Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

System grzewczy w inteligentnym budynku. Powiązanie paneli solarnych, pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym

Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Makroterm

Dobór optymalnego systemu grzewczego do nowego czy modernizowanego budynku wiąże się z podjęciem nie jednej, ale kilku decyzji dotyczących całego systemu wentylacyjno-grzewczo-chłodniczego (HVAC).

Klasa energochłonności budynku to naj ważniejszy aspekt, który powinien decydować o wyborze urządzeń składających się na system grzewczy budynku. Generalizując, w budynkach star szych, w których zaprojektowano ogrzewanie wykorzystujące kocioł na paliwo stałe, gaz lub olej, z systemem grzejników stalowych czy nawet żeliwnych, trudno zastosować niskotemperaturowe źródła ciepła (pompy ciepła czy kolektory słoneczne).

Wynika to głównie z faktu, że w projekcie systemu c.o. dla takiego wariantu grzejniki dobierano do określonej mocy przy założonym (wysokim) parametrze grzewczym. Oczywiście przy zastosowaniu niższego parametru (np. uzyskiwanego z pompy ciepła) grzejniki będą nadal działały, ale z odpowiednio niższą mocą, powodując w praktyce niedogrzanie pomieszczeń.

Podobnie zaprojektowano dom inteligentny Galia (fot.). Choć projekt powstał już w XXI w. (2001 r.), Galię zaprojektowano jako dom energooszczędny, a nie pasywny. Podstawowy system grzewczy oparto na kondensacyjnym kotle gazowym i grzejnikach stalowych.

Późniejsze wprowadzenie pompy ciepła jako alternatywnego źródła ciepła dla c.o. i c.w.u. oraz opomiarowanie budynku systemem BMS Unihome wykazało, że obniżenie temperatury czynnika grzewczego powoduje niedogrzanie niektórych pomieszczeń. Na szczęście problem nie dotyczy pomieszczeń (łazienek, toalet, kuchni), dla których w projekcie przewidziano zastosowanie ogrzewania podłogowego – z definicji pracującego na niskich parametrach, które dobrze współpracują z pompą ciepła.

Dom typu Galia, Fot. archiwum Autora
Dom inteligentny Galia

Budynek skutecznie przystosowano do wy korzystania pompy ciepła w niektórych pomieszczeniach poprzez podwojenie powierzchni grzejników, tak aby ich moc dla zasilania niskim parametrem (z pompy ciepła i ogrzewania solarnego) była wystarczająca do ogrzewania. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i nie zawsze możliwe do zrealizowania. Wymaga ponadto stosowania dodatkowej automatyki zarządzającej, nie wspominając już o niezbędnej regulacji hydraulicznej całego układu c.o.

Gdyby w całym domu Galia, nawet przy jego obecnych parametrach przenikalności termicznej ścian (zgodnej z obowiązującymi normami), od początku zaprojektowano ogrzewanie podłogowe czy nawet ścienne, to choć powierzchnia grzewcza byłaby kilkakrotnie większa, dziś można by było całkowicie zrezygnować z ogrzewania wysokim parametrem (realizowanym przez piec gazowy i kominek z płaszczem wodnym) i z powodzeniem zasilać je wyłącznie pompą ciepła i panelami solarnymi.

Jeżeli w budynku z zaprojektowanym systemem ogrzewania o wysokich parametrach chcielibyśmy obniżyć koszty ogrzewania, można wykorzystać urządzenie na paliwo stałe, np. kominek z płaszczem wodnym lub kocioł na biomasę. Należy jednak wcześniej zdecydować o przyszłym miejscu składowania paliwa – drewna, brykietu lub pelet. Najlepsze jest drewno sezonowane przez kilka lat pod zadaszeniem lub pelety czy brykiet z dobrego źródła (coraz częściej pojawiają się na rynku materiały z „domieszkami MDF-u”).

Zarówno pelety, jak i brykiet są robione z (najczęściej tych samych) dobrze wysuszonych odpadów drewna meblarskiego i mają określoną w miarę stałą wartość opałową. Pozostaje problem załadunku paliwa – autor nie spotkał się z działającą instalacją z automatycznym załadunkiem brykietu, ale już pelety można z powodzeniem podawać do pieca automatycznie (i to przez wiele dni). Znajduje to odzwierciedlenie w cenie tych dwóch paliw – pelety są w Polsce dwukrotnie droższe niż przeciętny brykiet, ich cena nie jest jednak adekwatna do wartości opałowej.

Po przeanalizowaniu również możliwości finansowych inwestora (czy możliwy jest zakup urządzeń nie najtańszych, których koszt będzie się długo amortyzował, np. pomp ciepła) można przystąpić do świadomego wyboru systemu c.o. dla domu jednorodzinnego lub racjonalnej zamiany istniejącego systemu na inny.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czego jeszcze nie wiesz o pompie cyrkulacyjnej »

niezawodna pompa cyrkulacyjna

Energooszczędna, elektroniczna pompa cyrkulacyjna do instalacji ciepłej wody użytkowej. Gwarantuje (...) czytam więcej »

 


Optymalizacja zurzycia energii na dużej powierzchni » Jak skutecznie mierzyć zużycie gazu »
 systemy gazomierz

 


Czym skutecznie ugasisz pożar »

hydranty


 


Chcesz wkrętarkę? Weź udział w konkursie » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji

Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Budynek Inteligentny, Dom Energooszczędny

Wyświetleń: 50778|Ocena: 5.3
Wyświetleń: 25076|Ocena: 5.8
Wyświetleń: 10433|Ocena: 2.5
Wyświetleń: 6991|Ocena: 2.1
Wyświetleń: 12159|Ocena: 3.9
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl