Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wodomierze w eksploatacji warszawskiego MPWiK

Wodomierze to urządzenia służące do pomiaru ilości wody pobranej przez użytkownika. Liczniki te, montowane na połączeniach wodociągowych, którymi do każdej nieruchomości doprowadzona jest woda, z bardzo dużą dokładnością rejestrują poziom jej zużycia przez odbiorcę.

mpwik-1
Fot. 1.

Każdy wodomierz ma tzw. cechę legalizacyjną i zgodnie z obowiązującymi przepisami podlega wymianie po upływie okresu ważności. W przypadku uszkodzenia albo gdy klient uważa, że wskazania urządzenia są nieprawidłowe, wodomierze wymieniane są wcześniej.
Wodomierz zbudowany jest z dwóch zasadniczych zespołów: pomiarowego (którego zadaniem jest mierzenie ilości przepływającej wody) oraz zliczającego (do jego czynności należy zliczanie pomierzonej wody). Oba obudowane zespoły, połączone sprzęgłem magnetycznym lub przekładnią zębatą, tworzą wodomierz.

W większości przypadków wodomierze zamontowane w średnicach 20–40 mm mają konstrukcję mokrobieżną, a część pomiarowa i zliczająca zanurzona jest w wodzie. W przypadku średnic 50 mm i powyżej stosuje się wodomierze suchobieżne, w których część zliczająca pracuje na sucho. Wodomierze stosowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. działają na zasadach mechanicznych. Urządzenia te służą do ciągłego pomiaru ilości wody w zakresie pomiarowym od najmniejszego (minimalnego) strumienia do największego (maksymalnego) strumienia.

Stosowane przez MPWiK wodomierze w średnicach nominalnych od 20 do 200 mm pokrywają zakres pomiarowy od 50 l/h do 500 m3/h. W przedziale pomiarowym w zakresie od strumienia minimalnego do strumienia pośredniego wskazania wodomierza nie przekraczają błędów granicznych dopuszczalnych w użytkowaniu, które wynoszą ±10%. W zakresie od strumienia pośredniego włącznie do strumienia maksymalnego błędy graniczne dopuszczalne w użytkowaniu nie przekraczają ±4%

Błędy określone znakiem „–” oznaczają, że wodomierze zliczają mniejszą objętość wody od tej, która przez nie przepłynęła. Natomiast znak „+” oznacza większą ilość wody, którą wodomierze wskazały, od rzeczywistej ilości, która przez nie przepłynęła. Tuż za zaworem odcinającym, w zestawie wodomierzowym na instalacji wewnętrznej montowane są zawory antyskażeniowe (fot. 1), które są bardzo ważnym elementem, zabezpieczającym całą sieć miejską.

To one zapobiegają przedostaniu się wody ze źródeł innych niż ujęcia kontrolowane i monitorowane przez przedsiębiorstwo.W procesie opomiarowania bardzo istotny jest prawidłowy dobór wodomierza. W wypadku wodomierzy przewymiarowanych pobór wody w mniejszych ilościach nie jest rejestrowany przez wodomierz, co przekłada się na brak płatności. W razie doboru za małych wodomierzy klienci odczuwają braki w dostawie wody.

mpwik-2
Fot. 2.

W sieci warszawskiej (m.in. Wesoła, Wilanów), w obszarze obsługiwanym przez warszawskie wodociągi, eksploatowane jest ponad 70 tys. wodomierzy o konstrukcji mechanicznej, które służą do rozliczeń z odbiorcami wody. Odbiorcy wody z MPWiK mają możliwość zainstalowania dodatkowych wodomierzy przed zaworami ogrodowymi, tam gdzie woda pobierana jest do podlewania roślin w ogrodzie. Odczyty tych wodomierzy (fot. 2) pozwalają na ustalenie, o ile zmniejsza się ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

Przepisy MID

Na rynku wodomierzy panuje pewne zamieszanie dotyczące sposobu badania jakości wyrobów. Niektórzy producenci podają parametry swoich urządzeń nadal według aprobaty ECC, inni zaś według MID. Wynika to z tego, że zgodnie z wymaganiami UE od 7 stycznia 2007 r., obowiązują nowe przepisy według MID. Jednocześnie do 29 października 2016 r. będą nadal obowiązywały przepisy według GUM. Zatem lata 2007–2016 są okresem przejściowym, podczas którego produkcja wodomierzy może przebiegać zarówno według starych, jak i nowych przepisów.

MID wprowadza nowe definicje i zależności:

  • Qmax – maksymalny (przeciążeniowy) strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz może pracować w krótkim czasie bez uszkodzenia i przekroczenia błędów granicznych dopuszczalnych oraz maksymalnej straty ciśnienia;
  • Q3 – ciągły strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w normalnych warunkach użytkowania, tzn. w warunkach przepływu ciągłego lub przerywanego;
  • Q2 – pośredni strumień objętości – strumień objętości pomiędzy ciągłym a minimalnym, przy którym zakres obciążeń podzielony jest na dwa przedziały: „górny” i „dolny” z charakterystycznym błędem granicznym dopuszczalnym;
  • Q1 – minimalny strumień objętości – najmniejszy strumień objętości, przy którym wskazania wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych dopuszczalnych.

Dyrektywa nakłada na producentów wodomierzy obowiązek dostosowania swoich produktów do następujących zależności:

Q3/Q1 ≥ 10
Q2/Q1 = 1,6
Q1/Q3 = 1,25

Wartość Q3 wybierana będzie przez producenta spośród następujących wielkości:
mpwik-3

Dotychczasowe klasy dokładności znikną, a zastąpione zostaną przez współczynnik R. Jednak ślad po starych klasach pozostanie w postaci R = 100 (Klasa C), R = 50 (Klasa B), R = 25 (Klasa A). R = Q3/Q1 to współczynnik ukazujący poziom dokładności pomiaru wodomierzy.

Literatura

1. Dyrektywa nr 2004/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyrządów pomiarowych (DzU L 135).

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl