Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nagrzewnice i aparaty grzewczo-wentylacyjne

W obiektach i pomieszczeniach o dużych kubaturach, takich jak: magazyny, hale czy supermarkety, występują znaczne straty ciepła w krótkich okresach czasu. Są one spowodowane m.in. otwieraniem drzwi i bram, ruchem pojazdów lub intensywnym ruchem ludzi. Duże straty ciepła powodują także systemy wentylacyjne, które muszą dostarczać czyste powietrze ze względu na procesy produkcyjne występujące w danym obiekcie lub dużą liczbę osób znajdujących się w nim w określonym czasie. W takich obiektach oszczędna eksploatacja często wymaga okresowego obniżania temperatury, a następnie szybkiego jej podnoszenia.

Systemy grzewcze w obiektach wielkokubaturowych muszą odpowiednio szybko reagować. Powinny zapewnić szybkie osiągnięcie wymaganej temperatury wewnątrz i cechować się łatwą kontrolą i sterowaniem, by zapewnić ekonomiczną eksploatację. Obecnie w halach i pomieszczeniach o dużych kubaturach stosuje się najczęściej ogrzewanie nadmuchowe za pomocą nagrzewnic i aparatów grzewczo-wentylacyjnych.

Odpowiednia lokalizacja nagrzewnic i sterowanie wentylatorami wymuszają ruch powietrza i pozwalają kierować je w wybrane sektory, a także, jeśli jest taka potrzeba, umożliwiają cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu. Pracą urządzeń − ich wydajnością i mocą – steruje automatyka. Ogrzewanie z wykorzystaniem nagrzewnic zastąpiło instalacje grzewcze innego rodzaju, np. z tradycyjnymi grzejnikami.

Lokalizacja nagrzewnic

Istotnym zagadnieniem związanym z ogrzewaniem obiektów o dużej kubaturze za pomocą nagrzewnic powietrza jest miejsce montażu tych urządzeń. Nagrzewnice wodne są w wielu przypadkach przystosowane do instalacji zarówno pod sufitem, jak i na ścianie. Można z nich uzyskać nawiew pionowy lub poziomy. Możliwe jest też wykorzystywanie powietrza zewnętrznego lub zmieszanego dzięki zastosowaniu specjalnej przepustnicy, która w zależności od potrzeb może kierować do nagrzewnicy powietrze z pomieszczenia lub z zewnątrz. W drugim przypadku rozwiązanie to służy również do wentylacji pomieszczenia.

Stosowane są także rozwiązania, w których przepustnice mogą zamiennie kierować do nagrzewnicy powietrze zewnętrzne lub np. chłodne powietrze z poziomu podłogi, co zmniejsza gradient temperatury w pomieszczeniu. W nagrzewnicach wykorzystywane są obecnie automatycznie przestawiane urządzenia wylotowe, a niekiedy także nawiewniki wirowe. Oprócz regulacji strumienia, w zależności od temperatury, stosuje się też płynną regulację temperatury czynnika grzewczego na dolocie do nagrzewnicy.

Nagrzewnice wodne
Odpowiednie rozmieszczenie nagrzewnic w pomieszczeniu znacznie zmniejsza zjawisko dużej różnicy temperatur, a w razie potrzeby można zastosować specjalne wentylatory spychające masy ciepłego powietrza z warstw podstropowych. Obecnie stosowane nagrzewnice wodne nie przysparzają kłopotów z regulacją w okresach przejściowych, można uzyskiwać powietrze o ściśle określonych parametrach oraz nadawać strumieniom różne kierunki przepływu i zasięg. Pozwala to uniknąć przeciągów przy niskich temperaturach powietrza nawiewanego, a przy temperaturach wysokich eliminuje zbyt duży gradient temperatury. Niektóre urządzenia przystosowane są także do zasilania wodą lodową, co w okresach wysokich temperatur pozwala chłodzić pomieszczenia.
W przypadku nagrzewnic wodnych nie ma szczególnych ograniczeń w ich stosowaniu poza spełnieniem wymagań dotyczących hałasu emitowanego przez te urządzenia oraz ochrony instalacji przed zamarzaniem.

Rys. Flowair
Rys. 1. Działanie regulatora VNT20 podłączonego do nagrzewnicy
   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl