Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy ciepła w układach przygotowania powietrza. Opłacalność zastosowania w polskich warunkach klimatycznych

Pompy ciepła powietrze/woda
Pompy ciepła powietrze/woda
Viessmann

Można zauważyć, że obecnie coraz więcej producentów promuje rozwiązania wykorzystujące pompy ciepła (najczęściej powietrze–woda) w systemach ogrzewania budynków. Jednak urządzenia te znajdują również zastosowanie w układach przygotowania powietrza klimatyzacyjnego. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania pomp ciepła w układach uzdatniania powietrza i omówiono dostępne na rynku rozwiązania.

Pompy ciepła w układach przygotowania powietrza klimatyzacyjnego

Dostępne rozwiązania w postaci sprężarkowych jednostopniowych pomp ciepła na potrzeby systemów c.o. lub c.w.u. znajdują również zastosowanie w układach przygotowania powietrza. Do takich rozwiązań zaliczyć można coraz popularniejsze pompy ciepła z czynnikiem pośredniczącym typu powietrze–woda i woda–woda.

Moc grzewcza wytwarzana przez pompy ciepła może zostać wykorzystana na potrzeby ogrzewania powietrza klimatyzacyjnego. Powietrze klimatyzacyjne wymaga doprowadzenia ciepłej wody grzewczej w okresie zimowym, przejściowym, ale także latem. W okresie letnim powietrze jest często ogrzewane w systemach klimatyzacyjnych wymagających osuszenia powietrza.

Jest ono najczęściej odwilżane na chłodnicy powierzchniowej „mokrej”, na powierzchni której procesowi osuszania towarzyszy schłodzenie powietrza. Konieczne jest zatem w takich przypadkach również podgrzanie powietrza, aby powietrze odwilżone osiągnęło odpowiednią temperaturę.

Pompy ciepła typu powietrze–woda pobierają ciepło bezpośrednio z powietrza atmosferycznego (powietrze zewnętrzne stanowi dolne źródło) i dzięki wykorzystaniu mocy napędowej sprężarki podwyższają parametry czynnika roboczego zwanego czynnikiem ziębniczym i przekazują za jego pośrednictwem ciepło do wody wykorzystywanej na cele ogrzewania.

W przypadku zastosowania pomp ciepła typu woda–woda ciepło pobierane jest najczęściej z ziemi (dolnym źródłem ciepła jest grunt) za pośrednictwem cieczy pośredniczącej (wodnych roztworów glikoli) i podobnie jak w przypadku pomp powietrze–woda dzięki wykorzystaniu mocy napędowej sprężarki przekazywane do wody grzewczej.

Innym coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła typu powietrze–powietrze. Tego typu układy czerpią ciepło z powietrza usuwanego z budynku bezpośrednio (bez czynnika pośredniczącego) i również bezpośrednio przekazują je do powietrza uzdatnianego.

Opłacalność zastosowania pomp ciepła na potrzeby przygotowania powietrza

To, czy dane rozwiązanie pompy ciepła należy do rozwiązań opłacalnych w stosunku do innych źródeł ciepła, zależy od kilku czynników, należą do nich m.in.:

  • koszty inwestycyjne związane z zakupem pompy ciepła i alternatywnego urządzenia,
  • koszty eksploatacyjne związane z pracą pompy ciepła i porównywanego rozwiązania.

Największą przeszkodą w nabyciu pompy ciepła są jej wysokie koszty zakupu, jednak w miarę powszechności zastosowania tej technologii powinny one maleć. Korzyści należy doszukiwać się w niższych kosztach eksploatacji, ale zależne są one w głównej mierze od efektywności pompy oraz zapotrzebowania energii elektrycznej urządzeń dodatkowych. Im niższe koszty eksploatacyjne i koszty inwestycyjne związane z zakupem pompy ciepła, tym opłacalność jej zastosowania jest wyższa.

 

 

Można zauważyć, że koszty eksploatacyjne związane z pracą pomp ciepła są zmienne w czasie, gdyż ich efektywność energetyczna jest ściśle uzależniona od parametrów dolnego i górnego źródła ciepła. W okresach występowania ekstremalnie niskich temperatur powietrza zewnętrznego w niektórych rozwiązaniach (np. typu powietrze–woda) efektywność pompy maleje na tyle, że koszty eksploatacyjne związane z jej pracą są niekorzystne (np. w stosunku do kotła grzewczego).

Aby możliwe było wiarygodne porównanie pompy ciepła z innym alternatywnym źródłem ciepła, należy przeanalizować efektywność energetyczną pompy w każdych warunkach w trakcie całego sezonu grzewczego. Innym aspektem jest weryfikacja zmiany wydajności cieplnej w różnych warunkach pracy. Przy określonej temperaturze dolnego źródła ciepła niektóre rodzaje pomp ciepła nie będą pracować.

Należy zatem obok weryfikacji zmian efektywności energetycznej pompy przeanalizować koherentność zapotrzebowania mocy cieplnej systemu klimatyzacyjnego oraz możliwości „produkcji” ciepłej wody przez to urządzenie. Duży wpływ ma na to rodzaj przyjętego dolnego źródła ciepła.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl