![]() |
Fot. 1. Kanały wentylacyjne z izolacją z wełny mineralnej pokrytej aluminium |
W razie wystąpienia pożaru instalacja wentylacyjna może przyczynić się do jego szybkiego rozprzestrzenienia lub wygaszenia. Oprócz posiadania odpowiedniej odporności na ogień kanały wentylacyjne muszą być wyposażone w klapy pożarowe, które w zależności od miejsca zamontowania mogą zamykać się i przerywać przepływ powietrza lub otwierać i doprowadzać świeże powietrze do stref ewakuacyjnych.
Przewody wentylacyjne ognioodporne mogą być wykonane jako kanały blaszane z matami izolacyjnymi, kanały blaszane z płytami izolującymi lub jako przewody samonośne z płyt izolujących. Możliwości wykonania kanałów wentylacyjnych ognioodpornych jest bardzo dużo. Niektóre metody izolowania (matami lub płytami z wełny mineralnej) nie tylko zapewniają ochronę przeciwpożarową, ale spełniają także funkcję izolacji cieplnej.
![]() |
Fot. 2. Klapy pożarowe |
Na fot. 1 pokazano kanały wentylacyjne zaizolowane matami z wełny mineralnej, chronione od zewnątrz folią aluminiową. Ściany maszynowni wykonano z płyt ognioodpornych. Klapy pożarowe (fot. 2) umieszczono na przejściu kanałów do innej strefy ogniowej. W tym przypadku w razie pożaru zamkną one dopływ powietrza.
Projektanci powinni dokładnie przeanalizować również sterowanie instalacji wentylacyjnej – kolejność wyłączania i włączania wentylatorów oraz klap pożarowych i klap oddymiających. Wytyczne dla automatyki musi podać projektant wentylacji. Jest to bardzo ważny element projektu, gdyż nawet najlepiej wyposażona wentylacja nie spełni swojej funkcji, jeżeli nie będzie realizowała odpowiedniego programu.
Literatura
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, ze zm.).