Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja obiektu sportowego

Projekt stadionu piłkarskiego w Gdańsku
Projekt stadionu piłkarskiego w Gdańsku
Pol-Con Consulting

Wentylacja w obiekcie sportowym wymaga wielostronnego projektu. Znajdujące się na stadionie różne pomieszczenia sprawiają, że projektant powinien przede wszystkim znać wymagania, jakie muszą one spełniać. Dopiero do nich należy dopasować wentylację. Poniżej przedstawiono projekt wentylacji dla stadionu piłkarskiego w Gdańsku, wykonany przez mgr. inż. Jacka Piątkowskiego i mgr. inż. Andrzeja Świerczyńskiego z biura projektów Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy.

Instalacja wentylacji mechanicznej

Dla stadionu zaprojektowano instalację wentylacji mechanicznej, której zadaniem jest wymiana powietrza w pomieszczeniach w ilościach wymaganych ze względów higienicznych oraz częściowe chłodzenie powietrza latem. Niektóre pomieszczenia chłodzone są również przy pomocy klimakonwektorów wentylatorowych, pracujących w systemie bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego, w układzie split.

Przeczytaj także Klimakonwektory - komfort na życzenie »

Zimą powietrze ogrzewane jest za pomocą instalacji ogrzewania statycznego, wodnego i elektrycznego oraz klimakonwektorów wentylatorowych pracujących w układzie czterorurowym. Zaprojektowany układ klimatyzacji pozwala na odpowiednie regulowanie temperatury w pomieszczeniach i jednocześnie odzysk „chłodu” poprzez zastosowanie regeneratorów obrotowych. Tam, gdzie nie opłacało się ciągnąć sieci kanałów, do utrzymania odpowiedniej temperatury wykorzystano klimatyzatory typu split.

Poznaj zasady doboru klimatyzatorów »

Ze względów higienicznych, z zastrzeżeniem uwarunkowań wynikających z ochrony przeciwpożarowej, gdy dana instalacja wentylacyjna nie pracuje, wszystkie zainstalowane przepustnice odcinające i klapy pożarowe wyposażone w siłowniki zostają zamknięte, z wyjątkiem instalacji obsługujących pomieszczenia pracujące podczas pożaru, tj. komora trafo czy przedsionek pomieszczenia zbiornika paliwa.

Poznaj wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym »

W obiekcie występuje wzajemne przemieszczanie się konstrukcji stalowej podtrzymującej zewnętrzną, poliwęglanową powłokę stadionu oraz samej powłoki poliwęglanowej i konstrukcji żelbetowej stadionu. Z tego powodu kanały wyrzutowe powietrza na odcinku pomiędzy elementem mocowanym do konstrukcji żelbetowej lub muru a elementem mocowanym do konstrukcji stalowej podtrzymującej powłokę poliwęglanową wyposażono w elementy elastyczne, pozwalające na przemieszczanie się części kanału zamocowanej do budynku i części mocowanej do wyrzutni i konstrukcji stalowej podtrzymującej powłokę.

Fragment projektu


Założono, że mocowanie kraty wyrzutni do skrzyni wyrzutowej umożliwi kompensację powstających w ten sposób naprężeń. Wszystkie centrale wentylacyjne i wentylatory wywiewu z okapów zostały zaprojektowane z płynną regulacją wydajności powietrza, co umożliwiło zasilanie silników przez falowniki.
W projekcie oprócz przyjętych parametrów powietrza zwracają uwagę dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach. Konieczne było pogodzenie szybkości powietrza w kanałach i na kratkach wylotowych z jednoczesnym ograniczeniem poziomu dźwięków, które mogą się przedostawać do pomieszczeń.

Parametry powietrza:

  • temperatura powietrza zewnętrznego w zimie: tz = –16ºC,
  • wilgotność powietrza zewnętrznego w zimie: ϕ = 100%,
  • temperatura powietrza zewnętrznego w lecie: tz = +28ºC,
  • zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym w lecie: x = 12,4 g/kg.
   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl