Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

Wodomierz
Wodomierz
BMETERS

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach. W kolejnych artykułach rozwinięty zostanie temat doboru, właściwości eksploatacyjnych wodomierzy i kwestii montażowych. Na przykładach z różnych przedsiębiorstw wodociągowych omówiona zostanie kwestia strat pozornych wody w sieci wodociągowej i znaczenie wyboru odpowiedniego typu urządzenia.

Wymagania dla wodomierzy i kontrola metrologiczna

 Rozporządzenie w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów [4] wprowadza do polskich przepisów szczegółowe regulacje zawarte w dyrektywie MID [1].

W rozporządzeniu starano się zawrzeć odpowiednie wytyczne dotyczące sposobu sprawdzeń dla wodomierzy wprowadzonych do obrotu przed 7 stycznia 2007 r. oraz po tej dacie. Dlatego też spotyka się stosowanie opisu charakterystycznych przepływów zarówno w sposób opisany w normie PN-ISO 4064 [12], jak i w normie PN-EN 14154 [13]. W rozporządzeniu zawarto też wytyczne związane z kwestiami eksploatacyjnymi (rozdział 3). Poniżej przywołane zostaną najważniejsze postanowienia.

Wodomierz powinien być zainstalowany tak, aby w normalnych warunkach pracy był całkowicie wypełniony wodą (Czytaj więcej na ten temat). Zatem już na etapie projektowania powinno się zadbać o to, aby w obszarze zestawu wodomierzowego nie było możliwości powstania kieszeni powietrznej. Wymaganie to jest podyktowane faktem, że przepływ powietrza przez wodomierz fałszuje jego wskazania, a także negatywnie wpływa na jego trwałość.

Jeżeli na dokładność pomiaru objętości wody przepływającej przez wodomierz mogą mieć wpływ zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, wodomierz powinien być wyposażony w sito albo w instalacji wodociągowej powinien znajdować się filtr – na wlocie lub w przewodzie dopływowym. W normie PN-EN 14154-2 Wodomierze – Część 2: Instalacja i warunki użytkowania [13] podano kryteria doboru wodomierzy.

Zgodnie punktem 4.1 normy rodzaj i charakterystyki metrologiczne oraz wielkość i zakres strumienia objętości wodomierza dobierane są odpowiednio do warunków użytkowania instalacji i wymagań dotyczących klasy warunków środowiskowych z uwzględnieniem m.in. fizycznej i chemicznej charakterystyki wody oraz możliwości osadzania się substancji z roztworu wewnątrz wodomierza. Przytoczone warunki wyboru odpowiedniego typu wodomierza w przedsiębiorstwach są zazwyczaj marginalizowane ze względu na brak dostatecznej liczby badań eksploatacyjnych wodomierzy i niechęć producentów.

Jeżeli na dokładność wskazań wodomierza mogą mieć wpływ zakłócenia przepływu występujące przed lub za wodomierzem, spowodowane w szczególności obecnością kolanek, zaworów lub pomp, instalacja wodociągowa powinna być wyposażona w proste odcinki rurociągu, z prostownicą strumienia lub bez niej, przed wodomierzem lub za nim, o takich długościach, aby błędy wskazań wodomierza mieściły się w zakresie błędów granicznych dopuszczalnych.

Zapis ten obliguje eksploatatorów do zastosowania odpowiednich odcinków prostych przed i za wodomierzem, a więc de facto do stosowania dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) przygotowanej dla danego urządzenia.

 

Wodomierze wprowadzane w wyniku dokonania oceny zgodności powinny być dobierane dla strumienia objętości, który nie powinien być mniejszy niż minimalny strumień objętości Q1 i nie większy niż ciągły strumień objętości Q3. Analizując charakterystykę metrologiczną według dyrektywy MID, wyraźnie widać, że zapis ten wprowadza dużą zmianę w stosunku do sposobu doboru wodomierza zawartego w normie PN-92/B-01706 [14], gdzie realizuje się to w sposób następujący:

a) ustalić przepływ obliczeniowy q dla budynku lub części budynku, jeżeli przewiduje się więcej niż jedno podłączenie wodociągowe;

b) ustalić umowny przepływ obliczeniowy dla wodomierza qw [m3/h],
qw = 2q

c) dobrać wodomierz, porównując umowny przepływ obliczeniowy qw z maksymalnym strumieniem objętości qmax podanym przez producenta wodomierza;

d) dobór wodomierza uznać za prawidłowy, jeżeli spełniony jest warunek:
q≤ qmax/2 oraz DN ≤ d

gdzie:
DN – nominalna średnica wodomierza [mm],
d – średnica przewodu, na którym wodomierz ma być zainstalowany [mm];

e) dla dobranego wodomierza ustalić w oparciu o dane producenta stratę ciśnienia odpowiadającą przepływowi obliczeniowemu wody q przez wodomierz.

Zobacz też: Wodomierz prawdę ci powie, ale… 

Rozporządzenie [4] wprowadza także zakresy temperatury i ciśnienia stosowane dla wodomierzy. I tak np. dla wodomierzy wprowadzanych w wyniku dokonania oceny zgodności zakres temperatur wody w zależności od klasy temperaturowej wodomierza wynosi:

  • od 0,1 do 30°C albo
  • od 30 do 90°C albo
  • od 0,1 do 90°C.

Natomiast zakres ciśnienia – od 0,3 bar do co najmniej 10 barów.

Błędy graniczne dopuszczalne wodomierzy w użytkowaniu są równe dwukrotnej wartości błędów granicznych dopuszczalnych. Jest to jeden z najważniejszych zapisów w rozporządzeniu. Stanowi on, że wodomierz jest urządzeniem, które podlega w czasie eksploatacji stopniowemu zużyciu, co powoduje, że utrzymanie błędów legalizacyjnych jest bardzo trudne. Jest to ogromnie istotne dla eksploatatorów, ponieważ w przypadku podważenia przez odbiorcę wskazań wodomierza zakres poprawności działania danego urządzenia jest dwukrotnie większy niż podczas jego legalizacji, a co za tym idzie obszar błędów, które mogą zostać uznane za wadliwe, zmniejsza się.

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl