Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Rekuperatory – stosować czy nie?

Ciąg dalszy artykułu...

Jednak znajomość sposobu liczenia stopniodni nie oznacza, że trzeba to robić dla każdej instalacji. Przy projektowaniu równie dobrze posłużyć się można danymi meteorologicznymi dla najbliższej stacji pomiarowej.
Popatrzmy na zawartość ciepła w strumieniach powietrza o tej samej wielkości i temperaturach (tab. 3), ale z różną zawartością wilgoci – rozpatrywanie samych temperatur strumieni powietrza nie wydaje się miarodajne.

Tab. 3
Tabela 3. Zawartość ciepła w strumieniach powietrza

Projektowanie
Producenci i dystrybutorzy oferują rekuperatory o bardzo różnej konstrukcji. Zajmijmy się tymi najpopularniejszymi, czyli krzyżowymi i przeciwprądowymi. Rekuperatory krzyżowe są tańsze, za to przeciwprądowe – bardziej efektywne [1]. Krzyżowe mają najczęściej mniejsze opory przepływu powietrza niż przeciwprądowe. Większa turbulencja powietrza między płytami to większe opory, ale za to lepsza wymiana ciepła. Porównując charakterystyki powietrzne rekuperatorów, można określić, jaki spręż wentylatorów będzie potrzebny, a to już jest informacja o mocy wentylatorów (nie zapominajmy, że mamy do czynienia z dwoma wentylatorami) i późniejszych kosztach eksploatacji instalacji.

Gdy zapadnie decyzja o wyborze rekuperatora, można przystąpić do projektu wentylacji. Tym, którzy otrzymują jako podkład do projektu gotowy projekt architektoniczny, można tylko współczuć. Jedną z wad, które można spotkać w gotowych projektach domów jednorodzinnych, jest całkowite lekceważenie przez architektów potrzeb instalatorów.

Kanały wentylacyjne, którymi musimy dostarczyć powietrze do pomieszczeń, a następnie je z tych pomieszczeń zabrać, nie są wcale małe i bez współpracy z architektem sprowadzenie kanałów nawiewnych i wywiewnych w jedno miejsce (tylko przy rekuperatorach z czynnikiem pośrednim nie jest to konieczne) nie jest zadaniem łatwym. Projektant wentylacji musi opracować koncepcję, jak to zrobić, i niestety spowodować, by architekt zmienił projekt. Innego wyjścia nie ma, trudno wyobrazić sobie, że użytkownik domu zaakceptuje prowadzenie kanałów wentylacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Rekuperatory, jak każde urządzenie do odzysku ciepła, mogą pracować w dwie strony, czyli zimą odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego i podgrzewać powietrze nawiewane, a w lecie chłodzić powietrze nawiewane, jeżeli tylko różnica temperatur obu strumieni powietrza umożliwia taką wymianę ciepła.
Gdy mamy już zbilansowane powietrze, a to wynika z przeznaczenia pomieszczeń i liczby wymian powietrza, możemy sami zaprojektować całą centralę wentylacyjną, składając ją z pojedynczych elementów, albo skorzystać z bardzo szerokiej oferty gotowych central, tylko wentylacyjnych lub z elementami chłodzącymi, chociaż może się zdarzyć, że będzie to pełna centrala klimatyzacyjna, także z nawilżaniem i zastosowanym rekuperatorem.

Wnioski

Na pytanie postawione w tytule artykułu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, że rekuperator pozwala odzyskiwać część energii cieplnej zawartej w powietrzu usuwanym, nie podlega dyskusji. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy porównywać koszty inwestycyjne instalacji z rekuperacją ciepła z wartością odzyskanego ciepła. W tym miejscu napotykamy pierwszą niewiadomą, tzn. koszt ciepła, jaki powinniśmy przyjąć. Błędem wielu ulotek reklamowych, a czasami i fachowych artykułów, jest to, że mówią o oszczędnościach, nie podając w odniesieniu do czego.

To samo urządzenie, np. centrala wentylacyjna z rekuperatorem przeciwprądowym, może być opłacalne (nakłady zwrócą się bardzo szybko), gdy ciepło będzie pochodziło z grzałek elektrycznych, a gdy ciepło pobierzemy z kotła na pelety lub brykiet, zwrot będzie trwał kilkanaście lat. W połowie roku 2009 koszt ciepła z energii elektrycznej wynosił ok. 0,36 zł/kWh, a z pelet – ok. 0,17 zł/kWh. Cena ciepła z różnych źródeł nie przekłada się bezpośrednio na czas zwrotu nakładów, ale warto zdać sobie sprawę, jak duża może być różnica.

Czasem decydujemy się na odzysk ciepła, ponieważ mamy do czynienia z brakiem tego ciepła i odzysk pozwala nam na zbilansowanie podaży i potrzeb, bez konieczności rozbudowy źródła ciepła, a koszt takiej rozbudowy powinno się również uwzględniać w analizie ekonomicznej stosowania rekuperatorów. Pamiętajmy jednak, że jakość powietrza wewnętrznego jest bezcenna, a nie zawsze jest ją w stanie zapewnić wentylacja grawitacyjna.

Literatura

1. Jakóbczak A., Rekuperatory przeciwprądowe, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2009.
2. Kosieradzki J., Odzysk ciepła – możliwości i zasady, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2009.
3. Recknagel A., Sprenger E., Schramek E.R., Kompedium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo, OmniScala, Wrocław 2008.
4. Dopke J., Obliczanie miesięcznej liczby stopniodni grzania, www.ogrzewnictwo.pl.

   13.11.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja w czasach pandemii
  • - Czynne systemy ochrony ppoż.
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl