Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej instalacji. Sprzyja temu brak aktualnych przepisów aktów prawnych i wytycznych technicznych, które określałyby warunki użytkowania instalacji w celu ograniczenia rozwoju bakterii.

Na podstawie ogłoszonych w 1993 r. w Niemczech wytycznych W-551 (Stowarzyszenie DVGN), w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [l] zapisano niektóre wymagania wobec instalacji ciepłej wody:
 • w budynkach (z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej) w instalacjach ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnętrznej powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych;
 • instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskiwanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej.
W unieważnionej normie PN-92/B-01706 [2] podano dodatkowe wymagania dla tych instalacji:
 • minimalna prędkość przepływu wody cyrkulacyjnej: 0,2 m/s,
 • minimalny stopień cyrkulacji wody w układzie u = 3–5 w/h.
Niestety, wymagań tych jest za mało, aby można było prawidłowo zaprojektować instalację ciepłej wody. Dlatego pomimo wprowadzenia powyższych unormowań prawnych bakterie Legionella są w tych instalacjach coraz częściej wykrywane.

Miejsca rozwoju bakterii

Bakterie Legionella (i inne) rozwijają się w biofilnie powstającym z substancji organicznych i nieorganicznych pochodzących z wody, materiałów, z których wykonana jest instalacja, oraz z organizmów bakteryjnych żywych, obumierających i martwych. Grubość biofilmu (biobłony) oraz jej rozmieszczenie na wewnętrznych powierzchniach rurociągów zależne są od prędkości przepływającej wody i zmienności przepływów.

Optymalna dla rozwoju bakterii temperatura wody wynosi 35–37°C. Takie temperatury panują również w odcinkach rurociągów o zbyt małych przepływach wody. Tworzą się w nich zastoiny, częste również w zasobnikach ciepłej wody. Aby zapobiec zastoinom, wszystkie elementy instalacji należy tak zaprojektować, wykonać i eksploatować, by występowały w nich minimalne, ale stałe przepływy wody. Będzie to możliwe, jeśli prawidłowo zostanie określona potrzebna wielkość tych elementów.

W literaturze trudno znaleźć dobre rozwiązania tego problemu. Więcej uwagi poświęcano dotychczas wymiennikom i zasobnikom wody, a mniej pozostałym elementom instalacji. Jednak dobór wszystkich elementów instalacji jest w walce z Legionellą tak samo ważny, dlatego w dalszej części artykułu przedstawiono wspomagające go niezbędne obliczenia (wiele z nich to rozwiązania autorskie).

Elementy składowe instalacji ciepłej wody

Instalacje ciepłej wody można podzielić na:
 • przewody zasilające w wodę punkty czerpalne,
 • przewody cyrkulacyjne,
 • odgałęzienia (gałązki) do punktów czerpalnych,
 • pompy cyrkulacyjne,
 • wymienniki i zasobniki ciepłej wody.
W podziale tym nie uwzględniono armatury i zaworów stanowiących wyposażenie instalacji, gdyż w zasadzie nie wywierają one wpływu na pracę układu cyrkulacyjnego.

Przewody zasilające w wodę punkty czerpalne
Przewody te określano dotychczas zgodnie z wyznaczonym normą PN-92/B-01702 obliczeniowym przepływem wody oraz dopuszczalną prędkością przepływu. Jednak normę tę unieważniono, nie podając zastępczej. Obejmowała ona niewiele obiektów, dlatego dla budynków takich jak szpitale i zakłady lecznicze, zakłady kąpielowe i kąpieliska, gastronomia i zakłady żywienia zbiorowego w publikacjach [3, 4] zastosowano uproszczony wzór obliczeniowy:

q = (Σqn)0,5

gdzie Σqn stanowi sumę normatywnych wypływów wody z punktów czerpalnych, określanych na podstawie wspomnianej normy. Jej unieważnienie utrudni dobór średnic przewodów zasilających, gdyż w normach unijnych przewidziano tylko uproszczoną normę określania średnic przewodów zasilających. Nie wiadomo, kiedy doczekamy się w Polsce normy obliczeń szczegółowych, gdyż dotychczas stosowane zasady obliczeń są w poszczególnych krajach zróżnicowane.

Przyjęta poprzez normę PN-EN 806-3:2006 [5] norma europejska przewiduje uproszczoną metodę doboru średnic wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej dla ludzi. Z przeprowadzonej analizy [6] wynika jednak, że można z niej korzystać tylko w przypadku budynków mieszkalnych. W pozostałych obiektach średnice przewodów zasilających określać trzeba na podstawie dotychczas stosowanych zasad.
   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - WT 2021 w typowych projektach
 • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl