RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Wzór etykiety energetycznej klimatyzatora

Wzór etykiety energetycznej klimatyzatora

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

Wymagania klientów rosną, zwłaszcza wobec efektywności energetycznej i wydajności urządzeń, stymulowane nie tylko wzrostem cen energii elektrycznej (najszybszym w Polsce spośród krajów UE), ale też wprowadzeniem etykiet energetycznych dla klimatyzatorów o mocy do 12 kW. Na rynku klimatyzatorów konkurują także firmy oferujące usługi doboru i instalacji urządzeń. Ich poziom stale wzrasta i firmy z kwalifikacjami wystarczającymi co najwyżej do instalacji lodówek są już wyjątkiem. Dalszemu wzrostowi jakości usług instalacyjnych i serwisowych sprzyjać będzie m.in. obowiązkowa kontrola systemów klimatyzacji o mocy powyżej 12 kW.

Pomimo wielu zawirowań w budownictwie w ostatnich latach branża wentylacyjno-klimatyzacyjna ma się lepiej niż inne segmenty rynku instalacyjnego. Obok znanych marek wyrośli nowi gracze na rynku. Coraz więcej inwestorów i użytkowników zwraca uwagę nie tylko na cenę, ale też na koszty eksploatacji, a tym samym jakość urządzeń. Nie liczy się już tylko okres gwarancji, ale też COP i EER. Konsekwentnie wprowadzane w Unii coraz wyższe wymagania dla urządzeń, instalacji i budynków sprzyjać będą wzrostowi jakości i efektywności instalowanych systemów klimatyzacyjnych.

Klimatyzatory do 12 kW

Prawo wymaga oznakowania klimatyzatorów o mocy chłodniczej do 12 kW etykietą efektywności energetycznej. Klasy efektywności określa rozporządzenie w sprawie etykiet dla urządzeń [1]. Zgodnie z nim klimatyzatory zasilane energią elektryczną z sieci, o mocy chłodniczej do 12 kW włącznie, muszą spełniać określone warunki efektywności energetycznej i wydajności grzewczej.

Wskaźnik EER informuje o stosunku mocy chłodniczej urządzenia do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia. Im jest wyższy, tym większa efektywność energetyczna. Rozporządzenie wyróżnia siedem klas efektywności energetycznej (od A do G). Najefektywniejsze jednostki, o wskaźniku EER > 3,20 należą do kategorii A, a te o wskaźniku EER < 2,20 – do kategorii G. Dzięki temu podziałowi użytkownik może porównać podobne urządzenia różnych producentów. Etykieta zawiera też informację o szacunkowym rocznym zużyciu energii w trybie chłodzenia (w kWh) w standardowym gospodarstwie domowym. Kolejną informacją jest moc chłodnicza urządzenia, określona jako jego wydajność w kW w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu.

Na etykiecie podawany jest również typ jednostki, która może mieć tylko funkcję chłodzenia albo łączyć chłodzenie z grzaniem. Dla klimatyzatorów z funkcją chłodzenia i grzania podawana jest moc grzewcza oraz klasa efektywności energetycznej w trybie grzania określana współczynnikiem COP.Jest to stosunek uzyskanej mocy grzewczej do pobieranej mocy elektrycznej. Najefektywniejsze jednostki mają klasę A. Podawany jest też poziom głośności urządzenia w db(A).

Zatem poza nazwą producenta i urządzenia etykieta dostarcza informacje o zużyciu energii. Celem etykietyzacji jest skłonienie inwestorów do zakupu urządzeń klimatyzacyjnych o najlepszych wskaźnikach EER i COP. Poziom zużycia energii wpływa na emisję spalin powstających podczas jej produkcji. Zatem im mniej zużyjemy energii, tym mniejszy będzie nasz negatywny wpływ na klimat i środowisko.

19 maja 2010 r. Parlament Europejski zatwierdził nowelizację dyrektywy regulującej oznaczanie efektywności energetycznej urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwach domowych. Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie nowego oznaczenia graficznego dla stopnia energooszczędności urządzeń, w tym klimatyzatorów o mocy do 12 kW. Format nowej etykiety oparty będzie na dotychczasowej klasyfikacji, z zastosowaniem liter od A do G, ale można będzie do niej dodać trzy podklasy dodatkowe: A+, A++ i A+++ dla urządzeń najbardziej efektywnych.

Łączna liczba klas będzie nadal ograniczona do siedmiu. Klasyfikacja będzie okresowo weryfikowana, szczególnie wtedy, gdy znaczna część produktów obecnych na rynku wewnętrznym będzie się plasowała w dwóch najwyższych klasach efektywności energetycznej i gdy możliwe będzie osiągnięcie dodatkowych oszczędności poprzez dalsze zróżnicowanie produktów. W przyszłości także we wszystkich reklamach, w których podkreśla się cenę oraz niskie zużycie energii urządzeń AGD, konieczne będzie podawanie informacji o klasie energetycznej danego produktu.

Zakres urządzeń objętych obowiązkiem oznaczania klasy efektywności energetycznej został rozszerzony także na inne produkty, np. chłodnie i lady chłodnicze oraz automaty do sprzedaży produktów spożywczych i napojów [2].

Klimatyzatory powyżej 12 kW

Klimatyzatory o mocy większej niż 12 kW są przedmiotem regulacji zawartych w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [3]. Powstała ona w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla, który powstaje m.in. podczas wytwarzania energii wykorzystywanej w budynkach na ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i  oświetlenie.

Dyrektywa wprowadza w art. 9 wymóg prawnego uregulowania okresowej kontroli systemów klimatyzacji o efektywnej nominalnej mocy większej niż 12 kW. Definiuje ona system klimatyzacji jako połączenie wszystkich elementów wymaganych dla zapewnienia formy przeróbki powietrza, w której temperatura jest kontrolowana lub może być obniżona, możliwie w powiązaniu z kontrolą wentylacji, wilgotności i czystości powietrza.

Kontrola ta obejmuje ocenę efektywności klimatyzacji i jej dostosowania do wymagań chłodzenia danego budynku. Użytkownikom powinno się zapewnić fachowe doradztwo na temat ewentualnych udoskonaleń lub wymiany systemu klimatyzacji oraz rozwiązań alternatywnych. Obowiązek kontroli systemów klimatyzacji w prawie krajowym zawiera art. 62 ustawy Prawo budowlane [4]: Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: (...) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW. W trakcie kontroli (...) należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli. Jednak w opinii niektórych ekspertów zapis ten nie wyczerpuje intencji twórców dyrektywy.

Wymóg ten zaczął obowiązywać w styczniu 2009 r. i wspomniane 5 lat minie w 2014 r. Wprawdzie pozostało jeszcze trochę czasu na spełnienie tego obowiązku, ale z drugiej strony nie ma jednolitych wytycznych co do zakresu kontroli. Szczegółowe wytyczne inspekcji systemu klimatyzacji zawiera norma PN-EN 15240:2009 [5]. Jednak prawidłowe i szczegółowe przeprowadzenie kontroli zgodnie z tą normą wymaga uwzględnienia wszystkich aspektów pracy instalacji i jest bardzo czasochłonne.

Ponadto norma ta w edycji z 2009 r. nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Propozycję zakresu i wzór protokołu przedstawił m.in. dr inż. Maciej Mijakowski [6, 7]. Opracowanie powstało m.in. w oparciu o kilkanaście norm, w tym normę [5] i rozporządzenie w sprawie książki obiektu budowlanego [8] oraz ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową [9], a także informacje z serwisu urządzeń. Propozycję tę skrytykowała Krajowa Izba Rzeczoznawców Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła, lecz nie przedstawiła innego konkretnego rozwiązania.

18 maja 2010 r. Parlament Europejski przyjął zmiany (tzw. recast, tj. przekształcenia) w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [13]. Oprócz zaostrzonych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków od 2020 r. dyrektywa wymaga, aby państwa członkowskie zachęcały do wprowadzania inteligentnych systemów pomiarowych i zakładania aktywnych systemów kontroli – takich jak energooszczędne systemy automatyzacji, kontroli i monitoringu – w trakcie wznoszenia lub większej renowacji budynku.

Ponadto wymagane będą regularne przeglądy części systemów wykorzystywanych do ogrzewania budynków i klimatyzacji. W nowej dyrektywie pojęcie „system klimatyzacji” oznacza połączenie elementów wymaganych dla zapewnienia formy obróbki powietrza w pomieszczeniach, za pomocą których temperatura jest kontrolowana lub może być obniżana. W zmienionej dyrektywie zagadnienia przeglądów systemów klimatyzacji zajmują więcej miejsca niż dotychczas. Artykuł 15 wprowadza obowiązek regularnych przeglądów dostępnych części systemów klimatyzacji o użytecznej mocy znamionowej ponad 12 kW.

Przeglądy te obejmą ocenę sprawności klimatyzacji i jej doboru w stosunku do wymagań chłodzenia budynku, przynajmniej raz na 5 lat. Ocena doboru nie musi być powtarzana, jeżeli w systemie klimatyzacji nie dokonano zmian lub nie zmieniły się wymagania w zakresie chłodzenia budynku. Państwa członkowskie będą mogły ograniczyć częstotliwość takich przeglądów lub złagodzić je dzięki funkcjonowaniu elektronicznego systemu monitoringu i kontroli.

Częstotliwość może też zależeć od rodzaju i znamionowej mocy użytecznej systemu klimatyzacji, tak aby koszty przeglądów nie były wyższe niż potencjalne oszczędności kosztów energii będące wynikiem kontroli. Przeglądy systemów klimatyzacji powinny być dokonywane, na ile to możliwe z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia, wraz z kontrolą systemów grzewczych i innych systemów technicznych.

O ile dotychczas w Polsce dominowało stanowisko, że okresowych kontroli wynikających z dyrektywy nie należy łączyć z innymi czynnościami kontrolnymi w budynku, to obecnie dyrektywa wskazuje, że w celu zminimalizowania obciążeń administracyjnych wobec właścicieli i najemców budynków państwa członkowskie powinny dążyć, na ile to możliwe, do łączenia przeglądów systemów ogrzewania i klimatyzacji z certyfikacjami. Ponadto kontrola systemu klimatyzacji powinna być prowadzona z uwzględnieniem ewentualnych wycieków, tj. zgodnie z wymaganiami wprowadzonymi rozporządzeniem w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych [10].

Po każdym przeglądzie systemu klimatyzacji (a także ogrzewania) należy sporządzić i przekazać właścicielowi lub najemcy budynku sprawozdanie, zawierające wynik przeglądu i zalecenia dotyczące opłacalnej ekonomicznie poprawy charakterystyki energetycznej systemu. Zalecenia mogą się opierać na porównaniu charakterystyki energetycznej systemu poddanego przeglądowi z najlepszym możliwym do zastosowania systemem oraz systemem podobnego rodzaju, którego wszystkie istotne elementy osiągają poziom charakterystyki energetycznej wymagany obowiązującym prawodawstwem.

Świadectwa i przeglądy powinny być wykonywane przez ekspertów o gwarantowanej niezależności. Przy akredytacji ekspertów uwzględniana musi być ich fachowość. Listy ekspertów powinny być publicznie dostępne i regularnie aktualizowane. Jakość świadectw i przeglądów systemów ogrzewania i klimatyzacji ma zapewnić niezależny mechanizm kontroli, polegający m.in. na losowym wyborze pewnej liczby prac i poddaniu ich weryfikacji.

Sankcje w przypadku naruszenia przepisów krajowych przyjętych na mocy dyrektywy powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Zatem powinno ulec zmianie umocowanie prawne sporządzanych świadectw charakterystyki i przeglądów i nie będą mogły być one ignorowane, także przez samego ustawodawcę i urzędy, w toku tworzenia prawa krajowego i aktów wykonawczych.

Z tego wypływa wniosek, że należy przystąpić do ustalenia wytycznych kontroli systemów klimatyzacji bez czekania, że może tym razem znowu coś się odwlecze. Europa nie będzie za każdym razem pobłażliwa wobec naszego ociągania się i wymagać będzie solidarnego działania, tak samo jak Polska domaga się solidarnej polityki, np. w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 maja 2005 r. w sprawie wymagań dotyczących dokumentacji technicznej, stosowania etykiet i charakterystyk technicznych oraz wzorów etykiet dla urządzeń (DzU nr 98, poz. 825).
  2. Projekt dyrektywy (DzU C 123 E z 12.05.2010 r., P.0017 -0031).
  3. Dyrektywa nr 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzU UE L 1 z 4.01.2003 r).
  4. Ustawa Prawo budowlane (DzU nr 156 z 2006 r., poz. 1118, ze zm.).
  5. PN-EN 15240:2009 Wentylacja budynków. Charakterystyka energetyczna budynków. Wytyczne dotyczące kontroli instalacji klimatyzacji. cd. ze s. 60 reklama
  6. Mijakowski M., Inspekcja systemów klimatyzacji zgodnie z wymaganiami Dyrektywy 2002/91/EC, „Materiały Budowlane” nr 1/2006.
  7. Mijakowski M., Inspekcja systemów klimatyzacji – analiza wymagań i propozycja protokołu, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 3/2009.
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (DzU nr 120, poz. 1134).
  9. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (DzU nr 121, poz. 1263).
  10. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 842/2006 z dnia 17.05.2006 w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych (DzU UE, L 161 z 14.6.2006 r.).
  11. Dyrektywa Komisji 2002/31/WE z dnia 22 marca 2002 r. wykonująca dyrektywę Rady 92/75/EWG w sprawie etykiet efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych typu domowego (DzU UE, L 86 z 3.04.2002 r.).
  12. PN-EN 15239:2007 Wentylacja budynków. Charakterystyka energetyczna budynków. Wytyczne dotyczące kontroli instalacji wentylacji.
  13. Stanowisko nr 10/2010 przyjęte przez Radę (UE) w dniu 14 kwietnia 2010 r. w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzU UE, C 123E z 12.05.2010 r.).

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Dobór klimatyzatorów

Dobór klimatyzatorów Dobór klimatyzatorów

Dobór klimatyzatora to wybór i zwymiarowanie urządzenia przeznaczonego do chłodzenia konkretnego pomieszczenia, mającego spełnić indywidualne oczekiwania inwestora. Dostępne na rynku urządzenia kuszą zaawansowaniem...

Dobór klimatyzatora to wybór i zwymiarowanie urządzenia przeznaczonego do chłodzenia konkretnego pomieszczenia, mającego spełnić indywidualne oczekiwania inwestora. Dostępne na rynku urządzenia kuszą zaawansowaniem technologicznym, coraz większymi możliwościami filtracji i oczyszczania powietrza, wyglądem, automatyką i wygodą sterowania oraz energooszczędnością. Niezależnie jednak od wszystkich tych funkcji, podstawową kwestią przy doborze pozostaje moc klimatyzatora.

AUX Technologia oszczędności energii – ARV6

Technologia oszczędności energii – ARV6 Technologia oszczędności energii – ARV6

Wysoka wydajność i niski poziom hałasu – czy to możliwe? Tak! Wszystko zamknięte w urządzeniach ARV6 marki AUX.

Wysoka wydajność i niski poziom hałasu – czy to możliwe? Tak! Wszystko zamknięte w urządzeniach ARV6 marki AUX.

Joanna Ryńska Klimatyzatory – innowacje, efektywność i komfort

Klimatyzatory – innowacje, efektywność i komfort Klimatyzatory – innowacje, efektywność i komfort

Dzisiejszy klimatyzator to już elegancki artykuł gospodarstwa domowego lub element wyposażenia biura wpływający pozytywnie na warunki pracy. Użytkownicy chcą komfortu, ale jednocześnie niedużych wydatków...

Dzisiejszy klimatyzator to już elegancki artykuł gospodarstwa domowego lub element wyposażenia biura wpływający pozytywnie na warunki pracy. Użytkownicy chcą komfortu, ale jednocześnie niedużych wydatków na energię, prostoty obsługi, czystego powietrza bez przeciągów oraz bezkolizyjnej współpracy z innymi urządzeniami budynku inteligentnego. Jak radzą sobie z tymi wymaganiami producenci?

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości i trendy w klimatyzacji

Nowości i trendy w klimatyzacji Nowości i trendy w klimatyzacji

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych,...

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych, małych sklepach, a nawet w budownictwie mieszkaniowym.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy

Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy

W systemach klimatyzacyjnych stosowane są różne rozwiązania w zakresie źródeł chłodu. Ich wybór podyktowany jest możliwością zastosowania konkretnego typu wytwornicy wody ziębniczej w danym obiekcie (eliminacja...

W systemach klimatyzacyjnych stosowane są różne rozwiązania w zakresie źródeł chłodu. Ich wybór podyktowany jest możliwością zastosowania konkretnego typu wytwornicy wody ziębniczej w danym obiekcie (eliminacja glikolu w układzie, nakłady finansowe inwestora, maszynownia umieszczona wewnątrz budynku, ograniczenia co do maksymalnego obciążenia połaci dachowej itp.). Czasami zostaje wybrane zastosowanie bezskraplaczowych agregatów wody ziębniczej przeznaczonych do współpracy ze zdalnymi skraplaczami...

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.)

Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.) Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.)

Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT...

Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT pozwala producentom uczestniczącym w programie na wyrównaną konkurencję oraz systematyzację parametrów technicznych urządzeń. W artykule zamieszczono przegląd programów certyfikacji EUROVENT. Z uwagi na stosunkową dużą liczbę grup certyfikacyjnych w pierwszej części zawarto informacje dot. pierwszych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Michał Dobrzyński Ekologiczne regulacje dla chłodnictwa i klimatyzacji wchodzą w życie

Ekologiczne regulacje dla chłodnictwa i klimatyzacji wchodzą w życie Ekologiczne regulacje dla chłodnictwa i klimatyzacji wchodzą w życie

W maju 2015 r. Sejm uchwalił długo oczekiwaną ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tzw. ustawę o F-gazach). Wprawdzie unijne rozporządzenia...

W maju 2015 r. Sejm uchwalił długo oczekiwaną ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tzw. ustawę o F-gazach). Wprawdzie unijne rozporządzenia w tym zakresie obowiązują w Polsce już od wielu lat, ale brak krajowych przepisów uniemożliwiał skuteczną egzekucję tego prawa przez organy kontrolne.

Redakcja RI Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek

Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek

Najbardziej rozpowszechnione sposoby chłodzenia powietrza w obiektach korzystają z technologii sprężarkowych. Ich eksploatacja wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej i budowy instalacji...

Najbardziej rozpowszechnione sposoby chłodzenia powietrza w obiektach korzystają z technologii sprężarkowych. Ich eksploatacja wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej i budowy instalacji czynnika chłodniczego. Ponadto rozwiązania korzystające z klasycznych klimatyzatorów nie dostarczają powietrza, a jedynie je schładzają.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.