Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Wzór etykiety energetycznej klimatyzatora
Wzór etykiety energetycznej klimatyzatora
www.zb.itb.pl

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Wymagania klientów rosną, zwłaszcza wobec efektywności energetycznej i wydajności urządzeń, stymulowane nie tylko wzrostem cen energii elektrycznej (najszybszym w Polsce spośród krajów UE), ale też wprowadzeniem etykiet energetycznych dla klimatyzatorów o mocy do 12 kW. Na rynku klimatyzatorów konkurują także firmy oferujące usługi doboru i instalacji urządzeń. Ich poziom stale wzrasta i firmy z kwalifikacjami wystarczającymi co najwyżej do instalacji lodówek są już wyjątkiem. Dalszemu wzrostowi jakości usług instalacyjnych i serwisowych sprzyjać będzie m.in. obowiązkowa kontrola systemów klimatyzacji o mocy powyżej 12 kW.

Pomimo wielu zawirowań w budownictwie w ostatnich latach branża wentylacyjno-klimatyzacyjna ma się lepiej niż inne segmenty rynku instalacyjnego. Obok znanych marek wyrośli nowi gracze na rynku. Coraz więcej inwestorów i użytkowników zwraca uwagę nie tylko na cenę, ale też na koszty eksploatacji, a tym samym jakość urządzeń. Nie liczy się już tylko okres gwarancji, ale też COP i EER. Konsekwentnie wprowadzane w Unii coraz wyższe wymagania dla urządzeń, instalacji i budynków sprzyjać będą wzrostowi jakości i efektywności instalowanych systemów klimatyzacyjnych.

Klimatyzatory do 12 kW

Prawo wymaga oznakowania klimatyzatorów o mocy chłodniczej do 12 kW etykietą efektywności energetycznej. Klasy efektywności określa rozporządzenie w sprawie etykiet dla urządzeń [1]. Zgodnie z nim klimatyzatory zasilane energią elektryczną z sieci, o mocy chłodniczej do 12 kW włącznie, muszą spełniać określone warunki efektywności energetycznej i wydajności grzewczej.

Wskaźnik EER informuje o stosunku mocy chłodniczej urządzenia do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia. Im jest wyższy, tym większa efektywność energetyczna. Rozporządzenie wyróżnia siedem klas efektywności energetycznej (od A do G). Najefektywniejsze jednostki, o wskaźniku EER > 3,20 należą do kategorii A, a te o wskaźniku EER < 2,20 – do kategorii G. Dzięki temu podziałowi użytkownik może porównać podobne urządzenia różnych producentów. Etykieta zawiera też informację o szacunkowym rocznym zużyciu energii w trybie chłodzenia (w kWh) w standardowym gospodarstwie domowym. Kolejną informacją jest moc chłodnicza urządzenia, określona jako jego wydajność w kW w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu.

Na etykiecie podawany jest również typ jednostki, która może mieć tylko funkcję chłodzenia albo łączyć chłodzenie z grzaniem. Dla klimatyzatorów z funkcją chłodzenia i grzania podawana jest moc grzewcza oraz klasa efektywności energetycznej w trybie grzania określana współczynnikiem COP.Jest to stosunek uzyskanej mocy grzewczej do pobieranej mocy elektrycznej. Najefektywniejsze jednostki mają klasę A. Podawany jest też poziom głośności urządzenia w db(A).

Zatem poza nazwą producenta i urządzenia etykieta dostarcza informacje o zużyciu energii. Celem etykietyzacji jest skłonienie inwestorów do zakupu urządzeń klimatyzacyjnych o najlepszych wskaźnikach EER i COP. Poziom zużycia energii wpływa na emisję spalin powstających podczas jej produkcji. Zatem im mniej zużyjemy energii, tym mniejszy będzie nasz negatywny wpływ na klimat i środowisko.

19 maja 2010 r. Parlament Europejski zatwierdził nowelizację dyrektywy regulującej oznaczanie efektywności energetycznej urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwach domowych. Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie nowego oznaczenia graficznego dla stopnia energooszczędności urządzeń, w tym klimatyzatorów o mocy do 12 kW. Format nowej etykiety oparty będzie na dotychczasowej klasyfikacji, z zastosowaniem liter od A do G, ale można będzie do niej dodać trzy podklasy dodatkowe: A+, A++ i A+++ dla urządzeń najbardziej efektywnych.

Łączna liczba klas będzie nadal ograniczona do siedmiu. Klasyfikacja będzie okresowo weryfikowana, szczególnie wtedy, gdy znaczna część produktów obecnych na rynku wewnętrznym będzie się plasowała w dwóch najwyższych klasach efektywności energetycznej i gdy możliwe będzie osiągnięcie dodatkowych oszczędności poprzez dalsze zróżnicowanie produktów. W przyszłości także we wszystkich reklamach, w których podkreśla się cenę oraz niskie zużycie energii urządzeń AGD, konieczne będzie podawanie informacji o klasie energetycznej danego produktu.

Zakres urządzeń objętych obowiązkiem oznaczania klasy efektywności energetycznej został rozszerzony także na inne produkty, np. chłodnie i lady chłodnicze oraz automaty do sprzedaży produktów spożywczych i napojów [2].

   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl