Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nagrzewnice i aparaty grzewczo-wentylacyjne

Sterowanie nagrzewnicami
Ciąg dalszy artykułu...

Sterowanie

Przy obecnych cenach energii wybór odpowiedniego systemu ogrzewania wymaga uwzględnienia nie tylko typu instalacji i urządzeń oraz ich ceny, ale także późniejszych kosztów eksploatacyjnych. A te nie są małe w halach i pomieszczeniach o dużej kubaturze, np. magazynach, marketach, halach produkcyjnych i wysokiego składowania.

W takich obiektach system wentylacji i ogrzewania składa się najczęściej z układów mieszanych, tj.: nagrzewnic pracujących na powietrzu obiegowym, nagrzewnic z możliwością czerpania powietrza zewnętrznego poprzez komorę mieszania lub aparatów grzewczo-wentylacyjnych, wentylatorów dachowych i urządzeń spychających oraz współpracujących z nimi central wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych. Właściwa praca tak rozbudowanego systemu wymaga odpowiedniej strategii sterowania, by móc maksymalnie wykorzystywać możliwości zastosowanych urządzeń przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu oraz minimalizacji kosztów eksploatacji.

W obiektach o mniejszej kubaturze z pojedynczym urządzeniem w danej strefie czy pomieszczeniu optymalnym rozwiązaniem jest sterowanie z wykorzystaniem standardowych elementów, takich jak termostat pomieszczeniowy oraz regulator obrotów wentylatora. W tym wariancie regulacja temperatury odbywa się na zasadzie sterowania włącz/wyłącz za pomocą termostatu pomieszczeniowego, a regulacja prędkości wentylatora za pomocą regulatora obrotów (rys. 1).

Jeśli w instalacji wykorzystuje się wiele urządzeń, np. w przypadku nagrzewnic z komorą mieszania i bez niej oraz wentylatorów dachowych, i tym samym występuje więcej termostatów pomieszczeniowych oraz regulatorów obrotów, zastosowanie rozwiązania polegającego na indywidualnym ustawianiu termostatów i regulatorów nie zapewni komfortu i oszczędnej eksploatacji. Ten typ sterowania nie nadaje się do rozbudowy i nie będzie w stanie spełnić różnych, zmieniających się wymagań wobec temperatury panującej w poszczególnych strefach lub pomieszczeniach.

W rozbudowanych instalacjach stosowane jest zaawansowane systemowe sterowanie ogrzewaniem uwzględniające kompleksową regulację pracy poszczególnych urządzeń (rys. 2). Pozwala ono tak sterować urządzeniami, by zapewnić komfort w strefach obiektu i zarządzać indywidualnie pracą wybranych urządzeń lub ich całych grup.

Systemy zaawansowane pozwalają na:

  • regulację prędkości obrotowej nagrzewnic,
  • regulację i sprzężenie wentylatorów dachowych z pracą komór mieszania (sterowanie ręczne lub zależne od czujnika zewnętrznego),
  • regulację temperatury w strefach lub strefie na podstawie uśrednienia pomiaru z czujników,
  • sterowanie pracą współpracujących central wentylacyjnych (w celu utrzymania stałej temperatury nawiewu),
  • sterowanie aparatami spychającymi (stratyfikatorami) dla pozyskania ciepła gromadzącego się w górnych partiach obiektu,
  • sterowanie wentylatorami wyciągowymi  w funkcji temperatury zewnętrznej,
  • monitorowanie i podgląd serwisowy wszystkich
  • parametrów za pomocą internetu.
   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl