Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

 FERRO    |  2
FERRO
FERRO

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Zawory kulowe (ang. ball valve) popularnie zwane kurkami to zawory obrotowe, których wnętrze stanowi najczęściej kula, rzadziej – jej fragment. Znajdują zastosowanie jako armatura zaporowa do zamykania i otwierania przepływu, dlatego ich najważniejszymi cechami są szczelność i trwałość. Zawory składają się z korpusu, gniazda wraz z kulą, napędu ręcznego (w różnym wykonaniu, jako dźwignia jednoramienna lub motylek) i wałka zwrotnego. Gdy zawór jest otwarty, kula z wydrążonym w środku otworem przepuszcza medium, a jeśli obrócimy ją o ¼ obrotu (90°), zakryje gniazdo i zablokuje przepływ.

W ofercie firmy Ferro znajduje się bardzo szeroki asortyment zaworów kulowych. Zależnie więc od danej instalacji (jej rodzaju, materiału, z jakiego została wykonana, czy sposobu łączenia), albo przeznaczenia zaworu dobrać można kurki: nakrętno-nakrętne, nakrętno-wkrętne, wkrętno-wkrętne, z półśrubunkiem, do wlutowania, czerpalne, mini, z filtrem, spustowe czy kątowe. Są one dostępne w wykonaniu ciężkim i standardowym.

Budowa zaworu KP, fot. Ferro Budowa zaworu Herkules, fot. Ferro
Budowa zaworu KP
Budowa zaworu Herkules
Zawory kulowe, fot. Ferro
Zawory kulowe, fot. Ferro

Zawory KP
O niezawodności armatury decydują przede wszystkim materiały użyte do jej produkcji. Firma Ferro oferuje m.in. pełnoprzelotowe zawory kulowe KP do instalacji wodociągowych, grzewczych i sprężonego powietrza. Mają one piaskowany i niklowany korpus wykonany z mosiądzu CW617N oraz mosiężną kulę pokrytą w całości chromem. Kulę i trzpień uszczelniono teflonem PFTE, a rączkę otwierającą i zamykającą zawór wykonano ze stali pokrytej tworzywem. Dodatkowo zawór wyposażono w dławik umożliwiający kompensację ewentualnych luzów. Typoszereg zaworów KP obejmuje średnice od 3/8" do 4". Mogą pracować w temperaturze do 100°C przy ciśnieniu nominalnym 25 barów.

Zawory KPO
Najnowszym zaworem w ofercie Ferro jest kurek kulowy KPO o ciśnieniu pracy do 16 barów przy temperaturze do 100°C, oferowany w średnicach od ½" do 2". Jest to model KP z dodatkowym wyposażeniem: odpowietrznikiem uszczelnionym gumą NBR i korkiem ¼" z uszczelką fibrową.

Zawory KPH
Zaworem przeznaczonym do stosowania także w instalacjach solarnych jest kurek nakrętnonakrętny typu KPH V17 Herkules. Materiały, z których wykonano zawór, mosiądz CW617N i teflon PTFE, są odporne na działanie mediów płynnych i gazowych, takich jak woda, powietrze, glikole, oleje mineralne i inne. Zastosowany w kurkach Herkules klej Loctite Henkel jest wytrzymały na temperatury chwilowe do 150ºC.

Dodatkowo zawory zaopatrzone są w gwinty stożkowe typu Rp zgodne z normą PN-EN 10226-1:2006.
Kurki mają podwyższone parametry pracy: ciśnienie do 40 barów i temperatura do 120°C.

Przelot kurka wykonano bez jakichkolwiek zwężeń mogących dławić przepływ. W instalacjach solarnych zawierających 50% glikolu etylenowego zaleca się używanie inhibitora korozji. Kurki kulowe KPH można również stosować w instalacjach sprężonego powietrza o klasie czystości 5-5-5 wg PN ISO 8573-1:1995.
Cechą wspólną zaworów kulowych KP, KPO i KPH jest powierzchnia wewnętrzna przystosowana do wody pitnej, pozbawiona cząsteczek niklu i chromu.

Zawór KPO, fot. Ferro Zawór do gazu, fot. Ferro
Zawór KPO
Zawór do gazu

Zawory KG do instalacji gazowych
Zawory do instalacji gazowych wykonano z mosiądzu CW617N. Kula jest na całej powierzchni chromowana i polerowana oraz uszczelniona teflonem PTFE. Do uszczelnienia trzpienia zastosowano gumę NBR 70. Dźwignię wykonano ze stali ocynkowanej pokrytej tworzywem w kolorze żółtym. Zawory dostępne są ze znormalizowanymi gwintami stożkowymi typu Rp w rozmiarach od ½" do 2".

Zawory KG odpowiadają klasie ciśnieniowej MOP 5 (5 barów) i klasie temperaturowej T2 (od –20ºC do 60ºC). Spełniają wymagania polskich i europejskich norm (PN-EN 331:2005, PN-EN 10226-1:2006, PN-EN 12165:2001) i zostały przebadane przez INiG w Krakowie, co potwierdza aktualny certyfikat zgodności. Zawory objęte są 2-letnią gwarancją.

logo Ferro

FERRO Spółka Akcyjna
32-050 Skawina, ul. Przemysłowa 7
tel. 012 25 62 100
faks 012 27 67 606
e-mail: info@ferro.pl, www.ferro.pl

   19.08.2011

Komentarze

(1)
mirosl | 17.02.2015, 11:03

ja niedawno natrafiłem na ciekawą firmę, mają dość rozbudowaną ofertę, zawory kulowe oferują w atrakcyjnych cenach

   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl