RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Schemat wodomierza jednostrumieniowego

Schemat wodomierza jednostrumieniowego

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej ze względu na niskie ceny wody gospodarowano nią niewłaściwie, nie przywiązując wagi do powstających strat. Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Według organizacji IWA (ang. International Water Association) [3] wodę wprowadzaną do sieci podzielić można na dwa rodzaje: wodę zużytą na konsumpcję i straty. Kolejnych podziałów wody konsumowanej (tab. 1) dokonano w oparciu o sposób jej rozliczania i obecność przyrządów pomiarowych.

W tabeli podzielono wodę wtłoczoną do sieci wodociągowej na autoryzowaną konsumpcję i straty. Całkowite straty wody to różnica pomiędzy zmierzoną ilością wody wprowadzonej do sieci wodociągowej a zafakturowaną ilością wody dostarczonej odbiorcom. Straty te podzielono z kolei na rzeczywiste i pozorne.

Straty rzeczywiste to te, które powstają w:

  • stacjach pomp,
  • urządzeniach do uzdatniania wody,
  • zbiornikach wody,
  • sieciach wodociągowych wraz z uzbrojeniem,
  • wewnętrznych instalacjach wodociągowych.

Większość tych strat powstaje w wyniku nieszczelności przewodów i uzbrojenia sieci wodociągowej lub awarii przewodów [2].

Tworzenie bilansu wody wg International Water Association

Tabela 1. Tworzenie bilansu wody wg International Water Association (IWA) [3]

Natomiast na straty pozorne składa się nieautoryzowana konsumpcja – np. kradzieże i straty powstające w wyniku nieprawidłowego wyboru typu wodomierzy dla danej sieci wodociągowej, ich złych właściwości eksploatacyjnych i błędnego odczytu wskazań [6].

Przyczyn błędów wskazań należy szukać w:

  • nieprawidłowym wyznaczeniu przepływu maksymalnego na podłączeniu wodociągowym (wodomierze przewymiarowane) [4],
  • wyborze nieodpowiedniej klasy metrologicznej urządzenia,
  • nieprawidłowym montażu urządzenia pomiarowego [5],
  • zmienności metrologii urządzeń podczas ich eksploatacji [6],
  • konstrukcji urządzenia i zastosowaniu nieodpowiednich materiałów,
  • nieprawidłowym przesyle danych z urządzeń,
  • zewnętrznej ingerencji w urządzenie.

Rodzaje wodomierzy wirnikowych

Wodomierze wirnikowe możemy podzielić według schematu przedstawionego na rysunku 1.

rodzaje wodomierzy wirnikowych

Rys. 1. Podział wodomierzy wirnikowych: WS – wielostrumieniowe, JS – jednostrumieniowe, MP – do wbudowania w przewody poziome z pionową osią wirnika, MK – kolanowe, MZ – w obudowie zamkniętej z poziomą osią wirnika, MW – z wyjmowaną wstawką pomiarową z poziomą osią wirnika

Wodomierze skrzydełkowe jednostrumieniowe

Podstawową częścią składową wodomierza jednostrumieniowego jest wirnik umieszczony w komorze wirnikowej (fot. 1). Wirnik ma kilka łopatek (skrzydełek) rozmieszczonych równomiernie na obwodzie. Liczba łopatek jest zwykle nieparzysta ze względu na konieczność uniknięcia drgań. Mierzone medium dopływa do komory wirnikowej przez osadnik z sitem, a następnie przez kanał dopływowy zostaje skierowane jednym strumieniem skośnie względem osi wirnika.

Woda przepływa szczelinami między wirnikiem a komorą wirnikową, obraca wirnik i wypływa kanałem odpływowym. Obrót wirnika powstaje na skutek jednostronnego momentu naporu hydrodynamicznego strumienia wody [7]. Wielkość szczelin między komorą i wirnikiem jest ważna dla funkcjonowania wodomierza. Zależą od niej:

  • szybkość obrotowa wirnika,
  • przepustowość wodomierza,
  • opory hydrauliczne wodomierza.

Brak szczelin uniemożliwiałby działanie tego wodomierza, gdyż siły naporu spowodowane różnicą ciśnień na wlocie i wylocie równoważyłyby się po obu stronach osi wirnika.

W komorze wirnikowej umieszczone są nieruchome łopatki spiętrzające, które powodują szybsze przystosowanie się wirnika do nagłej zmiany natężenia przepływu.

Komora wirnikowa wodomierza jednostrumieniowego

Fot. 1. Komora wirnikowa wodomierza jednostrumieniowego. U góry widoczny jest wlot do komory wirnikowej usytuowany skośnie, specjalne wyprofilowanie powoduje prawidłowe kierowanie strumienia cieczy na łopatki wirnika (fot. D. Czeszczewik)

Pozwala to osiągnąć proporcjonalność wskazań wodomierza w stosunku do ilości przepływającej wody, działając hamująco na szybkość obrotu wirnika.

W niektórych wodomierzach element ten wykorzystywany jest do regulacji. Innym sposobem jest regulacja upustowa. W wodomierzu wykonany jest specjalny kanał, który pomija komorę wirnikową. Prześwit tego kanału jest regulowany.

W wodomierzach jednostrumieniowych istotna jest prędkość obrotu wirnika, która powinna być proporcjonalna do natężenia przepływu wody. Proporcjonalność tę mogą zakłócić opory mechaniczne występujące na elementach ruchomych wodomierza.

Konieczność utrzymania niskich oporów jest w liczniku tego typu bardzo trudna ze względu na to, że woda dostaje się do komory wirnikowej jednym strumieniem, a co za tym idzie, obciąża wirnik jednostronnie, co przy wieloletniej eksploatacji może powodować nadmierne zużycie jego elementów. Konsekwencją wystąpienia takiego zjawiska będzie zmniejszenie wielkości wskazań licznika.

Wodomierze jednostrumieniowe występują w dwóch odmianach: suchobieżnej i mokrobieżnej (fot. 2).W wodomierzach suchobieżnych komora wirnikowa oddzielona jest od liczydła za pomocą szczelnej płyty. Obroty wirnika przekazywane są do mechanizmu liczydła za pomocą sprzęgła magnetycznego. Zastosowanie sprzęgła niesie ze sobą niebezpieczeństwo wpływu zewnętrznego pola magnetycznego na wskazania wodomierza.

W wodomierzach mokrobieżnych liczydło i komora wirnikowa zanurzone są w mierzonym medium, a liczydło uszczelnione jest przezroczystą płytą odporną na wpływ ciśnienia.

Technologia suchobieżna wymaga zastosowania masywniejszej konstrukcji w celu uzyskania wytrzymałości na ciśnienie, nie tylko w komorze wirnikowej, ale także w liczydle, które również jest zalane cieczą. Należy użyć odpowiednio wytrzymałego szkła, przez które można będzie odczytać wskazania liczydła, gdyż woda ma do niego dostęp i może następować jego zamulanie. Aby wyeliminować ten problem, niektórzy producenci umieszczają część numeryczną liczydła w roztworze gliceryny. Zabiegi te jednak zwiększają koszt produkcji wodomierzy.

Odrębną grupą wodomierzy jednostrumieniowych są liczniki dużego kalibru, o średnicy powyżej DN 40 (fot. 3). Wodomierze te stosowane są masowo od kilku lat, a w zamyśle miały stanowić konkurencję dla wodomierzy sprzężonych. Mają zwykle niski próg rozruchu i przepływy minimalne. Uzyskano to dzięki zastosowaniu dużej komory wirnikowej, a co za tym idzie, dużego wirnika, co zwiększa siłę powodującą obrót osi wirnika.

Dodatkowo przewidziano specjalnie wyprofilowany kanał dolotowy w kształcie zwężającej się dyszy, czego skutkiem jest wzrost prędkości przepływającej wody. Efektem tych zabiegów konstrukcyjnych jest obniżenie dolnych granic pomiaru, ale również przepływu maksymalnego ze względu na zwiększone straty ciśnienia spowodowane zmniejszeniem przekroju wlotu.

Pomimo tego wodomierze o tej konstrukcji mają tak szeroki zakres pomiarowy, że szybko zyskały dużą popularność wśród eksploatatorów. Przy zakupie takiego wodomierza należy zwracać uwagę, aby było to urządzenie wysokiej jakości, gdyż zwiększone siły działające na wirnik nasilają negatywne cechy technologii jednostrumieniowej – przeciwdziała temu zastosowanie materiałów o bardzo wysokim poziomie technologicznym.

Przekrój wodomierza jednostrumieniowego

Rys. 2. Przekrój wodomierza jednostrumieniowego

Wodomierze skrzydełkowe wielostrumieniowe

W odróżnieniu od wodomierzy jednostrumieniowych w wielostrumieniowych woda nie wpada bezpośrednio na wirnik z kanału dopływowego. Wirnik umieszczony jest w puszce, która osadzona jest w obudowie wodomierza w taki sposób, że dolna część osłony połączona z kanałem dopływowym stanowi komorę zasilającą, a górna – komorę odprowadzającą mierzone medium.

Woda dostaje się do komory wirnikowej przez szereg skośnych otworków dopływowych, których osie leżą w płaszczyźnie poziomej, wywierconych w dolnej części puszki wirnikowej [7]. Zatem woda dostaje się do komory wirnikowej równomiernie w postaci szeregu strumieni, a odpływ realizowany jest za pomocą podobnych otworków umieszczonych w górnej części puszki. Równomierność napływu wody do komory wirnikowej, a co za tym idzie równomierne obciążenie wirnika to wielka zaleta tego wodomierza. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie obciążenia łożyskowania wirnika, a to z kolei przedłuża żywotność całego urządzenia.

Fot. 2. Wodomierze jednostrumieniowe, po lewej wodomierz mokrobieżny, po prawej suchobieżny (fot. D. Czeszczewik)

Podobnie jak wodomierze jednostrumieniowe również ten typ liczników może być wykonany w technologii suchej lub mokrej.

Wodomierze wielostrumieniowe mają masywniejszą obudowę w kształcie gruszki oraz bardziej skomplikowaną budowę wewnętrzną niż wodomierze jednostrumieniowe (rys. 3). Ich konstrukcja jest bardziej finezyjna, wymaga odpowiedniego wyprofilowania otworów napływowych i odpływowych (puszka, w której znajduje się wirnik, jest jedną z najkosztowniejszych części wodomierza) oraz większej obudowy niż wodomierze jednostrumieniowe.

Przekrój wodomierza wielostrumieniowego

Rys. 3. Przekrój wodomierza wielostrumieniowego (rys. Invensys)

Wszystko to powoduje, że wodomierze wielostrumieniowe są przeważnie droższe od jednostrumieniowych. Jednak specyfika tej konstrukcji powoduje zwiększenie odporności na pracę pod większym obciążeniem oraz na wpływ zaburzenia strugi. Niektórzy producenci deklarują, że ich wodomierze wielostrumieniowe nie wymagają odcinków prostych, zarówno na dopływie, jak i odpływie.

Wodomierze śrubowe z wirnikiem poziomym

wodomierz śrubowy z wirnikiem poziomym

Rys. 4. Przekrój wodomierza śrubowego z wirnikiem poziomym (rys. Invensys)

Wodomierze tego typu (rys. 4) stosowane są przy dużym zapotrzebowaniu na wodę. Ich konstrukcja sprawia, że trudno jest uzyskać wystarczającą dokładność przy relatywnie niskich przepływach, choć dostępne są na rynku konstrukcje spełniające warunki klasy C.

Z drugiej strony liczniki te mają niskie opory hydrauliczne, dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach, w których mogą wystąpić duże przepływy, bez obawy o straty ciśnienia. Obecnie w wielu miejscach zastąpiono ten typ wodomierza licznikami jednostrumieniowymi.

Wodomierz śrubowy z wirnikiem poziomym ma na wlocie zainstalowaną kierownicę strumienia, ale mimo to jest wrażliwy na zakłócenia strugi mierzonego medium, dlatego bardzo istotne jest zachowanie wymaganych odcinków prostych na zasilaniu i odpływie (fot. 4).

Woda po ukierunkowaniu przez strumienicę w kierunku osiowym przepływa między łopatkami wirnika śrubowego, powodując jego obrót wskutek naporu hydrodynamicznego osiowego strumienia wody na zakrzywione łopatki wirnika [7]. Szybkość obrotu wirnika zależy od kąta pochylenia jego łopatek.

Ruch wirnika przenoszony jest za pomocą przekładni ślimakowej, na której występować mogą opory obniżające dokładność wodomierza, co nasila się w miarę upływu czasu i zużycia zastosowanych podzespołów.

W wodomierzach śrubowych nie stosuje się osadników, co wiąże się z możliwością uszkodzenia mechanicznego potencjalnymi zanieczyszczeniami stałymi mogącymi występować w wodzie, nasila to również zjawisko zarastania wodomierzy, szczególnie w obrębie kierownicy strumienia.

Wadą tych wodomierzy jest występowanie dość dużego nacisku osiowego na tylne łożysko osi wirnika spowodowane naporem hydrodynamicznym na łopatki wirnika.

Fot. 3. Po lewej – przekrój przemysłowego wodomierza jednostrumieniowego Flostar firmy Itron (dawniej Actaris). Po prawej widoczny jest wylot wodomierza Aquila firmy Sappel, na zdjęciu można zobaczyć wirnik, pod nim płytę spiętrzającą, nad wirnikiem element regulacyjny i za wirnikiem wlot cieczy do komory wirnikowej (fot. Itron, Sappel/D. Czeszczewik)

Nacisk ten powoduje szybkie zużywanie się wspomnianego łożyska, a co za tym idzie, zwiększenie oporów mechanicznych [7].

Regulacja wodomierza śrubowego z wirnikiem poziomym realizowana jest najczęściej za pomocą jednej z łopatek kierownicy strumienia, którą można przestawić pod pewnym kątem względem osi wodomierza. Manipulacja wspomnianą łopatką ma wpływ na szybkość obrotu wirnika, a tym samym na wskazania regulowanego wodomierza.

Dużą zaletą tych wodomierzy jest ich niewielki rozmiar i waga, co ułatwia eksploatację.

Fot. 4. Po lewej – wodomierz śrubowy z poziomą osią wirnika MWN firmy PoWoGaz. Po prawej – wlot wodomierza MZ firmy PoWoGaz; widoczna jest prostownica strumienia oraz element regulacyjny, za nimi widać wirnik. Wodomierz ten pozbawiony jest osadnika (fot. PoWoGaz/D. Czeszczewik)

Literatura

  1. Tuz P.K., Straty pozorne wody w systemie wodociągowym. Ucieczka z rurociągu cz. 2, „Magazyn Instalatora” nr 12/2007.
  2. Bergel T., Pawełek J., Straty wody w systemach wodociągowych – charakterystyka, wielkość, wykrywanie i ograniczanie, Dubiecko 2006.
  3. Piechurski F., Próba oceny straty wody w systemie wodociągowym, 2007.
  4. Tuz P. K., Jak wybrać wodomierz – prawo a rzeczywistość, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2005.
  5. Tuz P. K., Zabudowa wodomierzy. Optymalna pozycja, „Magazyn Instalatora” nr 3/2007.
  6. Czeszczewik D., Analiza uszkodzeń wodomierzy domowych – aspekty metrologiczne, praca magisterska, Politechnika Białostocka, Białystok 2009.
  7. Osiński K., Szymański H., Troskolański A.T., Poradnik wodomierzowy, Warszawa 1956.

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, dr inż. Agnieszka Kolanek, dr inż. Marcin Wdowikowski news Współczesne nauczanie inżynierów inżynierii środowiska

Współczesne nauczanie inżynierów inżynierii środowiska Współczesne nauczanie inżynierów inżynierii środowiska

Magister inżynier oraz inżynier inżynierii środowiska to zawody mocno związane z transformacją gospodarki i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej...

Magister inżynier oraz inżynier inżynierii środowiska to zawody mocno związane z transformacją gospodarki i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej rusza w tym roku zupełnie nowy kierunek – Neutralność Klimatyczna, kształcący specjalistów w dziedzinach obejmujących postępujące zmiany klimatu.

Euroterm Zarejestruj się i korzystaj z najlepszej oferty tylko DLA ZAWODOWCÓW!

Zarejestruj się i korzystaj z najlepszej oferty tylko DLA ZAWODOWCÓW! Zarejestruj się i korzystaj z najlepszej oferty tylko DLA ZAWODOWCÓW!

Euroterm TGS Sp. z o.o. to firma z ponad dwudziestoletnią historią. Dostarczamy materiały w zakresie techniki sanitarnej, grzewczej i wentylacyjnej instalatorom, firmom budowlanym, sklepom, hurtowniom...

Euroterm TGS Sp. z o.o. to firma z ponad dwudziestoletnią historią. Dostarczamy materiały w zakresie techniki sanitarnej, grzewczej i wentylacyjnej instalatorom, firmom budowlanym, sklepom, hurtowniom oraz sieciom handlowym. W ofercie znajdują się produkty renomowanych producentów krajowych i zagranicznych, oraz towary sprzedawane pod własną marką.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach....

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach. W kolejnych artykułach rozwinięty zostanie temat doboru, właściwości eksploatacyjnych wodomierzy i kwestii montażowych. Na przykładach z różnych przedsiębiorstw wodociągowych omówiona zostanie kwestia strat pozornych wody w sieci wodociągowej i znaczenie wyboru odpowiedniego typu urządzenia.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy...

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy skrzydełkowych jedno- i wielostrumieniowych oraz wodomierzy śrubowych z wirnikiem poziomym.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.