Pompy ciepła w układach przygotowania powietrza. Opłacalność zastosowania w polskich warunkach klimatycznych

Pompy ciepła powietrze/woda
Pompy ciepła powietrze/woda
Viessmann

Można zauważyć, że obecnie coraz więcej producentów promuje rozwiązania wykorzystujące pompy ciepła (najczęściej powietrze–woda) w systemach ogrzewania budynków. Jednak urządzenia te znajdują również zastosowanie w układach przygotowania powietrza klimatyzacyjnego. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania pomp ciepła w układach uzdatniania powietrza i omówiono dostępne na rynku rozwiązania.

Pompy ciepła w układach przygotowania powietrza klimatyzacyjnego

Dostępne rozwiązania w postaci sprężarkowych jednostopniowych pomp ciepła na potrzeby systemów c.o. lub c.w.u. znajdują również zastosowanie w układach przygotowania powietrza. Do takich rozwiązań zaliczyć można coraz popularniejsze pompy ciepła z czynnikiem pośredniczącym typu powietrze–woda i woda–woda.

Moc grzewcza wytwarzana przez pompy ciepła może zostać wykorzystana na potrzeby ogrzewania powietrza klimatyzacyjnego. Powietrze klimatyzacyjne wymaga doprowadzenia ciepłej wody grzewczej w okresie zimowym, przejściowym, ale także latem. W okresie letnim powietrze jest często ogrzewane w systemach klimatyzacyjnych wymagających osuszenia powietrza.

Jest ono najczęściej odwilżane na chłodnicy powierzchniowej „mokrej”, na powierzchni której procesowi osuszania towarzyszy schłodzenie powietrza. Konieczne jest zatem w takich przypadkach również podgrzanie powietrza, aby powietrze odwilżone osiągnęło odpowiednią temperaturę.

Pompy ciepła typu powietrze–woda pobierają ciepło bezpośrednio z powietrza atmosferycznego (powietrze zewnętrzne stanowi dolne źródło) i dzięki wykorzystaniu mocy napędowej sprężarki podwyższają parametry czynnika roboczego zwanego czynnikiem ziębniczym i przekazują za jego pośrednictwem ciepło do wody wykorzystywanej na cele ogrzewania.

W przypadku zastosowania pomp ciepła typu woda–woda ciepło pobierane jest najczęściej z ziemi (dolnym źródłem ciepła jest grunt) za pośrednictwem cieczy pośredniczącej (wodnych roztworów glikoli) i podobnie jak w przypadku pomp powietrze–woda dzięki wykorzystaniu mocy napędowej sprężarki przekazywane do wody grzewczej.

Innym coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła typu powietrze–powietrze. Tego typu układy czerpią ciepło z powietrza usuwanego z budynku bezpośrednio (bez czynnika pośredniczącego) i również bezpośrednio przekazują je do powietrza uzdatnianego.

Opłacalność zastosowania pomp ciepła na potrzeby przygotowania powietrza

To, czy dane rozwiązanie pompy ciepła należy do rozwiązań opłacalnych w stosunku do innych źródeł ciepła, zależy od kilku czynników, należą do nich m.in.:

  • koszty inwestycyjne związane z zakupem pompy ciepła i alternatywnego urządzenia,
  • koszty eksploatacyjne związane z pracą pompy ciepła i porównywanego rozwiązania.

Największą przeszkodą w nabyciu pompy ciepła są jej wysokie koszty zakupu, jednak w miarę powszechności zastosowania tej technologii powinny one maleć. Korzyści należy doszukiwać się w niższych kosztach eksploatacji, ale zależne są one w głównej mierze od efektywności pompy oraz zapotrzebowania energii elektrycznej urządzeń dodatkowych. Im niższe koszty eksploatacyjne i koszty inwestycyjne związane z zakupem pompy ciepła, tym opłacalność jej zastosowania jest wyższa.

 

 

Można zauważyć, że koszty eksploatacyjne związane z pracą pomp ciepła są zmienne w czasie, gdyż ich efektywność energetyczna jest ściśle uzależniona od parametrów dolnego i górnego źródła ciepła. W okresach występowania ekstremalnie niskich temperatur powietrza zewnętrznego w niektórych rozwiązaniach (np. typu powietrze–woda) efektywność pompy maleje na tyle, że koszty eksploatacyjne związane z jej pracą są niekorzystne (np. w stosunku do kotła grzewczego).

Aby możliwe było wiarygodne porównanie pompy ciepła z innym alternatywnym źródłem ciepła, należy przeanalizować efektywność energetyczną pompy w każdych warunkach w trakcie całego sezonu grzewczego. Innym aspektem jest weryfikacja zmiany wydajności cieplnej w różnych warunkach pracy. Przy określonej temperaturze dolnego źródła ciepła niektóre rodzaje pomp ciepła nie będą pracować.

Należy zatem obok weryfikacji zmian efektywności energetycznej pompy przeanalizować koherentność zapotrzebowania mocy cieplnej systemu klimatyzacyjnego oraz możliwości „produkcji” ciepłej wody przez to urządzenie. Duży wpływ ma na to rodzaj przyjętego dolnego źródła ciepła.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl