Rekuperatory – stosować czy nie?

Ciąg dalszy artykułu...

Jednak znajomość sposobu liczenia stopniodni nie oznacza, że trzeba to robić dla każdej instalacji. Przy projektowaniu równie dobrze posłużyć się można danymi meteorologicznymi dla najbliższej stacji pomiarowej.
Popatrzmy na zawartość ciepła w strumieniach powietrza o tej samej wielkości i temperaturach (tab. 3), ale z różną zawartością wilgoci – rozpatrywanie samych temperatur strumieni powietrza nie wydaje się miarodajne.

Tab. 3
Tabela 3. Zawartość ciepła w strumieniach powietrza

Projektowanie
Producenci i dystrybutorzy oferują rekuperatory o bardzo różnej konstrukcji. Zajmijmy się tymi najpopularniejszymi, czyli krzyżowymi i przeciwprądowymi. Rekuperatory krzyżowe są tańsze, za to przeciwprądowe – bardziej efektywne [1]. Krzyżowe mają najczęściej mniejsze opory przepływu powietrza niż przeciwprądowe. Większa turbulencja powietrza między płytami to większe opory, ale za to lepsza wymiana ciepła. Porównując charakterystyki powietrzne rekuperatorów, można określić, jaki spręż wentylatorów będzie potrzebny, a to już jest informacja o mocy wentylatorów (nie zapominajmy, że mamy do czynienia z dwoma wentylatorami) i późniejszych kosztach eksploatacji instalacji.

Gdy zapadnie decyzja o wyborze rekuperatora, można przystąpić do projektu wentylacji. Tym, którzy otrzymują jako podkład do projektu gotowy projekt architektoniczny, można tylko współczuć. Jedną z wad, które można spotkać w gotowych projektach domów jednorodzinnych, jest całkowite lekceważenie przez architektów potrzeb instalatorów.

Kanały wentylacyjne, którymi musimy dostarczyć powietrze do pomieszczeń, a następnie je z tych pomieszczeń zabrać, nie są wcale małe i bez współpracy z architektem sprowadzenie kanałów nawiewnych i wywiewnych w jedno miejsce (tylko przy rekuperatorach z czynnikiem pośrednim nie jest to konieczne) nie jest zadaniem łatwym. Projektant wentylacji musi opracować koncepcję, jak to zrobić, i niestety spowodować, by architekt zmienił projekt. Innego wyjścia nie ma, trudno wyobrazić sobie, że użytkownik domu zaakceptuje prowadzenie kanałów wentylacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Rekuperatory, jak każde urządzenie do odzysku ciepła, mogą pracować w dwie strony, czyli zimą odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego i podgrzewać powietrze nawiewane, a w lecie chłodzić powietrze nawiewane, jeżeli tylko różnica temperatur obu strumieni powietrza umożliwia taką wymianę ciepła.
Gdy mamy już zbilansowane powietrze, a to wynika z przeznaczenia pomieszczeń i liczby wymian powietrza, możemy sami zaprojektować całą centralę wentylacyjną, składając ją z pojedynczych elementów, albo skorzystać z bardzo szerokiej oferty gotowych central, tylko wentylacyjnych lub z elementami chłodzącymi, chociaż może się zdarzyć, że będzie to pełna centrala klimatyzacyjna, także z nawilżaniem i zastosowanym rekuperatorem.

Wnioski

Na pytanie postawione w tytule artykułu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, że rekuperator pozwala odzyskiwać część energii cieplnej zawartej w powietrzu usuwanym, nie podlega dyskusji. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy porównywać koszty inwestycyjne instalacji z rekuperacją ciepła z wartością odzyskanego ciepła. W tym miejscu napotykamy pierwszą niewiadomą, tzn. koszt ciepła, jaki powinniśmy przyjąć. Błędem wielu ulotek reklamowych, a czasami i fachowych artykułów, jest to, że mówią o oszczędnościach, nie podając w odniesieniu do czego.

To samo urządzenie, np. centrala wentylacyjna z rekuperatorem przeciwprądowym, może być opłacalne (nakłady zwrócą się bardzo szybko), gdy ciepło będzie pochodziło z grzałek elektrycznych, a gdy ciepło pobierzemy z kotła na pelety lub brykiet, zwrot będzie trwał kilkanaście lat. W połowie roku 2009 koszt ciepła z energii elektrycznej wynosił ok. 0,36 zł/kWh, a z pelet – ok. 0,17 zł/kWh. Cena ciepła z różnych źródeł nie przekłada się bezpośrednio na czas zwrotu nakładów, ale warto zdać sobie sprawę, jak duża może być różnica.

Czasem decydujemy się na odzysk ciepła, ponieważ mamy do czynienia z brakiem tego ciepła i odzysk pozwala nam na zbilansowanie podaży i potrzeb, bez konieczności rozbudowy źródła ciepła, a koszt takiej rozbudowy powinno się również uwzględniać w analizie ekonomicznej stosowania rekuperatorów. Pamiętajmy jednak, że jakość powietrza wewnętrznego jest bezcenna, a nie zawsze jest ją w stanie zapewnić wentylacja grawitacyjna.

Literatura

1. Jakóbczak A., Rekuperatory przeciwprądowe, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2009.
2. Kosieradzki J., Odzysk ciepła – możliwości i zasady, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2009.
3. Recknagel A., Sprenger E., Schramek E.R., Kompedium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo, OmniScala, Wrocław 2008.
4. Dopke J., Obliczanie miesięcznej liczby stopniodni grzania, www.ogrzewnictwo.pl.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl