Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nagrzewnice i aparaty grzewczo-wentylacyjne

Dobór urządzeń
Ciąg dalszy artykułu...

Nagrzewnice gazowe
Nagrzewnice gazowe mogą być lokalizowane przy ścianach, pod sufitem, a także na zewnątrz budynku, np. na dachu. Ich zaletą jest to, że poszczególne urządzenia w systemie mogą pracować samodzielnie, tzn. niezależnie od pozostałych, doprowadzając ciepło do wybranych pomieszczeń. Wprawdzie do nagrzewnic tych nie trzeba doprowadzać pary lub wody, ale należy je podłączyć do instalacji gazowej oraz instalacji odprowadzenia spalin.

Do wymiennika nagrzewnic gazowych doprowadzane może być powietrze obiegowe lub zewnętrzne. Stosowanie instalacji grzewczych wykorzystujących pracę nagrzewnic gazowych podlega ograniczeniom związanym m.in. z koniecznością odprowadzania spalin i spełnienia wymagań dotyczących instalacji gazowych.

Rys. WJ
Rys. 2. Nagrzewnica wodna sterowana termostatem pomieszczeniowym – regulacja dwupołożeniowa

 

Dobór urządzeń

Przy wyborze nagrzewnic i aparatów grzewczo-wentylacyjnych należy wziąć pod uwagę możliwości ich instalowania na wysokości wynikającej z obecności innych instalacji lub urządzeń. Dla urządzeń podwieszanych należy uwzględnić obciążenie stropów instalacjami i innymi urządzeniami. Istotny jest też dostęp do nośników energii (gaz ziemny lub płynny, olej opałowy lub energia elektryczna) lub do sieci ciepłowniczej. To właśnie nośnik energii wraz z zastosowaną automatyką w największym stopniu wpływają na koszty eksploatacyjne.

Podstawowe ograniczenia stosowania urządzeń mobilnych zasilanych gazem płynnym i olejem wynikają z faktu, że w większości przypadków nie odprowadzają one spalin z pomieszczeń, w których są używane. Sprawdzają się jednak w razie potrzeby szybkiego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, a stosowane w nich wentylatory pozwalają osiągnąć bardzo wysoką wydajność.

Dostępne są również urządzenia mające wymienniki ciepła i przyłącze do kominów spalinowych oraz zasilane zamiennie ze zbiornika lub z instalacji, a także urządzenia z możliwością zamontowania na stałe np. w przestrzeni podsufitowej − pełnią one funkcje mobilne i stacjonarne.

   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl