Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

System grzewczy w inteligentnym budynku. Powiązanie paneli solarnych, pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym

Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Makroterm

Dobór optymalnego systemu grzewczego do nowego czy modernizowanego budynku wiąże się z podjęciem nie jednej, ale kilku decyzji dotyczących całego systemu wentylacyjno-grzewczo-chłodniczego (HVAC).

Klasa energochłonności budynku to naj ważniejszy aspekt, który powinien decydować o wyborze urządzeń składających się na system grzewczy budynku. Generalizując, w budynkach star szych, w których zaprojektowano ogrzewanie wykorzystujące kocioł na paliwo stałe, gaz lub olej, z systemem grzejników stalowych czy nawet żeliwnych, trudno zastosować niskotemperaturowe źródła ciepła (pompy ciepła czy kolektory słoneczne).

Wynika to głównie z faktu, że w projekcie systemu c.o. dla takiego wariantu grzejniki dobierano do określonej mocy przy założonym (wysokim) parametrze grzewczym. Oczywiście przy zastosowaniu niższego parametru (np. uzyskiwanego z pompy ciepła) grzejniki będą nadal działały, ale z odpowiednio niższą mocą, powodując w praktyce niedogrzanie pomieszczeń.

Podobnie zaprojektowano dom inteligentny Galia (fot.). Choć projekt powstał już w XXI w. (2001 r.), Galię zaprojektowano jako dom energooszczędny, a nie pasywny. Podstawowy system grzewczy oparto na kondensacyjnym kotle gazowym i grzejnikach stalowych.

Późniejsze wprowadzenie pompy ciepła jako alternatywnego źródła ciepła dla c.o. i c.w.u. oraz opomiarowanie budynku systemem BMS Unihome wykazało, że obniżenie temperatury czynnika grzewczego powoduje niedogrzanie niektórych pomieszczeń. Na szczęście problem nie dotyczy pomieszczeń (łazienek, toalet, kuchni), dla których w projekcie przewidziano zastosowanie ogrzewania podłogowego – z definicji pracującego na niskich parametrach, które dobrze współpracują z pompą ciepła.

Dom typu Galia, Fot. archiwum Autora
Dom inteligentny Galia

Budynek skutecznie przystosowano do wy korzystania pompy ciepła w niektórych pomieszczeniach poprzez podwojenie powierzchni grzejników, tak aby ich moc dla zasilania niskim parametrem (z pompy ciepła i ogrzewania solarnego) była wystarczająca do ogrzewania. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i nie zawsze możliwe do zrealizowania. Wymaga ponadto stosowania dodatkowej automatyki zarządzającej, nie wspominając już o niezbędnej regulacji hydraulicznej całego układu c.o.

Gdyby w całym domu Galia, nawet przy jego obecnych parametrach przenikalności termicznej ścian (zgodnej z obowiązującymi normami), od początku zaprojektowano ogrzewanie podłogowe czy nawet ścienne, to choć powierzchnia grzewcza byłaby kilkakrotnie większa, dziś można by było całkowicie zrezygnować z ogrzewania wysokim parametrem (realizowanym przez piec gazowy i kominek z płaszczem wodnym) i z powodzeniem zasilać je wyłącznie pompą ciepła i panelami solarnymi.

Jeżeli w budynku z zaprojektowanym systemem ogrzewania o wysokich parametrach chcielibyśmy obniżyć koszty ogrzewania, można wykorzystać urządzenie na paliwo stałe, np. kominek z płaszczem wodnym lub kocioł na biomasę. Należy jednak wcześniej zdecydować o przyszłym miejscu składowania paliwa – drewna, brykietu lub pelet. Najlepsze jest drewno sezonowane przez kilka lat pod zadaszeniem lub pelety czy brykiet z dobrego źródła (coraz częściej pojawiają się na rynku materiały z „domieszkami MDF-u”).

Zarówno pelety, jak i brykiet są robione z (najczęściej tych samych) dobrze wysuszonych odpadów drewna meblarskiego i mają określoną w miarę stałą wartość opałową. Pozostaje problem załadunku paliwa – autor nie spotkał się z działającą instalacją z automatycznym załadunkiem brykietu, ale już pelety można z powodzeniem podawać do pieca automatycznie (i to przez wiele dni). Znajduje to odzwierciedlenie w cenie tych dwóch paliw – pelety są w Polsce dwukrotnie droższe niż przeciętny brykiet, ich cena nie jest jednak adekwatna do wartości opałowej.

Po przeanalizowaniu również możliwości finansowych inwestora (czy możliwy jest zakup urządzeń nie najtańszych, których koszt będzie się długo amortyzował, np. pomp ciepła) można przystąpić do świadomego wyboru systemu c.o. dla domu jednorodzinnego lub racjonalnej zamiany istniejącego systemu na inny.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl