Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

System grzewczy w inteligentnym budynku. Powiązanie paneli solarnych, pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym

Praktyczne działanie systemu c.o.
Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Kominek i kolektor słoneczny powiązane w jeden system grzewczy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie
Makroterm

Dobór optymalnego systemu grzewczego do nowego czy modernizowanego budynku wiąże się z podjęciem nie jednej, ale kilku decyzji dotyczących całego systemu wentylacyjno-grzewczo-chłodniczego (HVAC).

Ciąg dalszy artykułu...

Praktyczne działanie systemu c.o.

System dzięki zastosowaniu zbiorników buforujących pozwala na bardzo swobodny dobór sposobu ogrzewania domu. Oczywiście najtańsze i najchętniej stosowane jest ogrzewanie solarne – niestety z powodu niewielkiej liczby dni słonecznych w zimie włącza się ono najrzadziej.

Kominek z płaszczem wodnym opalany brykietem i wysezonowanym drewnem jest to najczęściej wykorzystywane źródło ciepła w zimie. Jego zapalenie (w dowolnym momencie) powoduje, że system automatycznie podłącza go do systemu CO i rozpoczyna korzystanie z ciepłej wody wytworzonej przez spalanie paliwa stałego. Temperatura spalania paliwa w kominku nie jest istotna, ponieważ BMS przelicza zapotrzebowanie budynku na moc, regulując przetwarzanie poprzez nagrzewanie nadmiarem ciepła wody na cele c.w.u.

Oczywiście zbyt niska temperatura w kominku powoduje automatyczne włączenie kolejnego dostępnego źródła ciepła, choć w praktyce domownicy będąc informowani (poprzez SMS lub lokalny system powiadomień głosowych) o takim zamiarze BMS dokładają wtedy paliwa do kominka lub nie podejmują żadnej akcji, zezwalając na zmianę źródła.

W słoneczne dni system przełącza się na panele solarne, ale nawet w przypadku zapalenia kominka nadmiar ciepła jest magazynowany w akumulatorach ciepła budynku. Przy braku słońca i po wygaszeniu kominka – system zaproponuje włączenie się pompy ciepła. W razie jakichkolwiek problemów technicznych lub gdy pompa nie jest w stanie w odpowiednim czasie dostarczyć wystarczającej ilości ciepła, BMS będzie się dopominał zapalenia w kominku, a w końcu sam włączy piec gazowy.

Bardzo ważnym elementem systemu grzewczego jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją. Poprzez dogrzewanie powietrza po rekuperacji (do czego system używa w miarę możliwości swojego „zielonego prądu”) możliwe jest utrzymanie zadanej temperatury w całym domu przy najmniejszych możliwych kosztach eksploatacyjnych. Niezbędna, zgodna z polskimi normami liczba wymian powietrza, bez zespolenia systemu wentylacji z systemem c.o., skutkuje najczęściej wzrostem zapotrzebowania na ciepło, w tym jednak przypadku jest istotnym elementem ekonomiki zarządzania ciepłem w budynku.

System BMS Unihome zarządza ciepłem z różnych źródeł
System BMS Unihome zarządza ciepłem z różnych źródeł
   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl