Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

System grzewczy w inteligentnym budynku. Powiązanie paneli solarnych, pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym

System grzewczy domu Galia
Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Makroterm

Dobór optymalnego systemu grzewczego do nowego czy modernizowanego budynku wiąże się z podjęciem nie jednej, ale kilku decyzji dotyczących całego systemu wentylacyjno-grzewczo-chłodniczego (HVAC).

Ciąg dalszy artykułu...

System grzewczy domu Galia

Jak wspomniano, w budynku tym system c.o. nie został tak racjonalnie zaprojektowany, jak powinien. Dom ten powstał z założenia jako dom testowy, poligon doświadczalny, w którym testowane są wszystkie powyżej wymienione systemy niemal jednocześnie, co pozwala na porównanie kosztów instalacji i eksploatacji. Dlatego budynek ten niemal celowo nie jest optymalny pod względem zapotrzebowania na energię dla c.o. i choć zaprojektowano go na 0,035 W/K, to ze względu na niedoskonałości wykończenia przydałaby mu się termomodernizacja.

Jest on jednak bardziej reprezentatywny dla budownictwa jednorodzinnego w Polsce po roku 2000 niż budynki energooszczędne, nie wspominając o domach pasywnych. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ok. 300 m2, a kubatura ok. 1000 m3. Składa się z dwóch ogrzewanych poziomów mieszkalnych, strychu i częściowego podpiwniczenia. Piwnica wykorzystywana jest jako pomieszczenie techniczno-magazynowe, a częściowo także jako pralnia i kotłownia.

Na strychu zlokalizowano system HVAC składający się z rekuperatora, wentylatorów nawiewno-wywiewnych, systemów filtrowania i nawilżania powietrza. Całość połączono automatyką BMS Unihome, będącą jednym z bardziej zaawansowanym systemów inteligencji budynkowej na polskim rynku. Jak widać na rysunku będącym realnym obrazem systemu BMS, system c.o. zasilany jest wodą z palącego się kominka o temperaturze 50°C (powracająca woda ma temperaturę 23,5°C) – oddano już do systemu 19,75 GJ (ponad 5486 kWh).

Podstawowy i rozbudowany system c.o.

W założeniu Galia miała być ogrzewana kondensacyjnym piecem gazowym o mocy 18 kW. Większość pomieszczeń ma grzejniki stalowe, we wszystkich łazienkach oraz kuchni zainstalowano ogrzewanie podłogowe. System był stopniowo rozbudowywany o kolejne włączane do niego źródła ciepła, którymi w ostatnim sezonie grzewczym źródłami były: pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym, wysokotemperaturowe panele solarne nadążne za słońcem oraz, jako urządzenie awaryjne, funkcjonujący od początku kondensacyjny piec gazowy. Zasilanie w prąd elektryczny było również realizowane ze źródeł odnawialnych, małej turbiny wiatrowej (MTW) o mocy maksymalnej 3 kW oraz paneli fotowoltaicznych (PV) o mocy maksymalnej 1,5 kW.

Przy takim zestawie urządzeń musi istnieć system podejmujący decyzję, które źródło powinno być aktualnie podłączone do grzejników. Funkcję tę realizuje wspomniany BMS Unihome, kierując się wieloma czynnikami, m.in:

  • dostępność energii słonecznej – w takiej sytuacji c.o. przełączane jest na zasilanie ze słońca;
  • przy braku energii słonecznej system sugeruje rozpalenie kominka;
  • jeżeli obydwa powyższe źródła nie są dostępne system proponuje włączenie pompy ciepła (o ile potrzebne jest ogrzewanie c.o.; system włącza wybrane źródło, dbając o odpowiedni poziom mocy,
  • jeżeli nie jest ono w stanie utrzymać temperatury nawiewanego powietrza, system informuje o tym domowników i powoli włącza grzałki dogrzewające powietrze w wentylacji nawiewnej; są one w miarę możliwości zasilane z MTW i PV;
  • jeżeli żadne z powyższych urządzeń nie jest w stanie utrzymać zadanej temperatury w każdym z pokoi, po uzyskaniu zgody mieszkańców automatycznie włączany jest piec gazowy.
   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl