Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nagrzewnice i aparaty grzewczo-wentylacyjne

W obiektach i pomieszczeniach o dużych kubaturach, takich jak: magazyny, hale czy supermarkety, występują znaczne straty ciepła w krótkich okresach czasu. Są one spowodowane m.in. otwieraniem drzwi i bram, ruchem pojazdów lub intensywnym ruchem ludzi. Duże straty ciepła powodują także systemy wentylacyjne, które muszą dostarczać czyste powietrze ze względu na procesy produkcyjne występujące w danym obiekcie lub dużą liczbę osób znajdujących się w nim w określonym czasie. W takich obiektach oszczędna eksploatacja często wymaga okresowego obniżania temperatury, a następnie szybkiego jej podnoszenia.

Systemy grzewcze w obiektach wielkokubaturowych muszą odpowiednio szybko reagować. Powinny zapewnić szybkie osiągnięcie wymaganej temperatury wewnątrz i cechować się łatwą kontrolą i sterowaniem, by zapewnić ekonomiczną eksploatację. Obecnie w halach i pomieszczeniach o dużych kubaturach stosuje się najczęściej ogrzewanie nadmuchowe za pomocą nagrzewnic i aparatów grzewczo-wentylacyjnych.

Odpowiednia lokalizacja nagrzewnic i sterowanie wentylatorami wymuszają ruch powietrza i pozwalają kierować je w wybrane sektory, a także, jeśli jest taka potrzeba, umożliwiają cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu. Pracą urządzeń − ich wydajnością i mocą – steruje automatyka. Ogrzewanie z wykorzystaniem nagrzewnic zastąpiło instalacje grzewcze innego rodzaju, np. z tradycyjnymi grzejnikami.

Lokalizacja nagrzewnic

Istotnym zagadnieniem związanym z ogrzewaniem obiektów o dużej kubaturze za pomocą nagrzewnic powietrza jest miejsce montażu tych urządzeń. Nagrzewnice wodne są w wielu przypadkach przystosowane do instalacji zarówno pod sufitem, jak i na ścianie. Można z nich uzyskać nawiew pionowy lub poziomy. Możliwe jest też wykorzystywanie powietrza zewnętrznego lub zmieszanego dzięki zastosowaniu specjalnej przepustnicy, która w zależności od potrzeb może kierować do nagrzewnicy powietrze z pomieszczenia lub z zewnątrz. W drugim przypadku rozwiązanie to służy również do wentylacji pomieszczenia.

Stosowane są także rozwiązania, w których przepustnice mogą zamiennie kierować do nagrzewnicy powietrze zewnętrzne lub np. chłodne powietrze z poziomu podłogi, co zmniejsza gradient temperatury w pomieszczeniu. W nagrzewnicach wykorzystywane są obecnie automatycznie przestawiane urządzenia wylotowe, a niekiedy także nawiewniki wirowe. Oprócz regulacji strumienia, w zależności od temperatury, stosuje się też płynną regulację temperatury czynnika grzewczego na dolocie do nagrzewnicy.

Nagrzewnice wodne
Odpowiednie rozmieszczenie nagrzewnic w pomieszczeniu znacznie zmniejsza zjawisko dużej różnicy temperatur, a w razie potrzeby można zastosować specjalne wentylatory spychające masy ciepłego powietrza z warstw podstropowych. Obecnie stosowane nagrzewnice wodne nie przysparzają kłopotów z regulacją w okresach przejściowych, można uzyskiwać powietrze o ściśle określonych parametrach oraz nadawać strumieniom różne kierunki przepływu i zasięg. Pozwala to uniknąć przeciągów przy niskich temperaturach powietrza nawiewanego, a przy temperaturach wysokich eliminuje zbyt duży gradient temperatury. Niektóre urządzenia przystosowane są także do zasilania wodą lodową, co w okresach wysokich temperatur pozwala chłodzić pomieszczenia.
W przypadku nagrzewnic wodnych nie ma szczególnych ograniczeń w ich stosowaniu poza spełnieniem wymagań dotyczących hałasu emitowanego przez te urządzenia oraz ochrony instalacji przed zamarzaniem.

Rys. Flowair
Rys. 1. Działanie regulatora VNT20 podłączonego do nagrzewnicy
   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl