Analiza sposobów obniżania strat wody (cz. 1)

Ciąg dalszy artykułu...

W sieci wodociągowej miasta B prowadzony jest monitoring awaryjności, rejestrujący nie tylko liczbę wykrytych wycieków, ale także ich rodzaj, miejsce wystąpienia oraz materiał rurociągu, na którym powstały. Wszystkie te informacje składają się na rzeczywisty obraz stanu technicznego eksploatowanych sieci.

Do jego uzupełnienia można wykorzystać możliwości GIS, do którego wprowadza się dodatkowo dokładną klasyfikację odcinków sieci, w których wykryto nieprawidłowości. Pozwala to na trafne określenie, które z odcinków wymagają natychmiastowego remontu lub wymiany, a naprawę których można odłożyć. Najczęściej o przeciekach wody w sieci wodociągowej dowiadujemy się w przypadku wykrycia awarii wodociągowych. Na rys. 8 zestawiono wykryte awarie sieci miasta B w latach 2006–2008 [11].

Największa liczba awarii wykrywana jest od maja do listopada, a więc w miesiącach, w których dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 0°C.  To właśnie w tym okresie prowadzi się większość planowanych procesów inwestycyjnych. Wiąże się to z czasowym wyłączaniem odcinków sieci z eksploatacji, co nierzadko powoduje nagłe zmiany ciśnienia w sąsiednich odcinkach.

Z kolei zmniejszona liczba awarii w miesiącach zimowych wynika z ich mniejszej wykrywalności. Jest to związane z tym, że warunki atmosferyczne, szczególnie przymrozki, znacząco wpływają na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń wykrywających. W analizowanym okresie można również zaobserwować nieznaczny stopniowy spadek liczby awarii, co jest efektem ciągłej pracy nad poprawą stanu technicznego sieci.

Analizując rys. 9, można zauważyć, że najbardziej awaryjne wśród eksploatowanych obecnie rurociągów są przewody stalowe, które już w momencie układania były nie najlepszej jakości. Rurociągi te stanowią ok. 30,7% wszystkich eksploatowanych obecnie przewodów. Ich wysoka awaryjność wynika zarówno z dużego zużycia podczas kilkudziesięcioletniej eksploatacji, jak i z ograniczeń technologicznych, podatności na pęknięcia i korozję, wad materiałowych rur i nieodpowiedniej jakości wykonawstwa.

W badanym okresie wykryto aż 3651 wycieków na przewodach wykonanych ze stali. Z kolei najmniejszą liczbę awarii zauważono na przewodach wykonanych z żeliwa sferoidalnego. Zestawienie to odnosi się do całkowitej liczby awarii, bez uwzględniania procentowego udziału długości poszczególnych materiałów w budowie sieci wodociągowej. Jednak biorąc pod uwagę długość przewodów, można zauważyć, że to przewody z żeliwa sferoidalnego były najbardziej awaryjne.

W okresie dwóch i pół roku na trzykilometrowej eksploatowanej sieci wykonanej z tego materiału wykryto i usunięto aż 42 awarie, co w przeliczeniu na 1 km sieci daje wartość intensywności uszkodzeń λ = 5,6 uszk./km/rok (dla porównania dla stali intensywność uszkodzeń wynosi λ = 2,52).

Rys. 10. Intensywność uszkodzeń sieci wodociągowej w rozbiciu na materiały przewodów w mieście B

Kolejnym pod względem częstotliwości występowania awarii materiałem jest żeliwo szare. Podobnie jak w wypadku żeliwa sferoidalnego główną przyczyną uszkodzeń jest tutaj oprócz wieku również złe wykonawstwo sieci. Czynnikiem wywołującym przyspieszenie korozji przewodów metalowych jest nieodpowiednia odległość ułożonych wodociągów od znajdujących się w gruncie kabli energetycznych, wokół których powstają prądy błądzące tworzące ogniwa galwaniczne na powierzchni źle zabezpieczonych rur.

Sieć wodociągowa w mieście C to złożony system zajmujący bardzo duży obszar, ok. 1000 km2. W tab. 4 zestawiono wartości intensywności uszkodzeń dla tej sieci w okresie 2 ostatnich lat [12].

W latach 1998–2007 (rys. 11) zaobserwowano, że najwyższe wartości intensywności uszkodzeń występują dla przyłączy wodociągowych i wahają się w granicach λ = 0,45–0,56 uszk./km/rok. Niższe wartości odnotowano dla sieci magistralnej: λ = 0,09–0,41. Obliczone średnie wskaźniki dla poszczególnych rodzajów przewodów są następujące:

  • sieć magistralna λ = 0,25 uszk./km/rok,
  • sieć rozdzielcza λ = 0,36 uszk./km/rok,
  • przyłącza wodociągowe λ = 0,47 uszk./km/rok.

Podstawą do oceny pracy sieci wodociągowej jest dokładna analiza przewodów wodociągowych w poszczególnych ulicach. Wysokie wartości intensywności uszkodzeń są sygnałem do zastanowienia się nad wymianą takich odcinków sieci. Wartość wskaźnika powinna być wykorzystana w dalszych dokładnych analizach stanu przewodu.

Analiza taka powinna obejmować ocenę stanu technicznego przewodu wraz z badaniem struktury materiałowej uszkodzonych fragmentów, a także ocenę parametrów hydraulicznych tego odcinka sieci.

Literatura

1. Kwietniewski M., Roman M., Kłoss-Trębaczkiewicz H., Niezawodność wodociągów i kanalizacji, Wyd. Arkady, Warszawa 1993.
2. Wieczysty A., Niezawodność systemów wodociągowych i kanalizacyjnych cz. I i II, Teoria niezawodności i jej zastosowania, skrypt Politechniki Krakowskiej, Kraków 1990.
3. Dohnalik P., Straty wody w miejskich sieciach wodociągowych, Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, Bydgoszcz 2000.
4. Speruda S., Radecki R., Ekonomiczny poziom wycieków, Wydawnictwo Translator, 2006.
5. Piechurski F.G., Monitoring i jego efekty w eksploatacji systemu wodociągowego, „Napędy i Sterowanie” nr 11/2007.
6. Piechurski F.G., Straty wody w systemie wodociągowym cz. I–III, „Wodociągi–Kanalizacja” nr 3–5/2008.
7. Piechurski F.G., Uszkodzenia i straty wody w sieci wodociągowej, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2005.
8. Piechurski F.G., Bomersbach Z., Kasperek K., Monitorowanie sieci wodociągowej w PWIK Sp. z o.o. w Gliwicach, materiały konferencyjne „GIS, modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi”, PZITS, Warszawa 2007.
9. Sodzawiczny J., Modernizacja sieci wodociągowej w mieście R, praca dyplomowa, Politechnika Ślaska 2009.
10. Czaja P., Analiza systemu wodociągowego w mieście D, praca dyplomowa, Politechnika Ślaska 2008.
11. Kisiała D., Monitoring sieci wodociągowej w mieście B, praca dyplomowa, Politechnika Śląska 2009.
12. Miglus R., Straty wody w sieciach wodociągowych i sposoby ich ograniczania w mieście C, praca dyplomowa, Politechnika Ślaska 2009.
13. Speruda S., Straty wody w polskich sieciach wodociągowych, Wyd. WaterKEY, Warszawa 2007.

   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanie



Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 



Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl