Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rys. 1. Wzrost stopnia odzysku ciepła w zależności wyboru: a) odzysk 50%, b) odzysk 70%, c) odzysk 85%
Rys. 1. Wzrost stopnia odzysku ciepła w zależności wyboru: a) odzysk 50%, b) odzysk 70%, c) odzysk 85%
WJ

Wraz ze wzrostem liczby realizacji inwestycji z wykorzystaniem central z odzyskiem ciepła rośnie doświadczenie projektantów oraz instalatorów, w tym także wiedza, jak unikać błędów projektowych i montażowych. Poniżej zebrano najczęściej wskazywane przez producentów wskazania projektowe oraz błędy popełnianie w fazie projektu i montażu instalacji w domach jednorodzinnych.

Przesłanki wyboru centrali

Rekuperatory – to potoczne określenie central wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych z odzyskiem ciepła wentylacyjnego z wymiennikami rekuperacyjnymi. Przy wyborze centrali nie należy kierować się tylko sprawnością odzysku – jest to wielkość podawana dla optymalnych warunków pracy centrali, czyli przeważnie dla niskich wartości przepływu powietrza przez wymiennik (zdarza się nawet, że dla nieproporcjonalnych strumieni), przy bardzo korzystnych różnicach temperatur oraz korzystnych warunkach wilgotności powietrza, a także przy minimalnych stratach na centrali (idealna izolacja). W prospektach reklamowych są opisane centrale o sprawności nawet blisko 100%.

Przed wyborem konkretnego urządzenia należy sprawdzić dane dotyczące sprawności dla różnych wartości przepływu powietrza (centrale mają pewien zakres wydajności „od – do”), a szczególnie dla tej wielkości, która wynika z zapotrzebowania konkretnego budynku. Nie można mylić sprawności wymiennika ze sprawnością centrali. Obniża ją m.in. niewłaściwa izolacja termiczna, mostki cieplne, zaburzenia przepływu i nieszczelność centrali. Podnosi ją natimiast np. umieszczenie wentylatora nawiewnego tak, że powietrze po przejściu przez wymiennik trafia na wentylator, którego silnik dodatkowo je ogrzewa.

Niektórzy producenci ostrzegają przed konkurencją, która montuje takie wentylatory w centralach zużywających tyle energii, ile odzyskuje wymiennik. Należy też sprawdzić, czy wydajność centrali jest podana tylko dla pracy bez instalacji, czyli bez oporów przepływu w instalacji. Prawidłowo podana wydajność określa przepływ w odniesieniu do konkretnych parametrów strat ciśnienia. W przypadku, gdy ma być zastosowany gruntowy wymiennik ciepła, bardzo istotny jest dobór wentylatora nawiewnego i wielkość sprężu centrali, tak aby unikać instalowania dodatkowego wentylatora ze sterowaniem tylko dla wymiennika gruntowego.

Istotny dla kosztów eksploatacji jest też wybór zabezpieczeń przeciw szronieniu na wymienniku w okresach niskich temperatur. Nagrzewnice są skuteczne, ale mogą być drogie w eksploatacji, jeśli nie mają odpowiedniego sterowania. Tańsza jest automatyczna regulacja wydajności wentylatorów, ale w okresie mrozów spada wydajność wentylacji.

Dla jakości eksploatacji ważna jest też skuteczna izolacja termiczna i akustyczna centrali (materiał, grubość i brak mostków cieplnych). Przeważnie dbałość o te elementy łączy się z estetyką obudowy. Dane dotyczące hałasu powinny być podane w jednostkach dB(A), tj. wskazujących na poziom natężenia dźwięku odczuwany przez ludzkie ucho, a nie np. przez przyrząd pomiarowy.

Active Image
Rys. 2. Schemat ideowy połączenia dwóch
wymienników krzyżowy
ch

Najkorzystniej jest uzyskać dane poziomu natężenia dźwięku w przewodzie oraz poziomu hałasu do otoczenia w odległości np. 1 metra. Kolejnymi przesłankami wyboru są koszty eksploatacyjne: pobór energii elektrycznej, ceny filtrów, dostępność części zamiennych. Wielu producentów podaje, że dla maks. wydajności ok. 300 m3/h wentylatory nie powinny pobrać więcej niż 200 W. Ważne są też dostępność oraz solidność serwisu, bowiem w przypadku awarii nie ma wentylacji pomieszczeń.

Warto zwracać uwagę na warunki gwarancji: czy jest ona określona na całość centrali, czy tylko na wybrane elementy. Istotne jest też to, czy dostawca centrali oferuje pełny zakres materiałów wykończeniowych oraz instalacyjnych. Ważna jest jakość oferowanych elementów instalacji, m.in. trwałość, odporność termiczna, tłumienie dźwięku. Projektanci oraz instalatorzy powinni zwracać uwagę na oferowane formy współpracy oraz zapoznać się z referencyjnymi realizacjami.

Do porównania central o zbliżonych parametrach wydajności oraz odzysku ciepła można przyjąć m.in. następujące parametry:

 • czy i jak jest rozwiązane odprowadzenie skroplin, czy jest możliwość wyłączenia odzysku w lecie,
 • jaka jest regulacja – płynna czy stopniowa,
 • jaki jest rodzaj i klasa filtrów,
 • czy są czujniki zabrudzenia filtrów (presostaty),
 • czy są przepustnice odcinające i czy są z siłownikami czy bez,
 • jaka jest moc i liczba stopni mocy nagrzewnic – czy są sterowane skokowo czy płynnie,
 • czy są czujniki przeciw szronieniu na wymienniku,
 • czy jest zdalny moduł sterujący,
 • czy jest i jak jest realizowana możliwość zmniejszenia lub zwiększenia wydatku powietrza,
 • czy centrala jest wyposażona w zegar sterujący,
 • czy jest możliwość zamontowania nagrzewnicy wodnej.

Oczywiście nie zawsze będzie potrzeba, aby centrala miała wszystkie wyżej wymienione cechy (każda z tych funkcji wpływa na ostateczną cenę centrali).

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl