czym optymalna wartość wynosi 16 000 m3/h. Oznacza to, że dla większości przypadków, w których stosunek strumienia powietrza świeżego do strumienia nominalnego (tzw. „wentylującego” – wynikającego z warunków letnich), zawiera się w granicach od 25 do 40%, rekuperator ten będzie najczęściej dobierany dla strumienia od 4000 do 6400 m3/h.

W tabeli 1.w pozycji lp. 1 dla większości przypadków przyjmowanych parametrów powietrza wywiewanego (tw1 = 20°C i Hw1 = 30%), aby uzyskać najniższą wartość temperatury płyty (ścianki) 1°C, konieczne jest dostarczenie do tego rekuperatora powietrza świeżego o temperaturze – 0,8°C, której na krzywej klimatycznej można przypisać wilgotność ok. 71%. Podobna wartość temperatury zewnętrznej (tz1 = – 0,75°C) wymagana jest w przypadku lp. 2. Ten przypadek różni się tym od poprzedniego, że dotyczy rekuperatora z płyt o wielkości „25” i grubości pakietu 16 000 mm (a nie 6400 mm), dzięki czemu można go zastosować w pionowej centrali o przekroju ok. 2000×2200 mm, która obecnie jest oferowana na rynku, a masa takiego rekuperatora z płyt „25” stanowi zaledwie 70% masy rekuperatora „62” (258/369 kg).

A jak uzyskać sekcję rekuperatora o grubości pakietu płyt wynoszącej 16 m w centrali 2×2,2 m lub o grubości 6,4 m w centrali 2,3×2,2 m? Pakiet o grubości 16 m można uzyskać z 24 elementów o masie 10,8 kg. Jest to korzystne w porównaniu z rekuperatorem krzyżowym zastosowanym w takiej centrali w celu uzyskania wyników wymienionych  w pozycjach od lp. 7 do 10, który mając masę 231 kg (a więc zbliżoną do 258 kg), gdyż nie tylko ma mniejszą sprawność (59, a nie 83%) i większe straty ciśnienia (ok. 140, a nie 100 Pa), ale jego producent proponuje uzyskać go z dwóch elementów o masie 116 kg. Jednak w całej tej opatentowanej sekcji (bez odkraplacza) składającej się z 24 elementów przeciwprądowych po 10,8 kg, strata ciśnienia będzie zbliżona do 140 Pa.

Takie rozdrobnienie rekuperatora, tworzonego z wielu elementów, jest jego bardzo istotną zaletą, zarówno na etapie wytwarzania takiej sekcji, jak i budowania centrali. Także podczas eksploatacji i prac konserwatorskich ma to duże znaczenie. Jedyną przewagą rekuperatora krzyżowego jest to, że wymaga on sekcji o długości ok. 1,9 m, natomiast ww. rekuperator o pakiecie 16 m z płyt „25” wymaga sekcji o długości 2,6 m. Aby poznać odpowiedź na pytanie o samą konstrukcję rekuperatora, konieczne jest jednak dokonanie zakupu licencji na ten wynalazek (więcej na ten temat w cz. 1 artykułu).

Zestawienie danych
Tabela 1. Zestawienie danych potwierdzających wpływ wilgotności powietrza wywiewanego, jego temperatury i sprawności temperaturowej rekuperatora na wartość temperatury zewnętrznej, przy której występuje zagrożenie szronienia rekuperatora (dla strumienia powietrza 10 800 m3/h)
   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl