![]() |
Rys. 1. Ideowy schemat wymiennika płytowego (rys. JK) |
![]() |
Rys. 2. Ideowy schemat wymiennika z rur gładkich (rys. JK) |
W instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wraz z powietrzem usuwanym z pomieszczenia tracone są duże ilości ciepła. Gdyby w zimie wykorzystać ciepło zawarte w powietrzu wywiewanym z ogrzewanych pomieszczeń do wstępnego podgrzewania powietrza zewnętrznego lub w lecie chłodzić powietrze zewnętrzne powietrzem wywiewanym z pomieszczenia klimatyzowanego, to w zależności od sprawności zastosowanego wymiennika ciepła można by w obu przypadkach znacznie zmniejszyć zużycie energii.
W zakładach przemysłowych występują niekiedy urządzenia technologiczne wymagające znacznych ilości powietrza świeżego, przy czym z powietrzem usuwanym tracone są duże ilości ciepła technologicznego. Równocześnie występuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania powietrza nawiewanego do hal. Bilansując te ilości ciepła, może okazać się, że moc cieplna zawarta w powietrzu usuwanym jest większa niż zapotrzebowanie na moc cieplną do przygotowania powietrza świeżego.
Obecnie, gdy w krajach wysoko rozwiniętych kryzys energetyczny jest przyczyną wielu trudności, każdy sposób oszczędzania energii powinien być wnikliwie rozpatrzony i ewentualnie zastosowany po pozytywnym wyniku analizy ekonomicznej.
Sposoby odzysku ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Opisane poniżej sposoby odzysku ciepła znane są od dawna i były stosowane w niektórych gałęziach przemysłu. Jednak niski koszt paliw płynnych był przyczyną niezbyt powszechnego ich stosowania w układach wentylacyjnych. Wzrost cen paliw oraz ciągłe doskonalenie konstrukcji wymienników ciepła spowodowały zwiększone zainteresowanie metodami odzysku, a zatem i zmniejszenie zużycia energii. Poszukiwano oczywiście rozwiązań najtańszych i najbardziej sprawnych oraz najłatwiejszych w montażu i eksploatacji.
Rekuperacyjne wymienniki ciepła
W wymiennikach rekuperacyjnych wykorzystano dwa sposoby wymiany ciepła, tj. wymianę bezpośrednią lub wymianę za pomocą czynnika pośredniego. Rozwiązania te nie mają elementów ruchomych występujących w wymiennikach regeneracyjnych.
Płytowe wymienniki ciepła
Na rysunku 1 pokazano ideowy schemat wymiennika płytowego. Listwy dystansowe między płytami są tak ułożone, że umożliwiają przepływ strumieni powietrza usuwanego w kierunku prostopadłym do kierunku przepływu powietrza zewnętrznego. Materiał, z którego są budowane takie wymienniki, jest bardzo rożny. Mogą to być płyty stalowe, aluminiowe czy miedziane, ale także płyty szklane. Płyty szklane są odporne na korozję, co jest szczególnie ważne przy usuwaniu powietrza zawierającego agresywne zanieczyszczenia.