Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja w metrze

Wentylacja podziemnych obiektów metra jest zagadnieniem złożonym i niełatwym do rozwiązania ze względu choćby na rozległość linii oraz specyficzne czynniki zmieniające stan powietrza, do których zalicza się przede wszystkim zyski ciepła i wilgoci, zanieczyszczenia gazowe i pyłowe oraz efekty aerodynamiczne towarzyszące ruchowi pociągów.

Do zadań wentylacji tuneli i stacji metra należą:

  • dostarczenie niezbędnej ilości powietrza dla pasażerów i obsługi,
  • stworzenie odpowiednich warunków termicznych i wilgotnościowych poprzez usunięcie nadmiaru ciepła i wilgoci,
  • pobudzenie krążenia powietrza koniecznego dla wyrównania warunków temperaturowo-wilgotnościowych,
  • tłumienie efektów aerodynamicznych powstających podczas ruchu pociągów.

Rodzaje wentylacji

Wentylacja może być realizowana jako naturalna lub mechaniczna. Wentylacja naturalna działa na skutek ruchu powietrza wywołanego efektami meteorologicznymi (ruch powietrza atmosferycznego, zmiany jego temperatury, wilgotności itp.) oraz w wyniku tłokowego działania poruszających się w tunelach pociągów. Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej powietrze jest odciągane lub tłoczone do tunelu bądź jednocześnie nawiewane i wywiewane przy pomocy wentylatorów. W tym przypadku ruch powietrza w tunelach i na stacjach zachodzi na skutek różnicy ciśnienia wywołanego wspomnianymi efektami meteorologicznymi, tłokowym działaniem pociągów oraz pracą wentylatorów.

W systemie wentylacji naturalnej stosunkowo niewielkie ciśnienie, będące jedynie konsekwencją ruchu pociągów i efektów meteorologicznych (rzędu 100–160 Pa), powoduje, że system ten ma bardzo ograniczony zasięg działania i stosowany może być dla tuneli zagłębionych do 20 m. Poszczególne szyby wentylacyjne rozmieszcza się w odległości 100–150 m od siebie, najlepiej w układzie szachownicowym.

Ponieważ jednak warunki na powierzchni nie zawsze pozwalają na takie rozmieszczenie szybów, umieszcza się je wówczas z jednej strony tunelu, rozdzielając obydwa tunele słupami albo ażurową ścianką o wolnej powierzchni otworów nie mniejszej niż 60%. Szyby wentylacyjne, w zależności od położenia pociągów w danej chwili, pracują na przemian jako nawiewne lub wywiewne. W celu zmniejszenia odczuwania efektów aerodynamicznych towarzyszących ruchowi pociągów w przypadku rozdzielonych tuneli stosuje się łączniki cyrkulacyjne o przekroju 70–120 m2, umieszczone w odległości 30–100 m od każdego wlotu do przestrzeni stacji.

W chłodnych okresach roku, w strefach klimatycznych, w których średnia temperatura najzimniejszego miesiąca jest mniejsza od 0°C, zamyka się szlakowe szyby wentylacyjne umieszczone bliżej niż 1/3 długości szlaku od osi stacji, by nie dopuścić do zbytniego jej ochłodzenia. W celu polepszenia warunków na stacjach instalowane są dodatkowe przewody wentylacyjneza wentylatorami rewersyjnymi – odciągającymi powietrze w chłodnym okresie roku i nawiewającymi w okresie ciepłym. Omawiany system wentylacji realizować można m.in. wówczas, gdy odległość między stacjami jest nie większa niż 750 m, a maksymalna częstotliwość kursowania pociągów jest mniejsza niż 24 pary/h.

Wentylację naturalną spotyka się w dawniej budowanych liniach metra. Jednak jak wynika z dostępnej literatury, w przeważającej liczbie przypadków nie spełnia ona postawionych przed nią zadań.

Wszystkie rozwiązania wentylacji mechanicznej podzielić można ogólnie na jedno- i dwukierunkowe. W systemie wentylacji jednokierunkowej niezależnie od pory roku powietrze jest nawiewane i wywiewane na przemian przez maszynownie usytuowane w zależności od przyjętego rozwiązania na stacjach lub na szlaku. Wentylację jednokierunkową stosuje się w strefach klimatycznych, dla których średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu jest wyższa od 0°C.

W systemie wentylacji dwukierunkowej powietrze jest dostarczane przez szyby wentylacyjne i wentylatory na stacje w ciepłym okresie, natomiast na szlak pomiędzy stacjami w chłodnym. Powietrze jest usuwane w sposób odwrotny: zimą – ze stacji, a latem – ze szlaku. Rozwiązanie takie pozwala na nawiewanie na stację zimą powietrza już ogrzanego w tunelu, natomiast latem – na utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury w hali peronowej. Wentylację dwukierunkową (rewersyjną) stosuje się w strefach klimatyzowanych, w których średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu jest niższa od 0°C.

Prosty i uniwersalny schemat typowy dla wentylacji dwukierunkowej przedstawiono na rysunku.

Schemat wentylacji metra: 1 – stacje metra, 2 – tunele szlakowe, 3 – stacyjne szyby wentylacyjne
z wentylatorami, 4 – szlakowe szyby wentylacyjne bez wentylatorów, 5 – przebitki (łączniki)
cyrkulacyjne, ←kierunek przepływu powietrza
   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl