RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy skrzydełkowych jedno- i wielostrumieniowych oraz wodomierzy śrubowych z wirnikiem poziomym.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Wodomierze śrubowe z wirnikiem pionowym

W wodomierzach tego typu wirnik ma pionową oś obrotu i znajduje się w oddzielnej wstawce mierniczej zaopatrzonej od dołu w kierownicę strumienia. Wstawka umieszczona jest w osłonie wodomierza, ukształtowanej w taki sposób, że poziomy strumień wody dopływającej do wodomierza skierowany zostaje z dołu w górę do komory wirnikowej, natomiast strumień odpływający z wirnika skierowany zostaje w górę do poziomego króćca odpływowego osłony. Wstawka miernicza umocowana jest w osłonie i doszczelniona za pomocą górnej pokrywy, w której umieszczono liczydło wodomierza [7].

Wodomierze śrubowe z wirnikiem pionowym mają zmniejszony nacisk osiowy ze względu na położenie wirnika względem osi przepływającej wody, a dodatkowo w konstrukcji tej mechanizm liczydła napędzany jest z osi wirnika za pomocą przekładni zębatych bez pośrednictwa przekładni ślimakowej. Dzięki temu liczniki wykazują lepsze własności metrologiczne niż wodomierze śrubowe z wirnikiem poziomym, jednak skomplikowanie przepływu wody powoduje zwiększenie oporów hydraulicznych generowanych przez ten typ wodomierza. Wodomierze te wykazują także mniejszą wrażliwość na zakłócenie strugi mierzonego medium. 

wodomierz sprzężony równolegle

Fot. 1. Wodomierz sprzężony równolegle MWN/JS-S: 1 – wodomierz główny, 2 – wodomierz boczny, 3 – zawór zmiennego obciążenia (fot. PoWoGaz)

Wodomierze sprzężone

Główną ideą powstania wodomierzy sprzężonych było zwiększenie zakresu pomiarowego. Konstrukcja ta ma najszerszy zakres pomiarowy ze wszystkich stosowanych obecnie wodomierzy. Oczywiście liczniki klasy C w jednostkowych przypadkach mogą mieć zbliżone parametry, jednak to właśnie wodomierze sprzężone dają pewność pomiaru w warunkach dużych rozbieżności w poborze wody na przestrzeni doby.

W razie wystąpienia bardzo dużych różnic pomiędzy minimalnym godzinowym zapotrzebowaniem na wodę a wartością maksymalną należy zastosować wodomierz właśnie tego typu. Jest to szczególnie istotne, gdy wartość maksymalna zużycia wody jest wartością hipotetyczną obliczoną na wystąpienie pożaru. W takim przypadku dostosowanie średnicy wodomierza do obserwowanych wartości zużyć byłoby błędem, ponieważ nie uwzględniono by w takim przypadku potencjalnego poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych.

Dużą konkurencją dla wodomierzy sprzężonych są liczniki dużego kalibru w klasie C wykonane w technologii jednostrumieniowej lub wodomierze śrubowe klasy C. Jednak w przypadku obiektów użyteczności publicznej czy też konieczności zasilania zewnętrznej linii hydrantowej, na której usytuowano hydranty DN 80 lub 100, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wodomierzy sprzężonych. Jest to spowodowane tym, że można spotkać wodomierze sprzężone o deklarowanym bardzo dużym przepływie maksymalnym, co minimalizuje wystąpienie zbyt dużej straty ciśnienia na przyrządzie pomiarowym.

Szeroki zakres pomiarowy w tym typie licznika został osiągnięty dzięki połączeniu dwóch wodomierzy o rożnym zakresie pomiarowym. Obszary pomiarowe tych wodomierzy zachodzą na siebie i w ten sposób uzyskano zestaw charakteryzujący się niskim przepływem minimalnym i dużym przepływem maksymalnym. Przełączanie pomiędzy wodomierzami następuje za pomocą zaworu zmiennego obciążenia i zależy od natężenia przepływu mierzonego medium. Zatem w konstrukcji takiego wodomierza można wyróżnić trzy główne elementy:

  • wodomierz główny,
  • wodomierz boczny,
  • zawór zmiennego obciążenia.
Zawór zmiennego obciążenia

Fot. 2. Zawór zmiennego obciążenia i jego umiejscowienie w wodomierzu sprzężonym (fot. PoWoGaz/D. Czeszczewik)

Wodomierz główny ma za zadanie obsłużyć okresy zwiększonego zapotrzebowania na wodę. W tym celu stosowane są liczniki o dużym przepływie maksymalnym i niskich oporach hydraulicznych. Natomiast wodomierz boczny pracuje, gdy przepływy są na niskim poziomie.

W wodomierzach sprzężonych wyróżnia się dodatkowy parametr, niewystępujący w innych typach, czyli tzw. punkt przełączania. Jest to natężenie przepływu, w którym następuje przełączenie pomiędzy wodomierzami realizowane za pomocą zaworu zmiennego obciążenia. Punkt ten jest określany dla przepływu wzrastającego i opadającego. Określenie tego parametru jest niezwykle ważne, ponieważ obserwowane przepływy nie powinny występować w dłuższym okresie na poziomie punktu przełączania.

Jest to spowodowane koniecznością ochrony zaworu zmiennego obciążenia, który w takim przypadku byłby nadmiernie eksploatowany, a jest to jeden z najdroższych elementów tego wodomierza, oraz występującą nieciągłością w tym obszarze. Nieciągłość związana jest ze zwiększonym błędem pomiarowym występującym w pobliżu punktu przełączania, który jest praktycznie nie do wyregulowania. Sytuacja ta dotyczy raczej wodomierzy sprzężonych równolegle niż szeregowo.

Strefa przełączania w wodomierzach sprzężonych równolegle występuje w okolicy, w której następuje otwarcie zaworu zmiennego obciążenia. Woda przepływa wtedy przez wodomierz główny przy natężeniu zbyt niskim, aby mógł on prawidłowo dokonać pomiaru. Szerokość strefy przełączania ograniczona jest dolną granicą dokładności, którą osiąga wodomierz główny, oraz zależy głównie od czasu reakcji zaworu zmiennego obciążenia – im szybciej, tym strefa jest mniejsza.

Wodomierze sprzężone szeregowo powinny wykazywać ciągłość obszaru mierniczego w całym zakresie pomiarowym. Jednak ich skomplikowana budowa wiąże się z pewnymi utrudnieniami w eksploatacji. Wodomierze te są bowiem podatne na wpływ zanieczyszczeń stałych mogących pojawić się w wodzie. Zanieczyszczenia mogą powodować zatrzymanie się licznika lub znaczne obniżenie wartości jego wskazań poprzez zablokowanie zaworu zmiennego obciążenia w danej pozycji, uniemożliwiając jego normalną pracę.

Zasada działania poszczególnych wodomierzy wchodzących w skład opisywanego licznika jest taka sama jak ich odpowiedników pracujących samodzielnie. Jak już wspomniano, istotą działania wodomierza jest przełączanie pomiędzy wodomierzem głównym a bocznym realizowane za pomocą zaworu zmiennego obciążenia. Zawór ten w większości typów zlokalizowany jest za wodomierzem głównym, co jest korzystne ze względów metrologicznych.

Jest to istotne, ponieważ wodomierz główny jest przeważnie wodomierzem śrubowym, tak więc umiejscowienie zaworu zmiennego obciążenia na jego odpływie minimalizuje wpływ zaburzeń strugi mierzonego medium, na co są wrażliwe tego typu liczniki. Wodomierz boczny umieszczony jest w przewodzie upustowym, którego wloty i wylot zlokalizowane są zazwyczaj przed i za zaworem zmiennego obciążenia.

Przy małych natężeniach przepływu zawór zmiennego obciążenia pozostaje zamknięty, a woda przepływa tylko przez wodomierz boczny. W razie zwiększenia się natężenia przepływu następuje spadek ciśnienia w przewodzie upustowym. Różnica ciśnienia oddziałuje na organ czynny zaworu zmiennego obciążenia i gdy osiągnie on odpowiednią wartość, następuje jego otwarcie, co powoduje przepływ wody przez wodomierz główny.

Właśnie przy takim natężeniu przepływu zlokalizowana jest strefa przełączania (nieciągłości), ponieważ w chwili otwierania zaworu zmiennego obciążenia przepływające przez wodomierz główny medium może mieć za małe natężenie przepływu, aby licznik mógł dokonywać pomiaru w wymaganych granicach pomiarowych. Przy dalszym zwiększaniu natężenia przepływu zdecydowana większość wody przepływa przez wodomierz główny, niewielka zaś część przepływa przewodem upustowym i zarejestrowana jest przez wodomierz boczny.

W chwili obecnej zawory zmiennego obciążenia są zaworami sprężynowymi, choć można spotkać w eksploatacji wodomierze sprzężone z zaworami klapowymi, jednak są one powoli wycofywane z użytkowania ze względu na duże rozmiary i wagę oraz niższą dokładność w porównaniu z nowymi konstrukcjami. Dawnej stosowane były też zawory ciężarowe hydraulicznie odciążone.

krzywa błędow wodomierza

Rys. 1. Przykładowa krzywa błędów wodomierza sprzężonego równolegle z widoczną strefą nieciągłości. Producent deklaruje, że wodomierz ten (WPVD) zachowuje dopuszczalny błąd legalizacyjny w strefie przełączania

komora pomiarowa wodomierza puszkowego

Fot. 3. Komora pomiarowa wodomierza puszkowego, wewnątrz widoczna jest ścianka działowa oraz tłok (fot. D. Czeszczewik)

Wodomierze komorowe

Ideą działania wodomierzy skrzydełkowych był pomiar zużywanej cieczy za pomocą wirnika, którego obroty były proporcjonalne do objętości przepływającej wody. Działanie wodomierza komorowego jest bardziej bezpośrednie, odlicza on po prostu w każdym cyklu określoną dawkę mierzonego medium za pomocą elementu mierniczego, np. puszki czy tłoka. Z każdym przesunięciem się takiego organu następuje przepływ ściśle określonej dawki cieczy, dlatego często określa się takie wodomierze jako objętościowe.

Konstrukcje tego typu charakteryzują się dużą dokładnością ze względu na zasadę działania oraz niewielką wrażliwość na zakłócenie strugi mierzonej cieczy. Mają one jednak dość skomplikowaną konstrukcję i relatywnie duże rozmiary w porównaniu z wodomierzami skrzydełkowymi. Wymagają również od producenta wysokiej kultury technicznej, ponieważ duża dokładność wykonania takich liczników oraz jakość zastosowanych materiałów są kluczem do jego poprawnej pracy.

Wodomierze tego typu stosuje się do pomiaru rożnych cieczy, jeśli ze względu na ich wartość wymagana jest duża dokładność. Od kilku lat wprowadza się je także do opomiarowania zużywanej wody, dzieje się to z rożnym skutkiem, jednak głównym warunkiem jest niska zawartość zanieczyszczeń stałych w wodzie.

wodomierz sprzężony równolegle

Rys. 2. Wodomierz sprzężony równolegle MW/JS-S DN 150/40 z widocznym przekrojem kanału upustowego i komory sprężynowego zaworu zmiennego obciążenia (rys. z arch. autorów)

Wodomierze puszkowe

Jak już wspomniano, elementem pomiarowym w wodomierzach komorowych mogą być różnego typu profile, jednak do pomiaru zużywanej wody stosuje się najczęściej wodomierze puszkowe. W liczniku takim elementem pomiarowym jest puszka, która jest rodzajem tłoka poruszającego się mimośrodowo względem osi pionowej wodomierza. Tłok porusza się pod wpływem różnicy ciśnień przed i za wodomierzem i jest szczelnie dopasowany do komory pomiarowej – w każdym położeniu przylega do cylindrycznych ścianek oraz do górnej i dolnej płaskiej ścianki tej komory.

 

schematy położeń tłoka

Rys. 3. Schematy położeń tłoka obrotowego (puszki) w wodomierzu puszkowym: T – tłok obrotowy, PW – pierścień wewnętrzny komory mierniczej, PZ – pierścień zewnętrzny, K – ścianka działowa, OT – oś tłoka T, OW – oś komory mierniczej, A – otwór wlotowy (dolny), B – otwór wylotowy (górny)


(rys. z arch. autorów)

Puszka jest prowadzona odpowiednim wykrojem w ściance działowej komory pomiarowej [7]. Woda dostaje się do wodomierza kanałem dopływowym, w którym najczęściej znajduje się osadnik, a do samej komory pomiarowej specjalnymi szczelinami dopływowymi. Szczelina odpływowa umieszczona jest symetrycznie do szczeliny dopływowej względem ścianki działowej i tamtędy woda opuszcza komorę dopływową po wykonaniu przez tłok pełnego cyklu pracy. Konieczność zachowania odpowiedniej szczelności pomiędzy tłokiem a ściankami komory pomiarowej powoduje, że liczniki te podatne są na zanieczyszczenia zawarte w wodzie. Mogą one powodować wzrost oporów tarcia na styku tych dwóch elementów, a w konsekwencji zatarcie się tłoka i zatrzymanie jego pracy.

porównanie wielkosci wodomierzy

Fot. 4. Porównanie wielkości różnych typów wodomierzy tej samej średnicy, od lewej: wodomierz puszkowy Vega firmy Sappel, wodomierz wielostrumieniowy WS firmy Metron i wodomierz jednostrumieniowy JS firmy PoWoGaz. Jak widać, wodomierze puszkowe odznaczają się dość dużymi gabarytami w stosunku do innych konstrukcji, co może sprawiać problemy eksploatacyjne


(fot. D. Czeszczewik)

Literatura

  1. Tuz P.K., Straty pozorne wody w systemie wodociągowym. Ucieczka z rurociągu cz. 2, „Magazyn Instalatora” nr 12/2007.
  2.  Bergel T., Pawełek J., Straty wody w systemach wodociągowych – charakterystyka, wielkość, wykrywanie i ograniczanie, Dubiecko 2006.
  3. Piechurski F., Próba oceny straty wody w systemie wodociągowym, 2007.
  4. Tuz P. K., Jak wybrać wodomierz – prawo a rzeczywistość, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2005.
  5. Tuz P. K., Zabudowa wodomierzy. Optymalna pozycja, „Magazyn Instalatora” nr 3/2007.
  6. Czeszczewik D., Analiza uszkodzeń wodomierzy domowych – aspekty metrologiczne, praca magisterska, Politechnika Białostocka, Białystok 2009.
  7. Osiński K., Szymański H., Troskolański A.T., Poradnik wodomierzowy, Warszawa 1956.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, dr inż. Agnieszka Kolanek, dr inż. Marcin Wdowikowski news Współczesne nauczanie inżynierów inżynierii środowiska

Współczesne nauczanie inżynierów inżynierii środowiska Współczesne nauczanie inżynierów inżynierii środowiska

Magister inżynier oraz inżynier inżynierii środowiska to zawody mocno związane z transformacją gospodarki i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej...

Magister inżynier oraz inżynier inżynierii środowiska to zawody mocno związane z transformacją gospodarki i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej rusza w tym roku zupełnie nowy kierunek – Neutralność Klimatyczna, kształcący specjalistów w dziedzinach obejmujących postępujące zmiany klimatu.

Euroterm Zarejestruj się i korzystaj z najlepszej oferty tylko DLA ZAWODOWCÓW!

Zarejestruj się i korzystaj z najlepszej oferty tylko DLA ZAWODOWCÓW! Zarejestruj się i korzystaj z najlepszej oferty tylko DLA ZAWODOWCÓW!

Euroterm TGS Sp. z o.o. to firma z ponad dwudziestoletnią historią. Dostarczamy materiały w zakresie techniki sanitarnej, grzewczej i wentylacyjnej instalatorom, firmom budowlanym, sklepom, hurtowniom...

Euroterm TGS Sp. z o.o. to firma z ponad dwudziestoletnią historią. Dostarczamy materiały w zakresie techniki sanitarnej, grzewczej i wentylacyjnej instalatorom, firmom budowlanym, sklepom, hurtowniom oraz sieciom handlowym. W ofercie znajdują się produkty renomowanych producentów krajowych i zagranicznych, oraz towary sprzedawane pod własną marką.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach....

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach. W kolejnych artykułach rozwinięty zostanie temat doboru, właściwości eksploatacyjnych wodomierzy i kwestii montażowych. Na przykładach z różnych przedsiębiorstw wodociągowych omówiona zostanie kwestia strat pozornych wody w sieci wodociągowej i znaczenie wyboru odpowiedniego typu urządzenia.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej...

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej ze względu na niskie ceny wody gospodarowano nią niewłaściwie, nie przywiązując wagi do powstających strat. Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.