Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Termostatyczny zawór grzejnikowy. Przekrój
Termostatyczny zawór grzejnikowy. Przekrój
Heimeier

Termostatyczne zawory grzejnikowe w instalacjach ogrzewczych używane są od ponad 20 lat, mimo że obowiązek ich stosowania wprowadzono dopiero w 2002 r.

nowakowski-straty-1
Zawór termostatyczny z nastawą wstępną RA-N 15UK

Zgodnie z rozporządzeniem [1] wymaga się, aby w budynkach ogrzewanych centralnie z sieci cieplnej lub z własnego źródła ciepła (z wyjątkiem domów jednorodzinnych, domów zagrodowych i rekreacji indywidualnej) „pomieszczenia posiadały regulatory dopływu ciepła do grzejników, działające automatycznie w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane”.

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności stosowania zwykłego kryzowania grzejników.

Pomimo wieloletniego stosowania termostatycznych zaworów grzejnikowych w materiałach informacyjnych producentów brak jest niektórych danych dotyczących strat ciśnienia, jakie powinno się dla nich przyjmować. Dotyczy to zwłaszcza strat ciśnienia w zaworach najniekorzystniej położonych w instalacji ogrzewczej.

Charakterystyka hydrauliczna zaworów grzejnikowych


Termostatyczne zawory grzejnikowe są produkowane przez różne firmy, mają więc zróżnicowane cechy konstrukcyjne, a więc i opory hydrauliczne przepływu wody. Dla zaworów tych, przy pełnym ich otwarciu, opory przepływu scharakteryzowano w publikacji [2]. Są to wartości zróżnicowane, a także znacznie wyższe od tradycyjnych zaworów grzejnikowych.

Charakterystyka hydrauliczna zaworów termostatycznych zostanie omówiona na przykładzie zaworów RTD-N i RA-N [3, 4], dla których w tabeli 1 podano wartości współczynników przepływu Kv. Na podstawie podanych współczynników przepływu wyznaczonych dla zalecanych do stosowania nastaw zaworu można określić wielkość strat ciśnienia na zaworze.

Podane w katalogach firmowych informacje i wykresy umożliwiają dobór zaworu termostatycznego i wstępną jego nastawę regulacyjną. Nie są to jednak informacje pełne.
W katalogach tych:

  • zaleca się stosowanie ciśnienia różnicowego na zaworze w zakresie od 0,1 do 0,3 bara, dlatego w przykładach obliczeniowych przyjmuje się minimalną stratę zaworu 0,1 bara. Dopuszczalne do stosowania ciśnienie różnicowe, przy którym zawór uzyskuje jeszcze zadowalającą regulację przepływu, określono na 0,6 bara;
  • dopuszcza się do stosowanie mniejszej od 0,1 bara straty ciśnienia na zaworze grzejnikowym, jeżeli na podpionie zastosowany zostanie zawór automatyczny ASV;
  • w zaworze przewidzianych jest siedem stopni nastaw (od 1 do 7). Możliwe jest również ustawianie zaworu z odstępem 0,5 działki.
  • Przy nastawie N zawór jest całkowicie otwarty, a wartość współczynnika przepływu KN jest określona dla straty ciśnienia na zaworze wynoszącej Δp = 1 bar; podane w materiałach informacyjnych wykresy wydajności zaworów termostatycznych określają dla różnych nastaw straty ciśnienia w zakresie Δp = 0,01–1 bara.
  • W zaleceniach firmowych nie podano wymagań dotyczących grzejników zlokalizowanych na najniekorzystniejszym obiegu wody w instalacji, a przecież te wartości wywierają znaczny wpływ na określenie wysokości podnoszenia pompy cyrkulacyjnej, od czego zależy jej ekonomiczna praca. Nie może być również zalecana stała wartość straty ciśnienia na zaworze termostatycznym grzejnika, nieuwzględniająca jego mocy cieplnej (wielkości) i położenia w instalacji.
   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl