Analiza sposobów obniżania strat wody (cz. 1)

W artykule przedstawiono sposoby obniżenia strat wody w czterech systemach sieci wodociągowych różnych wielkości. Analizę oparto na ocenie materiałów i wieku sieci wodociągowej. Dla każdej sieci określono wskaźniki intensywności uszkodzeń z analizą dla sieci magistralnej, rozdzielczej i przyłączy.

Awarie występujące w systemie dystrybucji wody powodują częściową lub całkowitą utratę wymaganych parametrów funkcjonalnych przewodów wodociągowych. Jednym z ważniejszych wskaźników oceny stanu technicznego przewodów jest jednostkowa intensywność uszkodzeń określająca liczbę uszkodzeń przypadających na jednostkę długości przewodu (najczęściej 1 km) i jednostkę czasu (najczęściej 1 rok).

W odniesieniu do przewodów wodociągowych można bowiem przyjąć założenie, że strumień uszkodzeń jest strumieniem bez następstw, pojedynczym i stacjonarnym. Taki proces odnowy przewodu nazywa się procesem Poissona, z którego wynika, że czas pracy między uszkodzeniami ma rozkład wykładniczy, a parametrem tego rozkładu jest właśnie intensywność uszkodzeń, która przyjmuje stałe wartości w zadanym przedziale czasu [1, 2]. Parametr ten dostarcza wstępnych informacji o stanie technicznym przewodu i ułatwia planowanie modernizacji przewodów wodociągowych.

Średnia intensywność uszkodzeń według badań sieci wodociągowych w 174 miastach Polski w roku 1998 wyniosła λ= 1,06 uszk./km/rok [3]:

  • dla przewodów magistralnych λ = 1,137 uszk./km/rok,
  • dla przewodów rozdzielczych λ = 2,012 uszk./km/rok,
  • dla przyłączy wodociągowych λ = 2,552 uszk./km/rok.

Są to wartości bardzo uśrednione, obliczone dla sumarycznych długości przewodów, które w sumie stanowiły 55 008 km.

Według nowszych badań przeprowadzonych w roku 2006 dla sieci wodociągowych o łącznej długości 68 313 km uzyskano następujące wartości wskaźników [4]:

  • dla przewodów magistralnych λ = 0,16 uszk./km/rok,
  • dla przewodów rozdzielczych λ = 0,46 uszk./km/rok,
  • dla przyłączy wodociągowych λ = 0,70 uszk./km/rok,
  • ogólnie dla sieci wodociągowych λ = 0,67 uszk./km/rok

W porównaniu z badaniami prowadzonymi w roku 1998 odnotowano obniżenie współczynnika. Spowodowane jest to najprawdopodobniej zastosowaniem do budowy sieci przewodów z tworzywa sztucznego (PEHD, PVC), w większości przypadków wypierających materiały tradycyjne, takie jak żeliwo szare i stal.

W ramach badań analizą objęto sieci wodociągowe w czterech wybranych miastach. W miastach R i D długość sieci nie przekraczała 500 km, a w miastach B i C wyniosła powyżej 2000 km. Zebrane dane z eksploatacji tych sieci posłużyły do analizy i oceny awaryjności oraz strat wody. Pozwoliły również ocenić skuteczność wdrożonych sposobów zmniejszania strat.

Długości i materiał sieci wodociągowych

Sieć wodociągowa w mieście D ma długość ok. 449 km i obejmuje 11 880 przyłączy [10]. Strukturę materiałową sieci przedstawiono na rys. 1. W całkowitej długości sieci rurociągi ze stali stanowią 45%, z żeliwa szarego – 25%, z AC – 18%, z PEHD – 11,0%, a z PVC – 1% [10]. Sieć wodociągowa w mieście R ma długość około 460 km, rurociągi wykonano z różnych materiałów, takich jak stal, żeliwo szare, PE HD oraz PVC [9].

Na rys. 2 widoczny jest wzrost udziału w całkowitej długości sieci rurociągów z PEHD, z 45,5% w 2000 r. do 68,0% w roku 2008, przy równoczesnym spadku udziału rurociągów stalowych z 52,7% do 30,4%. Natomiast udział rurociągów żeliwnych i z polichlorku winylu jest na przestrzeni ostatnich lat praktycznie stały i wynosi w sumie ok. 1,6%. Całkowita długość przyłączy wodociągowych wynosi 140 km, z czego 110,3 km jest własnością przedsiębiorstwa wodociągowego. Od 2002 roku nowo budowane przyłącza nie są własnością przedsiębiorstwa wodociągowego. Do ich budowy wykorzystano głównie PEHD.

Sieć wodociągowa eksploatowana w mieście B ma blisko 2100 km długości, z czego ok. 123 km to magistrale wodociągowe, ponad 1190 km – sieć rozdzielcza, resztę stanowią przyłącza w liczbie 42000 szt. [11]. Obszar zaopatrywania w wodę przez wodociągi wyróżnia się bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu. Z tego względu na trasie wodociągów zlokalizowano 47 lokalnych pompowni i hydroforni, których celem jest zapewnienie właściwego ciśnienia wody mieszkańcom wyżej położonych nieruchomości. Strukturę materiałową sieci przedstawiono na rys. 3.

Największą część eksploatowanej sieci stanowią stalowe rurociągi pochodzące z lat 70. i 80. ubiegłego wieku – łącznie ok. 580 km. Podobną długość sieci stanowią przewody wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak PVC – 526 km (stosowane powszechnie w latach 1985–1990) oraz PEHD – 461,4 km (wykorzystywane od 1990 r. do chwili obecnej). Najstarsze odcinki przewodów wykonane są z żeliwa – 250 km. Pozostałe ok. 74 km sieci wykonano z takich materiałów, jak: azbestocement, ołów oraz inne niezidentyfikowane (powodujące najwięcej kłopotów).

Sieć wodociągowa eksploatowana w mieście C ma długość 2201,8 km, w tym: sieć magistralna – 138,6 km, sieć rozdzielcza – 1285,6 km oraz przyłącza – 777,6 km [12]. Sieć wodociągowa wykonana jest w przeważającym stopniu z żeliwa szarego – 44%. Drugim co do znaczenia materiałem jest PVC – 39%. Długości przewodów wykonanych ze stali i PEHD są zbliżone i stanowią po ok. 7% całej sieci.

Pomimo systematycznej wymiany przewody azbestowocementowe mają nadal istotny, 3-proc. udział w strukturze sieci (rys. 4). Sieć wodociągowa rozdzielcza i magistralna wykonana jest z rur w zakresie średnic od DN 80 do DN 1000. Sieć pracuje w ośmiu strefach podwyższonego ciśnienia.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl