Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Kanalizacja deszczowa
Kanalizacja deszczowa

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne. Pomysł ten przetrwał i jest obecnie realizowany poprzez budowę tuneli wieloprzewodowych, w których w jednej obudowie konstrukcyjnej umieszczane są różne sieci i kable infrastruktury podziemnej miast.

Obecnie poza tunelami wieloprzewodowymi stosowane jest także wiele innych rozwiązań instalacyjnych o więcej niż jednej funkcji. Należą do nich m.in.:

  • umieszczanie kabli, głównie światłowodowych, we wnętrzu przewodów kanalizacyjnych i rzadziej we wnętrzu przewodów wodociągowych i gazowych,
  • umieszczanie wymienników ciepła w kolektorach kanalizacyjnych,
  • tworzenie dwóch przekrojów o różnych funkcjach w jednym w trakcie bezwykopowej odnowy przewodów kanalizacyjnych,
  • łączenie dwóch funkcji: miejskiej komunikacji samochodowej z kanalizacyjnym kolektorem deszczowym w jednej obudowie konstrukcyjnej.

Poniżej omówione zostaną przykłady takich wielofunkcyjnych rozwiązań instalacyjnych.

Tunele wieloprzewodowe

Tunele wieloprzewodowe to budowle o zróżnicowanych przekrojach poprzecznych, najczęściej prostokątnych lub kołowych, we wnętrzu których umieszczane są na półkach lub podporach przewody i kable różnego typu. W warunkach osiedlowych buduje się najczęściej tunele o przekroju prostokątnym, a metodami bezwykopowymi w śródmieściach miast czy pod „przeszkodami terenowymi”, np. rzekami lub torami kolejowymi – tunele o przekroju kołowym.

Pierwszy w Polsce tunel wieloprzewodowy, w projektowaniu którego uczestniczył m.in. autor artykułu, został wybudowany we Wrocławiu w latach 1976–1977 tradycyjną metodą w wykopie (rys. 1). Jest to przykład typowego tunelu wieloprzewodowego budowanego na osiedlach mieszkaniowych. W publikacjach [7, 8] pokazano wiele rozwiązań konstrukcyjnych tuneli wieloprzewodowych, które różnią się materiałem obudowy konstrukcyjnej, wielkością, rodzajem przekroju poprzecznego oraz rodzajem przewodów i kabli w nich umieszczonych.

Do podstawowych zalet tuneli wieloprzewodowych należy zaliczyć pozostawienie dużej wolnej przestrzeni pod powierzchnią terenu dzięki umieszczeniu wszystkich lub prawie wszystkich przewodów i kabli w jednej obudowie oraz stworzenie możliwości stałej kontroli stanu technicznego przewodów i kabli i szybkiego wykonywania ich napraw, a w przyszłości również szybkiej bezwykopowej wymiany zużytych przewodów i kabli na nowe.

Obecnie tunele wieloprzewodowe budowane są często metodami bezwykopowymi o przekroju kołowym. Na rys. 2 pokazano tunel wieloprzewodowy wybudowany w Zurychu, o łącznej długości 2900 m, którego zadaniem był przerzut ścieków (na odcinku znajdującym się pod rzeką) do oczyszczalni ścieków usytuowanej po drugiej stronie rzeki. Tunel o średnicy wewnętrznej 4,5 m wybudowano metodą mikrotunelowania w tempie 18 m na dobę.

Poznaj wpływ bezwykopowych technologie budowy i odnowy sieci wod-kan na emisję CO2 »

Jego konstrukcja składa się z sześciu tubingów żelbetowych o grubości 27 cm. Wewnątrz tunelu umieszczono dwie rury kanalizacyjne kamionkowe o średnicy wewnętrznej 1100 mm. Doboru rur dokonano, analizując dziewięć rodzajów rur różniących się materiałem, z którego zostały wykonane, kierując się kryterium ponad 100-letniej trwałości rur oraz minimalizacją ich kosztu odniesionego do prognozowanego okresu eksploatacji. W tunelu umieszczono także inne przewody i kable.

Kolejny tunel wieloprzewodowy wybudowany pod licznymi przeszkodami terenowymi na odcinkach 16-kilometrowej trasy, na której układano w wykopie przewody ciśnieniowe transportujące wodę pitną, pokazano na rys. 3. Z uwagi na bardzo duże różnice w profilu wysokościowym tych przewodów, dochodzące miejscami do około 300 m, dobrano rury klasy PN 40 (DN 250) i PN 25 (DN 300). Wybrano rury stalowe o długości 16 m z wewnętrzną powłoką z zaprawy cementowej i zewnętrzną powłoką polietylenową i fibrobetonową (cementową zbrojoną włóknami). Obudowę konstrukcyjną tunelu wykonano również z rur stalowych.

Umieszczanie kabli światłowodowych we wnętrzu przewodów

Zaletą bezwykopowego montażu kabli światłowodowych we wnętrzu eksploatowanych przewodów jest przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego i bezkolizyjnego dotarcia do ich przyszłych użytkowników. Obecnie w przewodach infrastruktury podziemnej umieszcza się głównie kable światłowodowe o średnicy zewnętrznej od 11,5 do 17,0 mm. Kable układane są w przewodach kanalizacyjnych, rzadziej w wodociągowych i gazowych [4].

W kanałach przełazowych kable montowane są w różnych osłonach, np. z laminatów, PVC, tworzywowo-stalowych, stalowych itp. Na fot. 1 i 2 pokazano sposób montażu kabli w kanałach przełazowych według systemu Cable-Runner. Na fot. 1 widoczne są kable zamocowane na ścianie bocznej kanału, a na fot. 2 – te same kable zabezpieczone specjalną osłoną chroniącą przed uszkodzeniem.

Poznaj Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych »

System CableRunning to także rozwiązania dla kanałów nieprzełazowych. Na rys. 4 pokazano szczegółowo zamocowanie kabli w odmianie tego systemu o nazwie Sewerline Flexible. Obudowę kabli wykonuje się z tworzyw sztucznych, najczęściej z PVC, PA lub PP.

Kolejną odmianą systemu CableRunner jest Sewerline Gravity. Na rys. 5 przedstawiono schemat umieszczania kabli w tym systemie pod specjalnie skonstruowaną kinetą, która łączona jest z krótszych odcinków, dzięki czemu można ją dostarczać na miejsce wbudowania zwiniętą na specjalnych bębnach. Kable mogą być również wbudowywane za pomocą specjalistycznego robota Fast (fot. 3).

Robot mocuje na wewnętrznej ścianie kanału rozprężne opaski ze stali szlachetnej z zatrzaskami, w których montowane są rurki, również ze stali szlachetnej. Następnie do rurek tych wprowadzane są cienkie kable światłowodowe.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl