RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej instalacji. Sprzyja temu brak aktualnych przepisów aktów prawnych i wytycznych technicznych, które określałyby warunki użytkowania instalacji w celu ograniczenia rozwoju bakterii.

Zobacz także

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Green Water Solutions Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów...

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów budynków przemysłowych, komercyjnych mieszkaniowych i użytku publicznego.

Na podstawie ogłoszonych w 1993 r. w Niemczech wytycznych W-551 (Stowarzyszenie DVGN), w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [l] zapisano niektóre wymagania wobec instalacji ciepłej wody:

    • w budynkach (z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej) w instalacjach ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnętrznej powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych;
    • instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskiwanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej.

W unieważnionej normie PN-92/B-01706 [2] podano dodatkowe wymagania dla tych instalacji:

    • minimalna prędkość przepływu wody cyrkulacyjnej: 0,2 m/s,
    • minimalny stopień cyrkulacji wody w układzie u = 3–5 w/h.

Niestety, wymagań tych jest za mało, aby można było prawidłowo zaprojektować instalację ciepłej wody. Dlatego pomimo wprowadzenia powyższych unormowań prawnych bakterie Legionella są w tych instalacjach coraz częściej wykrywane.

Miejsca rozwoju bakterii

Bakterie Legionella (i inne) rozwijają się w biofilnie powstającym z substancji organicznych i nieorganicznych pochodzących z wody, materiałów, z których wykonana jest instalacja, oraz z organizmów bakteryjnych żywych, obumierających i martwych. Grubość biofilmu (biobłony) oraz jej rozmieszczenie na wewnętrznych powierzchniach rurociągów zależne są od prędkości przepływającej wody i zmienności przepływów.

Optymalna dla rozwoju bakterii temperatura wody wynosi 35–37°C. Takie temperatury panują również w odcinkach rurociągów o zbyt małych przepływach wody. Tworzą się w nich zastoiny, częste również w zasobnikach ciepłej wody. Aby zapobiec zastoinom, wszystkie elementy instalacji należy tak zaprojektować, wykonać i eksploatować, by występowały w nich minimalne, ale stałe przepływy wody. Będzie to możliwe, jeśli prawidłowo zostanie określona potrzebna wielkość tych elementów.

W literaturze trudno znaleźć dobre rozwiązania tego problemu. Więcej uwagi poświęcano dotychczas wymiennikom i zasobnikom wody, a mniej pozostałym elementom instalacji. Jednak dobór wszystkich elementów instalacji jest w walce z Legionellą tak samo ważny, dlatego w dalszej części artykułu przedstawiono wspomagające go niezbędne obliczenia (wiele z nich to rozwiązania autorskie).

Elementy składowe instalacji ciepłej wody

Instalacje ciepłej wody można podzielić na:

    • przewody zasilające w wodę punkty czerpalne,
    • przewody cyrkulacyjne,
    • odgałęzienia (gałązki) do punktów czerpalnych,
    • pompy cyrkulacyjne,
    • wymienniki i zasobniki ciepłej wody.

W podziale tym nie uwzględniono armatury i zaworów stanowiących wyposażenie instalacji, gdyż w zasadzie nie wywierają one wpływu na pracę układu cyrkulacyjnego.

Przewody zasilające w wodę punkty czerpalne

Przewody te określano dotychczas zgodnie z wyznaczonym normą PN-92/B-01702 obliczeniowym przepływem wody oraz dopuszczalną prędkością przepływu. Jednak normę tę unieważniono, nie podając zastępczej. Obejmowała ona niewiele obiektów, dlatego dla budynków takich jak szpitale i zakłady lecznicze, zakłady kąpielowe i kąpieliska, gastronomia i zakłady żywienia zbiorowego w publikacjach [3, 4] zastosowano uproszczony wzór obliczeniowy:

q = (Σqn)0,5

gdzie Σqn stanowi sumę normatywnych wypływów wody z punktów czerpalnych, określanych na podstawie wspomnianej normy. Jej unieważnienie utrudni dobór średnic przewodów zasilających, gdyż w normach unijnych przewidziano tylko uproszczoną normę określania średnic przewodów zasilających. Nie wiadomo, kiedy doczekamy się w Polsce normy obliczeń szczegółowych, gdyż dotychczas stosowane zasady obliczeń są w poszczególnych krajach zróżnicowane.

Przyjęta poprzez normę PN-EN 806-3:2006 [5] norma europejska przewiduje uproszczoną metodę doboru średnic wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej dla ludzi. Z przeprowadzonej analizy [6] wynika jednak, że można z niej korzystać tylko w przypadku budynków mieszkalnych. W pozostałych obiektach średnice przewodów zasilających określać trzeba na podstawie dotychczas stosowanych zasad.

Przewody cyrkulacyjne wody

Zgodnie z obowiązującymi Warunkami technicznymi [1] wszystkie przewody zasilające o objętości wewnętrznej wody powyżej 3 dm3 wymagają stałego obiegu wody, czyli jej cyrkulacji. Średnice przewodów cyrkulacyjnych zależne są od średnic przewodów zasilających punkty czerpalne. Zalecane dotychczas w literaturze i w normie PN-92/B-01706 [2] średnice przewodów cyrkulacyjnych wyznaczane były w okresie, gdy do transportu ciepłej wody stosowano głównie rury stalowe ocynkowane.

Zależność ta jest więc odniesiona do średnic nominalnych rur DN pomimo tego, że w normie [2] przewidziano stosowanie rur z innych materiałów i o różnym sposobie ich wymiarowania. Zatem w praktyce projektanci mieli często problemy z właściwym doborem średnic przewodów cyrkulacyjnych. Ponadto podawane w powyższych publikacjach różne wartości średnic rur cyrkulacyjnych dla tej samej średnicy rur zasilających powodowały niekorzystne skokowe zmiany prędkości przepływu wody cyrkulacyjnej.

Problem ten autor omówił w publikacji [7], podając również zależność średnic przewodów cyrkulacyjnych od średnic przewodów zasilających dla wszystkich podstawowych materiałów stosowanych w instalacjach ciepłej wody. Z tabel tych należy korzystać przy doborze średnic przewodów cyrkulacyjnych.

Odgałęzienia (gałązki) do punktów czerpalnych wody

Przy powszechnym wykorzystywaniu w instalacji ciepłej wody rur stalowych ocynkowanych stosowano minimalną średnicę rur gałązek DN 15 mm. Wprowadzenie do stosowania nowych materiałów (miedzi i tworzyw sztucznych) spowodowało nieformalne odejście od tej zasady. W obecnie obowiązującej normie PN-EN 806-3:2006 dopuszczono zwiększone prędkości przepływu wody w instalacjach wodociągowych: do 2 m/s w przewodach zasilających i do 4 m/s na odgałęzieniach do punktów czerpalnych. Dopuszczalne średnice gałązek wykonanych z różnych materiałów i dla różnych punktów czerpalnych podano w publikacji [6].

Pompy do cyrkulacji wody

Prawidłowo dobrana pompa cyrkulacyjna ciepłej wody powinna zapewnić w każdym punkcie jej czerpania wymaganą w Warunkach technicznych temperaturę wody w przedziale 55–60°C. Aby mogła ona ten warunek spełnić, powinna współpracować z wyregulowaną instalacją. Przez każdy pion i poziom cyrkulacyjny, przy zerowym poborze, powinna przepływać woda o objętości niezbędnej do utrzymania w punkcie jej poboru podanego powyżej zakresu temperatur.

Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, a często tak jest, gdy pompa cyrkulacyjna dobierana jest „na oko”, na dobrą pracę układu cyrkulacyjnego nie można liczyć. Prawidłowy rozdział wody cyrkulacyjnej w instalacji ciepłej wody jest trudny w zastosowaniu i droższy w wykonaniu, dlatego unikają go zarówno projektanci, jak i wykonawcy. Jeżeli przewiduje się tradycyjny układ instalacji ciepłej wody, należy zastosować termostatyczne zawory regulacyjne. Zagadnienia ich doboru autor omówił w publikacjach [8, 9].

Godny polecenia jest układ współprądowy Tichelmanna, dotychczas znany tylko w instalacjach centralnego ogrzewania. Z analiz podanych w publikacjach [10, 11] wynika, że układ Tichelmanna zastosowany w instalacjach ciepłej wody jest konkurencyjny wobec układów z termostatycznymi zaworami regulacyjnymi. Dotyczy to nie tylko kosztów nakładów inwestycyjnych, ale również eksploatacyjnych [12].

Pompę cyrkulacyjną należy dobierać na podstawie obliczeniowego punktu jej współpracy z wybranym układem sieci ciepłej wody. Do określenia obliczeniowego strumienia objętości wody konieczna jest znajomość objętości wewnętrznej instalacji ciepłej wody oraz zalecana krotność jej wymiany w ciągu godziny. Unieważniona norma [2] zalecała stosowanie krotności u = 3–5 wym./h.

Z analizy podanej w publikacji [13] wynika jednak, że jest to krotność zaniżona i nie powinno się przyjmować mniejszej niż u = 10 wym./h. O obliczeniowej wysokości podnoszenia pompy cyrkulacyjnej decydują trzy składowe: straty ciśnienia sieci obiegowej, opór wymiennika i zasobnika wody oraz straty ciśnienia termostatycznych zaworów regulacyjnych. Pamiętać należy, że zawory regulacyjne mają wysokie opory przepływu. Przykłady doboru pomp cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody podano w publikacjach [8, 11].

Wymienniki i zasobniki wody

Dobór wymienników i zasobników do ciepłej wody zależy od wielu czynników. Szczególnie istotne jest źródło ciepła dla podgrzewania wody, jego moc cieplna, stosowany czynnik ogrzewczy, rodzaj paliwa oraz przeznaczenie. Często wydzielenie kotłów przeznaczonych tylko do ciepłej wody upraszcza zasady doboru wymienników i zasobników wody. Możliwości stosowania różnych rozwiązań układów z podgrzewaczami indywidualnymi są obszernie omówione w literaturze (m.in. w [14]).

Istotniejszy jest dobór urządzeń cieplnych dla obiektów dużych, zwłaszcza tych, które wymagają szczególnej ochrony sanitarnej, jak: szpitale i obiekty służby zdrowia, zakłady żywienia zbiorowego, łaźnie i kąpieliska. W obiektach tych stosuje się układy wymiennikowo-zasobnikowe. Dobór elementów w takim układzie zależy głównie od źródła ciepła przewidzianego dla obiektu. W tradycyjnych kotłowniach opalanych paliwami stałymi objętość zasobników ciepłej wody bywała duża.

Jeżeli dysponuje się paliwami płynnymi lub gazowymi, stosowane mogą być zasobniki mniejszych objętości mniej sprzyjające rozwojowi Legionelli w instalacji. Objętość zasobnika wody nie może być zbyt mała, żeby w czasie obliczeniowych poborów wody w instalacji nie dochodziło do „przebicia” się wody zimnej lub niedogrzanej do instalacji zasilającej punkty czerpalne. Przebicia takie są niedopuszczalne zwłaszcza w obiektach wymienionych powyżej. Propozycję rozwiązań układów wymiennikowo-zasobnikowych o małej objętości w instalacjach ciepłej wody podano w publikacjach [15–17].

Wnioski

Występujący w instalacjach ciepłej wody rozwój bakterii Legionella jest często spowodowany błędami projektowymi, które ujawniają się podczas eksploatacji. Sprzyjają temu niedostateczne wymagania prawne, ograniczające się do zaleceń o charakterze ogólnym.Do czasu opracowania szczegółowych przepisów i wymagań prawnych z zakresu projektowania wszystkich elementów składowych instalacji ciepłej wody, uwzględniających rozwiązania przeciwdziałające rozwojowi bakterii Legionella, zaleca się korzystanie z zasad projektowych omówionych w niniejszym artykule i w podanej literaturze.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich otoczenie (DzU nr 75, poz. 690, ze zm.).
  2. PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu, norma unieważniona w maju 2009 r.
  3. Nowakowski E., Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach zakładów gastronomicznych i żywienia zbiorowego, „Rynek Instalacyjny” nr 45/2001.
  4. Nowakowski E., Instalacje wod-kan w szpitalach. Ważniejsze problemy projektowe, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2003.
  5. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 3: Wymiarowanie przewodów. Metody uproszczone (w oryginale).
  6. Nowakowski E., Jeżowiecki J., Wymiarowanie przewodów instalacji wodociągowych według metody uproszczonej, materiały VII Konferencji Naukowo-Technicznej „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Ustroń 2010.
  7. Nowakowski E., Średnice przewodów cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2004.
  8. Nowakowski E., Problemy cyrkulacyjne w instalacjach ciepłej wody, „Ekologia, Energia Odnawialna, Ciepłownictwo w Polsce i na Świecie” nr 11–12/2005 r.
  9. Nowakowski E., Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2009.
  10. Nowakowski E., Instalacje ciepłej wody w układzie współprądowym Tiehelmanna, „COW” nr 5/2006. 
  11. Nowakowski E., Wpływ zaworów termostatycznych na dobór pompy obiegowej, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2006.
  12. Nowakowski E., Rozwiązanie cyrkulacji w instalacjach ciepłej wody, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2006. 
  13. Jeżowiecki J., Marchewka P., Wpływ rozwiązań projektowych na ekonomikę układów cyrkulacyjnych ciepłej wody, materiały III Sympozjum Naukowo-Technicznego „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Ustroń 2000.
  14. Kremer R., Sposób na Legionellę. Techniczne środki zapobiegające rozwojowi Legionelli, „Polski Instalator” nr 3/1997.
  15. Nowakowski E., Instalacje ciepłej wody w obiektach służby zdrowia a problem Legionelli, materiały IV Konferencji Naukowo-Technicznej „Postęp techniczny w instalacjach sanitarnych w szpitalnictwie”, SANMED, Łódź 2003.
  16. Jeżowiecki J., Nowakowski E., O zakażeniach wody w zakładach basenowych i kąpielowych, materiały IV Konferencji Naukowo-Technicznej „Instalacje basenowe”, Ustroń 2003.17. Nowakowski E., Instalacje i zasobniki ciepłej wody, a problem Legionelii, „Ciepłownictwo w Polsce i na Świecie” nr 7–8/2003.

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Energooszczędne pompowanie w instalacjach

Energooszczędne pompowanie w instalacjach Energooszczędne pompowanie w instalacjach

Rynek wymiany pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w UE szacowany jest na miliony sztuk. Tak samo jak promuje się w układach ogrzewania efektywne energetycznie pompy ciepła, gdyż mają one największy potencjał...

Rynek wymiany pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w UE szacowany jest na miliony sztuk. Tak samo jak promuje się w układach ogrzewania efektywne energetycznie pompy ciepła, gdyż mają one największy potencjał korzystania z energii odnawialnej, rosnący wraz z transformacją systemów energetycznych, również pompom obiegowym i hydraulice instalacji stawiane są i będą wymagania z uwagi na ich wciąż duży potencjał oszczędności energii.

WITA ® sp. z o. o. Innowacja w parze z doskonałością – pompy obiegowe WITA® go.tec

Innowacja w parze z doskonałością – pompy obiegowe WITA® go.tec Innowacja w parze z doskonałością – pompy obiegowe WITA® go.tec

WITA® z dumą prezentuje najnowsze osiągnięcie w technologii pomp obiegowych – serię WITA® go.tec. To kompleksowe rozwiązanie skierowane na rynek polski i zagraniczny. Seria go.tec zapewnia maksymalną wydajność,...

WITA® z dumą prezentuje najnowsze osiągnięcie w technologii pomp obiegowych – serię WITA® go.tec. To kompleksowe rozwiązanie skierowane na rynek polski i zagraniczny. Seria go.tec zapewnia maksymalną wydajność, inteligentny i przyjazny dla użytkownika interfejs oraz najwyższą jakość.

ESBE news Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx

Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx

ESBE serii GRC200 to grupy pompowe wyposażone w obrotowy zawór mieszający i sterownik, które są przeznaczone do systemów grzewczych wymagających sterowania pogodowego lub sterowania z połączonym czujnikiem...

ESBE serii GRC200 to grupy pompowe wyposażone w obrotowy zawór mieszający i sterownik, które są przeznaczone do systemów grzewczych wymagających sterowania pogodowego lub sterowania z połączonym czujnikiem pogodowym i czujnikiem temperatury wewnętrznej.

opr. red. Budynek inteligentny – możliwości pomp obiegowych i cyrkulacyjnych

Budynek inteligentny – możliwości pomp obiegowych i cyrkulacyjnych Budynek inteligentny – możliwości pomp obiegowych i cyrkulacyjnych

Jeśli mianem inteligentnego określimy budynek energooszczędny, bezobsługowo dostosowujący się do aktualnych potrzeb, umożliwiający zdalne sterowanie i „uczący się” (wykorzystujący zebrane dane do optymalizacji...

Jeśli mianem inteligentnego określimy budynek energooszczędny, bezobsługowo dostosowujący się do aktualnych potrzeb, umożliwiający zdalne sterowanie i „uczący się” (wykorzystujący zebrane dane do optymalizacji pracy i współpracy instalacji oraz do autodiagnostyki), to te same cechy powinny wyróżniać pracujące w nim urządzenia, w tym pompy obiegowe i cyrkulacyjne.

Redakcja RI news Taconova prezentuje innowacyjne rozwiązania na ISH 2021

Taconova prezentuje innowacyjne rozwiązania na ISH 2021 Taconova prezentuje innowacyjne rozwiązania na ISH 2021

Instalatorzy, projektanci, handlowcy i przedsiębiorcy z branży od lat odwiedzają międzynarodowe targi ISH we Frankfurcie, żeby zapoznać się z nowościami i przyjrzeć z bliska najważniejszym produktom. Chociaż...

Instalatorzy, projektanci, handlowcy i przedsiębiorcy z branży od lat odwiedzają międzynarodowe targi ISH we Frankfurcie, żeby zapoznać się z nowościami i przyjrzeć z bliska najważniejszym produktom. Chociaż w 2021 roku nie jest to możliwe w tradycyjnej formie, w dniach 22-26 marca zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Taconova w sposób wirtualny. W ramach obecności producenta na targach, odwiedzający będą mogli obejrzeć nowości oraz wymienić informacje na temat najnowszych trendów w dziedzinach...

Redakcja RI Pompy cyrkulacyjne GPA II

Pompy cyrkulacyjne GPA II Pompy cyrkulacyjne GPA II

Firma Ferro oferuje nowe pompy cyrkulacyjne, które dostosowują swoją wydajność, moment obrotowy oraz zużycie energii w taki sposób, żeby zoptymalizować pracę układu.

Firma Ferro oferuje nowe pompy cyrkulacyjne, które dostosowują swoją wydajność, moment obrotowy oraz zużycie energii w taki sposób, żeby zoptymalizować pracę układu.

Joanna Ryńska Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Podobnie jak w przypadku wielu rozwiązań w budownictwie, rozwój pomp obiegowych i cyrkulacyjnych napędzany jest koniecznością spełnienia wymagań dotyczących efektywności energetycznej. Nie wystarczą już...

Podobnie jak w przypadku wielu rozwiązań w budownictwie, rozwój pomp obiegowych i cyrkulacyjnych napędzany jest koniecznością spełnienia wymagań dotyczących efektywności energetycznej. Nie wystarczą już energooszczędne silniki – pompy muszą być tak dobrane, zainstalowane i eksploatowane, by można było „wycisnąć” jak najwięcej z ich możliwości technicznych.

kr Wybór pompy obiegowej

Wybór pompy obiegowej Wybór pompy obiegowej

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Nowe pompy, które pojawiają się obecnie na...

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Nowe pompy, które pojawiają się obecnie na rynku, to głównie energooszczędne bezdławnicowe pompy elektroniczne, kilkubiegowe lub z płynną regulacją obrotów.

Redakcja RI Pompy obiegowe WITA

Pompy obiegowe WITA Pompy obiegowe WITA

HEL-WITA, jedyna firma produkująca pompy obiegowe w Polsce, wychodząc naprzeciw nowym przepisom Unii Europejskiej, które dopuszczają na rynek wyłącznie pompy obiegowe o najwyższej sprawności, rozszerzyła...

HEL-WITA, jedyna firma produkująca pompy obiegowe w Polsce, wychodząc naprzeciw nowym przepisom Unii Europejskiej, które dopuszczają na rynek wyłącznie pompy obiegowe o najwyższej sprawności, rozszerzyła swoją ofertę o nowe modele energooszczędnych pomp typu Delta HE.

mgr inż. Katarzyna Rybka Efektywne energetycznie pompy

Efektywne energetycznie pompy Efektywne energetycznie pompy

Energooszczędność to pożądana cecha urządzeń stosowanych w instalacjach wodnych. Nowe wymagania dla pomp bezdławnicowych wyprą z rynku stałoobrotowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne, robiąc miejsce dla urządzeń...

Energooszczędność to pożądana cecha urządzeń stosowanych w instalacjach wodnych. Nowe wymagania dla pomp bezdławnicowych wyprą z rynku stałoobrotowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne, robiąc miejsce dla urządzeń mogących dostosować pracę do zmiennych parametrów instalacji.

Waldemar Joniec Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania pracują z urządzeniami wymuszającymi obieg czynnika grzewczego. Pompy umożliwiają zastosowanie mniejszych średnic przewodów i swobodniejsze ich prowadzenie....

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania pracują z urządzeniami wymuszającymi obieg czynnika grzewczego. Pompy umożliwiają zastosowanie mniejszych średnic przewodów i swobodniejsze ich prowadzenie. Małe przekroje i krótsza instalacja pozwalają na mniejszą pojemność zładu, a tym samym mniejszą bezwładność i wraz z szybkim obiegiem medium wywołanym przez pompy umożliwiają regulację ilościową i jakościową instalacji.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Alina Żabnieńska-Góra, dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz Miedź w instalacjach solarnych

Miedź w instalacjach solarnych Miedź w instalacjach solarnych

Autorki publikacji omawiają rodzaje systemów solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej i dobór poszczególnych elementów instalacji oraz zwracają uwagę na możliwości wykorzystania miedzi w instalacjach...

Autorki publikacji omawiają rodzaje systemów solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej i dobór poszczególnych elementów instalacji oraz zwracają uwagę na możliwości wykorzystania miedzi w instalacjach solarnych.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

mgr inż. Katarzyna Rybka Węzły cieplne w budynkach nowych i modernizowanych

Węzły cieplne w budynkach nowych i modernizowanych Węzły cieplne w budynkach nowych i modernizowanych

Stosowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w nowym budownictwie wielorodzinnym jest coraz częstsze. Z kolei w modernizowanych obiektach przy okazji zewnętrznego docieplenia wymienia...

Stosowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w nowym budownictwie wielorodzinnym jest coraz częstsze. Z kolei w modernizowanych obiektach przy okazji zewnętrznego docieplenia wymienia się instalację grzewczą – to dobry pretekst, żeby doposażyć układ grzewczy w dodatkowe źródło, czyli energię z OZE.

mgr inż. Andrzej Balcewicz, dr inż. Florian Piechurski Koszty zastosowania skojarzonych źródeł ciepła do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych

Koszty zastosowania skojarzonych źródeł ciepła do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych Koszty zastosowania skojarzonych źródeł ciepła do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych

System przygotowywania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym powinien pobierać jak najmniej energii. Ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do podgrzewania wody użytkowej stale rosną, zatem ekonomiczne...

System przygotowywania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym powinien pobierać jak najmniej energii. Ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do podgrzewania wody użytkowej stale rosną, zatem ekonomiczne wydaje się wykorzystanie energii odnawialnej, m.in. ze względu na fakt, że słońce jest niewyczerpalnym i bardzo tanim jej źródłem.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Natalia Fidorów Wykorzystanie ciepła ze spalin promienników do przygotowania ciepłej wody

Wykorzystanie ciepła ze spalin promienników do przygotowania ciepłej wody Wykorzystanie ciepła ze spalin promienników do przygotowania ciepłej wody

Ciepło pochodzące ze spalin promienników gazowych montowanych w halach można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka inwestycja każdorazowo wymaga przeprowadzenia analizy energetycznej...

Ciepło pochodzące ze spalin promienników gazowych montowanych w halach można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka inwestycja każdorazowo wymaga przeprowadzenia analizy energetycznej oraz ekonomicznej i rozważenia wykorzystania ciepła ze spalin także do ogrzewania przyległych pomieszczeń socjalnych i biurowych lub do celów technologicznych.

dr hab. inż. Paweł Piotrowski Analiza danych pomiarowych oraz prognozy produkcji energii cieplnej przez kolektory słoneczne

Analiza danych pomiarowych oraz prognozy produkcji energii cieplnej przez kolektory słoneczne Analiza danych pomiarowych oraz prognozy produkcji energii cieplnej przez kolektory słoneczne

W artykule przedstawiono wyniki analizy statystycznej danych pomiarowych z systemu kolektorów słonecznych, w tym godzinowych wartości produkcji energii cieplnej oraz związku pomiędzy natężeniem promieniowania...

W artykule przedstawiono wyniki analizy statystycznej danych pomiarowych z systemu kolektorów słonecznych, w tym godzinowych wartości produkcji energii cieplnej oraz związku pomiędzy natężeniem promieniowania słonecznego a efektywnością jego wykorzystania.

dr inż. Dorota Anna Krawczyk Przykłady wykorzystania potencjału solarnego w gminie Choroszcz

Przykłady wykorzystania potencjału solarnego w gminie Choroszcz Przykłady wykorzystania potencjału solarnego w gminie Choroszcz

Ze względów ekologicznych konieczne stało się w ostatnich latach zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rodzaj rozwiązania w dużej mierze zależy od lokalizacji...

Ze względów ekologicznych konieczne stało się w ostatnich latach zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rodzaj rozwiązania w dużej mierze zależy od lokalizacji inwestycji. Energetyka słoneczna w Polsce to nadal głównie wykorzystanie kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Usłonecznienie wynosi w naszym kraju od 1200 do 1600 godzin, a roczne całkowite promieniowanie średnio ok. 950 kWh/m2.

Jerzy Kosieradzki Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie...

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie było programów wspomagających liczenie przepływów w instalacjach, a pompę cyrkulacyjną dobierano raczej „na oko”. Użytkownik nie martwił się również tym, jak dużo wody bezpowrotnie traci, bo nie płacił za jej rzeczywiste zużycie. Dopiero wprowadzenie wodomierzy, zarówno na przewodach...

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

Redakcja RI SPIUG solidarne z Ukrainą

SPIUG solidarne z Ukrainą SPIUG solidarne z Ukrainą

Przyjęcie dużej fali uchodźców z Ukrainy jest dużym wyzwanie logistycznym i na dłuższą metę nie można przyjmować, że osoby prywatne będą przez czas nieokreślony gościć uchodźców pod swoim dachem. Dlatego...

Przyjęcie dużej fali uchodźców z Ukrainy jest dużym wyzwanie logistycznym i na dłuższą metę nie można przyjmować, że osoby prywatne będą przez czas nieokreślony gościć uchodźców pod swoim dachem. Dlatego Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych chce pomóc w modernizacji obiektów wskazanych przez samorządy lokalne do zaadoptowania na doraźne cele mieszkalne.

Szperacz Od szczegółu do błędu

Od szczegółu do błędu Od szczegółu do błędu

Zdjęcie przedstawia fragment instalacji grzewczej, której pierwsze zdjęcia zaprezentowałem tydzień temu, pisząc o niestaranności wykonania. Sami zauważyliście, że w tej realizacji jest wiele nieprawidłowości....

Zdjęcie przedstawia fragment instalacji grzewczej, której pierwsze zdjęcia zaprezentowałem tydzień temu, pisząc o niestaranności wykonania. Sami zauważyliście, że w tej realizacji jest wiele nieprawidłowości. O jednej z nich teraz opowie Krzysztof, który jest autorem zdjęć i dokonywał odbioru instalacji.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.