RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Łapacz deszczu; fot. YTONG SILKA

Łapacz deszczu; fot. YTONG SILKA

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Zagospodarowanie wód opadowych jest coraz częstszym problemem na terenach miejskich. Systemy kanalizacyjne dociążane przez przyłączanie nowych zlewni stają się hydraulicznie niewydolne, co jest często przyczyną powstawania powodzi miejskich.

Poznaj zasady zrównoważonego gospodarowania deszczówką »

Jednocześnie stosowane przez wiele dziesięcioleci tradycyjne systemy odwodnień, projektowane w myśl zasady, by z powierzchni szczelnej jak najszybciej odprowadzić wody opadowe do systemu kanalizacyjnego i odbiornika, doprowadzają do zachwiania naturalnego obiegu wody w przyrodzie, czego konsekwencją jest m.in. obniżenie poziomu wód gruntowych. Z drugiej strony systematycznie rosną ceny wody wodociągowej, co jest skutkiem wzrastających wymagań w zakresie jej jakości i wzrostu kosztów zaawansowanych technologii uzdatniania.

Możliwości wykorzystania wód opadowych

Woda opadowa może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana woda o jakości do picia doprowadzana siecią wodociągową. W budynkach mieszkalnych wodę opadową wykorzystuje się najczęściej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni, ale może być używana również np. do prania. W obiektach komunalnych i przemysłowych dodatkowo stosuje się ją do nawadniania terenów zielonych, boisk sportowych, na cele rolnicze czy do mycia pojazdów.

Struktura zużycia wody

Tabela 1. Struktura zużycia wody przeznaczonej na potrzeby bytowo-gospodarcze [1]

Analiza struktury zużycia wody przeznaczonej na cele bytowo-gospodarcze (tab. 1) wskazuje, że w gospodarstwach domowych ok. 30–50% wody wodociągowej można zastąpić wodą deszczową. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim wodę zbieraną z dachów, ponieważ jej jakość jest najczęściej na tyle dobra, że nie trzeba jej już uzdatnianiać.

Dowiedz się, jak wykorzystywane są wody opadowe w miastach »

Wystarczy na ogół zastosowanie filtrów na doprowadzeniu wody z dachu do zbiornika ją gromadzącego. Zbieranie wody z innych powierzchni (takich jak np. podwórza, parkingi, ulice o małej intensywności ruchu, z których odpływające wody zawierają stosunkowo mało zanieczyszczeń) wiąże się często z koniecznością bardziej zaawansowanego oczyszczania i ewentualnie dezynfekcji promieniami UV.

Wykorzystanie wody opadowej w budynkach jest coraz bardziej powszechne, np. w Niemczech, gdzie rocznie instaluje się ponad 50 000 urządzeń do tego celu, także w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Japonii i Australii. Szczególnie pozytywnie oceniane są systemy stosowane w obiektach wielkopowierzchniowych, np. obiektach sportowych, handlowych czy lotniskach. Wysokość opadów występujących w Polsce nie jest na ogół niższa niż w krajach, w których systemy te są z powodzeniem stosowane [3, 4, 6].

Wymagania dla instalacji

Wykorzystanie wód opadowych w budynku wymaga zastosowana odpowiedniego systemu umożliwiającego jej zbieranie, gromadzenie i przesyłanie do punktów poboru. Jeśli woda ma być wykorzystywana wewnątrz budynku, konieczne jest wykonanie dualnej instalacji wodociągowej, co oczywiście najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania obiektu. Instalacja umożliwiająca wykorzystanie wody opadowej powinna zatem składać się z następujących elementów:

  • system zbierania wód z powierzchni dachu z urządzeniami do podczyszczania (filtr),
  • zbiornik do gromadzenia wody o odpowiedniej pojemności,
  • instalacja do uzupełniania zbiornika np. wodą wodociągową z systemem zabezpieczającym przed mieszaniem obu wód (na wypadek występowania dłuższych okresów suszy),
  • pompa podająca wodę do instalacji zasilającej punkty poboru,
  • dualna instalacja w budynku wykonana z materiałów o odpowiedniej odporności chemicznej lub instalacja zlokalizowana na zewnątrz budynku doprowadzająca wodę do punktów poboru, odpowiednio zabezpieczona np. przed użytkowaniem wody przez dzieci,
  • system odprowadzania nadmiaru wód ze zbiornika (do urządzeń rozsączających wodę w gruncie lub do kanalizacji z zabezpieczeniem przed możliwością cofania się ścieków z kanału).

Schemat instalacji ze zbiornikiem zlokalizowanym na zewnątrz budynku przedstawiono na rys. 1.

Schemat instalacji

Rys. 1. Schemat instalacji do wykorzystania wody deszczowej w budynku

Przeczytaj analizę wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych »

Dobór wielkości zbiornika

Najkosztowniejszym elementem systemu jest zbiornik do gromadzenia wody opadowej. Może być wykonany z betonu, tworzyw sztucznych lub stali, ale najczęściej wykorzystywane są zbiorniki z tworzyw sztucznych. Umieszcza się go wewnątrz budynku (w piwnicy, na najniższej kondygnacji lub na strychu) albo na zewnątrz jako zbiornik podziemny lub nadziemny. W przypadku zbiornika zewnętrznego, który ma być wykorzystywany przez cały rok do zasilania instalacji wewnątrz budynku, konieczne jest jego umieszczenie poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Stosowane są różne metody określania wielkości zbiornika, przyjmuje się najczęściej jedną z podanych poniżej zależności:

  • 5% średniego rocznego opadu,
  • 14–30-dniowe zapotrzebowanie na wodę deszczową do spłukiwania toalet, 3–miesięczne do podlewania ogrodu,
  • 1 m3 zbiornika na 1 osobę korzystającą z instalacji,
  • 1 m3 zbiornika na 25 m2 dachu, z którego zbierana jest woda opadowa.

Można też wykorzystać szczegółowy bilans dopływu wody do zbiornika (w oparciu o opady dobowe) i dobowe zapotrzebowanie. Sposób ten zalecany jest w przypadku wymiarowania instalacji w dużych obiektach, gdyż pozwala na optymalny dobór wielkości zbiornika z uwzględnieniem specyfiki opadów w danym rejonie. Do obliczeń powinny być wykorzystywane dane o opadach z kilku lat. Metoda ta jest z reguły stosowana do określania efektywności systemu podawanej jako stopień pokrycia przyjętego zapotrzebowania na wodę deszczową w danej instalacji.

Poniżej podano przykładowe obliczenia pojemności zbiornika dla instalacji w budynku jednorodzinnym o powierzchni dachu 125 m2, zamieszkałym przez 4 osoby, w którym woda deszczowa ma być wykorzystywana jedynie do spłukiwania toalet. Zapotrzebowanie na wodę deszczową wyniesie zatem ok. 150 l/d. Wysokość opadu przyjęto na poziomie średnim dla powierzchni Polski, tj. 600 mm.

Pojemność zbiornika według podanych wyżej uproszczonych metod wygląda następująco:

  • jako 5% średniego opadu: V = 0,05×125 m2×0,6 m = 3,75 m3;
  • na pokrycie zapotrzebowania przez 14–30 dni: V = (14–30)×0,15 m3 = 2,1–4,5 m3;
  • według liczby osób korzystających z instalacji: V = 4×1 m3 = 4 m3;
  • według powierzchni dachu: V = 125/25×1 m3 = 5 m3.

Aby ocenić podane sposoby doboru wielkości zbiornika, dla instalacji przeprowadzono szczegółowe obliczenia w oparciu o dobowe wysokości opadu występujące w Łodzi w latach 2003–2009 (w okresie marzec–grudzień). Potencjalne możliwości systemu obliczono jako stosunek ilości wody opadowej, która może być zbierana z powierzchni dachu, do zapotrzebowania na tę wodę w danym okresie, a efektywność systemu jako procentowe pokrycie zapotrzebowania na wodę deszczową przy zastosowaniu zbiornika o określonej pojemności: 4, 6 i 8 m3Wyniki obliczeń przedstawiono w tab. 2.

Efektywność wykorzystania wody deszczowej

Tabela 2. Efektywność systemu wykorzystania wody deszczowej w budynku jednorodzinnym o powierzchni dachu 125 m2 przy zapotrzebowaniu w wysokości 150 l/d

Jak widać, niemal w całym okresie (z wyjątkiem roku 2005) ilość wody, która może być zbierana z dachu, jest większa niż przyjęte zapotrzebowanie na nią, zatem teoretycznie nie ma potrzeby uzupełniania zapotrzebowania wodą wodociągową. Jednak w zależności od wielkości zbiornika część wody opadowej przy dużych opadach musi być odprowadzana do kanalizacji (lub gruntu), co sprawia, że efektywność systemu jest niekiedy niższa.

Efektywność ta maleje także w przypadku występowania długich okresów suszy, gdy zbiornik musi być uzupełniany wodą wodociągową. Widać to wyraźnie na rys. 2 i 3, gdzie przedstawiono przykładowe wysokości dobowych opadów i poziom wody w zbiorniku w tym czasie. W przypadku tego typu instalacji, zwłaszcza przy stosunkowo małej objętości zbiornika, należy liczyć się z dużą zmiennością poziomu pokrycia zapotrzebowania na wodę w poszczególnych latach, co związane jest z wysokością i charakterystyką występowania opadów.

Dane podane w tab. 2 wskazują, że w analizowanym przypadku przy odpowiednio dużym zbiorniku gromadzącym wodę deszczową istnieje możliwość wykorzystania jej również na inne cele, np. do prania, na cele porządkowe czy do podlewania zieleni.

Wysokości opadów

Rys. 2. Dobowe wysokości opadów i napełnienie zbiornika 4 m3 w roku 2008

Napełnienie zbiornika

Rys. 3. Dobowe wysokości opadów i napełnienie zbiornika 4 m3 w roku 2009

Konserwacja instalacji

W przypadku gdy nie stosuje się filtru na dopływie do zbiornika (przy wykorzystaniu wody opadowej jedynie do podlewania zieleni) wymagane jest okresowe czyszczenie zbiornika i usuwanie nagromadzonych osadów. Jeżeli stosowany jest filtr, należy go w miarę potrzeb oczyszczać lub, w przypadku filtrów samoczyszczących, tylko dokonywać okresowych przeglądów. Inne prace konserwacyjne należy przeprowadzać w zależności od wymagań producentów elementów instalacji [2].

Koszt systemów

W wypadku każdej inwestycji, która nie jest bezwzględnie konieczna (z powodu wymagań formalno-prawnych lub możliwości funkcjonowania obiektu), o podjęciu decyzji co do jej wykonania decydują koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Obecnie koszty inwestycyjne systemów do wykorzystania wody deszczowej w budynku jednorodzinnym wynoszą kilka–kilkanaście tysięcy zł.

Poznaj Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji »

Czas zwrotu nakładów wynikający ze zmniejszenia opłat za wodę wodociągową szacowany jest w Polsce na minimum kilkanaście, ale znacznie częściej na kilkadziesiąt lat. W innych krajach, gdzie systemy te stosowane są powszechnie, czas zwrotu nakładów inwestycyjnych to na ogół kilka–kilkanaście lat.

Głównymi czynnikami wpływającymi na efektywność ekonomiczną systemów są:

  • wielkość, a zwłaszcza równomierność opadów występujących na danym terenie (znacznie korzystniejsze są opady występujące równomiernie w ciągu roku, wody pochodzące z deszczu nawalnego i tak trafią w większości do kanalizacji lub gruntu, a w przypadku długich przerw miedzy opadami trzeba wykorzystywać wodę wodociągową),
  • optymalny dobór wielkości zbiornika na wodę (większy zbiornik zapewni większą efektywność wykorzystania wody opadowej, ale jest droższy, jego pojemność należy zawsze dostosować do zapotrzebowania na wodę i możliwości jej dopływu, czyli wielkości powierzchni dachowej, z której zbierana jest woda),
  • ogólne koszty budowy systemu i jego eksploatacji (w tym również koszty pompowania wody do instalacji),
  • cena wody wodociągowej – obecnie w większości przypadków jedyna korzyść ekonomiczna stosowania systemów wynika z ograniczenia zużycia wody wodociągowej. Ponieważ w przyszłości cena ta będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu wzrastać, stosowanie systemów wykorzystujących wody opadowe będzie coraz bardziej atrakcyjne ekonomicznie,
  • ewentualne ulgi w opłatach za odprowadzanie ścieków opadowych do kanalizacji. Jest to jeden z głównych powodów powszechnego stosowania systemów wykorzystujących wody opadowe w wielu krajach. Opłaty za ścieki opadowe pobierane są najczęściej na podstawie wielkości powierzchni szczelnej przyłączanej do kanalizacji. W przypadku zbierania i wykorzystania wód opadowych z dachu koszty te mogą być znacznie niższe.

Wykorzystanie zbiorników do retencji ścieków opadowych

Zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej w celu jej późniejszego wykorzystania mogą również służyć do ograniczenia maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do sieci kanalizacyjnej, a więc pełnić funkcję zbiorników retencyjnych. Ponieważ zbiornik gromadzący wodę na potrzeby instalacji w budynku powinien być maksymalnie napełniony, podczas gdy zbiornik retencyjny pusty, konieczne jest w takim wypadku zwiększenie jego pojemności.

Przeczytaj także: Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych »

Doświadczenia innych krajów wskazują, że powszechne stosowanie zbiorników do wykorzystania wód opadowych przynosi wymierne korzyści dla funkcjonowania sieci kanalizacyjnych:

  • pozwalają one ograniczyć maksymalne przepływy w kanalizacji. Wprowadzenie zbiorników wody deszczowej o objętości 5 m3 na 100 m2 powierzchni dachu dla 30% powierzchni nieprzepuszczalnej w przypadku zużycia dobowego na poziomie 100 l/100 m2 pozwala obniżyć wielkość maksymalnego spływu do kanalizacji, redukując parametry deszczu 5-letniego do wielkości charakterystycznych dla opadu 1-rocznego);
  • korzystnie wpływają na funkcjonowanie przelewów burzowych. Zbiorniki magazynujące wody opadowe z dachów pozwalają osiągnąć wskaźnik 300 m3/ha powierzchni zredukowanej, tj. kilkakrotnie więcej niż objętość zbiorników przed przelewami. W przypadku gdy pojemność zbiorników pozwala na takie samo ograniczenie częstotliwości działania przelewów burzowych jak zbiorników dolnych, objętość zrzutów jest mniejsza i zredukowany jest przepływ maksymalny [3, 5, 6].

Niektóre dostępne programy komputerowe służące do projektowania sieci kanalizacyjnych umożliwiają uwzględnienie w systemie odprowadzania ścieków z terenu zbiorników do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej, co ułatwia ocenę wpływu zastosowania tych urządzeń na warunki pracy sieci kanalizacyjnej.

Podsumowanie

Systemy służące do gromadzenia i wykorzystania wody opadowej pozwalają na wymierne oszczędności wody pobieranej z sieci wodociągowej, a także na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji. Wzrastające ceny wody wodociągowej oraz perspektywa wprowadzenia opłat za ścieki opadowe odprowadzane z powierzchni szczelnych do sieci kanalizacyjnej pozwalają przypuszczać, że systemy te będą wykorzystywane coraz powszechniej.

W kraju dostępne jest wiele gotowych do stosowania urządzeń, a oferujące je firmy proponują dobór wielkości zbiornika w zależności od warunków lokalnych i zapotrzebowania na wodę. Instalacje tego typu mogą być szczególnie efektywne w domach jednorodzinnych i obiektach wielkopowierzchniowych.

Literatura

  1. Chudzicki J., Sosnowski S., Instalacje wodociągowe, projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Seidel-Przywecki 2009.
  2. Geiger W., Dreiseitl H., Nowe sposoby odprowadzania wód deszczowych. Poradnik, ProjprzemEKO 1999.
  3. Herrmann T., Schmida U., Rainwater utilisation in Germany: efficiency, dimensioning, hydraulic and environmental aspects, Urban Water vol. 1/2000.
  4. Sakson G., Efektywność wykorzystania wody deszczowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, VI Zjazd Kanalizatorów Polskich Polkan’07, monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN , vol. 46/2007.
  5. Vaes G., Berlamont J., The impast of rainwater reuse on CSO emissions, „Water Science and Technology” vol. 39(5)/1999.
  6. Zawilski M., Sakson G., Systemy wykorzystywania wody deszczowej i ich wpływ na funkcjonowanie kanalizacji miejskiej, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 9/2004.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Piotr Sęk Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze...

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze i montażowo-naprawcze stosowane do napraw uszkodzonych fragmentów rur oraz rozbudowy rurociągu o odejście z gwintem wewnętrznym w rozmiarach od 1/2" do 2". Wraz z początkiem nowego roku firma rozszerzyła asortyment proponowanych złączek i obejm.

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

mgr inż. Małgorzata Sobczyk, dr hab. inż. Maciej Mrowiec Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych

Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych Dachy zielone a gospodarka wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijają się technologie gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Jedną z nich są dachy zielone. Przedstawione w artykule wyniki badań wykazały, że...

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijają się technologie gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Jedną z nich są dachy zielone. Przedstawione w artykule wyniki badań wykazały, że zastosowanie ekstensywnych dachów zielonych może istotnie zredukować objętość wód opadowych spływających do kanalizacji. Brak jest jednak w Polsce odpowiednich norm i wytycznych projektowania i wykonawstwa tych systemów.

Redakcja RI news Webinarium „Niecodzienne problemy instalacyjne w obiektach służby zdrowia”

Webinarium „Niecodzienne problemy instalacyjne w obiektach służby zdrowia” Webinarium „Niecodzienne problemy instalacyjne w obiektach służby zdrowia”

12 maja 2022 r. o godzinie 13:00 odbędzie się webinarium „Niecodzienne problemy instalacyjne w obiektach służby zdrowia” organizowane przez Główną Sekcję Techniki Instalacyjnej w Szpitalnictwie i Balneotechniki.

12 maja 2022 r. o godzinie 13:00 odbędzie się webinarium „Niecodzienne problemy instalacyjne w obiektach służby zdrowia” organizowane przez Główną Sekcję Techniki Instalacyjnej w Szpitalnictwie i Balneotechniki.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.