RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Kanalizacja deszczowa

Kanalizacja deszczowa

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne. Pomysł ten przetrwał i jest obecnie realizowany poprzez budowę tuneli wieloprzewodowych, w których w jednej obudowie konstrukcyjnej umieszczane są różne sieci i kable infrastruktury podziemnej miast.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Obecnie poza tunelami wieloprzewodowymi stosowane jest także wiele innych rozwiązań instalacyjnych o więcej niż jednej funkcji. Należą do nich m.in.:

  • umieszczanie kabli, głównie światłowodowych, we wnętrzu przewodów kanalizacyjnych i rzadziej we wnętrzu przewodów wodociągowych i gazowych,
  • umieszczanie wymienników ciepła w kolektorach kanalizacyjnych,
  • tworzenie dwóch przekrojów o różnych funkcjach w jednym w trakcie bezwykopowej odnowy przewodów kanalizacyjnych,
  • łączenie dwóch funkcji: miejskiej komunikacji samochodowej z kanalizacyjnym kolektorem deszczowym w jednej obudowie konstrukcyjnej.

Poniżej omówione zostaną przykłady takich wielofunkcyjnych rozwiązań instalacyjnych.

Tunele wieloprzewodowe to budowle o zróżnicowanych przekrojach poprzecznych, najczęściej prostokątnych lub kołowych, we wnętrzu których umieszczane są na półkach lub podporach przewody i kable różnego typu. W warunkach osiedlowych buduje się najczęściej tunele o przekroju prostokątnym, a metodami bezwykopowymi w śródmieściach miast czy pod „przeszkodami terenowymi”, np. rzekami lub torami kolejowymi – tunele o przekroju kołowym.

Pierwszy w Polsce tunel wieloprzewodowy, w projektowaniu którego uczestniczył m.in. autor artykułu, został wybudowany we Wrocławiu w latach 1976–1977 tradycyjną metodą w wykopie (rys. 1). Jest to przykład typowego tunelu wieloprzewodowego budowanego na osiedlach mieszkaniowych. W publikacjach [7, 8] pokazano wiele rozwiązań konstrukcyjnych tuneli wieloprzewodowych, które różnią się materiałem obudowy konstrukcyjnej, wielkością, rodzajem przekroju poprzecznego oraz rodzajem przewodów i kabli w nich umieszczonych.

 Tunel wieloprzewodowy

Rys. 1. Tunel wieloprzewodowy we Wrocławiu [7]: 1 – kable teletechniczne; 2 – gazociąg DN 200; 3 – kable elektroenergetyczne; 4 – przewód wodociągowy DN 250; 5 – cyrkulacja centralnej ciepłej wody DN 65; 6 – przewody centralnej ciepłej wody 2 DN 80; 7 – prefabrykat górny żelbetowy; 8 – złącze poziome; 9 – prefabrykat dolny żelbetowy; przewody centralnego ogrzewania: 10 – DN 125, 11 – DN 250, 12 – DN 250  |  Źródło: archiwum autora

Obecnie tunele wieloprzewodowe budowane są często metodami bezwykopowymi o przekroju kołowym. Na rys. 2 pokazano tunel wieloprzewodowy wybudowany w Zurychu, o łącznej długości 2900 m, którego zadaniem był przerzut ścieków (na odcinku znajdującym się pod rzeką) do oczyszczalni ścieków usytuowanej po drugiej stronie rzeki. Tunel o średnicy wewnętrznej 4,5 m wybudowano metodą mikrotunelowania w tempie 18 m na dobę.

Tunel wieloprzewodowy

Rys. 2. Tunel wieloprzewodowy do przerzutu ścieków w Zurychu [6]

Jego konstrukcja składa się z sześciu tubingów żelbetowych o grubości 27 cm. Wewnątrz tunelu umieszczono dwie rury kanalizacyjne kamionkowe o średnicy wewnętrznej 1100 mm. Doboru rur dokonano, analizując dziewięć rodzajów rur różniących się materiałem, z którego zostały wykonane, kierując się kryterium ponad 100-letniej trwałości rur oraz minimalizacją ich kosztu odniesionego do prognozowanego okresu eksploatacji. W tunelu umieszczono także inne przewody i kable.

Kolejny tunel wieloprzewodowy wybudowany pod licznymi przeszkodami terenowymi na odcinkach 16-kilometrowej trasy, na której układano w wykopie przewody ciśnieniowe transportujące wodę pitną, pokazano na rys. 3. Z uwagi na bardzo duże różnice w profilu wysokościowym tych przewodów, dochodzące miejscami do około 300 m, dobrano rury klasy PN 40 (DN 250) i PN 25 (DN 300). Wybrano rury stalowe o długości 16 m z wewnętrzną powłoką z zaprawy cementowej i zewnętrzną powłoką polietylenową i fibrobetonową (cementową zbrojoną włóknami). Obudowę konstrukcyjną tunelu wykonano również z rur stalowych.

Tunel wieloprzewodowy

Rys. 3. Tunel wieloprzewodowy, w którym umieszczono dwa rurociągi transportujące wodę pitną [11]


Źródło: archiwum autora


 


 

Umieszczanie kabli światłowodowych we wnętrzu przewodów

Zaletą bezwykopowego montażu kabli światłowodowych we wnętrzu eksploatowanych przewodów jest przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego i bezkolizyjnego dotarcia do ich przyszłych użytkowników. Obecnie w przewodach infrastruktury podziemnej umieszcza się głównie kable światłowodowe o średnicy zewnętrznej od 11,5 do 17,0 mm. Kable układane są w przewodach kanalizacyjnych, rzadziej w wodociągowych i gazowych [4].

W kanałach przełazowych kable montowane są w różnych osłonach, np. z laminatów, PVC, tworzywowo-stalowych, stalowych itp. Na fot. 1 i 2 pokazano sposób montażu kabli w kanałach przełazowych według systemu Cable-Runner. Na fot. 1 widoczne są kable zamocowane na ścianie bocznej kanału, a na fot. 2 – te same kable zabezpieczone specjalną osłoną chroniącą przed uszkodzeniem.

Kable

Fot. 1. Zamocowane kable [14]

Zabezpieczenie kabli

Fot. 2. Ochrona kabli przed uszkodzeniem [14]

System CableRunning to także rozwiązania dla kanałów nieprzełazowych. Na rys. 4 pokazano szczegółowo zamocowanie kabli w odmianie tego systemu o nazwie Sewerline Flexible. Obudowę kabli wykonuje się z tworzyw sztucznych, najczęściej z PVC, PA lub PP.

Zamocowanie kabli

Rys. 4. Zamocowanie kabli w systemie Sewerline Flexible [15]

Kolejną odmianą systemu CableRunner jest Sewerline Gravity. Na rys. 5 przedstawiono schemat umieszczania kabli w tym systemie pod specjalnie skonstruowaną kinetą, która łączona jest z krótszych odcinków, dzięki czemu można ją dostarczać na miejsce wbudowania zwiniętą na specjalnych bębnach. Kable mogą być również wbudowywane za pomocą specjalistycznego robota Fast (fot. 3).

Robot mocuje na wewnętrznej ścianie kanału rozprężne opaski ze stali szlachetnej z zatrzaskami, w których montowane są rurki, również ze stali szlachetnej. Następnie do rurek tych wprowadzane są cienkie kable światłowodowe.

Robot Fast

Fot. 3. Robot Fast firmy KA-TE [5]

przewodach kanalizacyjnych nieprzełazowych można układać kable bez zastosowania specjalistycznych robotów poprzez [3]:

    • napinanie między sąsiednimi studzienkami,
    • przyklejanie do ścian wewnętrznych kanałów,
    • wbudowanie kabli w utwardzane w kanale powłoki żywiczne, w przypadku gdy wraz z układaniem kabli wykonywana jest odnowa kanału,
    • wbudowanie kabli w obszar zastosowania zaprawy cementowej przy odnowie kanałów polietylenowymi powłokami z kołeczkami dystansowymi (np. w technologii Trolining).

Kable światłowodowe mogą być także układane w przewodach wodociągowych [4]. W miejscu wejścia kabla do takiego przewodu umieszcza się uszczelnioną tuleję wlotową na kołnierzu, instalowaną bez przerywania przepływu wody. Przepływ wody przerywany jest tylko na czas wprowadzania kabla do przewodu. Jest on instalowany za pomocą linki, którą wprowadza się do kołnierza i która dopływa do następnego kołnierza.

Linkę łączy się następnie z kablem i wciąga ręcznie do rury na odległość do ok. 250 m. Każdy zawór na sieci wodociągowej to potencjalne miejsce podłączenia się do wprowadzonego kabla, dzięki temu, że nad każdym zaworem w niewielkich studzienkach przechowywane są pewne naddatki kabla. Podobnie mogą być przeciągane kable w przewodach gazowych (rys. 6).

Sposób montażu kabla

Rys. 6. Sposób montażu kabla w przewodzie gazowym [4]


 

Umieszczanie wymienników ciepła w kolektorach kanalizacyjnych

Celem montażu wymienników ciepła w kolektorach kanalizacyjnych jest pozyskanie energii, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, jakimi są pompy ciepła, może zostać ze ścieków odzyskana, np. do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej [10]. Skala możliwości wykorzystania ciepła ze ścieków jest znaczna, o czym świadczą badania szwajcarskiego Federalnego Urzędu ds. Energii, które wskazały na możliwość wykorzystania tego źródła energii w 5% budynków w tym kraju.

W Szwajcarii, którą można uznać za prekursora w dziedzinie wykorzystania energii cieplnej ścieków, działa obecnie 29 takich systemów grzewczych, a kilkanaście innych jest w fazie projektowania. Ruszają ponadto liczne pilotażowe inwestycje w innych krajach Europy. Instalacje te mają zazwyczaj moc cieplną w przedziale od kilkunastu do kilkuset kW, ale istnieją również znacznie większe, np. instalacja na głównym kolektorze miejskim w Oslo z pompą ciepła o mocy prawie 19 MW.

Dużym udogodnieniem jest możliwość czerpania zysków z opisywanych instalacji przez cały rok. W miesiącach letnich temperatura ścieków jest dużo niższa niż powietrza zewnętrznego, co pozwala na ich wykorzystanie do chłodzenia skraplacza w agregacie chłodniczym bądź do tzw. natural coolingu (chłodzenia naturalnego).

Stosowane wymienniki ciepła moga być wbudowane w konstrukcję rur lub zainstalowane w już istniejących kolektorach kanalizacyjnych. W przypadku budowy nowych przewodów kanalizacyjnych lub wymiany zużytych na nowe można zastosować rury z wbudowanymi wymiennikami ciepła. Wymiennikami są najczęściej rury z polietylenu lub stali odpornej na korozję znajdujące się w obszarze specjalnie wyprofilowanej kinety rur betonowych lub żelbetowych. Warunki wymiany ciepła poprawia stalowy profil dna kinety stosowany przez niektórych producentów.

Wydajności wymienników ciepła wbudowanych w konstrukcję rur są mniejsze w porównaniu z innymi wymiennikami i wynoszą 1–2 kW na metr długości rury. Ich montaż jest możliwy także w połączeniu z technologią bezwykopowej odnowy przewodów kanalizacyjnych utwardzanymi powłokami żywicznymi. Wymiennik ciepła w postaci cienkich rurek z polietylenu (14×2 mm) umieszcza się w dolnej części przewodu, a następnie do jego wnętrza wprowadza się powłokę żywiczną.

Badania prototypowej instalacji wykazały, że w zależności od prędkości przepływu ścieków i ich temperatury uzyskiwano wydajność wymiennika w zakresie 0,13–0,50 kW na metr długości instalacji.

Do odbioru ciepła ze ścieków najczęściej stosowane są specjalne moduły umieszczane w istniejącym kanale. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt inwestycyjny i duża elastyczność, polegająca na możliwości łączenia modułów w odcinki o dowolnej długości. Rozwiązanie to może być stosowane w kolektorach kanalizacyjnych o dowolnych przekrojach poprzecznych, które są w dobrym stanie technicznym.

Jednym z możliwych rozwiązań jest system THERM LINER. W systemie tym wymiennik składa się z modułów o różnej długości (w zależności od ich szerokości), z możliwością zamontowania czterech rurek czynnika pośredniczącego (fot. 4), jednak bardzo często wystarczają tylko dwie.

Wymiennik ciepła

Fot. 4. Wymiennik ciepła w systemie THERM LINER [13]

Zastosowanie wymienników ciepła w tym systemie wymaga minimalnego przepływu wynoszącego 20 dm3/s, co pozwala na osiągnięcie wydajności cieplnej 2 kW/m2. Z uwagi na konieczność ręcznego montażu modułów minimalna średnica kolektora powinna wynosić 800 mm. Na fot. 5 pokazano wymiennik ciepła THERM LINER wbudowany w kanał jajowy.

Wymiennik ciepła

Fot. 5. Wymiennik ciepła w systemie THERM LINER wbudowany w kanał o przekroju jajowym [2]

W kolektorach kanalizacyjnych mogą być także montowane nieobudowane wymienniki ciepła wykonane z rur PE ułożonych w dwóch lub trzech rzędach po obu stronach kanału. Wymiennik z rur PE omywany jest bezpośrednio przez strumień ścieków. Jest on montowany przeważnie na ścianie kanału, gdyż takie rozwiązanie stwarza mniejsze problemy podczas jego eksploatacji. Zaletą tego sposobu są niewielkie koszty inwestycyjne oraz możliwość montażu i wymiany wymiennika bez konieczności wstrzymywania przepływu ścieków.

Tworzenie dwóch przekrojów o różnych funkcjach

Wyodrębnienie z jednego przekroju kanałowego dwóch różnych zaproponowano w technologii TopCote-liner stosowanej w bezwykopowej odnowie przewodów za pomocą utwardzanych in situ powłok żywicznych. Po utwardzeniu tej powłoki wewnątrz kanału uzyskuje się dwa niezależne przekroje.

Przewód odnowiony bezwykopowo w technologii TopCote-liner może prowadzić kolejno w górnej i dolnej części następujące media:

    • wodę drenażową i ścieki sanitarne,
    • wodę drenażową i ścieki deszczowe,
    • mocz i ścieki sanitarne w systemach kanalizacyjnych oddzielnie odprowadzających mocz,
    • ścieki sanitarne i deszczowe,
    • rury ochronne z kablami i ścieki deszczowe,
    • rury ochronne z kablami i ścieki sanitarne,
    • przewód ściekowy ciśnieniowy w rurze PE i ścieki ogólnospławne,
    • przewód wodociągowy ciśnieniowy w rurze PE i wody drenażowe,
    • przewód grzewczy w rurze dodatkowej i ścieki sanitarne.

Łączenie komunikacji samochodowej z kolektorem deszczowym w jednej obudowie

Ideę połączenia funkcji kolektora kanalizacyjnego deszczowego z funkcją miejskiej komunikacji samochodowej urzeczywistniono w największym z dotychczas wybudowanych na świecie kolektorów kanalizacyjnych – kolektorze Smart w stolicy Malezji Kuala Lumpur. Ma on średnicę wewnętrzną 11,83 m i długość 9,8 km.

Ewenementem w skali światowej było zaprojektowanie w jego wnętrzu na odcinku długości 3 km dwukondygnacyjnej podziemnej trasy dla szybkiego ruchu pojazdów czynnej praktycznie cały rok, a wyłączanej z eksploatacji jedynie raz lub dwa razy w roku w okresie występowania najbardziej intensywnych opadów deszczowych.

Kolektor podzielono dwoma śluzami na trzy sektory: górny, środkowy i dolny (rys. 7). Założono retencjonowanie ścieków deszczowych w samym kolektorze o pojemności 1 mln m3, a w połączeniu z dwoma zbiornikami retencyjnymi pojemność ta wzrasta do 3 mln m3.

W trakcie eksploatacji kolektora mogą zaistnieć trzy warianty jego pracy, a warunki, w jakich będzie on pracował w danym czasie, monitorowane są przez specjalny system ostrzegawczy.

Profil podłużny trasy kolektora

Rys. 7. Profil podłużny trasy kolektora [9]

Przez większość dni w roku nie występuje zagrożenie podtopieniem centrum miasta. W wariancie I (rys. 8) kolektorem nie przepływają wtedy ścieki deszczowe, a jego środkowa część pełni funkcję śródmiejskiego tunelu drogowego. Wariant ten występuje najczęściej. Natomiast w przypadku umiarkowanych opadów deszczowych część ścieków deszczowych jest transportowana przez inne miejskie kolektory, a część przejmowana jest przez kolektor Smart (wariant II, rys. 8) odprowadzający je do dolnego zbiornika retencyjnego.

Możliwe warianty hydrauliczne funkcjonowania kolektora

Rys. 8. Trzy możliwe warianty hydrauliczne funkcjonowania kolektora [9]


Źródło: archiwum autora


 


 

Przeczytaj artykuł pt.: Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych »

Do kolektora doprowadzane są wówczas ścieki deszczowe w stosunkowo małych ilościach. W części drogowej ścieki deszczowe przepływają wtedy wyłącznie dolnym przepustem umieszczonym pod poziomami, na których odbywa się ruch kołowy (rys. 9). Zakłada się, że taka sytuacja może zdarzać się 7–10 razy w roku.

Wariant III (rys. 8) dotyczy najbardziej intensywnych opadów i może wystąpić średnio 1–2 razy w roku. Olbrzymie ilości ścieków deszczowych są wówczas kierowane do kolektora, aby nie dopuścić do zalania centrum Kuala Lumpur. W tym przypadku ruch pojazdów w kolektorze jest wstrzymywany i cały kolektor łącznie z częścią komunikacyjną służy do transportu ścieków deszczowych. O zamknięciu przejazdu pojazdów kolektorem i przewidzianych objazdach informują kierowców komunikaty umieszczane przed wjazdem.

Część komunikacyjna kolektora deszczowego

Rys. 9. Przekrój poprzeczny części komunikacyjnej kolektora deszczowego [9]


 

Kierowanie ścieków deszczowych do górnego zbiornika retencyjnego rozpoczyna się po ok. 1,6 godziny od momentu wystąpienia opadów. Zbiornik retencyjny przetrzymuje skierowane do niego ścieki deszczowe przez ok. 1 godzinę, następnie odpływają one do kolektora. Ten czas przetrzymania jest niezbędny do bezpiecznej ewakuacji samochodów z kolektora, zanim ścieki przepłyną przez poziomy drogowe. Godzina jest więc maksymalnym okresem, który musi wystarczyć na to, by ostatni pojazd opuścił komunikacyjną część kolektora.

Przeczytaj artykuł pt.: Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji »

Po tym czasie podwójne wodoszczelne grodzie umieszczone na obu końcach pokładów drogowych zostają otwarte i cały kolektor wypełnia się ściekami deszczowymi, które po ok. 4 godzinach odprowadzane są do dolnego zbiornika retencyjnego. Ich poziom w zbiorniku stopniowo wzrasta i po osiągnięciu wysokości ok. 28,0 m ścieki są odprowadzane przepustem do pobliskiej rzeki.

Całkowita ilość ścieków, które mogą wpłynąć do kolektora, wynosi ok. 4,55 mln m3, czyli w przybliżeniu 1,5 razy więcej niż pojemność magazynowania obu zbiorników i kolektora (3 mln m3) oraz 4,5 razy więcej niż pojemność retencyjna kolektora (1 mln m3). Maksymalna przepustowość kolektora w wariancie III może wynieść 290 m3/h.

Część komunikacyjna kolektora zostaje ponownie otwarta dla ruchu kołowego po upływie 52 godzin od momentu, gdy minie zagrożenie podtopienia miasta ściekami deszczowymi.

Uwagi końcowe

Przedstawione w artykule przykłady wielofunkcyjnych instalacji stosowanych w infrastrukturze podziemnej miast umożliwiają osiągnięcie wielu korzyści technicznych, a jednocześnie określonych efektów finansowych. Warto zatem stosować je także w naszym kraju. Niektóre z tych rozwiązań, np. umieszczanie kabli we wnętrzu przewodów, są już stosowane w poszczególnych miastach. Inne, np. dotyczące odzysku ciepła ze ścieków poprzez umieszczanie w kolektorach kanalizacyjnych wymienników ciepła, nie zostały dotychczas w Polsce zastosowane.

Opisane rozwiązania, szczególnie tunele wieloprzewodowe, mogą być wkomponowywane w jedną obudowę konstrukcyjną, np. z tunelami komunikacyjnymi. W publikacji [7] podano przykłady kilku wspólnych konstrukcji obiektów infrastruktury podziemnej o różnym przeznaczeniu, np. wspólną konstrukcję podziemnego przejścia dla pieszych z dwoma tunelami wieloprzewodowymi, wspólną konstrukcję metra, tunelu wieloprzewodowego i kolektora kanalizacyjnego, garażu podziemnego z tunelami wieloprzewodowymi itp. Zatem na ideę tworzenia wielofunkcyjnych instalacji można spojrzeć szerzej, planując je wspólnie z innymi budowlami infrastruktury podziemnej miast, głównie komunikacyjnymi.

Literatura

  1.  Brandenburger Liner GmbH, Brandenburger Heatliner– Zukunftsenergie Abwasser, prospekt.
  2. Brickwedde F., Energie aus Kanalabwasser – Leitfaden für Ingenieure und Planer.
  3. GSTT Informationen, Leitungsverlegung in vorhandenen Netzen Teil 1, „Kabelverlegung in Kanalnetzen“ nr 12/1999.
  4. Jeyapalan J., Ostatnia mila, „Inżynieria Bezwykopowa” nr 2/2003.
  5. KA-TE System AG, Fast Robot System, prospekt.
  6. Kiefer H., Stollenlösung für die Sanierung der Ab wasserverhältnisse, „Steinzeug-Info“ 2001/2002.
  7. Kuliczkowski A., Madryas C., Tunele wieloprzewodowe, skrypt nr 169, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 1989.
  8. Kuliczkowski A., Studium nad konstrukcją tuneli dla zbiorczego prowadzenia przewodów sieci miejskiej, praca magisterska (promotor doc. St. Lessaer), Politechnika Śląska, Gliwice 1973.
  9. Kuliczkowski A., Dańczuk P., Służalec A., Projekt Smart, „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” nr 4/2006.
  10. Kuliczkowski P., Rodzaje wymienników ciepła stosowanych w kolektorach kanalizacyjnych umożliwiających odzysk ciepła ze ścieków, „Instal” nr 12/2009.
  11. Röhrenwerk Gebr. Fuchs GmbH, Wassertransportleitungen aus Stahl-Besonderheiten und Vorteile in Planung undAusführung, Sonderdruck 003.
  12. TopCote AB, No-Dig enters the ”two in one” world with TopCote-liner, prospect.
  13. Uhrig Strassen-Tiefbau GmbH, Waste Water – A Source of Thermal Energy for Heating, prospekt.
  14. Wien Kanal Abwassertechnologien GesmbH, Cable Runner, Der Datenhighway im Kanal, prospekt.
  15. Wien Kanal Abwassertechnologien GesmbH, Cable Runner, Sewerline Flexible „N“ nicht begehbare Kanäle, prospekt.
  16. Wien Kanal Abwassertechnologien GesmbH, Cable Runner, Sewerline Gravity „G“ nicht begehbare Kanäle, prospekt.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Redakcja RI news Największa w Polsce systemowa pompa ciepła jest już we Wrocławiu

Największa w Polsce systemowa pompa ciepła jest już we Wrocławiu Największa w Polsce systemowa pompa ciepła jest już we Wrocławiu

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków, zwana Wrompą, dotarła do Wrocławia. Ważąca ponad 100 ton pompa ciepła przyjechała do Polski z Austrii w nocy z wtorku na środę...

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków, zwana Wrompą, dotarła do Wrocławia. Ważąca ponad 100 ton pompa ciepła przyjechała do Polski z Austrii w nocy z wtorku na środę 14 lutego 2024 r. na dwóch ogromnych naczepach. Teraz będzie montowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Wrompa, czyli wrocławska pompa ciepła, to inwestycja Fortum realizowana we współpracy z MPWiK we Wrocławiu.

Redakcja RI We Wrocławiu powstaje Wrompa

We Wrocławiu powstaje Wrompa We Wrocławiu powstaje Wrompa

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków – Wrompa – powstaje we Wrocławiu na terenie przepompowni ścieków Port Południe. W znacznym stopniu zaawansowania znajdują się...

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków – Wrompa – powstaje we Wrocławiu na terenie przepompowni ścieków Port Południe. W znacznym stopniu zaawansowania znajdują się prace podziemne – to najważniejsze, gdyż to właśnie pod powierzchnią gruntu będzie się znajdować większość instalacji. Następny krok to wzniesienie części naziemnej.

Redakcja RI news Kampus PW będzie ogrzewany ciepłem ze ścieków

Kampus PW będzie ogrzewany ciepłem ze ścieków Kampus PW będzie ogrzewany ciepłem ze ścieków

Wodociągi Warszawskie i Politechnika Warszawska zainicjowały wspólny projekt o nazwie „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie...

Wodociągi Warszawskie i Politechnika Warszawska zainicjowały wspólny projekt o nazwie „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej (CiezeŚ)”. Projekt powstał w ramach konkursu Strateg PW organizowanego przez uczelnię. Współpraca ta to kolejny krok ku gospodarce obiegu zamkniętego.

Redakcja RI news Wodociągi Warszawskie z kolejną współpracą przy odzysku ciepła ze ścieków

Wodociągi Warszawskie z kolejną współpracą przy odzysku ciepła ze ścieków Wodociągi Warszawskie z kolejną współpracą przy odzysku ciepła ze ścieków

Wodociągi Warszawskie nawiązały kolejną współpracę mającą na celu odzysk ciepła z kanalizacji. Umowa z PGNiG TERMIKA S.A. zakłada współpracę obu spółek w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania...

Wodociągi Warszawskie nawiązały kolejną współpracę mającą na celu odzysk ciepła z kanalizacji. Umowa z PGNiG TERMIKA S.A. zakłada współpracę obu spółek w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców miasta.

Redakcja RI news Największa systemowa pompa ciepła powstaje we Wrocławiu

Największa systemowa pompa ciepła powstaje we Wrocławiu Największa systemowa pompa ciepła powstaje we Wrocławiu

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków ma powstać we Wrocławiu. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element systemu ciepłowniczego we Wrocławiu, dostarczając...

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków ma powstać we Wrocławiu. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element systemu ciepłowniczego we Wrocławiu, dostarczając do 5 procent rocznego zapotrzebowania ciepła sieciowego w mieście.

Redakcja RI news Wodociągi Warszawskie i Veolia będą odzyskiwać ciepło z kanalizacji

Wodociągi Warszawskie i Veolia będą odzyskiwać ciepło z kanalizacji Wodociągi Warszawskie i Veolia będą odzyskiwać ciepło z kanalizacji

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. podjęły współpracę nad projektem odzyskiwania ciepła z instalacji i sieci kanalizacyjnej. Spółki...

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. podjęły współpracę nad projektem odzyskiwania ciepła z instalacji i sieci kanalizacyjnej. Spółki podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie oceny możliwości odzysku tzw. ciepła traconego oraz ciepła pochodzącego ze ścieków, by wykorzystać je do ogrzewania budynków.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”

Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze” Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”

20 października 2022 roku Beskidzki Oddział PZITS w Bielsko-Białej zaprasza do udziału w konferencji „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodociągowo-kanalizacyjna”.

20 października 2022 roku Beskidzki Oddział PZITS w Bielsko-Białej zaprasza do udziału w konferencji „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodociągowo-kanalizacyjna”.

dr inż. Florian Piechurski, mgr inż. Wojciech Zawiła Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych...

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych jest najkorzystniejsze w miejscach o dużej urbanizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze podziemnej. Technologie wykopowe także mają atuty, m.in. ekonomiczne, szczególnie na terenach zielonych. Z kolei technologie bezwykopowe bywają niezastąpione z powodów technicznych, np. na obszarach niezabudowanych,...

Redakcja RI Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko...

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko zakrojony projekt ma być realizowany wspólnie z sąsiednimi gminami Dywity i Gietrzwałd.

Redakcja RI Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu! Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”....

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Targi odbędą się w dniach 5-7 czerwca. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

dr inż. Adam Masłoń Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej....

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej. W praktyce pomiędzy wartościami obliczeniowymi a rzeczywistymi występują znaczne różnice. Zaprezentowane badania dobowej ilości powstających ścieków w gospodarstwie domowym stanowią wskazówkę dla projektantów w procesie wyznaczania bilansu ścieków dopływających do oczyszczalni oraz dla eksploatatorów...

dr inż. Ireneusz Nowogoński Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą...

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą różnych metod, tak aby przyjąć optymalne rozwiązanie.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość? Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści...

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści uwidaczniają się szczególnie w przypadku rozległych zlewni grawitacyjno-pompowych na terenach gmin wiejskich. Modelowanie może znaleźć zastosowanie już na etapie rozwiązań koncepcyjnych przy tworzeniu programów funkcjonalno-użytkowych, a w pewnych przypadkach przy wykonywaniu projektów budowlanych...

Bogdan Majka Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2) Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako...

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2) Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych,...

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych, betonowych i żelbetowych, polimerobetonowych, bazaltowych, żeliwnych oraz z GRP.

Zenon Świgoń Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie na obszarach letniskowych Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować...

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować osiedli. Jednak powszechne zjawisko wykorzystywania pod budownictwo letniskowe obszarów podatnych na podtopienia i zalania sprawia, że problem ten stale powraca. Można mu w dużym stopniu zaradzić, stosując na działkach nawet bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie...

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie i uporządkowanie może w dużym stopniu przyczynić się do częstszego stosowania tych technologii.

Waldemar Joniec Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować...

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować większe wartości, niż podano w normie PN-B-03020. Wpływa na to postęp wiedzy oraz fakt, że zmiany klimatu powodują brak lub krótkie okresy zalegania pokrywy śnieżnej, a także spadek ogólnej wielkości opadów, zwłaszcza w regionach kraju uważanych za cieplejsze zimą, czyli północno-zachodnich, zachodnich...

Redakcja RI news Więcej pieniędzy na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej

Więcej pieniędzy na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej Więcej pieniędzy na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej

Budżet programu priorytetowego NFOŚiGW, którego celem jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji otrzyma większy budżet – zamiast 200 mln to 590 mln zł.

Budżet programu priorytetowego NFOŚiGW, którego celem jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji otrzyma większy budżet – zamiast 200 mln to 590 mln zł.

Redakcja RI news Trwają prace nad zmianą programu oczyszczania ścieków komunalnych

Trwają prace nad zmianą programu oczyszczania ścieków komunalnych Trwają prace nad zmianą programu oczyszczania ścieków komunalnych

Wystartowały prace nad VI Aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Dokument będzie miał kluczowe znaczenie dla samorządów chcących pozyskać dofinansowanie na inwestycje wodno-ściekowe...

Wystartowały prace nad VI Aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Dokument będzie miał kluczowe znaczenie dla samorządów chcących pozyskać dofinansowanie na inwestycje wodno-ściekowe w nowej unijnej perspektywie 2021-2027. Potrzeby samorządów szacuje się na ok. 93 mld zł.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.